Holdet 2022 DA/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Aurehøj Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Susanne Krarup
Hold 2022 DA/x (1x DA, 2x DA, 3x DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kortfilm og skriftlighed
Titel 2 Retorik og argumentation i klimadebatten
Titel 3 SR2: Det moderne gennembrud og industrialiseringen
Titel 4 Aktivistisk litteratur - læsecirkel
Titel 5 Spekulativ fiktion
Titel 6 Forfatterworkshop - Josephine Klougart
Titel 7 Nyhedsjournalistik
Titel 8 Norrøn digtning
Titel 9 Den norrøne mytologi i dansk romantik
Titel 10 Dokumentarforløb
Titel 11 Mand 2024 og i litteraturhistorien
Titel 12 Måltidet som litterært motiv - værklæsning
Titel 13 Taleforløb
Titel 14 Naturfremstillinger - økokritik og økopoetik
Titel 15 Kunstrevolutionen i mellemkrigstiden

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kortfilm og skriftlighed

I forløbet om kortfilm arbejder vi inden for medieperspektivet i dansk.

Vi beskæftiger os med kortfilmen som genre og dermed de særtræk, der knytter sig til denne (Raskins 7 kriterier), samt de overordnede filmgenrer.

I analysen har vi særtligt fokus på kortfilmens dramaturgi og dramaturgiske virkemidler. Samtidig overføres velkendte begreber fra den litterære analyse til filmanalysen, som suppleres med filmiske virkemidler:
Frame, indstilling, scene, sekvens, billedbeskæring, perspektiv, kamera og klipning, belysning og farver, symbolik, lyd, fremdrift og spænding.

Vi arbejder endvidere med begreberne adaption og remediering i arbejdet med Jørgen Leths lyrik og film.

Forløbet indeholder et skriftlighedsforløb med skrivning under vejledning samt delaflevering med mundtlig feedback (3 moduler) og færdig aflevering med skriftlig feedback: analyserende artikel om kortfilmen 'Pistol'.

Kreativt produkt: adaption og remediering af Jørgen Leths kortfilm 'Det perfekte menneske'

Kernemateriale:
Forløb om kortfilm (kompendium) - analysemodeller og filmiske virkemidler

Kortfilm: '9 meter', Anders Walter, 2012
Kortfilm: Lovefield, Mathieu Ratthe, 2008
Kortfilm: Det perfekte menneske, Jørgen Leth, 1967 - VÆRK
Kortfilm: 'Pistol', Andrea Thaulow, 2016


Supplerende:
Lyrikportalen: Jørgen Leth: https://28danskedigtere.gyldendal.dk/#show/9262ea14-1112-44bb-a917-e39cbce758ff/active/ae967594-57ba-4087-8f1b-71df6af11214
Søren Ulrik Thomsen, 'Mit liv blev et halvt århundrede kortere', af Rystet Spejl, 2011 (perspektivering til tema i kortfilmen '9 meter')
Jørgen Leth, 'Hun går rundt', af Billedet forestiller, 2000 (perspektivering til 'Det perfekte menneske')
Lord Siva, Problemet, 2020 (remediering af 'Det perfekte menneske' (remediering/adaption)





Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stil 1: analyserende artikel - delaflevering 30-11-2022
Stil 1: Analyserende artikel - færdig opgave 07-12-2022
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Retorik og argumentation i klimadebatten

I dette forløb skal vi undersøge virkemidler i argumenterende tekster. Det tematiske omdrejningspunkt er klimaforandringer, dvs. vi skal læse og analysere tekster der alle sammen på den ene eller den anden måde forsøger at overbevise om et synspunkt der vedrører de menneskeskabte klimaforandringer. Derudover skal du som en del af forløbet producere kortere tekster der forsøger at overbevise andre om et (dit?) standpunkt. På den måde klæder forløbet dig på til at forholde dig kritisk til og deltage aktivt i den offentlige samtale om et emne som må siges at være et af vores tids vigtigste.

Centrale begreber: Toulmins udvidede argumentmodel, appelformer (logos, patos, etos), retoriske virkemidler, talegenren, Ciceros pentagram.

Læringsmål:
Når forløbet er færdigt, kan du
- analysere hvilke forskellige bestanddele et argument består af,
- selv konstruere et sammenhængende argument,
- analysere retoriske virkemidler (herunder appelformer) i en argumenterende tekst og fortolke betydningen af virkemidlerne for tekstens meddelelse.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 SR2: Det moderne gennembrud og industrialiseringen

Dansk: Fremstilling af køn, klasse og industrialiseringens konsekvenser i Det moderne gennembruds tekster.

Værklæsning: Henrik Ibsen, En Folkefiende

Kernestof:
- Georg Brandes, Indledning til hovedstrømninger i det 19. århundredes litteratur (uddrag) - tale
- Henrik Pontoppidan, Naadsensbrød (kanon) - novelle
- Marie Nielsen, I fabrikkens helvede - reportage: https://www.gymdansk.dk/den-klassiske-reportage.html
- Henrik Ibsen, En folkefiende (VÆRK + norsk) - drama
- Gyrithe Lemches tale ved valgretsmødet i Rosenborg Have 28. juni 1908 (uddrag) - tale
- Amalie Skram, Karens Jul - novelle

Metoder:
- litterære analysemetoder med fokus på sprog og person- og miljøkarakteristik
- argumentationsanalyse: påstand, belæg, argumentationstyper.
- retorisk analyse: ciceros pentagram, talegenrer, disposition og sagsfremlæggelse.

Supplerende:
Håndbog til dansk: Litterær analyse 42-45, 54-55, 57-58, retorisk analyse: 150-154.
Håndbog til dansk, Litteraturhistorie: 171-175
Dokumentar: Et sted to verdener: Fabrikken, 1919: https://www.dr.dk/drtv/episode/et-sted-to-verdener_-fabrikken-1910_336959

Kreativ opgave til En folkefiende.
Stil: Analyserende opgave: Amalie Skram, Karens Jul

Historie:
Metode/Teori: Diskursanalyse light-version, historiske forklaring herunder intentionel/kausal og genstandsfelter, historisk kildekritik, billedanalyse

Fællesfaglige tekster:
Boserup Skov og Larsen, Basalvidenskabsteori, "Humanvidenskablig metode”, kap. 7, side 63-71: Gyldendal

Rangvid m.fl.: “2. Diakron og synkron”, i: Vidensmønstre (læreplan 2017), Systime
Flyums 7-trins model
Blooms taksonomi


Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Aktivistisk litteratur - læsecirkel

Dette korte forløb ligger i forlængelse af DHO-forløbets fokus på litteratur, som "sætter problemer under debat", og peger samtidig tilbage på forløbets tekster ved at betragte 'fabrikken' som motiv i det moderne gennembrud og nu (perspektivering)

I tekstlæsning har vi haft fokus på den dialogbaserede undervisning (læsecirkel), hvor eleverne selv udarbejdede arbejdsspørgsmål, der kunne åbne teksten.

Kernestof: uddrag af "Spræng fabrikken" (2023), af Malte Tellerup, s. 5-7, 13-20, 27-29, 45-54,

Håndbog til dansk: afsnittene om motiv, tema og perspektivering, s. 38-40, 67-69.

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Spekulativ fiktion

Hvor den klassiske science fiction kredser om teknologiske opfindelser i fjerne fremtider, er fremtiden kommet (uhyggeligt) tæt på i en række yngre danske forfatteres bud på mulige fremtider.
I disse udgivelser er både teknologier og dilemmaer velkendte, og i stedet tematiseres samfundsindretningen – både politisk og mellemmenneskeligt.

Gennem en udforskning af de mulige fremtider, som den spekulative fiktion fremskriver og elevernes eget arbejde med fremtidsscenarier, er det forløbets formål at åbne for en diskussion om vores egen virkelighed og muligheder for at præge fremtiden.

At kunne forestille sig alternative fremtider, undre sig og stille spørgsmål er helt centrale evner for den, som ønsker indflydelse på, hvilken retning verden skal bevæge sig i. For fremtiden findes ikke endnu. Den kan kun forestilles.

Forløbet fokuserer på genren spekulativ fiktion og undersøger genrens genretræk, virkemidler og temaer.
Teksterne læses som udgangspunkt ideologikritisk.

Skriftlige produkter: Reflekterende genrer: reflekterende artikel om en fremtid med AI, teateranmeldelse (SoMe og klassisk)

Kreative produkter: fremtidscenarier, kollage

Kernestof:
Litteratur:
- Lone Hørslev, "Hvorfor kigger du på mig - hvem er du?", af Dagene er data, 2021,
- Ludvig Holberg, Niels Klims underjordiske Rejse, 1741 – uddrag
- Viggo Bjerring, Verdenshjertet, 2021 (uddrag)
- Christian Skovgaard, Efter København, 2022 – (grafisk roman – uddrag)
- Malte Tellerup, Spræng fabrikken, 2023, - (roman – uddrag)
- Dekameron, Teater Repulique, 2023 (drama)

Billeder:
- Allan Otte,

Medie:
- Ich bin dein Mensh (Drømmemanden), 2021 (Filmstriben.dk)
- Amalie Smith, DSO 51, 2018 (Lydværk): VÆRK
https://www.arken.dk/samling/amalie-smith/

Supplerende materiale:
- Litteraturen på langs, Nyeste tid, Systime (uddrag)
- Maja Bødtcher-Hansen og Mischa Sloth Carlsen, ”Oplysningstid”, af Med Tiden, Systime
- "Romantikken", af Litteraturen på langs og på tværs, Systime
- filmiske virkemidler: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/filmiske-virkemidler
- Science Fiction Cirklen: Hvad er science fiction: https://www.sciencefiction.dk/articles/static/faq
- Ursula K. Le Guin, Om ikke at læse science fiction
- Casper Skovgaard Petersen, ”Science fiction-forfattere forudsiger fremtiden”, interview i Kulturen på P1, 2021.
- Viggo Bjerring, interview i Skønlitteratur på P1, 2022 og/eller interview i Deadline, 2022.
- Liselotte Lyngsø, ”Elever skal lære at spotte fremtiden”, i Gymnasieskolen.dk, 2015: https://gymnasieskolen.dk/articles/fremtidsforsker-elever-skal-laere-spotte-fremtiden/
- ”Introduktion til fremtidsforskning”, videoforedrag med Liselotte Lyngsø.
- https://www.dr.dk/drtv/serie/kunstig-intelligens_392554
- Supertrends, ”Kunstig intelligens”, 24syv, 2023 (podcastserie)”I forhold med en robot”, 2023, Dato – TV2’s nyhedspodcast
- Udstillingen: The Future is Present, Danmarks Designmuseum.

Centrale begreber: dystopi, utopi, spekulativ fiktion, novum, økokapitalisme, grøn kapitalisme, økoterrorisme, dark optimism, forestillingskraft, fremtidsfærdigheder, megatrend, scenarie.

Litterær metode: ideologikritisk læsning

https://ordnet.dk/
https://app.minlaering.dk/ (God stil + DANSKGRAM)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Refleksionsopgave 14-08-2023
Reflekterende artikel 1: ChatGPT 07-09-2023
Feedback x 2 11-09-2023
Reflekterende artikel - færdig version 18-09-2023
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 18,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forfatterworkshop - Josephine Klougart

- Om skønlitteraturen som erkendelsesform og om den løgnagtige erindring

Forfatterworkshop med Josephine Klougart.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Nyhedsjournalistik

Mediacamp:

I forløbet har vi fokus på den klassiske nyhedsjournalistik.

Klassen deltager som en del af forløbet i Syddansk Universitets projekt Mediacamp, der i 2023 har overskriften "Ligestilling". En stor del af forløbet bruges derfor på projektarbejde i "redaktioner", hvor eleverne selv producerer nyhedsartikler, portræt og reportager. I slutningen af projektforløbet vælges de tre bedste journalistiske produkter, som indsendes til konkurrencen.

Centrale begreber/fokusområder i forløbet: nyhedskompasset, målgrupper, nyhedskriterier, kilder, vinkling, indre og ydre komposition (nyhedstrekanten og layout), objektivitet i nyhedsjournalistikken, det journalistiske sprog.

Primærtekster:
Selvfundne nyhedsartikler på nettet om ligestilling
Portrætartikel: https://www.udogse.dk/scener-og-celler/
Portrætudsendelse: https://www.dr.dk/drtv/episode/udvalgt-fra-21-soendag_-prisbeloennet-digter-skriver-om-handicap_392509
Nyhedsreportage: https://politiken.dk/kultur/musik/roskildefestival/art5523341/Reportage-fra-Roskilde-%C3%A5bning-%C2%BBDet-var-et-sindssygt-adrenalinsus-da-hegnet-v%C3%A6ltede%C2%AB
Nyhedsreportage: https://www.dr.dk/drtv/episode/udvalgt-fra-21-soendag_-sammenhold-efter-stormen_417772

Baggrundstekster:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, s. 198-219
Mediacamps hjemmeside (videoer, artikler mm.): https://libguides.sdu.dk/Mediacamp (kodeord: Mediacamp2023)

3g: Reportage (repetition)
Kernestof:
Poul Høj, "Og hele månen blev som blod", 2001
Herman Bang, af "Nogle fattigbesøg før jul", 1880

https://ordnet.dk/
https://app.minlaering.dk/bog/45 (God stil: analyserende, debatterende og reflekterende artikel)
Indhold


Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Norrøn digtning

Litterært (og sprogligt) forløb om Norrøn digtning: sammenhæng mellem samfund og litteratur.

I forløbet beskæftiger vi os med en vigtig periode i nordisk litteratur, idet vi  læser nogle af de første skildringer af livet i oldtiden og den billedlige fremstilling af datidens forestillingsverden, som det fremstilles i eddadigtningen og islændingesagerne.

I forløbet har vi endvidere fokus på sprog, stil og metrik, idet vi læser uddrag af forskellige oversættelser af Vølvens Spådom, og I selv prøver kræfter med oversættelse (og dermed også fortolkning) af originalteksterne.

Kernetekster:
Vølvens Spådom, Suzanne Brøgger, 2015 - VÆRKLÆSNING
Vølvens Spådom, Thøger Larsen, 1929 - Uddrag

Snorres Edda, uddrag, Jesper Lauridsens oversættelse: https://heimskringla.no/wiki/Uddrag_af_Snorres_Edda

Fokus: genrekendskab, litterære troper (motiver), fortolknings- og oversættelsesproblematikker.

Ravkel Fløjsgodes saga - Uddrag
Fokus: genrekendskab: litterær stil.

Supplerende tekster
Norrøn digtning, Litteraturens Veje, 32-40 + 40-45
Sagatid: https://www.sagatid.dk/narrativ-stil og https://www.sagatid.dk/sagastil

https://ordnet.dk/
https://app.minlaering.dk/ (God stil + DANSKGRAM)

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Den norrøne mytologi i dansk romantik

Forløbet tager udgangspunkt i den norrøne mytologis rolle i dansk romantik og fokuserer på romantikken som kulturstrømning i Danmark ca. 1800-1850 med fokus på nationalromantikken, særligt den norrøne digtnings indflydelse på tidlig romantik.

Indhold: Litterære virkemidler, metrik, billedanalyse. Læsning af kanonforfattere.

Materiale:
A. Öehlenschläger: Volas Spaadom, 1819., Der er et yndigt land, 1819. (Kanon)
N. F. S. Grundtvig, Gunderslev Skov, 1808. (Kanon)
P. C. Skovgaard, Udsigt fra Møns Klint, 1850
J. T. Lundbye, Vinderød Kirke ved Frederiksværk, 1837
J. T. Lundbye , Efterårslandskab. Hankehøj ved Vallekilde, 1847.

1800-tallet på vrangen, dokumentar, DR
Kapitel i Litteraturens veje om romantik.

https://dansksiderne.dk/index.php?id=3518 (Om metrik)
https://dansksiderne.dk/index.php?id=5139 (Om romantikken)

https://ordnet.dk/
https://app.minlaering.dk/bog/45 (God stil: analyserende, debatterende og reflekterende artikel)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Reflekterende artikel 3 - Hævn som motiv i kunsten 04-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Dokumentarforløb

I forløbet har vi fokus på dokumentarfilmgenren, herunder forskellige dokumentarfilmtyper.

Centrale begreber/fokusområder: Dokumentarfilmtyper (observerende, dybdeborende, deltagende, dramatiseret, poetisk), iscenesættelse, filmiske virkemidler, fakta- og fiktonskoder, autenticitetsmarkører.

Kernestof:
Janus Metz: Armadillo, 2010 (medieværk)

National Romantik 2021, Tobias Rahim og Sebastian Birk (ifbm. analyserende artikel)

Supplerende:
Carsten Jensen: "Velkommen til Armadillo" (Ekko, juni 2010)
Mads Kastrup: "Armadillo patter på journalistik (Berlingske, juli 2010)
Charlotte Aagaard: "Mediefolk hvidvasker Armadillo (Information, juli 2010)

Baggrundstekst:
Schultz Larsen: Håndbog til dansk, s. 228-233.

https://ordnet.dk/
https://app.minlaering.dk/bog/45 (God stil: analyserende, debatterende og reflekterende artikel)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Mand 2024 og i litteraturhistorien

Mand 2024

Længe har ligestilling mellem kønnene og særligt kvinders position i samfundet været under stor udvikling. Med rette. Men hvor og hvordan stiller udviklingen mændene og deres forestillinger om maskulinitet?

Ét sted, man kan lede efter et svar, er i forskningen om mænds psykiske sundhed. Her finder man statistikker, der viser, at mænd oftere end kvinder ender på gaden eller i fængsel, oftere begår selvmord og er mere ensomme. Et andet sted at lede efter svar er i litteraturen.

For samtidslitteraturen vrimler med mænd, der tvivler, søger, vralter og vælter. Den moderne mand er i litteraturen langt fra ensidig, men flertydig og måske derfor ofte forvirret og famlende. Vi ser i dette forløb på 'manden' som 'et køn'.

Forløbet indledes med et sprogligt fokus: argumentation og diskursanalyse som optakt til skrivning af debatterende artikel om maskulinitet.

I forløbet har I læst et selvvalgt værk, hvor manderollen er i fokus for analyse og fortolkningen. I forbindelse hermed har I afleveret en skriftlig analyse af jeres værk, og præsenteret det i klassen med korte uddrag fra værket:

Jeg er gråhvid, Bjørn Rasmussen, 2018: Ash og Harin
Ar, Audur Ava Ólafsdóttir, 2016: Louise, Andrea, Anthony, Anina, Signe
Mente I det?, Thomas Korsgaard, 2023: Sofie, Mikkel, Cecilie
Kun til navlen, Linea Maja Ernst, 2024: Dagmar
Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet, Glenn Bech, 2022: Manolia, Shireen, Embla
Hvis der skulle komme et menneske forbi, Thomas Korsgaard, 2017: Ane, Hans
Sidste søndag i oktober, Jan Sonnergaard, 2000: Katarina, William
En del af hjertet går ud af kroppen, Victor Boy Lindholm, 2022: Laura Sif
Alt havd du ejer, Caspar Eric, 2018: Eva, Caroline
Barnevognshaiku, Rasmus Nikolajsen, 2020: Kasper, Kornelius
Men, Jesper Wung-Sung, 2014: August
Farskibet, Glenn Bech, 2021: Danya


Kernestof:
Mandefald, DR1, 2020 - episode 1: https://www.dr.dk/drtv/episode/mandefald_-naar-maend-er-alene_164406
Signe Molde på udebane: "Mænd er jaget vildt", DR, 2023: https://www.dr.dk/drtv/se/signe-molde-paa-udebane_-maend-er-jaget-vildt_421738
Glen Bech, af Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet, 2022
J.W. Goethe, af Den unge Werthers lidelser, 1774
Herman Bang, "Franz Pander", 1885 - KANON
Johannes V. Jensen, "Som dreng skar jeg skibe", 1931, "Tilegnelse", 1906 - KANON
Tom Kristensen, "Det blomstrende slagsmål", 1920 - KANON
Klaus Rifbjerg, "Værtshus", 1956 - KANON

Sørine Godtfredsen, Den grædende mand er ikke et godt tegn, 2021

Supplerende stof:


https://ordnet.dk/
https://app.minlaering.dk/bog/45 (God stil: analyserende, debatterende og reflekterende artikel)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Måltidet som litterært motiv - værklæsning

Kernestof:
Karen Blixen, Babettes Gæstebud, 1950 - VÆRK + KANON
Martin A. Hansen, "Agerhønen", 1947 - KANON
Peter Seeberg, "Livretter", 1976 - KANON



https://ordnet.dk/
https://app.minlaering.dk/bog/45 (God stil: analyserende, debatterende og reflekterende artikel)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Taleforløb

Dette forløb træner elever i mundtlighed og i at kunne holde en tale.

Størstedelen af den offentlige debat foregår mundtligt i samtaler, diskussioner, interviews, debatter og i taler. At kunne danne sig en holdning, finde argumenter for den, formulere den præcist og turde ytre den er derfor essentielle færdigheder. I dette forløb lærer vi derfor at BRUGE ORDET.

https://app.minlaering.dk/bog/45 (God stil: analyserende, debatterende og reflekterende artikel)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Naturfremstillinger - økokritik og økopoetik

Naturfremstillinger: økopoetiske tendenser og økokritik

Forløbet har fokus på menneskets forhold til naturen gennem skiftende perioder. Vi beskæftiger os med aktuel kritik af vores naturforhold, men undersøger også den historiske baggrund for dette naturforhold.

Centrale begreber: økokritik: 1) litterær metode, 2) poetisk strategi (poetik), antroprocæn, antropocentrisk, anti-antropocentrisk, The Mesh og Mørk økologi (Timothy Morton).

Kernestof:
- Folkevise, Elverskud - KANON
- Kingo, Ked af verden og Kier ad Himlen - Barok
- Steen Steensen Blicher, af Hosekræmmeren - Romantikken- KANON
- Martin Andersen Nexø, Lønningsdag - Det folkelige gennembrud - KANON
- Inger Christensen, Alfabet, 1982 - VÆRK
- Inger Christensen, af Som øjet der ikke kan se sin egen nethinde, 1992, essay
- Theis Ørntoft, af digte 2014: "Det er forvirrende tider", "Jeg drømmer at jeg står i et vejkryds"
- Lars Skinnebach, af Øvelser og rituelle tekster, 2010
- Lea Marie Løppenthin, af nervernes adresse, 2014: "Jeg overholder en aftale med solen”
- Morten Chemnitz, af Inden april, 2013: “Vintergrenene som krydser indover”
- Andrea Hejlskov, af og Den store flugt, 2015
- reklame: Ikea - se pptx.
- Phie Ambo, Organiseret vildskab, 2019 - dokumentar

Supplerende materiale
Økopoetiske tendenser i dansk samtidspoesi, Dansknoter, 2105
Diverse uddrag af Naturhistorier, 2016, Dansklærerforeningens forlag.
Litteraturhistorie: folkeviser (middelalder), poetisk realisme, romantisme (romantikken), socialrealisme (Det folkelige gennembrud): "Systemdigtning og samfundskritik" af Med Tiden.
Informations litteraturhistorie, 2020: https://litteratur.podbean.com/e/2010-klimakrisens-ankomst/


https://ordnet.dk/ddo
https://app.minlaering.dk/bog/45 (God stil: analyserende, debatterende og reflekterende artikel)

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Kunstrevolutionen i mellemkrigstiden

Kunstrevolutionen i mellemkrigstiden

I forløbet beskæftiger vi os med teoretiske, historiske og litterære tekster til belysning af de modernistiske strømninger i mellemkrigstiden: futurismen, ekspressionismen, dadaismen, surrealismen, realismen.

I grupper præsenterer I de forskellige strømninger, analyserer og fortolker eksemplariske tekster i plenum og udarbejder elevaktiverende øvelser. En vigtig pointe i dette arbejde er en opmærksomhed på, hvordan ismerne i mange tilfælde tager afsæt i og ofte også overlapper hinanden - både ift. den enkelte kunstner, de kunstneriske praksisser/træk og temaer.


Kernestof:
Futurisme:
Filippo Marinetti, Futurismens manifest, 1909
Emil Bønnelycke, Jeg ønsker mig en verden, 1921

Ekspressionisme:
Rudolf Broby-Johansen,  Foråret kommer til cafeen (eller: Stridsmænd for det vi elsker) fra Blod, 1922
Pär Lagerkvist, Ångest, 1916

Dadaisme:
Hugo Ball, Dada Manifest, 1916
Tristan Tzara, (af) Foredrag på Dada Kongressen, 1924
Harald Landt Momberg, Etude, 1923

Surrealisme: (s. 129-142)
André Breton: (af) Det surrealistiske manifest, 1924
Gustaf Munch-Petersen: det underste land, 1933
Edith Södergran: Landet som icke är, 1925
Salvador Dali og Luis Brunel: Den andalusiske hund, 1929

Realisme:
Leck Fischer: Kom igen i morgen, 1930’erne


Supplerende stof:
Kunstrevolutionenen i mellemkrigstiden, Niels Martinov, 1990: futurisme, ekspressionisme, dadaisme, surrealisme, realisme, s.10-15, 17-19, 27-31, 63-70, 99-108, 129-139, 149-159, 169-172, 174-178.

Modernitetens sammenbrud, P. Jensen, J. Aasbjerg Haugaard Petersen,  S. Weile, 2024, s. 5-8.

Digtere, divaer og dogmebrødre, 1918-1930: https://www.dr.dk/drtv/episode/digtere-divaer-og-dogmebroedre_-1918_1930_436968

https://ordnet.dk/ddo
https://app.minlaering.dk/bog/45 (God stil: analyserende, debatterende og reflekterende artikel)


Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer