Holdet 3k MU (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Aurehøj Gymnasium
Fag og niveau Musik A
Lærer(e) Jonas Vincent
Hold 2023 MU/k (1k MU, 2k MU, 3k MU)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Musiklære (Grundlæggende musikteori)
Titel 2 Solopræstation
Titel 3 Sang
Titel 4 Sammenspil i grupper
Titel 5 ERT (Elementær rytmisk træning)
Titel 6 Musikteori i praksis
Titel 7 Let's Dance Nielsen
Titel 8 Sammenspil
Titel 9 Musikhistorie (Barok, klassik og romantik)
Titel 10 Musik, kultur, identitet, samfund og populærmusik
Titel 11 Sang og spil i praksis
Titel 12 Sang
Titel 13 Musikanalyse af groovebaseret musik
Titel 14 Solopræstation
Titel 15 Grønlandsk musik
Titel 16 Sammenspil i grupper
Titel 17 Blues-forløb
Titel 18 Kor
Titel 19 Musikhistorie (Populærmusik)
Titel 20 Musikhistorie (klassisk musik)
Titel 21 Analyse af klassisk musik
Titel 22 Musikemne 1
Titel 23 Solopræstation
Titel 24 Sammenspil i grupper
Titel 25 Jazz og New Orleans
Titel 26 Musikemne 2 - Mozart og wienerklassik.

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Musiklære (Grundlæggende musikteori)

Musiklære (Grundlæggende musikteori)

Formål: At opbygge og udvikle grundlæggende kompetencer i musiklære.

Indhold: Musikkundskab
-grundlæggende musiklære og hørelære: Musiklære om tonenavne, tangentnavne, g-nøgle, f-nøgle, rytmenoder, rytmelære, intervaller, skalaer, akkordlæsning, kvintcirkel og tonearter.

Metoder: Lærerstyret tavleundervisning med gennemgang af stoffet. Par-arbejde og individuelt arbejde med løsning af opgaver. Grupperarbejde med nedskrift, udførsel og fremførsel af rytmer.

Materialer: "Nøgle til musikken" (Grønager et al.), www.musikipedia.dk, uddrag om rytmer fra Kompendium: “Rytmer og Noder” af Gert Uttenthal Jensen, 2015.

Evaluering: Formativ i det eleverne skal bruge det lærte i en progression i faget. Summativ i det eleverne bliver hørt individuelt i stoffet som opvarming til modulerne, skriftlige afleveringer og skriftlige prøver i timerne.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Musikaflevering 1 1g - Rytmelære 05-12-2023
Musikaflevering 1g 2 - Intervaller 18-03-2024
Musikaflevering 1g 3 - Videoaflevering 1 08-04-2024
Musikaflevering 1g 4 - Videoaflevering 2 22-04-2024
Musikaflevering 1g 5 - Kvintcirkel 08-05-2024
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Solopræstation

Solospil eller sang.

I er selv ansvarlige for jeres solospil (solosang) med mig som rådgiver. Brug hinanden på holdet som sparing og til at akkompagnere. I må også gerne have folk med udefra til solo- delen.

I skal dække såvel det solistiske, vokale, instrumentale og sammenspilsmæssige aspekt med jeres eget solospil og i jeres sammenspilsgruppe.

I slutningen af 2. g, 3.g og til eksamen skal I optræde to gange: En med solospil og en med sammenspilsgruppen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Sang

Sang

Formål: At udvikle elevernes færdigheder og kompetencer i sang og grundlæggende stemmedannelse.

Indhold: Kernestof. Musikudøvelse. Metoder: Lærerstyret klasseundervisning.

Materialer: Et bredt udvalg af enstemmige sange fra Højskolesangbogen og Sangbogen (Den blå sang WH) med fokus på årstider og forskellige kulturer. Flerstemmige satser fx (Eight Days A Week).

Evaluering: Formativ i form af lærerens feedback undervejs.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Sammenspil i grupper

Sammenspil i grupper.

I skal dække såvel det solistiske, vokale, instrumentale og sammenspilsmæssige aspekt med jeres eget solospil og i jeres sammenspilsgruppe.

Eget valg af numre og sammenspil indenfor forskellige musikemner.

Alle optræder i slutningen af året i 2.g og 3.g.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 ERT (Elementær rytmisk træning)

Formål: Udvikle elevernes praktiske rytmiske og musikalske færdigheder. Ryste holdet sammen, lære hinanden at kende for at skabe et godt læringsmiljø.

Indhold: Kernestof, musikudøvelse. Pulsfornemmelse, periodefornemmelse, koordination af krop og stemme. Claves-rytmik og simpel polyrytmik.

Metoder: Lærerstyrede sang- og rytmeøvelser.

Materialer: Forskellige sang- og rytmeøvelser.

Evaluering: Formativ med feedback undervejs og bevidstgørelse om progressionen fra modul til modul.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Musikteori i praksis

Alle elever øver og laver videoafleveringer med:
Akkorder:
1. Dur-firklang med stor septim.
2. Dur-firklang med lille septim.
3. Mol-firklang med lille septim.
4. Forstørret treklang.
5. Formindsket treklang.
6. Sus4-treklang
7. Halvformindsket firklang ("ø" eller m7b5).

Skalaer:
1. Tre forskellige eksempler på dur-skalaer.
2. Et eksempel på en ren mol-skala.
3. Et eksempel på en harmonisk mol-skala.
4. Et eksempel på en melodisk mol-skala.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Let's Dance Nielsen

Koncert i DR Koncerthuset i januar 2024.

Materialer:
Carl Nielsen og andet
https://www.dr.dk/studie/musik/tema/carl-nielsens-2-symfoni
https://www.drkoncerthuset.dk/kalender/2024/lets-dance-nielsen/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Musikhistorie (Barok, klassik og romantik)

Musikhistorie

Formål: At give eleverne overblik over og forståelse musikkens historie og musikkens kulturelle betydning. At give eleverne viden om instrumentlære og opbygningen og symfoniorkester og bigband.

Indhold: Kernestof, musikhistoriske og musikkulturelle forhold inden for klassisk musik.

Metoder: Lærerstyret tavleundervisning og præsentation. Pararbejde og individuelt arbejde med quiz.

Materialer: Introduktion til instrumenter og symfoniorkestret. Internetsider og pdf. Oversigt over klassisk musikhistorie med fokus på barok, klassik og romantik. Film om klassisk musik: "Eventyret om den vidunderlige musik".
Quiz om barok, klassik og romantik.

Evaluering: Formativ med dialog undervejs og i og med forløbet danner grundlag for det efterfølgende projektarbejde med musikanalyse i grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Musik, kultur, identitet, samfund og populærmusik

Formål: At bevidstgøre eleverne om musikfagets identitet og rolle i kulturen og samfundet.

Indhold: Supplerende stof. Musikfagets identitet og metoder. Bevidstgørelse om musikfagets ars- novaaspekter, det videnskabelige, musikteori og det kunstneriske og performative.

Metoder: Lærerstyret tavleundervisning, klassediskusion, lytteøvelser og diskussion af musik som identitetsdannelse, ekskursioner til film om musik undenfor skolen.

Materialer:
Film: "The Greatest Night in Pop" (2024)
Film: "Summer of Soul" (2021)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Sang og spil i praksis

Alle elever vælger en solosang, øver og synger for JV, enten i et modul eller på en video et vers til sidst i skoleåret.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Sang

Sang

Formål: At udvikle elevernes færdigheder og kompetencer i sang og grundlæggende stemmedannelse.

Indhold: Kernestof. Musikudøvelse.

Metoder: Lærerstyret klasseundervisning.

Materialer: Et bredt udvalg af enstemmige sange fra Højskolesangbogen og Sangbogen (Den blå sang WH) med fokus på årstider og forskellige kulturer. Flerstemmige satser fx (Eight Days A Week).

Evaluering: Formativ i form af lærerens feedback undervejs.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 51 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Musikanalyse af groovebaseret musik

Musikanalyse

Formål: Tilegnelse af musikanalysemetoder og musikalske parametre. Auditiv og visuel musikintern analyse. Viden om og færdigheder i "Tid og rum", instrumentation, form, hook, break og gimmick, harmonisk analyse, grooveanalyse, soundanalyse.

Indhold: Kernestof, Musikkundskab.

Metoder: Lærerstyret tavleundervisning med gennemgang af fagterminologi omkring sound og melodisk analyse. Par- og gruppearbejde og fremlæggelser af arbejde med sound-analyse.
Gruppearbejde med og fremlæggelser af analyse af selvvalgte numre i groovebaserede genrer.

Materialer: Analysebegreberne, er baseret på,
Aare, A., Grønager, J., & Rønnenfelt, P. (2000). Rockmusik i tid og rum. Århus: Systime.

Evaluering: Formativ med feedback undervejs og bevidstgørelse om progressionen fra modul til modul.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 51 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Solopræstation

Solospil eller sang.

I er selv ansvarlige for jeres solospil (solosang) med mig som rådgiver. Brug hinanden på holdet som sparing og til at akkompagnere. I må også gerne have folk med udefra til solo-delen.

I skal dække såvel det solistiske, vokale, instrumentale og sammenspilsmæssige aspekt med jeres eget solospil og i jeres sammenspilsgruppe.

I slutningen af 2. g, 3.g og til eksamen skal I optræde to gange: En med solospil og en med sammenspilsgruppen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 51 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Grønlandsk musik

Grønlandsk musik.

Fokus på grønlandsk musiks historie, karakteriska, instrumenter og tradition. Arbejde med analyser, grooveanalyse af nyere grønlandsk musik.
Koncert med Gustav Lynge Petrussen.
Workshop med Simon Lynge.
Grønlandsk kultur og musiks betydning som kulturelt og politisk fænomen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Sammenspil i grupper

Sammenspil i grupper. Alle optræder i slutningen af skoleåret (april eller maj 2024).

I skal dække såvel det solistiske, vokale, instrumentale og sammenspilsmæssige aspekt med jeres eget solospil og i jeres sammenspilsgruppe.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 43 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 18 Kor

Flerstemmigt kor til Elektrisk Aften 18.12.2024.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Musikhistorie (Populærmusik)

Musikhistorie (Populærmusik)

Formål: Overblik over og forståelse musikkens historie og musikkens kulturelle betydning. At give eleverne viden om instrumentlære og opbygningen pop/rockgrupper.

Indhold: Kernestof, musikhistoriske og musikkulturelle forhold inden for rytmisk (groovebaseret) musik.

Metoder: Lærerstyret tavleundervisning og præsentation. Pararbejde.

Materialer: Oversigt over pop- og rockmusikkens historie. "Populaermusikhistorie", 7-siders pdf af Jakob M. Jensen. Powerpoint-præsentation med dialog undervejs.

Evaluering: Formativ med dialog undervejs og i og med forløbet danner grundlag for det efterfølgende projektarbejde med musikanalyse i grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Musikhistorie (klassisk musik)

"Musikhistorie (klassisk musik)" er dels bred oversigt og dels særligt fokus på barok, klassik og romantik. Forløbet ligger i forlængelse af "Musikhistorie" (1g).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Analyse af klassisk musik

Forløbet "Analyse af klassisk musik" sætter fokus på analyseredskaber der knytter sig særligt til klassisk musik. I sammenhæng med forløbene "Musikhistorie" og "Musikhistorie (Klassisk)" opnås kendskab til særligt de stilistiske kendetegn ved genrerne barok, klassik og romantik og til formtyperne rondo, sonatesatsform og variationsform.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 23 Solopræstation

Solospil eller sang.

I er selv ansvarlige for jeres solospil (solosang) med mig som rådgiver. Brug hinanden på holdet som sparing og til at akkompagnere. I må også gerne have folk med udefra til solo-delen.

I skal dække såvel det solistiske, vokale, instrumentale og sammenspilsmæssige aspekt med jeres eget solospil og i jeres sammenspilsgruppe.

I slutningen af 2. g, 3.g og til eksamen skal I optræde to gange: En med solospil og en med sammenspilsgruppen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 51 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 24 Sammenspil i grupper

Sammenspil i grupper. Alle optræder i slutningen af skoleåret (april eller maj).

I skal dække såvel det solistiske, vokale, instrumentale og sammenspilsmæssige aspekt med jeres eget solospil og i jeres sammenspilsgruppe.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 51 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 25 Jazz og New Orleans

Introduktion til jazzmusik, jazzens oprindelse i New Orleans.

Koncert med Aurora Nealand og Esben Just.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer