Holdet 2022 id/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Aurehøj Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Anders Brink Nyberg, Emil Kofoed Westh, Trine Finne Loo
Hold 2022 id/x (1x id, 2x id, 3x id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Folkedans
Titel 2 Forløb#2 Opvarmningsprogrammer
Titel 3 Forløb#3 Floorball
Titel 4 Forløb#4 Atletik
Titel 5 Forløb#5 Jive
Titel 6 Forløb#6 Basket
Titel 7 Forløb#7 Ultimate
Titel 8 Forløb#8 Træningsforløb m. ultimate
Titel 9 Forløb#9 Cha cha cha
Titel 10 Forløb#10 Badminton

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 3 Forløb#3 Floorball

FORMÅL
At give eleverne indsigt i generelle færdigheder inden for floorball. Herunder regelforståelse, håndtering af et kompetitivt spil afviklet samt tilegnelse af tekniske og taktiske færdigheder. Målet er desuden at introducere eleverne til et spil, hvori spiløvelser og det ”færdige” spil fordrer perioder med meget høj intensitet efterfulgt af en lavintensitets periode.

INDHOLD
Greb, teknik, driblinger, pasninger, skud, minifloorball, positioner på banen, forsvar/angreb, tempo/retningsskift, færdigt spil - dog med mindre mål samt uden korrekt målvogterudstyr.

Hvad skal man kunne efter dette forløb på 6 moduler?
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre

METODE
Individuelle øvelser, makkerøvelser, gruppeøvelser, kampsekvenser, samt tekniske og taktiske øvelser.

EVALUERING
Løbende evaluering over elevernes kompetencer mht. ovenstående tekniske og taktiske færdigheder samt afsluttede forløbsprøve.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#4 Atletik

FORMÅL:
Fordybelse i højdespring og spydkast, hvor der arbejdes med tekniske færdigheder. Desuden udbygges viden om og arbejdes med teoretisk fokus på koordination og motoriske indlæring af bevægelser. Eleverne skal arbejde med videoteknik samt samarbejde om konstruktiv feedback ift. teknikindlæring samt brug af deløvelser.

LÆRINGSMÅL:
Højdespring:
- Tilløb: Rytme
- Afsæt: Afsætsbens placering og svingbenets arbejde
- Passage af overligger: Svaj
- Sammenlukning og landing: Timing og aktivt benspark
Spydkast:
- Greb
- Tilløb: 5-trinsrytme – kryds-over og stemskridt
- Afvikling af kastet – rotation og vinkler

TEORI:
Kapitel 10 – Musklernes opbygning
Fra: Estrup, Claus, m.fl. Idræt C - teori i praksis, Systime 2006, s. 39-41

Kapitel 12 – Koordination
Fra: Estrup, Claus, m.fl. Idræt C - teori i praksis, Systime 2006, s. 49-57

Højdespring:
https://www.youtube.com/watch?v=sPWqimEgXO8&t=65s
https://www.youtube.com/watch?v=Z47QGlaQ1NE

Spydkast:
https://www.youtube.com/watch?v=V3oW0XHSPvw&list=PLM9GRqcDI2F5ovJNAhJSaUQAEpf8h5p3R&index=3
https://www.youtube.com/watch?v=59wYr1VWwoU&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=XlODfnE82K4

EVALUERING:
For at bestå atletik på c-niveau forventes det, at eleven kan være i stand til:
Af og til at kunne udføre deløvelser på en tilfredsstillende teknisk måde, men har lidt problemer
med at udføre det færdige kast.
Af og til at udføre deløvelser på en tilfredsstillende teknisk måde, men har lidt problemer med
at udførelse af det færdige spring.

Ved en middel præstation i atletik forventes det, at eleven kan være i stand til:
Tit at kunne udføre deløvelser på en tilfredsstillende teknisk måde og af og til i stand til at udføre det færdige kast på tilfredsstillende vis.
Tit at udføre deløvelser på en tilfredsstillende teknisk måde og af og til i stand til at udføre det færdige spring på en tilfredsstillende måde.

For den gode præstation i atletik kræves det, at eleven kan være i stand til:
Oftest eller altid at udføre deløvelser på en fuldt tilfredsstillende måde og oftest eller altid i stand til at udføre det færdige kast på tilfredsstillende vis.
Oftest eller altid at udføre deløvelser på en tilfredsstillende teknisk måde og i stand til at udføre det færdige spring på en tilfredsstillende måde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forløb#8 Træningsforløb m. ultimate

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forløb#9 Cha cha cha

FORMÅL
Formålet med forløbet i Cha-cha-cha er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer, der indgår i dansen, dansens særlige udtryk samt den historiske baggrund for dansen. I de første moduler vil hovedvægten være på dansens grundtrin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder. På baggrund af undervisningen skal eleverne til forløbsprøven kunne vise en selvsammensat rutine evt. med nye variationer.

LÆRINGSMÅL:
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer: Grundtrin lukket, Grundtrin åben, Grundtrin både frem/tilbage og til siden, Grundtrin på stedet, Damedrejning, Hand to hand, New York, Spot Turn, Shoulder to Shoulder, Runs eller Chase step, There and Back.
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner

TEORI:
Kapitel 7 - Introduktion til Labans bevægelseskvaliteter
Fra: Friis, John, Labans bevægelseskvaliteter i Tidsskriftet Fokus idræt nr. 2, 2001, 25. årgang s. 66-69
Kapitel 8 – Introduktion til latinamerikanske danse (% tekst om jive)
Fra: Dalsgaard, Soffie & Jesper Vild med Dans, Politikens forlag 2007, side 9-17, 75-76, 91-93

EVALUERING:
For at bestå Cha-cha-cha på c-niveau forventes det at eleven kan være i stand til:
Af og til at begynde på den rigtige tælling i musikken og til dels kunne følge rytmen.
Af og til at udføre føddernes bevægelse i isolerede grundtrin og variationer.
Af og til at udføre de øvrige tekniske elementer ved dansen såsom dansefatning, holdning og hoftens bevægelser.
Af og til at følge en bestemt rutine, men uden en grundlæggende sikkerhed i bevægelserne.

Ved en middel præstation i Cha-cha-cha forventes det, at eleven kan være i stand til:
Tit at begynde på den rigtige tælling i musikken og kan ofte følge rytmen.
Tit at udføre føddernes bevægelse i isolerede grundtrin og variationer.
Tit at udføre de øvrige tekniske elementer ved dansen såsom dansefatning, holdning og hoftens bevægelser.
Tit i at følge en bestemt rutine og kan nogle gange sammensætte variationerne på en ny måde.

For den gode præstation i Cha-cha-cha kræves det, at eleven kan være i stand til:
Oftest eller altid at begynde på den rigtige tælling i musikken og oftest eller altid i stand til at følge rytmen.
Oftest eller altid at udføre føddernes bevægelse i isolerede grundtrin og variationer.
Oftest eller altid at udføre de øvrige tekniske elementer ved dansen såsom dansefatning, holdning og hoftens bevægelser.
Oftest eller altid at følge en bestemt rutine og sammensætte variationerne på en ny måde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Forløb#10 Badminton

FORMÅL
At lære at spille badminton, herunder pointtælling og regler, for både single og double.
At lære at holde med korrekt greb, både for- og baghånd.


INDHOLD – TEKNISK FOKUS
Teknik ift. forhåndsclear, forhåndslob, forhåndsdrop, for- og baghånds-netdrop, lang forhåndsserv, kort for- og baghåndsserv.
Teknik ift. benarbejde, både i kort og lang hhv. for- og baghåndsside.
Forskellige slagsekvenser.

INDHOLD – TAKTISK FOKUS
• Placering på banen ift. spillecentrum
• Kendskab til forskellige slagserier
• Placering af bolde ift. modstanders placering

Generelt et kendskab til slagene som skal kunne indgå i spiløvelser og slagserier. Desuden at kunne være selvkørende i spil med modificerede regler.

INDHOLD - TEORETISK FOKUS:
- Idrættens organisering i Danmark
- Forklaringer på hvorfor idrættens præmisser ændres i det senmoderne samfund


MATERIALER
Bolde, ketchere, net.
Teori: Estrup, Claus, m.fl. Idræt C - teori i praksis, Systime 2006, s. 7-12 (Aurehøj idræt C kompendium kapitel 14)


METODE
Lærerstyret forevisning, videoforevisning, elevøvning, makkerarbejde.
Lektielæsning ift. regler og forberedelse ift. videosekvenser.


EVALUERING
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle
isolerede øvelser testes. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne
bliver bedst mulig klædt på til denne.
Desuden fortløbende evaluering og en afsluttende turnering.

For at bestå forløbet forventes det, at eleven:
• Kan udføre benarbejde og slag uden bold i øvelsessituationer uden pres
- Kan vise og forklare hvor træfpunkt er samt svingsløjfe uden bold
• Kan til dels få en slagserie til at fungere
• Oftest kan udføre korrekt benarbejde uden bold
• Mindre forståelse for placering af sig selv samt bolde
• Har kendskab til reglerne


Ved en middel præstation i forløbet forventes det, at eleven kan:
• Kan udføre benarbejde og slag i øvelsessituationer – til dels under pres
- Kan til ofte ramme bold i træfpunkt samt anvende svingsløjfe med bold
• Kan få slagserier til at fungere
• Kan udføre korrekt benarbejde uden bold
• Kan placere og bevæge sig hensigtsmæssigt ift. bold
• Kan dømme egen banehalvdel i kampsituationer


For den gode præstation i forløbet kræves det, at eleven kan:
• Kan udføre benarbejde og slag i øvelsessituationer med pres
- Kan ramme bold i træfpunkt samt anvende svingsløjfe med bold under let pres
• Kan få slagserier til at fungere med stor sikkerhed og præcision
• Kan udføre korrekt benarbejde øvelsessituationer
• Kan placere sig korrekt ift. spillecentrum, bold og modstanders placering
• Kan dømme kamp i eget spil



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer