Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Aurehøj Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Charlotte Stenbek Nedergaard, Christian Bay Brix Nielsen, Lene Gilkrog, Søren Carlsen
|
|
Hold
|
2023 id/z (1z id, 2z id, 3z id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opvarmning
FORMÅL: Introduktion til faget idræt. Vi har fokus på kropsbasis samt opvarmning til rytmisk musik.
Fordybelse i opbygning af klassisk opvarmningsprogram til rytmisk musik, som skal fremvises i grupper.
TEORETISK FOKUS - OPVARMNING:
- Basal musikforståelse med fokus på at tælle takter samt tempo ift øvelsesvalg
- Hvilke elementer skal et klassisk opvarmningsprogram indeholde
- Hvorfor varmer vi op? Kroppens og hjernens reaktion herpå
TEKNISK FOKUS - OPVARMNING:
- Løb: Forskellige former for løb - og hermed opmærksomhed på, at løb foregår i forskellige tempi alt efter valg af løb samt fra person til person
- Sving/vrid: Fokus på koordination ift forskellige sving - både enkelt og sammensat, eks indsæt hop i fejesving. Desuden koordination ift. eks. at kunne svinge armene hver sin vej på samme tid
- Styrke: Basale styrkeøvelser på gulv med egen kropsvægt såsom, armstrækninger, mavebøjninger (forskellige typer), squats etc.
- Hop: Fokus på forskellige hoppeserier og dermed også kondition ift. at kunne hoppe i 2min+
- Stræk af de store muskelgrupper
EVALUERING:
-Fremvisning af rytmisk opvarmningsprogram i gruppe
PENSUM:
- Estrup, Claus, m.fl. Idræt C - teori i praksis, Systime, 2006 s. 90-93
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Kropsbasis
Vi arbejder med basale øvelser i kropsbasis såsom tillid og tryghed i samarbejdsrelationer, kropsspænding (og -afspænding), vægt på arme, rotation om både tværgående akse og længdegående akse og balancer.
TEKNISK FOKUS:
- Ruller - forlæns, baglæns og side
- Hovedstand - med og uden støtte
- Håndstand - med støtte. Øve håndstand-rulle med hjælp
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
Atletik
Formål:
Fordybelse i højdespring og spydkast, hvor der arbejdes med tekniske færdigheder. Desuden udbygges viden om og arbejdes med teoretisk fokus på koordination og motoriske indlæring af bevægelser. Eleverne skal arbejde med videoteknik samt samarbejde om konstruktiv feedback ift. teknikindlæring samt brug af deløvelser.
Teknisk fokus - Højdespring:
- Tilløb: Rytme og afsætsvinkel
- Afsæt: Afsætsbens placering og arbejde med underlag, Svingbenets arbejde
- Passage af overligger: Svaj
- Sammenlukning og landing: Timing
Teknisk fokus - Spydkast:
- Løb: acceleration, overgang til krydsløb
- Krydsløb: træk spyddet tilbage, sidevendt
- Impuls- og stemskridt: ben overhaler overkrop, forreste ben strakt, spændt bue
- Kast: overrotation i forreste fod, rotation i hofte, afvikling af kast over kroppen i high-five bevægelse, modsat arm trækker tilbage og ned, kastevinkel
Teori:
Hvordan er musklerne opbygget? Hvilke forskellige typer muskler findes - og hvad er forskellen? Hvordan kan man indlære nye bevægelser - og hvilke faser findes der?
Pensum:
- Estrup, Claus, m.fl. Idræt C - teori i praksis, Systime 2006, s. 39-41(Musklernes opbygning)
- Estrup, Claus, m.fl. Idræt C - teori i praksis, Systime 2006, s. 49-57 (Koordination)
Højdespring:
https://www.youtube.com/watch?v=sPWqimEgXO8
https://www.youtube.com/watch?v=ERPbM8dQA30
https://www.youtube.com/watch?v=tcUet_leWUE
Spydkast:
https://www.youtube.com/watch?v=Xc9AmWIt9hw&ab_channel=ThrowJavelin
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Basket
FORMÅL:
At bygge videre på boldbasisforløbet og give eleverne indføring i generelle færdigheder i basketball.
Der lægges vægt på tekniske elementer i spillet såsom afleveringer,
driblinger, skud, lay-up og finter samt taktiske elementer såsom ”løb i det tomme rum” og at
”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts og ”give-and-go”.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i udvalgte dele af de gennemgåede tekniske elementer
og desuden evnen til at deltage i det færdige spil - herunder bl.a. løbemønstre.
Teknisk fokus:
Ballhandling
Footwork (pivotering, jump stop og triple threat)
Afleveringer og modtagninger
Driblinger (eks. cross-over)
Afslutninger (lay-up og stående skud)
Forsvarsarbejde (eks. slide og fodarbejde samt forsvarsrebound)
Finter, screeninger og simple angrebsåbninger
Taktisk fokus:
Spilbarhed og bredde/dybde videreforløb ift. Boldbasis
Angrebsåbninger (eks. v-cut og simple fastbreaks)
Mand-mand-forsvar og zoneforsvar
Generelt at kunne indgå i et team, hvor fokus er på sammenspil og dygtiggørelse af holdet. Ydermere at kunne være selvledende i spilsituationer uden spilleder.
Teoretisk fokus:
Basal indføring i motivation- og målsætningsbegrebet samt grundlæggende forståelse af enkelte elementer af gruppe-/socialpsykologiske processer på et hold.
Forskellen mellem ydre og indre motivation til dels koblet til basketball
Forskellige former for målsætningstyper (proces-, præstations- og konkurrencemål) samt fordele og ulemper ved de forskellige typer og hvad de kan benyttes til.
Hvordan man kan tale om synergieffekt på et hold
Forskellen mellem social kohæsion og opgave kohæsion, og hvordan kohæsionsbegrebet hænger sammen med forskellige former for holdtyper.
LÆRINGSMÅL:
Følgende er målsætningen for læringen ila. forløbet:
Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
Aflevere på forskellig vis (eks. brystaflevering og studsaflevering)
Finter eks. crossover, pumpfake (kængurufinten)
Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
EVALUERING:
For at bestå basketball på C-niveau forventes det, at eleven kan:
aflevere og modtage i øvelses-situationer
afslutte med rimelig præcision
placere og bevæge sig nogenlunde hensigtsmæssigt rundt på banen
udføre simpel ballhandling samt driblinger, finter og angrebsåbninger i øvelsessituationer
Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis
Ved en middel præstation i basketball på C-niveau forventes det, at eleven kan:
aflevere og modtage sikkert i spilsituationer
afslutte med sikkerhed og præcision
beherske enkle driblinger, finter og angrebsåbninger i spilsituation
placere og bevæge sig hensigtsmæssigt rundt på banen
Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis og derved få spillet til at fungere
For den gode præstation i basketball på C-niveau kræves det, at eleven kan:
aflevere og modtage i krævende spilsituationer
afslutte med stor præcision
beherske driblinger, finter og angrebsåbninger i spilsituation med en vis sikkerhed
placere og bevæge sig med god spilforståelse
Har forstået reglerne og kan anvende dem i praksis
LITTERATUR:
Idrætspsykologi i: Elmelund van Ee, Jeppe, m.fl. Grundbog i IDRÆT C - praksis og teori, 1. udgave, 1. oplag 2018 (p. 143-148)
Teampsykologi i: Henriksen, Kristoffer, m.fl. Gyldendals idrætspsykologi, 1. udgave, 1. oplag, 2007 (p. 85-96)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Jive
LÆRINGS- OG FÆRDIGHEDSMÅL
Ifølge læreplanen skal eleverne blandt andet:
● Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
● Opnå kropsbevidsthed indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Trin og variationer:
● Håndfatning og holdning
● Grundtrin
● Grundtrin med halv drejning
● New Yorker (åben fatning)
● Drejning ud og hjem under arm
● Back walks and kicks
● Stop and go
● Bytte hånd bag herrens ryg
● Kick ball change
● Sliding doors
● American spin
BESKRIVELSE AF OBLIGATORISKE TRIN
1) Håndfatning og holdning
Damens højre hånd er i mandens venstre. Damens venstre hånd på herrens skuldre og manden højre på kvindes ryg. 30-40 cm mellem herre-dame.
2) Grundtrin
· Dans af grundtrin; tilbage, frem chassé à damen ud à chassé mod, fra hinanden à damen hjem – dans af grundtrin med 180 rotation.
Grundtrin: Tilbage-frem, et chassé (frem), to chassé (tilbage)
Damen står med vægt på venstre fod – kommer højre fod tilbage og vægt på denne – og retur.
Herren står med vægt på højre fod – kommer venstre fod tilbage og vægt på denne – og retur.
Grundtrinsrytme: Tilbage-frem og et chassé (ud) og to chassé (hjem)
Bonus: Husk at komme op på fodballerne. Der må gerne komme hofter på
Bonus: Små trin – jo hurtigere en dans er, jo mindre er trinene.
3) Grundtrin med halvdrejning (damen ud under armen)
Et chassé - vægt på damens højre fod, løft hånden og damen roterer en halv omgang ind under (damen roterer på højre ben, med rumpen ind mod herren). Herre + dame laver nu chassé væk fra hinanden, og derefter tilbage-frem.
Bonus: Når man skal dreje en dame bruger herren venstre hånd som han skubber en lille smule med og højre hånd hiver han en lille smule med.
Mulig variation: Både herre og dame 180 med uret
Herren skal følge med damen rundt så parret ender med at rotere 180 grader. Damen gør det samme som ved damen ud. Herren følger damen i det første grundtrin, når hun drejer - drejer han med. Han rotere på venstre fod og træder tilbage på højre og starter en rotation med uret.
4) Drejning ud og hjem under arm (hjem under armen)
Punkt tre kan efterfølges af denne variation. Damen laver chasse´ hen foran herren – herren chasse´´ hen bag damen. Damen svinger på højre ben, mod uret, så herre og dame igen står overfor hinanden.
Bonus: Husk at herren skal løfte hænderne så damen kan komme igennem.
Bonus: I dans bruges kropssprog – herren viser hvad damen skal. Dette gør han ved at enten at løfte hånden så damen ved at kun skal komme hjem. Hvis han lader hånden blive nede laves chassé ind-ud mens damen stadig er ude.
5) Back walks and kicks
6) Stop and go
7) Bytte hånd bag herrens ryg
8) Kick ball change
9) Sliding doors
FOKUSPUNKTER TIL DREJEBOG
Fokuspunkter til fremvisning af teknik på egen hånd.
- Grundtrin herunder fokus på triple step.
- Fokus på hofter
Bonus: Husk at komme op på fodballerne. Det må gerne komme hofter på
Bonus: Små trin – jo hurtigere en dans er, jo mindre er trinene.
Bonus: Når man skal dreje en dame bruger herren venstre hånd som han skubber en lille smule med og højre hånd hiver han en lille smule med.
Bonus: Husk at herren skal løfte hænderne så damen kan komme igennem.
Bonus: I dans bruges kropssprog – herren viser hvad damen skal. Dette gør han ved at enten at løfte hånden så damen ved at kun skal komme hjem. Hvis han lader hånden blive nede laves chassé ind-ud mens damen stadig er ude.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Moderne dans
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62628304911",
"T": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62628304911",
"H": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62628304911"
}