Holdet 3a id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Aurehøj Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Anders Møller Fogtmann, Ida Margrethe Bendtsen, Mathilde Pedersen, Peter Nørklit
Hold 2023 id/a (2a id, 3a id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Atletik
Titel 2 Jive
Titel 3 basketball
Titel 4 Folkedanse i verden

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Atletik

Formål:
Fordybelse i højdespring og spydkast, hvor der arbejdes med tekniske færdigheder. Desuden udbygges viden om og arbejdes med teoretisk fokus på koordination og motoriske indlæring af bevægelser. Eleverne skal arbejde med videoteknik samt samarbejde om konstruktiv feedback ift. teknikindlæring samt brug af deløvelser.

Teknisk fokus - Højdespring:
- Tilløb: Rytme og afsætsvinkel
- Afsæt: Afsætsbens placering og arbejde med underlag, Svingbenets arbejde
- Passage af overligger: Svaj
- Sammenlukning og landing: Timing

Teknisk fokus - Spydkast:
- Løb: acceleration, overgang til krydsløb
- Krydsløb: træk spyddet tilbage, sidevendt
- Impuls- og stemskridt: ben overhaler overkrop, forreste ben strakt, spændt bue
- Kast: overrotation i forreste fod, rotation i hofte, afvikling af kast over kroppen i high-five bevægelse, modsat arm trækker tilbage og ned, kastevinkel

Teori:
Hvordan er musklerne opbygget? Hvilke forskellige typer muskler findes - og hvad er forskellen? Hvordan kan man indlære nye bevægelser - og hvilke faser findes der?


Pensum:
- Estrup, Claus, m.fl. Idræt C - teori i praksis, Systime 2006, s. 49-57 (Koordination)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Jive

FORMÅL
Eleven skal beherske centrale færdigheder i indenfor stilarten Jive. Desuden skal eleven opnå kropsbevidsthed samt have en praktisk forståelse for egne og andres roller inden for denne stilart.

TEKNISK FOKUS
Eleven skal kunne udføre og beherske håndfatning, holdning og grundtrin samt følgende variationer:
- Drejning ud og hjem under arm
- Back walks and kicks
- Stop and go
- Bytte hånd bag ryg
- Kick ball change
- Sliding doors
- American spin

TEORI
Dansens oprindelse og betydning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 basketball

Basketball

Der arbejdes med grundlæggende baskeballfærdigheder - fundamentals:

Individuelt: ball handling, triple-threat, standsning/jump stop, driblinger (1-hånds fremad, crossover), pivoting

Afleveringer - modtagning (2-hånds bryst-til-bryst-aflevering, 1- og 2-hånds studsaflevering)

Afslutninger: lay-up og skud (stående og hop-skud)
spil med anvendelse af regler. Både til en kurv og på hel bane

angreb; V-cut-løbet, finter, fastbreak, evt. screeninger
forsvar; slide/fodarbejde/stance, forsvars-rebound, mand-mand/zone

Forløbsprøve med visning af lay-up med dribling, skud fra stående, skud/hopskud efter modtagning af aflevering. kamp
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Folkedanse i verden

FORMÅL:
Det overordnede formål med forløbet er at give et praktisk kendskab til forskellige typer af folkelige danse. I forløbet skildres mellem individuelle danse på linje (Line Dance og Bollywood) og pardanse hhv. i kreds (hvor der skiftes partner undervejs i dansen) og på longways/linjer (overfor en fast partner).
Derudover skal eleverne have en praktisk forståelse for dansenes opbygning, rytme og sociale element - samt et overordnet indblik i den bagvedliggende historie.

Eleverne skal opnå en forståelse for de centrale elementer i dansene. Forløbet er bygget op med en introduktion og tilvænning til folkedansenes trin, opbygning og forskellige dansefatninger i både danske, amerikanske og østeuropæiske danse og danse af forskellig sværhedsgrad. Samt opstilling og holdning i danse uden partner, her amerikansk Line Dance og Indisk Bollywood.
Endvidere er formålet, at eleverne får forståelse for trin, rytme og udtryk. Et godt kendskab til musikken er en stor hjælp til at finde ud af hvilken formation, hvilke trin samt hvilken dansefatning, der skal laves.
Forløbet afsluttes med 1,5 modul hvor eleverne i grupper selv skal udarbejde nye folkedanse med selvvalgt musik og efterfølgende instruerer resten af klassen i deres folkedanse.

Eleverne har i forløbet danset følgende folkedanse:
Irsk folkedans: Bridge of Athlone Bridge Of Athlone Scottish Country Dance Video og Heel toe Polka Heel Toe Polka- BYU Dance 326
Amerikansk linedance: Line dance Cowboy hustle https://www.youtube.com/watch?v=EAP1E-B5qk8 og Footloose https://www.youtube.com/watch?v=vYu2ArcT1EU
Amerikansk folkedans: Village Mixer og Virginia Reel https://www.youtube.com/watch?v=uBBdgcHimoM
Dansk/tysk folkedans: Hamburg sekstur
Indisk Bollywood: Jay ho

LÆRINGSMÅL:
- Udføre de forskellige trin bl.a.: chassétrin, gåtrin, siddeløbstrin, hurretrin/haltehop samt danse fx polka i takt til musikken
- Opøve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenserne starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
- Kunne forklare forskellige formationer til dansene og hvad det betyder for dansenes udformning herunder: enkelt kreds, longways/rækker
- Kunne huske de forskellige danse udenad og danse med passende udtryk
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie og funktion i samtiden .

TEORI:
Om folkedans fra: https://denstoredanske.lex.dk/folkedans
Rudolf Labans bevægelseslære s 130-136 af Helle Winter i fodfæste 09 .pdf. Rudolf Labans BESS koncept (pdf) med fokus på EFFORT og hvordan i kategorierne Vægt, Flow, Tid og Rum forklares.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer