Holdet 2022 MU/m - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Aurehøj Gymnasium
Fag og niveau Musik A
Lærer(e) Jonas Vincent
Hold 2022 MU/m (1m MU, 2m MU, 3m MU)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundlæggende musiklære
Titel 2 Sammenspil
Titel 3 Musikanalyse
Titel 4 Skriftlig musik - M1
Titel 5 Sang
Titel 6 Solopræstation
Titel 7 Sammenspil i grupper
Titel 8 Musikanalyse af groovebaseret musik
Titel 9 Pink Floyd: The Wall
Titel 10 Blues-projekt
Titel 11 Musikteori
Titel 12 Sammenspil
Titel 13 Sangskrivningsworkshop
Titel 14 Musikhistorie
Titel 15 Sammenspil i grupper
Titel 16 Solopræstation
Titel 17 Irsk musik (Folkemusik)
Titel 18 Klassisk musiks historie
Titel 19 Analyse af klassisk musik
Titel 20 Jazz
Titel 21 Musikemne 1: Soul (Eksamensemne)
Titel 22 Kor
Titel 23 Musikemne 2: Musik og billeder (Eksamensemne)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundlæggende musiklære

Grundlæggende musiklære
Formål: At opbygge og udvikle grundlæggende kompetencer i musiklære.
Indhold: Musikkundskab
- grundlæggende musiklære og hørelære: Musiklære om tonenavne, tangentnavne, g-nøgle, f-nøgle, rytmenoder, rytmelære, intervaller, skalaer, akkordlæsning, kvintcirkel og tonearter.
Metoder: Lærerstyret tavleundervisning med gennemgang af stoffet. Par-arbejde og individuelt arbejde med løsning af opgaver. Grupperarbejde med nedskrift, udførsel og fremførsel af rytmer.
Materialer: "Nøgle til musikken" (Grønager et al.), www.musikipedia.dk

Evaluering: Formativ i det eleverne skal bruge det lærte i en progression i faget. Summativ idet eleverne bruger stoffet i modulerne, skriftlige afleveringer og skriftlige prøver i timerne.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Musikaflevering 1g 1 - Intervaller 09-01-2023
Musikaflevering 1g 2 - Øvelser på musikipedia.dk. 06-02-2023
Musikaflevering 1g 3 - Øvelser på musikipedia.dk 06-03-2023
Musikaflevering 1g 4 17-04-2023
Musikaflevering 1g 5 - Kvintcirkel og tonearter 01-05-2023
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Sammenspil

Sammenspil

Formål: Udvikle og styrke elevernes færdigheder og kompetencer i sammenspil og sang både i en stor gruppe/holdet og mindre sammenspilsgrupper.
Indhold: Kernestof. Musikudøvelse.

Metoder: Lærerstyret klasseundervisning/klasseinstruktion i forbindelse med introducerende rotation og optræden koncertaften på skolen. Gruppe- og projektarbejde med sammenspil i grupper med 5-8 elever.

Materialer: Et udvalg af dansk- og engelsksprogede numre indenfor de groovebaserede (rytmiske) genrer.

Til koncertoptræden spillede og sang holdet "Living for the City" (S. Wonder) i eget arrangement med firestemmigt kor og rytmegruppe.
Sammenspilsgrupperne optræder for hele holdet i slutningen af skoleåret.

Evaluering: Formativ ved lærerens feedback undervejs. Summativ ved fremførsel/optræden både i timerne og til koncertaften på skolen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Musikanalyse

Musikanalyse

Formål: Bevidstegøre eleverne om musikanalysebegreber og musikalske parametre. Auditiv musikintern analyse. Viden om og færdigheder i "Tid og rum", instrumenter, form, hook, break og gimmick.

Indhold: Kernestof, Musikkundskab.

Metoder: Lærerstyret tavleundervisning med gennemgang af fagterminologi omkring sound og melodisk analyse. Par- og gruppearbejde og fremlæggelser af arbejde med sound-analyse.
Gruppearbejde med og fremlæggelser af analyse af selvvalgte numre i groovebaserede genrer som klassen også har arbejdet med i engelsk.

Materialer: Analysebegreberne, er baseret på,
Aare, A., Grønager, J., & Rønnenfelt, P. (2000). Rockmusik i tid og rum. Århus: Systime.

Evaluering: Formativ med feedback undervejs og bevidstgørelse om progressionen fra modul til modul.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Skriftlig musik - M1

M1 (Musikteori 1)
Opgave A – Akkordlæsning

Opgave B – Harmonisk analyse
B1 - Harmonisk analyse 1
funktionsharmonisk analyse, eventuelt med modulation

B2 - Harmonisk analyse 2
Opgaverne vil enten være funktionsharmonisk dur, funktionsharmonisk mol, eller modale (æoliske, doriske eller mixolydiske). Æolisk og modal mol anses som synonymer.

Opgave C – Melodisk analyse
Opgave D – Rytmisk analyse


Hjemmesider der er benyttet i undervisningen:

https://www.musikipedia.dk
https://www.musikipedia.dk/funktionsanalyse#4
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tonalitet-harmonik-test 28-08-2023
M1 2g 1 23-11-2023
Musikanalyse i prosa 07-12-2023
M1 2g 2 21-03-2024
M1 2g 3 26-04-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Sang

Sang af enstemmige og flerstemmige sange, samt stemmedannelse og vokale færdigheder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Solopræstation

Solospil eller sang.

I er selv ansvarlige for jeres solospil (solosang) med mig som rådgiver. Brug hinanden på holdet som sparing og til at akkompagnere. I må også gerne have folk med udefra til solo-delen.

I skal dække såvel det solistiske, vokale, instrumentale og sammenspilsmæssige aspekt med jeres eget solospil og i jeres sammenspilsgruppe.

I slutningen af 2. g, 3.g og til eksamen skal I optræde to gange: En med solospil og en med sammenspilsgruppen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Sammenspil i grupper

Sammenspil i grupper. Alle optræder i slutningen af skoleåret (april eller maj 2024).

I skal dække såvel det solistiske, vokale, instrumentale og sammenspilsmæssige aspekt med jeres eget solospil og i jeres sammenspilsgruppe.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Musikanalyse af groovebaseret musik

Musikanalyse

Formål: Tilegnelse af musikanalysemetoder og musikalske parametre. Auditiv og visuel musikintern analyse. Viden om og færdigheder i "Tid og rum", instrumentation, form, hook, break og gimmick, harmonisk analyse, grooveanalyse, soundanalyse.

Indhold: Kernestof, Musikkundskab.

Metoder: Lærerstyret tavleundervisning med gennemgang af fagterminologi omkring sound og melodisk analyse. Par- og gruppearbejde og fremlæggelser af arbejde med sound-analyse.
Gruppearbejde med og fremlæggelser af analyse af selvvalgte numre i groovebaserede genrer.

Materialer: Analysebegreberne, er baseret på,
Aare, A., Grønager, J., & Rønnenfelt, P. (2000). Rockmusik i tid og rum. Århus: Systime.

Evaluering: Formativ med feedback undervejs og bevidstgørelse om progressionen fra modul til modul.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 47 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Pink Floyd: The Wall

Analyse af Pink Floyds The Wall, research om biografiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
Forestilling på Østre Gasværk 27. september 2023.
Optræden med kor til Akustisk aften 4. oktober 2023 kl. 18.30.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Musikteori

Skalaer, tonearter, akkorder, kvintcirkel.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Sammenspil

Samlet øvning og optræden til Elektrisk aften onsdag 6. marts 2024.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Sangskrivningsworkshop

Sangskrivningsworkshop med eksterne kusntnere  Ea Philippa og Bo Tange, , tekst, melodi og akkompagnement skabes fra bunden. Sangen indspilles af eleverne og mixes af Bo Tange.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Musikhistorie

Musikhistorie

Formål: At give eleverne overblik over og forståelse musikkens historie og musikkens kulturelle betydning. At give eleverne viden om instrumentlære og opbygningen og symfoniorkester og bigband.

Indhold: Kernestof, musikhistoriske og musikkulturelle forhold inden for klassisk musik og rytmisk musik.

Metoder: Lærerstyret tavleundervisning og præsentation. Pararbejde og individuelt arbejde med quiz.

Materialer: Introduktion til instrumenter og symfoniorkestret. Internetsider og pdf. Oversigt over klassisk musikhistorie med fokus på barok, klassik og romantik. Film om klassisk musik: "Eventyret om den vidunderlige musik".
Quiz om barok, klassik og romantik.
Oversigt over pop- og rockmusikkens historie. "Populaermusikhistorie", 7-siders pdf af Jakob M. Jensen. Powerpoint-præsentation med dialog undervejs.

Evaluering: Formativ med dialog undervejs og i og med forløbet danner grundlag for det efterfølgende projektarbejde med musikanalyse i grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Sammenspil i grupper

Sammenspil i grupper. Alle optræder i slutningen af skoleåret (april eller maj 2024).

I skal dække såvel det solistiske, vokale, instrumentale og sammenspilsmæssige aspekt med jeres eget solospil og i jeres sammenspilsgruppe.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Solopræstation

Solospil eller sang.

I er selv ansvarlige for jeres solospil (solosang) med mig som rådgiver. Brug hinanden på holdet som sparing og til at akkompagnere. I må også gerne have folk med udefra til solo-delen.

I skal dække såvel det solistiske, vokale, instrumentale og sammenspilsmæssige aspekt med jeres eget solospil og i jeres sammenspilsgruppe.

I slutningen af 2. g, 3.g og til eksamen skal I optræde to gange: En med solospil og en med sammenspilsgruppen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Irsk musik (Folkemusik)

Formål:
Viden om irsk folkemusik, sange, traditioner og historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold. Forløbet munder ud i studietur til Dublin med både engelsk- og musikfagligt indhold. Forløbet havde dels teoretisk indhold, instrumentlære, analyse og praktisk indhold i form af enstemmige sange og flerstemmige sang og sammenspil.

Indhold: Kernestof, Musikkundskab, folkemusik, musikhistoriske og musikkulturelle forhold gennem tiderne.

Metoder: Lærerstyret tavleundervisning med værkgennemgang. Gruppearbejde. Irske sange.

Materiale: Leksikonartikler om irsk musik, instrumenter og histore, "Cockles and Mussels (Moly Malone)", "The Wild Rover", "The Fields of Athenry" og "Red is the Rose" (SATB).

Evaluering: Formativ i form af løbende feedback.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18 Klassisk musiks historie

"Klassisk musiks historie" er dels bred oversigt og dels særligt fokus på barok, klassik og romantik. Forløbet ligger i forlængelse af "Musikhistorie" (2g).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19 Analyse af klassisk musik

Forløbet "Analyse af klassisk musik" sætter fokus på analyseredskaber der knytter sig særligt til klassisk musik. I sammenhæng med forløbene "Musikhistorie" og "Klassisk musiks historie" opnås kendskab til særligt de stilistiske kendetegn ved genrerne barok, klassik og romantik og til formtyperne rondo, sonatesatsform og variationsform.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 20 Jazz

Introduktion til jazzmusik. Historisk oversigt og definition af genren.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 21 Musikemne 1: Soul (Eksamensemne)

SOULFORLØB

-----
Gennemgået, kendt materiale:

James Brown “Papa’s Got a Brand New Bag” (1965)
James Brown "Get Up I Feel Like Being A Sex Machine" (1970)
The Temptations “My Girl” (1964)

-----
Modul 1: Intro, musikhistorie og… hvorfor lærer vi egentlig om soulmusik?
Modul 2: Motown
Modul 3: James Brown
Modul 4: Repetition og planlægning af sammenspil
Modul 5: Sammenspil
Modul 6: Sammenspil
Modul 7: Show og Analysevalg
Modul 8: Analyse
Modul 9: Analyse
Modul 10: Fremlæggelser
Modul 11: Soulmusikken efter 1970 og frem

METODER OG MÅL
- Immitation (call-response øvelsen)
- Auditiv analyse
- Grooveanalyse
- Grundlæggende soundanalyse (instrumentation)
- Musikhistorisk overblik med fokus på minoriteters musik

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 23 Musikemne 2: Musik og billeder (Eksamensemne)

Musikemne 2: Musik og billeder 3m 2024-2025.

Formålet med forløbet er at lave musikanalyse af forskellige genre, barok og wienerklassik og
efterfølgende sætte den musikinterne analyse i sammenhæng med billeder i form af dels film
(filmmusikanalyse) og andre billeder. Dermed bruges de kernefaglige kompetencer i musikintern
analyse i en bredere musikekstern sammenhæng i forhold til film og billeder. Analyserne bruges til
at diskutere sammenhængen mellem de musikalske virkemidler og de filmiske og billedlige
virkemidler.

Indholdet er musikkundskab.

Materialet er barokmusik og wienerklassik.

Analyserne bygger på redskaber fra forløbet “Analyse af klassisk musik”, “Klassisk musiks
historie” og “Musikhistorie”.

Barok:
Violin Concerto in E major, RV 269 'La primavera' (Foråret) 1 sats., 1723 (Antonio Vivaldi
1678-1741). https://www.youtube.com/watch?v=usNk7ZF33Pc
Filmklip fra Bridgerton til filmanalyse: https://www.youtube.com/watch?v=d7Ui-XZsYNQ
og
Midsummer Night (Netflix) (Summer) https://www.youtube.com/watch?
app=desktop&v=TSpKrI6CHaE

Wienerklassik:
“Klaversonate nr. 16, 1. sats (3 satser i alt) 1788 (Wolfgang Amadeus Mozart 1756-1791).
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=I_AX4R-d29o&t=0s (med noder)
https://www.youtube.com/watch?v=kUnYGUwatpo (kun lyd, Maria Joao Pires)
Filmklip fra Tree of Life, 2. Sats, andante.
https://www.youtube.com/watch?v=bE9vPKj_LtM

Projektorienteret med musikanalyse i grupper:
- Et selvvalgt musikstykke som er enten er barok eller wienerklassik.
- Musikanalyse af værket med noder som dokumentation.
- Analysen sat i relation til enten et billede eller en film musikken indgår i.

Metoderne er elevanalyser dels af overstående satser dels af selvvalgt musik med tilhørende
filmklip.

Evaluering: Formativ i form af lærerens feedback undervejs.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer