Holdet 2022 EN/b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Aurehøj Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Bo Clausen, Simone Leire Christensen
Hold 2022 EN/b (1b EN, 2b EN, 3b EN)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 True crime
Titel 2 Forløb#2 Lingua Franca
Titel 3 Forløb#3 South Africa
Titel 4 Forløb#4 Frontier and American Values
Titel 5 Distorted Mirrors: Zombies and Zombie Narratives
Titel 6 Pink Floyd, "The Wall" (værk)
Titel 7 Australia: Gender, Race and Nationality
Titel 8 Multicultural Britain
Titel 9 Horror Fiction through the Ages
Titel 10 Ireland (studietursforløb) EKSAMEN
Titel 11 Forløb#10 Dublinturen - optakt
Titel 12 Paul Auster - an American Postmodernist EKSAMEN
Titel 13 UK Now & Kae Tempest EKSAMEN
Titel 14 Shakespeare (Macbeth) EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 True crime

Et introducerende forløb og opstart med fokus på 'Engelsk i gymnasiet'
Fokus: Skriftlighed, Mundtlighed, Aktiv deltagelse i timerne
Klassens 'Code of conduct' i forhold til at det kan være sårbart at tale engelsk foran 'en ny klasse' og derfor er det vigtigt at opføre sig respektfuld og støttende - særligt når nogen taler/fremlægger.

Dernæst startede vi på et kort forløb om TRUE CRIME, hvor vi arbejdede med true crime-genren (herunder blandingen af fakta og fiktionskoder) samt fokus på det udvidede tekstbegreb herunder tabloidmedier, videnskabelige artikler, podcasts og dokumentarer.
Formål: at kunne reflektere over de etiske problemstillinger, der er iboende i denne genre og temaer 'the issues of narrating truth'.

Materialer:

Artikel:
True Crime Stories Are More Popular Than Ever - Why Are We So Attracted to Them, Patti Greco, Health Magazine (2020)
--Fokus: How to read an article: the rhetorical pentagon

Podcast:
Serial: Season 1, episode 1: The Alibi, Sarah Koenig (2014)
--Fokus: Lytte/skrive, lydeffekter og fortælleforløb
-- Skriftlighed og Principper for tekstopbygning (paragraphs and PEE-models)
Paragraphs usually consist of:
• A topic sentence
• A number of developing sentences
• An optional conclusion sentence
• Some sort of linkers to the paragraphs above and below


Jack The Ripper som den første 'true crime'
Victorian England
Crime Vocabulary

Dokumentar:
The Story of Jack The Ripper | A Short Documentary: https://www.youtube.com/watch?v=VhvIm61nA14

Horrible Murder in East London - Whitechapel Mystery, Pall Mall Gazette, (31 August, 1888)
until minute: 16:50.

Tabloid media: Victorian England
two “articles” are from the Illustrated Police News, 19th century



Tabloid og true crime i dag:

Artikel (tabloid):
Horror Scene: Two ‘badly decomposed’ bodies found ‘deep in woods’ inside car two missing newly-engaged women were last seen driving, Henry Holloway, The Sun (5 May, 2020)
--Fokus: arbejde kritisk med genren tabloid

True crime dokumentar:
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst, episode 1: 'A body in the bay' af Marc Smerling and Andrew Jarecki (HBO, 2015)
--Fokus: Cinematic traits in a documentary

Research article:
Captured by True Crime: Why Are Women Drawn to Tales of Rape, Murder, and Serial Killers? Amanda M. Vicary1 and R. Chris Fraley1. DOI: 10.1177/1948550609355486

Sketch (video)
Saturday Night Live S46 Being Obsessed With True Crime & Murder Shows (ft. Nick Jonas) | SNL S46. Feb 2021. https://www.youtube.com/watch?v=lhQtv2kyOhE




Grammatik:
• Opfølgning på AP-forløb: ordklasser og sætningsled
• Udvidet tid
• Passive voice/ Active Voice


KERNESTOF
- udtale, ordforråd og idiomer
- et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige, samt aktuelle forhold engelsksprogede regioner/globalt
- Principper for tekstopbygning

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Written assignment on Serial: the case of Adnan... 13-12-2022
The issues of narrating truth 22-12-2022
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb#2 Lingua Franca

Engelsk som Lingua Franca - som optakt til emne om Sydafrika

KERNESTOF
- kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
- det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
- det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
- historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner


I dette forløb har klassen stiftet bekendtskab med termer forbundet med engelsk som Lingua Franca, hvor de har arbejdet med de historiske, politiske og kulturelle aspekter af engelsk som globalt sprog. Hovedfokus har været at finde ud af hvorfor lingua franca er et emne værd at beskæftige sig med i engelskundervisningen, herunder at undersøge elevernes eget brug af ELF i forskellige kommunikationssituationer, samt diskussioner af fordele og ulemper ved ELF. Forløbet blev brugt som optakt til emne om Sydafrika, hvorfor det var vigtigt at tale om kolonialisme og sprogs politiske og kulturelle anvendelser.

Baggrundsmateriale:
Lingua franca https://www.youtube.com/watch?v=mTOsxh4OcFU
The English-speaking World (13).pdf s. 12-16

Begreber:
Lingua franca, pidgin, creole, dialect, chronolect, colonialism, native/non-native speaker, Standard English, RP (received pronunciation), General American.



Lytte og forstå variationer af engelsk

Gruppearbejde hvor eleverne skulle lytte, forstå og transskribere en lydoptagelse fra IDEA International Dialects of English Archive (http://www.dialectsarchive.com) og kommentere på udtale og ”when the speaker deviates from received pronunciation (RP)”. Diskussion: danskeres udfordringer med udtale af engelsk.



Gruppeprojekt og fremlæggelse: The English Speaking World

Fokus:
    - at strukturere en fremlæggelse med produkt (ppt) og inkludere forskellige former for relevant information om givet område
    - at lave en mundtlig fremlæggelse på engelsk: tale tydeligt, bruge linkers, guide sit publikum, øjenkontakt
    - Kommentere på hvorfor det er relevant at beskæftige sig med netop dette land under paraplyen ’The English speaking world’.
        Herunder inddrage historiske og politiske aspekter (kolonialisme, globalisering etc.)
     - Inddrage og præsentere et ’current issue’, samt et kulturprodukt fx et videoklip, et digt mm.
      - Fokus på træk ved de variationer af engelsk, deres land/område repræsenterede

Landene/områderne var: Australia, Canada, Ireland, Scotland, Jamaica, Nigeria, India, Hong Kong, Ghana


Activating critical awareness
    ----->  Working with misconceptions, prejudice, and racism.
              - Arica is not a country
              - the borders and the scramble for Africa (Berlin Conference)
            video:  Scramble of Africa https://www.youtube.com/watch?v=LbT44HwzNrI

Working with Vocabulary

http://merriam-webster.com/
http://dictionary.com/
https://www.thesaurus.com/
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/learner-english/

- Euphoria
- Exploitation
- Weaponry
- Supremacy
- Imperialism
- Industrialization
- Occupation
- Entitlement


Eleverne har herunder arbejdet med satire og ironi ved analyse af tik-tok videoer og satiretegninger/plakater.

     ---> Working with humour/satire to break down stereotypes Charity Ekezie’s tiktok videos https://www.youtube.com/watch?v=y-WfMEKWuTI
Begreber: Irony, sarcasm, stereotypes, tone, intention
Produkt: at skrive en velstruktureret paragraf (PEE-model, topic sentences, linkers, konkluderende slutsætning)

Cartoons (satiretegninger/plakater)
Arbejde med satiretegninger, billedkomposition og symbolisme
      - “Everyone gets his share” (Congo Conference, Berlin, 15 November 1884 to 26 February 1885. French caricature of Bismarck, dividing Africa like a
         cake. From: L’Illustration, 1885/I)
      - “The Rhodes Colossus” (editorial cartoon illustrated by English cartoonist Edward Linley Sambourne and published by Punch magazine in 1892.)
      - “The World’s Plunders” (IMPERIALISM, 1885. The World's Plunderers. Germany, England, and Russia grab what they can of Africa and Asia.
         American cartoon by Thomas Nast, 1885)
      - “The Sleeping Sickness” (Cutting a continent out from under him'' - political cartoon made by Gordon Ross (''Puck'' magazine), United States,
          October 1911)
Produkt: optagelse (enten lydfil eller video) eleverne i grupper præsenterede deres analyse


Der løbende blevet arbejdet med forskellige grammatik-områder, via minlæring.dk og øvelser, der har passet til de tekster vi har læst.

• Verbalkongruens
• ligefrem og omvendt ordstilling
• genitiv
• sætningsanalyse og sætningsled (subjekt, verballed, direkte objekt, indirekte objekt, subjektsprædikat og adverbialled)
• Verberne lie & lay
• Substantivformer af verber (vha. afledningssuffiks)
• regelmæssige verber og de fem hovedtider

Skriftligt arbejde: fokus på linkers og struktur (PEE-models)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3 South Africa

Studieplan Sydafrika
Forløb der beskæftiger sig med de historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner – i dette tilfælde Sydafrika. Forløbet dækker Sydafrikas kolonihistorie og derved også brugen af engelsk som officielt sprog, foruden temaer som apartheid, Nelson Mandela, og ’reconciliation’.

Disse temaer er belyst igennem følgende materialer:
      • Video: “Behold South Africa's Drakensberg mountain range and learn about its varied culture and history”
         https://www.britannica.com/video/136534/introduction-focus-history-South-Africa-geography

      • Uddrag fra biografi af Trevor Noahs ’Born a Crime’ (2016), s. 1-32, med særligt fokus på ’The Immorality act’. Eleverne skulle med
         udgangspunkt i Noahs beretninger, undersøge andre at aparheidregimets love samt Trevor Noahs filmiske opbygning af sin biografi og
         derved arbejde kristisk med fakta og fiktionskoder (the rhetorical pentagon, fortælleteknik, handlingsforløb, humor).

      • Uddrag fra lærerbogen ’South Africa -from dompass to democracy (Karen Bente Holmgaard & Birger Axen. Danner historiske baggrund
         for emnet. Herunder har eleverne arbejdet The Sharpesville massacre 1960 via Humphrey Tylers ’eye-witness report og sammentlignet
          med BBC artiklen om The Soweto Uprinsing 1976, med fokus på bias og afsender/læseforhold

      • Sang: Soweto Blues 1977, performed by Mariam Makebe, med fokus på protestsange som politisk middel. Nykritisk analyse,
         metaforik/billedsprog


      • Digt: William Ernest Henley: Invictus (poem, 1875), digtanalyse, tone, og digtets forbindelse til Nelson Mandelas liv og fængsling.

      • Taleanalyse (retoriske virkemidler, ethos, logos, pathos). Uddrag fra ’From Dompass to Democracy’
           o Excerpt from Nelson Mandela's statement from the dock (Rivonia Trials, 1964)
           o Excerpt from Zindi Mandela ‘I am not prepared to sell the birthright of the people to be free (Jabulani Stadium, Soweto, 1985)
           o Nelson Mandela's address to ANC rally (2008)


      • Filmen ’A long walk to freedom’ (2013, Justin Chadwick), hvor eleverne har arbejdet med ‘cinematic techniques’. Produkt:
           fremlæggelser om selvvalgt scene fra filmen.  Fokus: formidle en struktureret fremlæggelse, med modtagerne i centrum, herunder et
          powerpoint.


Sydafrikas aktuelle succeser og udfordringer
      • Video: TRC and Tutu https://www.youtube.com/watch?v=ujOL8FS2wv4
      • Artikel: South Africa Still Hauted by Apartheid’s Legacy’, fra ‘From dompass to democracy’ s.63-66


Skriftlig arbejde har været fokuseret på hvordan man skriver strukturerede 'paragraphs' (PEE model, linkers, rød tråd). Eleverne er blevet introduceret til hjemmesiden Wildbilly.

Skriftlig gruppearbejder, for at understøtte stilasering, så eleverne kan observerere (og rette) hinandens skrivestruktur.

Genafleveringer, for sikre at eleverne får arbejdet med deres tekster.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#4 Frontier and American Values



’Frontier and American Values’ er et forløb der dækker over tidlig amerikansk historie, med et fokus på ’the frontier heritage’ og hvordan de værdier stadig præger USA i dag – herunder ’American exceptionalism’ og ’the American Dream’. Formålet har været at arbejde kritisk med de værdier og deres ophav, for på den måde at kunne diskutere aktuelle forhold i USA i dag, hvor ’The Frontier’ tolkes som et ideal eller symbol på ’the real America’.
Forløbet kan deles op i tre dele: 1) Tidlig amerikansk historie, 2) 13th admentment/abollision of slavery, 3) immigration.


Faglige mål og kernestof:
• væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA
• tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
• analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode

Forløber dækker over følgende emner og materialer:
’The Frontier Heritage’ (1984, Edward N. Kearny, uddrag fra The USA – From British Colony to Superpower)
Maleri: American Progress (1872, John Gast)
Eleverne har desuden arbejdet med The Constitution of The United States og The Bill of Rights (the first 10 Amendments to the Constitution) for at undersøge spor af værdierne fra ‘the frontier.

Elevers egen søgninger på nettet og mini-præsentation er relevante nedslag i tidlig amerikansk historie: The Mayflower, Christopher Columbus, The first Thanksgiving, Jamestown (1607), The first 13 colonies

Video: The Myths of the Frontier | The Men Who Built America: Frontiersmen | History
‘the 13th admentment’ og ‘slavery’
Med uddrag fra e-bog ’Black Voices’ Bianca Erlich-Møller og Mathilde Thomsen, 2016 Gyldendal A/S 1. udgave, 2020
- the auction block
- Life in Enslavement
- Abolition and the Underground Railroad
Eleverne arbejdede i matrix-grupper og fremlægge deres givne emne.
Desuden har forløbet haft fokus på ’lynching’, som optakt til elevernes essay. Herunder har vi hørt sangen ’Strange Fruit’ med Billie Holliday.

Immigration Waves + PUSH AND PULL MECHANISM

- Video: vito corleone -Ellis island scene (The Godfather)
- Sonnet som genre (Petrarchan, the English, and the Shakespearean)
- The new colossus (Emma Lazarus, 1883)
- ’Call Me Arnold’ (1980, Arnold Schwarznegger)


Afslutningsvis har eleverne skulle skrive en tale om at være en immigrant eller om den amerikanske drøm, hvor de skulle inkludere (tilfældelig) retoriske virkemidler + ethos, logos, pathos, samt deres viden om ’the frontier heritage’ og ’American values’.

Minlæring:
hjælpeverber



Tilladte hjælpemidler skriftlig eksamen:
www.ordbogen.com
dictionary.com
thesaurus.com
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com
www.minlaering.dk
https://dictionary.cambridge.org
https://dictionary.cambridge.org/thesaurus/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Personlige
  • Selvstændighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 11 Forløb#10 Dublinturen - optakt

1) kort historisk overblik (youtubevideo m spørgsmål)
https://www.youtube.com/watch?v=dQvaGt9B6H0
2) Matricx gruppearbejde med særligt fokus på 1916 Rebellion og The War of Independence
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Paul Auster - an American Postmodernist EKSAMEN

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 UK Now & Kae Tempest EKSAMEN

Forløbet fokuserer på Storbritannien omkring og efter Brexit. Vi læser sagprosa-tekster og fiktionstekster, herunder værklæsning af Kae Tempest "Let Them Eat Chaos".
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Shakespeare (Macbeth) EKSAMEN

3b bruger Ordbogen.com og Thesaurus


Læsning af udvalgte scener af Macbeth samt youtubeklip:
vores fokus har været forståelse for Lady Macbeth og MacBeths karakterer, og deres udvikling, samt på de tråde, der kan trækkes gennem hele stykket vha metaforer, kontraster og ordvalg, der dukker op igen og igen. Endviderer har der været fokus på, hvad Shakespeare har inkluderet i stykket af strategiske grunde.

Intro: Muse of Fire
https://www.youtube.com/watch?v=7JsrC8YQ-FU<;/p>
Why should you read "Macbeth"? - Brendan Pelsue (Youtube video TEDed)
Rune Lykkeberg Podcast "it's a Classic" (Macbeth), DR 2024
https://www.dr.dk/lyd/p1/det-en-klassiker/det-en-klassiker-2024/det-en-klassiker-rune-lykkeberg-macbeth-11032419011
Act 1, scenes 1,3,4,5,7
Act 2, scenes 1, 2, 3
Act 3, scenes 1, 3, 4
Act 4 og 5 only highlights
(p88, p93-94 and 96, p100, p119, p123-124 (tomorrow) p128, p131 harmony is restored
Til repetition: https://www.rsc.org.uk/shakespeare-learning-zone/macbeth
https://www.youtube.com/watch?v=0OJEnbCoV2k
og denne (m. Ian McKellan): https://www.youtube.com/watch?v=GAAnAB3A3PQ
og denne: (Michael Fassbender) https://www.youtube.com/watch?v=VKTJ9Nkk9kI
Polanski: https://www.youtube.com/watch?v=p_GD4jXutJo
Fra MyShakespeare:
se interviewet med Banquo: https://myshakespeare.com/macbeth/act-3-scene-1: https://youtu.be/9CLf3ZTQPUw
Patrick Stewart: https://www.youtube.com/watch?v=p_GD4jXutJo
Sigmund Freud: "Some Character-Types Met with in Psychoanalytical Word (1916) fra Macmillan Casebook Macbeth.
watch Muse of Fire, hvor Tom Hiddleston, Sir Ian McKellen and Dame Judi Dench fortæller, hvad de kan lide ved Shakespeare: - write down the main points https://www.youtube.com/watch?v=7JsrC8YQ-FU<;/p>
Præsentation v Denzel Washington:
https://www.youtube.com/watch?v=qshtrQIpTdI
Scenography of Macbeth (Coen version)
https://www.youtube.com/watch?v=qshtrQIpTdI&t=418s
Why MB has the best fight scenes:
https://youtu.be/5X6RNdSgUaA
Act 1, sc 7: https://www.youtube.com/watch?v=qah1b6ZYRAY

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer