Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Aurehøj Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
Lærer(e)
|
Anders Brink Nyberg
|
Hold
|
2024 bi/x (2x bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 Cellebiologi
FORMÅL
At opnå forståelse for, hvordan celler er opbygget og fungerer. Forskelle på og ligheder mellem pro- og eukaryote celler.
Derudover at opnå forståelse for transport af stoffer over cellemembranen.
INDHOLD
Celleorganeller og cytoplasma.
Cellemembranens opbygning, samt bakteriecellevæggens funktion.
Membranprocesser (osmose, diffusion, aktiv transport).
Mitose og meiose.
Kromosommutationer og kromosomtalsmutationer.
MATERIALER
Biologi i. udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave., 4. oplag., Nucleus, 2016, s. 14-21, 174-176, 196-201.
Øvelsesvejledningerne:
- Osmose i kartofler (rapport)
(20 ns.)
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, rapportskrivning, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Osmose i kartofler (rapport)
- Mikroskopiering af celler
EVALUERING
Multiple choice prøve i cellebiologiforløbet samt løbende evaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
-
læs s. 14-16 om Cellen+Den prokaryote celle+Den eukaryote celle i dette kompendium
-
Hej 2x bi, Jeg glæder mig til at have biologi C-niveau med jer. Vi starter et forløb om cellebiologi. I skal læse 2,5 sider om Cellen - s. 14-16 i det vedhæftede NV-kompendium. I får udleveret en bog i timen.Vel mødt:-)bh ANders
-
Biologi i udvikling C-niveau; sider: 14-21, 174-176, 196-201
Udleveret 16/8
-
EukaryotCelle.html - åbnes i timen
-
ProkaryotCelle.html - åbnes i timen
-
Google Drive: Sign-in
-
Nederste halvdel (fra Lauge og ned) møder
-
I har IKKE lektie for - vi kan sagtens nå at se på det i modulet:) bh ANders
-
Vejledningen
-
Diffusion
-
Resultater osmose i kartoffelceller
-
Øverste halvdel (indtil og med Karoline) møder
-
Se på sidste modul, hvad I skal åbne og kigge på i modulet. Dvs. I har ikke lektier for, vi kan sagtens nå at kigge på det i modulet:) bh ANders
-
Mitosen.html - ikke lektie, åbnes i modulet når ANders beder om det:)
-
DNA-replikation - ikke lektie, ses i modulet
-
Faciliteret diffusion - kan ses hjemme, hvis man vil opnå yderligere forståelse:)
-
simpel diffusion - ikke lektie. kan ses hjemme, hvis man vil:)
-
Nye pladser fra i dag
-
Resultater Osmoseforsøg
-
læs til Genmutationer
-
Meiosis - ikke lektie, ses i timen ifm. gennemgang af meiosen
-
Meiosen.html - ikke lektie, laves i plenum i timen ifm. gennemgang af meiosen
-
Mitotic Cell division - ikke lektie, ses i starten timen
-
O - Meiosen
-
gruppearbejde: åbnes ca. 14.25
-
Multiple choice prøve uden hjælpemidler i forløbet sider, dvs. Biologi i udvikling s. 14-21, 174-176, 196-201.
-
join.nearpod.com
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Genetik, evolution og biotek
FORMÅL
At opnå viden om DNA’s opbygning og funktion, samt om nedarvningsprincipper, det centrale dogme og gensplejsning, samt kunne relatere genetik til evolutionsteori.
INDHOLD
Opbygning og funktion af DNA. Gener og kromosomer.
Det centrale dogme.
Nedarvningsprincipper for monogene sygdomme, der nedarves hhv. autosomalt dominant/recessivt og X-bundet dominant/recessivt.
Naturlig selektion (finker og birkemålere) samt resistensudvikling hos bakterier.
Gensplejsning.
MATERIALER
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave., 4. oplag., Nucleus, 2016, s. 93, 169-172, 176-186, 189-195, 201-203, 206-207, 230-239
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, rapportskrivning, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Smagstest PTC
- Survival of the fittest (Bønneøvelse)
- Genetik selv-test af monogene egenskaber
- Blodtypebestemmelse
(42 ns.)
EVALUERING
Multiple choice prøve samt løbende evaluering.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Biologi i udvikling C-niveau; sider: 93, 169-172, 176-186, 189-195, 201-203, 206-207, 230-239
Udleveret 16/8
-
Besvar ét valgfrit spørgsmål af disse 13 ifm. din lektielæsning - brug 20 min på denne lektielæsning
-
Deltag i Feltarbejdet i DNA & liv – Københavns Universitet
-
brug 8-10 min på at skimme dette dokument
-
fokus på fig 241-243
-
Proteinsyntesen - ikke forberedelseslektie, ses i timen
-
TranslationV2.html - laves i timen
-
Transskription.html - laves i timen
-
Start på disse opgaver, når ANders beder om det
-
se lektier på sidste øvelsesmodul
-
Ikke lektie, åbnes når ANders beder om det i timen
-
Brug 20 min på at skimme lektien, og brug så efterfølgende 10 min på at kigge på figurerne
-
KrydsningsskemaV3.html - laves i timen
-
Blomsterfarveopgave, ikke lektie
-
4 stamtavler, ikke lektie
-
arbejd selv, da ANders har NV-eksamen
-
Lav denne opgave 13.40-14.10 :)
-
PedigreeGeneratorV4.html
-
Brug 30 min på læse lektien grundigt, så I er klar til at arbejde på jeres journal i dette modul. Fravær noteres kl 12.00 og igen ca. kl. 13 kigger jeg op til jer.
-
Åbnes i modulet
-
ikke lektie: Start på denne opgave 8.10 :)
-
afsnittet 'Evnen til at smage bitterstoffet PTC' s. 206-207 læses kun, hvis man ikke læste det til sidste modul:-)
-
ikke lektie AntibiotikaResistens.html - start på denne når ANders beder om det
-
ikke lektie: bønneøvelse - start på denne senest 9.20
-
Prøven er i s. 169-172, 176-186, 189-195, 201-203, 206-207, 230-239, samt vejledninger til Genetiske selvtests, Blodtypebestemmelse, PTC og Bønneøvelse/'Survival of the fittest'. Prøven er uden hjælpemidler. Medbring fuldt opladt computer. Åbn KUN L
-
resultater fra torsdagens bønneøvelse
-
Nearpod
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Journal: Blodtypeforsøg
|
07-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Fysiologi: Kost og krop
FORMÅL
Fysiologiforløb, med fokus på sundhed/sygdom, hvor formålet er at opnå viden om makronæringsstofferne og deres optagelse, hjerte- og lungekredsløb.
INDHOLD
Overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner.
Oversigt over kroppens organsystemer.
Fordøjelsen.
Næringsstofoptagelse og blodglukoseregulering via insulin og glukagon.
Energibalance.
Et udvalgt organsystems opbygning og funktion (hjerte-lunge-kredsløbet).
Lungernes opbygning og funktion.
Blodkredsløbet.
Hjertets opbygning og funktion.
Enzymers opbygning og funktion.
Blodtryk.
Kondition
MATERIALER
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag, Nucleus, 2016, s. 75-82, 86-89, 90-92, 95-97, 99-101, 108-115, 119-120, 125-126.
Øvelsesvejledninger til nedenstående øvelser.
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Kostanalyse (rapport)
- Blodglukoseregulering
- Konditalsbestemmelse med 2-punkts-test
- Dissektion af svinehjerte
- Påvirkning af enzymet katalase
- Blodtryksmålinger i hvile og under påvirkning
(50 ns.)
EVALUERING
Løbende evaluering.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Biologi i udvikling C-niveau; sider: 75-82, 86-93, 95-97, 99-101, 108-115, 119-120, 125-126
Udleveret 16/8
-
Relativt mange sider - I skal derfor 'skimme-læse', så I bruger ca. lige lang tid pr. side og læser hele lektien ila. små 30 min
-
ikke lektie, ses i modulet Fedtstoffer2.html
-
Ikke lektie, laves i timen
-
ikke lektie, læses i modulet
-
Nearpod
-
Disse arb.spr. bør være færdiggjort i 21/11 - ellers må du lave dem som 'ekstra' lektie:)
-
Digestion.html - laves i modulet
-
laves evt. i modulet
-
Laves i modulet
-
Vild side, jeg fandt 021224 :-)
-
Lav denne uden brug af bogen som del af din lektielæsning
-
vi gennemgår nr 9-15, så vær klar med svar på disse spr.
-
Siderne i bogen var lektie til sidst
-
Medbring nedskrivning af al din føde fra 1 døgn
-
Vejl. læses inden modulet
-
Se lektie på sidste øvelsesmodul. OBS: Vi skal i modulet finde ud af, hvem der møder til næste deleøvelse (datoerne er 19/12 og 30/1).
-
1) Man læser s. 95 (fra Næringsstoffernes optagelse) til s. 97 i bogen. 2) Så læser man vejledningen. 3) Og så bruger man tiden op til 30 min på at se så meget, man kan nå, af videoerne 1.1 og 1.2 om blodsukkerregulering (Insulin og Glukagon) på nede
-
Sofus (glukose + cykling), Bertil (cola), Olga (finvalsede havregryn), Therese (rugbrød) møder fastende
-
Vejledningen
-
70695541210_Therese Auken Fledelius_Kopi af Ø_ Kostanalyse med kostprogram madital.dk.docx
-
Vedr. dagens lektie: I skal først læse siderne i bogen og dernæst bruge tiden op mod 30 min på at læse de tekststykke, som jeg har kommenteret på i Thereses rapport (samt selvfølgelig også gerne kommentarerne fra mig, men det primære er altså, at I l
-
O, Enzymer - ikke lektie, laves i modulet
-
Ø.vejl - Påvirkning af enzymet katalase
-
hvis man læste Biu.-siderne til sidst, kan man overveje blot at genopfriske disse
-
start på denne v. modulstart
-
O - Lungerne
-
ses i modulet
-
O - Blodkredsløbet
-
Overvej ifm. din læsning:
-
Blodkredslob.html
-
Lungerne.html
-
Ø - Blodtryk målinger
-
Ø; Konditalsmåling via steptest
-
Ø - Dissektion af svinehjerte
-
O - Hjertet, ikke lektie, laves i modulet
-
se lektie på modulet 19/12
-
Følgende møder: Lauge (grovvalsede havregryn), Robert, Laura, Karoline, Xenia, Ingrid, Benjamin, Hongin.
-
O; Kondition
-
Ø, Blodtryk, resultater
-
Udlevering af bog.
-
Ø; 2-punktstest, kondition
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Seksualundervisning
FORMÅL
At opnå viden om og forståelse for forhold relateret til sex.
INDHOLD
Kønsorganernes opbygning og funktion.
Kønssygdomme og prævention.
Hormonel regulering, negativ feedback.
Produktion af sædceller.
MATERIALER
Biologi i. udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag., Nucleus, 2016, s. 133-138.
Sex, køn og grænser: Nedergård, Ulla P og Mortensen, Søren, 1. udgave, 1. oplag, Forlaget Columbus og Nucleus Forlag ApS, 2023, s. 33-37, 39-58 (dvs. ikke s. 37-38 om Menstruationscyklus).
METODE
Lærerstyret undervisning, vendespil, begreber på figurer, fremlæggelser, arbejdsark, diskussion af dilemmaer.
EVALUERING
Løbende evaluering.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 Mikrobio – antibiotika og fæces
Forløbets fulde titel er: Mikrobiologi – fæces-transplantation og antibiotikaresistens
FORMÅL
Opnå viden om antibiotikaresistens og behandling af dræberdiarré vha. fæcestransplantation.
INDHOLD
Mikrobiel vækst og vækstfaktorer.
Den mikrobielle vækstkurve.
Fæcestransplantation som metode til at kurere sygdom.
Udvikling af antibiotikaresistens.
MATERIALER
Biologi i udvikling, B-niveau, Mikrobiologi; Jørgensen, Frank Grønlund; 1. udgave, 1. oplag; Nucleus, 2017; s. 104-106, 109.
(findes her: https://www.nucleus.dk/images/material/Mikrobiologi%20-%20Biologi%20i%20udvikling%20B-niveau%20-%20Nucleus%20Forlag%20ApS.pdf)
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag; Nucleus, 2016; s. 236-239.
Netartikler:
Aktuel Naturvidenskab: Antibiotika til husdyr
https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-2/an2_12kolmos.pdf
Podcast:
https://www.buzzsprout.com/1419550/6565939-trilogi-om-infektioner-3-3-resistensudviklingen
Øvelsesvejledninger til nedenstående øvelser.
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, opgaveskrivning, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Bakterievækst/håndhygiejne (journaløvelse)
EVALUERING
Løbende evaluering.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 Økologi
FORMÅL
At opnå viden om og forståelse for vandlevende organismer og deres tilpasninger til miljøet samt abiotiske faktorer, samt kunne relatere biodiversitet til økologisk vandkvalitet.
INDHOLD
Fotosyntese og respiration.
Samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø.
Energistrømme og respirationstab.
Nedbrydning og C-kredsløb.
Konkurrence.
Abiotiske faktorer.
Liv i vandløb og sø.
Tilpasninger, iltoptagelse og biodiversitet
Makroindex / Økologisk vandkvalitet.
Miljøbeskyttelse og bæredygtighed.
MATERIALER
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag; Nucleus, 2016; s. 24-32, 35-37, 54-64.
Øvelsesvejledninger til nedenstående øvelser.
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, opgaveskrivning, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Fotosyntese og respiration i vandpest
- Undersøgelse af Gentofte Sø ift. bestemmelse af Makroindex / Økologisk vandkvalitet
EVALUERING
Multiple choice onlineprøve uden hjælpemidler
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Biologi i udvikling C-niveau; sider: 14-21, 23-32, 35-37, 53-64, 174-176, 196-201
Udleveret 16/8
-
Organiseret vildskab
-
læses måske i modulet
-
Vildt Klog?! På biodiversitet. - ses i modulet
-
Kulstoffets kredsløb - ses i timen
-
matrix-fremlæggelser - opstartes i timen
-
nøgleord - brug 10-15 min på disse - resten af de 30 min på læsning af siderne
-
Ø.vejl: Fotosyntese og respiration i vandpest (ikke lektie - åbnes v. modulstart)
-
ikke lektie: arb.spr. s. 35-37 - man kan skrive noget til dem, man har lyst, hvis man har lyst, under sin lektielæsning
-
besvar disse løbende ifm. din lektielæsning
-
Ikke lektie: Vi bruger ca. 20 min på at færdiggøre vandpest-journalen i modulet
-
Åbn dette dokument i starten af modulet
-
Skim denne vejl, fokus på sidste 2 sider
-
Fraværsnotering 9:50. Planen er, at I har fri 13:20 fra 3. modul
-
Brug 10 min på at skimme denne
-
Resultatark
-
2 søer: 2 min
-
smådyr i vandhullet: 6 min
-
Studieplan Cellebiologi: 2 min
-
I skal bruge 30 min på lektie. 20 min på at skimme siderne i Biu og 10 min som angivet til de 3 links
-
app.nearpod.com
-
Prøve i Økologi, dvs. Biu. s. 24-32, 35-37, 54-64 samt vejledning til forsøg om fotosyntese og respiration samt vejledning til øvelse om makroindex.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64487979999",
"T": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64487979999",
"H": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64487979999"
}