Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Aurehøj Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Anders Brink Nyberg, Emil Kofoed Westh, Trine Finne Loo
|
Hold
|
2022 id/b (1b id, 2b id, 3b id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 Opvarmninsprogrammer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Folkedans
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Floorball
FORMÅL
At give eleverne indsigt i generelle færdigheder inden for floorball. Herunder regelforståelse, håndtering af et kompetitivt spil afviklet samt tilegnelse af tekniske og taktiske færdigheder. Målet er desuden at introducere eleverne til et spil, hvori spiløvelser og det ”færdige” spil fordrer perioder med meget høj intensitet efterfulgt af en lavintensitets periode.
INDHOLD
Greb, teknik, driblinger, pasninger, skud, minifloorball, positioner på banen, forsvar/angreb, tempo/retningsskift, færdigt spil - dog med mindre mål samt uden korrekt målvogterudstyr.
Hvad skal man kunne efter dette forløb på 6 moduler?
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
METODE
Individuelle øvelser, makkerøvelser, gruppeøvelser, kampsekvenser, samt tekniske og taktiske øvelser.
EVALUERING
Løbende evaluering over elevernes kompetencer mht. ovenstående tekniske og taktiske færdigheder samt afsluttede forløbsprøve.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Atletik
FORMÅL:
Fordybelse i højdespring og spydkast, hvor der arbejdes med tekniske færdigheder. Desuden udbygges viden om og arbejdes med teoretisk fokus på koordination og motoriske indlæring af bevægelser. Eleverne skal arbejde med videoteknik samt samarbejde om konstruktiv feedback ift. teknikindlæring samt brug af deløvelser.
LÆRINGSMÅL:
Højdespring:
- Tilløb: Rytme
- Afsæt: Afsætsbens placering og svingbenets arbejde
- Passage af overligger: Svaj
- Sammenlukning og landing: Timing og aktivt benspark
Spydkast:
- Greb
- Tilløb: 5-trinsrytme – kryds-over og stemskridt
- Afvikling af kastet – rotation og vinkler
TEORI:
Kapitel 10 – Musklernes opbygning
Fra: Estrup, Claus, m.fl. Idræt C - teori i praksis, Systime 2006, s. 39-41
Kapitel 12 – Koordination
Fra: Estrup, Claus, m.fl. Idræt C - teori i praksis, Systime 2006, s. 49-57
Højdespring:
https://www.youtube.com/watch?v=sPWqimEgXO8&t=65s
https://www.youtube.com/watch?v=Z47QGlaQ1NE
Spydkast:
https://www.youtube.com/watch?v=V3oW0XHSPvw&list=PLM9GRqcDI2F5ovJNAhJSaUQAEpf8h5p3R&index=3
https://www.youtube.com/watch?v=59wYr1VWwoU&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=ck2nE9aX5hk
EVALUERING:
For at bestå atletik på c-niveau forventes det, at eleven kan være i stand til:
Af og til at kunne udføre deløvelser på en tilfredsstillende teknisk måde, men har lidt problemer
med at udføre det færdige kast.
Af og til at udføre deløvelser på en tilfredsstillende teknisk måde, men har lidt problemer med
at udførelse af det færdige spring.
Ved en middel præstation i atletik forventes det, at eleven kan være i stand til:
Tit at kunne udføre deløvelser på en tilfredsstillende teknisk måde og af og til i stand til at udføre det færdige kast på tilfredsstillende vis.
Tit at udføre deløvelser på en tilfredsstillende teknisk måde og af og til i stand til at udføre det færdige spring på en tilfredsstillende måde.
For den gode præstation i atletik kræves det, at eleven kan være i stand til:
Oftest eller altid at udføre deløvelser på en fuldt tilfredsstillende måde og oftest eller altid i stand til at udføre det færdige kast på tilfredsstillende vis.
Oftest eller altid at udføre deløvelser på en tilfredsstillende teknisk måde og i stand til at udføre det færdige spring på en tilfredsstillende måde.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 Jive
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 Basket
FORMÅL
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer,
driblinger, skud og lay-up. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at
”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages i små afleverings- og
løbemønstrespil.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i udvalgte dele af de gennemgåede tekniske elementer.
LÆRINGSMÅL
Følgende er målsætningen for læringen ila. forløbet:
Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
Aflevere på forskellig vis (brystaflevering, studs og over hovedet)
Finter eks. crossover, pumpfake
Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
TEKNISK FOKUS:
Ballhandling
Footwork (pivotering, jump stop og triple threat)
Afleveringer og modtagninger
Driblinger (eks. cross-over)
Afslutninger (lay-up og stående skud)
Forsvarsarbejde (eks. slide og fodarbejde samt forsvarsrebound)
Finter, screeninger og simple angrebsåbninger
TAKTISK FOKUS:
Spilbarhed og bredde/dybde videreforløb ift. Boldbasis
Angrebsåbninger (eks. v-cut og simple fastbreaks)
Mand-mand-forsvar
Generelt at kunne indgå i et team, hvor fokus er på sammenspil og dygtiggørelse af holdet. Ydermere at kunne være selvledende i spilsituationer uden spilleder.
TEORETISK FOKUS:
Basal indføring i motivation- og målsætningsbegrebet samt grundlæggende forståelse af enkelte elementer af gruppe-/socialpsykologiske processer på et hold.
Forskellen mellem ydre og indre motivation til dels koblet til basketball
Forskellige former for målsætningstyper (proces-, præstations- og konkurrencemål) samt fordele og ulemper ved de forskellige typer og hvad de kan benyttes til.
Hvordan man kan tale om synergieffekt på et hold
Forskellen mellem social kohæsion og opgave kohæsion, og hvordan kohæsionsbegrebet hænger sammen med forskellige former for holdtyper.
TEORI:
Kapitel 2 - Idrætspsykologi
Fra: Elmelund van Ee, Jeppe, m.fl. Grundbog i IDRÆT C - praksis og teori, 1. udgave, 1. oplag 2018, s. 143-148
Kapitel 3 - Teampsykologi
Fra: Henriksen, Kristoffer, m.fl. Gyldendals idrætspsykologi, 1. udgave, 1. oplag, 2007, s. 85-96
EVALUERING
For at bestå basketball på C-niveau forventes det, at eleven kan:
aflevere og modtage i øvelses-situationer
afslutte med rimelig præcision
placere og bevæge sig nogenlunde hensigtsmæssigt rundt på banen
udføre simpel ballhandling samt driblinger, finter og angrebsåbninger i øvelsessituationer
Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis
Ved en middel præstation i basketball på C-niveau forventes det, at eleven kan:
aflevere og modtage sikkert i spilsituationer
afslutte med sikkerhed og præcision
beherske enkle driblinger, finter og angrebsåbninger i spilsituation
placere og bevæge sig hensigtsmæssigt rundt på banen
Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis og derved få spillet til at fungere
For den gode præstation i basketball på C-niveau kræves det, at eleven kan:
aflevere og modtage i krævende spilsituationer
afslutte med stor præcision
beherske driblinger, finter og angrebsåbninger i spilsituation med en vis sikkerhed
placere og bevæge sig med god spilforståelse
Har forstået reglerne og kan anvende dem i praksis
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#7 Ultimate 1
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb#8 Træningsforløb + ultimate
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Coopertest på kunstgræsbanen - medbring løbesko, løbetøj og fyldt drikkedunk. Mødetid 10.10 omklædt på kunstgræsbanen (normalt kl 10.05, men ANders skal lige nå at sige hej til gf3-nv ifm. NV-intro). Efter Coopertest laver vi 15 min core-træning i Sa
-
Coopers løbetest - indtast distance her
-
Læs vedhæftede kapitel og tænk over vedhæftede spørgsmål
-
KAP 15 – TP
-
Coopers løbetest - indtast evt. din Cooperdistance her for at se dit kondital
-
Ikke lektie
-
ikke lektie
-
Læs s. 1-5
-
Lektiespr.
-
Vi skal snakke om, hvilket tempo/intensitet, I forventer at arbejde ved v. Aurehøj Triatlon 9/10. Det er udelukkende for, at I skal få en god oplevelse - man skal IKKE føle sig det mindste presset:-) 1=hygge/følges ad, 2=presser selv en smule, 3=pres
-
læs s. 5-7 i lektien til sidst.
-
I bedes overveje inden modulet, hvilken startgruppe I tænker, der passer bedst til jer ifm. Aurehøj Triatlon: 1=hygge/følges ad, 2=presser sig selv en smule, 3=presser sig selv/vil gerne løbe hele vejen uden gå-pauser, 4=vil gerne på podiet
-
læs s. 8+9 i lektien til 6/9 og tænk over nedenstående lektiespr.
-
læs s. 8-16 i lektien, Kapitel 1- Fysiologi og træning.pdf og tænk over nedenstående lektiespørgsmål:
-
Login kun muligt med AU Gmail. Det er LEKTIE at læse og sætte sig ind i al information i denne mappe I GOD TID inden AU Tri - så I får linket allerede nu:-)
-
Det er LEKTIE at læse og sætte sig ind i al information i denne mappe I GOD TID inden AU Tri - også for elever, der er hjælpere eller deltager i triatlon på anden måde end svømning+cykling+løb. Skriv en Lectio-besked til AN, hvis du ikke kan finde sv
-
Hvis du vil forberede dig ift. vejrudsigten
-
Hjælpere til AU tri bedes fremmøde i Skolegården onsdag kl 9.35 og henvende sig til Anders Fogtmann - han vil så fordele jer på forskellige poster.
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb#9 Badminton
FORMÅL
At lære at spille badminton, herunder pointtælling og regler, for både single og double.
At lære at holde med korrekt greb, både for- og baghånd.
INDHOLD – TEKNISK FOKUS
Teknik ift. forhåndsclear, forhåndslob, forhåndsdrop, for- og baghånds-netdrop, lang forhåndsserv, kort for- og baghåndsserv.
Teknik ift. benarbejde, både i kort og lang hhv. for- og baghåndsside.
Forskellige slagsekvenser.
INDHOLD – TAKTISK FOKUS
• Placering på banen ift. spillecentrum
• Kendskab til forskellige slagserier
• Placering af bolde ift. modstanders placering
Generelt et kendskab til slagene som skal kunne indgå i spiløvelser og slagserier. Desuden at kunne være selvkørende i spil med modificerede regler.
INDHOLD - TEORETISK FOKUS:
- Idrættens organisering i Danmark
- Forklaringer på hvorfor idrættens præmisser ændres i det senmoderne samfund
MATERIALER
Bolde, ketchere, net.
Teori: Estrup, Claus, m.fl. Idræt C - teori i praksis, Systime 2006, s. 7-12 (Aurehøj idræt C kompendium kapitel 14)
METODE
Lærerstyret forevisning, videoforevisning, elevøvning, makkerarbejde.
Lektielæsning ift. regler og forberedelse ift. videosekvenser.
EVALUERING
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle
isolerede øvelser testes. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne
bliver bedst mulig klædt på til denne.
Desuden fortløbende evaluering og en afsluttende turnering.
For at bestå forløbet forventes det, at eleven:
• Kan udføre benarbejde og slag uden bold i øvelsessituationer uden pres
- Kan vise og forklare hvor træfpunkt er samt svingsløjfe uden bold
• Kan til dels få en slagserie til at fungere
• Oftest kan udføre korrekt benarbejde uden bold
• Mindre forståelse for placering af sig selv samt bolde
• Har kendskab til reglerne
Ved en middel præstation i forløbet forventes det, at eleven kan:
• Kan udføre benarbejde og slag i øvelsessituationer – til dels under pres
- Kan til ofte ramme bold i træfpunkt samt anvende svingsløjfe med bold
• Kan få slagserier til at fungere
• Kan udføre korrekt benarbejde uden bold
• Kan placere og bevæge sig hensigtsmæssigt ift. bold
• Kan dømme egen banehalvdel i kampsituationer
For den gode præstation i forløbet kræves det, at eleven kan:
• Kan udføre benarbejde og slag i øvelsessituationer med pres
- Kan ramme bold i træfpunkt samt anvende svingsløjfe med bold under let pres
• Kan få slagserier til at fungere med stor sikkerhed og præcision
• Kan udføre korrekt benarbejde øvelsessituationer
• Kan placere sig korrekt ift. spillecentrum, bold og modstanders placering
• Kan dømme kamp i eget spil
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Forløb#10 Cha cha cha
FORMÅL
Formålet med forløbet i Cha-cha-cha er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer, der indgår i dansen, dansens særlige udtryk samt den historiske baggrund for dansen. I de første moduler vil hovedvægten være på dansens grundtrin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder. På baggrund af undervisningen skal eleverne til forløbsprøven kunne vise en selvsammensat rutine evt. med nye variationer.
LÆRINGSMÅL:
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer: Grundtrin lukket, Grundtrin åben, Grundtrin både frem/tilbage og til siden, Grundtrin på stedet, Damedrejning, Hand to hand, New York, Spot Turn, Shoulder to Shoulder, Runs eller Chase step, There and Back.
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
TEORI:
Kapitel 7 - Introduktion til Labans bevægelseskvaliteter
Fra: Friis, John, Labans bevægelseskvaliteter i Tidsskriftet Fokus idræt nr. 2, 2001, 25. årgang s. 66-69
Kapitel 8 – Introduktion til latinamerikanske danse (% tekst om jive)
Fra: Dalsgaard, Soffie & Jesper Vild med Dans, Politikens forlag 2007, side 9-17, 75-76, 91-93
EVALUERING:
For at bestå Cha-cha-cha på c-niveau forventes det at eleven kan være i stand til:
Af og til at begynde på den rigtige tælling i musikken og til dels kunne følge rytmen.
Af og til at udføre føddernes bevægelse i isolerede grundtrin og variationer.
Af og til at udføre de øvrige tekniske elementer ved dansen såsom dansefatning, holdning og hoftens bevægelser.
Af og til at følge en bestemt rutine, men uden en grundlæggende sikkerhed i bevægelserne.
Ved en middel præstation i Cha-cha-cha forventes det, at eleven kan være i stand til:
Tit at begynde på den rigtige tælling i musikken og kan ofte følge rytmen.
Tit at udføre føddernes bevægelse i isolerede grundtrin og variationer.
Tit at udføre de øvrige tekniske elementer ved dansen såsom dansefatning, holdning og hoftens bevægelser.
Tit i at følge en bestemt rutine og kan nogle gange sammensætte variationerne på en ny måde.
For den gode præstation i Cha-cha-cha kræves det, at eleven kan være i stand til:
Oftest eller altid at begynde på den rigtige tælling i musikken og oftest eller altid i stand til at følge rytmen.
Oftest eller altid at udføre føddernes bevægelse i isolerede grundtrin og variationer.
Oftest eller altid at udføre de øvrige tekniske elementer ved dansen såsom dansefatning, holdning og hoftens bevægelser.
Oftest eller altid at følge en bestemt rutine og sammensætte variationerne på en ny måde.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56266319839",
"T": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56266319839",
"H": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56266319839"
}