Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Aurehøj Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
Lærer(e)
|
Anders Brink Nyberg
|
Hold
|
2024 bi/b (1b bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 Cellebiologi
FORMÅL
At opnå forståelse for, hvordan celler er opbygget og fungerer. Forskelle på og ligheder mellem pro- og eukaryote celler.
Derudover at opnå forståelse for transport af stoffer over cellemembranen.
INDHOLD
Celleorganeller og cytoplasma.
Cellemembranens opbygning, samt bakteriecellevæggens funktion.
Membranprocesser (osmose, diffusion, aktiv transport).
Mitose og meiose.
MATERIALER
Biologi i. udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave., 4. oplag., Nucleus, 2016, s. 14-21, 174-176, 196-198.
Øvelsesvejledningerne:
- Osmose i kartofler (rapport)
(20 ns.)
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, rapportskrivning, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Osmose i kartofler (rapport)
- Mikroskopiering af celler
EVALUERING
Multiple choice prøve i cellebiologiforløbet samt løbende evaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Genetik, evolution og biotek
FORMÅL
At opnå viden om DNA’s opbygning og funktion, samt om nedarvningsprincipper, det centrale dogme og gensplejsning, samt kunne relatere genetik til evolutionsteori.
INDHOLD
Opbygning og funktion af DNA. Gener og kromosomer.
Det centrale dogme.
Nedarvningsprincipper for monogene sygdomme, der nedarves hhv. autosomalt dominant/recessivt og X-bundet dominant/recessivt.
Naturlig selektion (finker og birkemålere) samt resistensudvikling hos bakterier.
Gensplejsning.
MATERIALER
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave., 4. oplag., Nucleus, 2016, s. 93, 169-172, 176-178, 181-192, 198-203, 230-235
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, rapportskrivning, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Smagstest PTC
- Survival of the fittest (Bønneøvelse)
- Genetik selv-test af monogene egenskaber
(42 ns.)
EVALUERING
Multiple choice prøve samt løbende evaluering.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Biologi i udvikling; sider: 169-172, 176-178, 181-192, 198-203, 230-235
-
Nearpod
-
Google Drive: Sign-in
-
Læsevejleder Susanne tager over fra kl 12.45 - hun vil orientere om screening, studieteknik og meget andet, så endnu en god grund til at komme til dette modul:-)
-
Proteinsyntesen
-
Start på denne opg. v. modulet start - laves ila. 15 min 2-og-2
-
Elever, der ikke er på ekskursion med fransk, møder
-
til 'Nogle egeneskaber..'
-
Titel
-
Elever, der var på ekskursion sidst, møder. Se lektie på sidste øvelsesmodul
-
I har læst siderne tidligere, så brug 30 min på: a) at genopfriske dem, samt b) at kigge kort på opgaven
-
Opg.
-
Elever, der mangler at lave prøve, laver den i dag. Se 3/12 for detaljer.
-
ikke lektie, laves i modulet: KromosomTALSmutationer & ANDRE typer mutationer
-
ikke lektie, laves i modulet: GENmutationer
-
Medbring fuldt opladt computer
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Osmose i kartoffelceller
|
11-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Fysiologi: Kost og krop
FORMÅL
Fysiologiforløb, med fokus på sundhed/sygdom, hvor formålet er at opnå viden om makronæringsstofferne og deres optagelse, hjerte- og lungekredsløb.
INDHOLD
Overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner.
Oversigt over kroppens organsystemer.
Fordøjelsen.
Energibalance.
Et udvalgt organsystems opbygning og funktion (hjerte-lunge-kredsløbet).
Lungernes opbygning og funktion.
Blodkredsløbet.
Hjertets opbygning og funktion.
Enzymers opbygning og funktion.
Blodtryk.
Kondition
MATERIALER
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag, Nucleus, 2016, s. 75-82, 86-89, 90-92, 99-101, 108-115, 119-120, 125-126.
Øvelsesvejledninger til nedenstående øvelser.
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Kostanalyse (rapport)
- Konditalsbestemmelse med 2-punkts-test
- Dissektion af svinehjerte
- Påvirkning af enzymet katalase
- Blodtryksmålinger i hvile og under påvirkning
(44 ns.)
EVALUERING
Løbende evaluering.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Morgensamling fra 9.29
-
Biologi i udvikling; sider: 29-32, 75-82, 86-93, 99-101, 108-115, 119-120, 125-126
-
IKKE lektie: Overvej at se videoer om kulhydrat, protein og fedt
-
Elever, der ikke tog prøven onsdag, tager den næste gang, de møder - dvs. forventeligt i dag. Forventelig start på prøve er kl 9.
-
laves i modulet
-
join.nearpod.com
-
Titel
-
Digestion.html
-
Vejledning
-
Møder i dag:
-
Læses asap
-
Se lektier på sidste øvelsesmodul
-
Kroppens organsystemer
-
kig på denne, og bestem dig for, hvilket spørgsmål, du vil evaluere på
-
organfremlæggelse - laves i modulet, ikke lektie
-
Se denne video i stedet for at læse s. 90-92 (læs øvrige sider) - som vi så læser/bearbejder i timen (men som ER PENSUM, hvis I kommer til eksamen)
-
ANders introducerer arbejd-selv onsdag
-
Læsefokus:
-
Ø: Katalase fra lever
-
O, Enzymer
-
O - Lungerne
-
O - Blodkredsløbet
-
Hjertet.html
-
Vi prøver endnu 'en anden' måde at læse lektier: Åbn opgavedokumentet og brug 30 min på at forsøge at besvare spørgsmålene ud fra s. 112-115. Dvs. du skal som sådan ikke bare læse - men bruge siderne til besvare spørgsmål. Arbejd koncentreret i 30 mi
-
O, Hjertet
-
ANders omtaler karaktergivningen. Udlevering af bog
-
O; Kondition
-
Ø, Blodtryk
-
Ø, Konditalsmåling via 2-punkts test
-
Ø, blodtryk, resultater 1b
-
Forreste 2 rækker møder.
-
Overvej at medbringe en ekstra t-shirt, da du kan komme til at svede lidt under øvelsen
-
Afsnit
-
Vejledning, Dissektion af svinehjerte
-
Bagerste to rækker møder. Se lektie på øvelsesmodulet 25/2.
-
Hvad er køn? - ses i timen
-
6 GRUNDPRINCIPPER FOR GOD SEKSUALUNDERVISNING TIL UU - ses forhåbentlig i timen
-
Det Trygge Rum - ses i timen
-
Sex, køn og grænser; sider: 33-37, 39-40
Udleveret i uge 8/AN
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Rapport - Kostanalyse
|
27-01-2025
|
Arb.spr. om Enzymer, Blodkredsløbet og Lungerne
|
29-01-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Seksualundervisning
FORMÅL
At opnå viden om og forståelse for forhold relateret til sex.
INDHOLD
Kønsorganernes opbygning og funktion.
Kønssygdomme og prævention.
Hormonel regulering, negativ feedback.
Produktion af sædceller.
MATERIALER
Biologi i. udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag., Nucleus, 2016, s. 133-138.
Sex, køn og grænser: Nedergård, Ulla P og Mortensen, Søren, 1. udgave, 1. oplag, Forlaget Columbus og Nucleus Forlag ApS, 2023, s. 33-37, 39-58 (dvs. ikke s. 37-38 om Menstruationscyklus).
METODE
Lærerstyret undervisning, vendespil, begreber på figurer, fremlæggelser, arbejdsark, diskussion af dilemmaer.
EVALUERING
Løbende evaluering.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 Mikrobio – antibiotika og fæces
Forløbets fulde titel er: Mikrobiologi – fæces-transplantation og antibiotikaresistens
FORMÅL
Opnå viden om antibiotikaresistens og behandling af dræberdiarré vha. fæcestransplantation.
INDHOLD
Mikrobiel vækst og vækstfaktorer.
Den mikrobielle vækstkurve.
Fæcestransplantation som metode til at kurere sygdom.
Udvikling af antibiotikaresistens.
MATERIALER
Biologi i udvikling, B-niveau, Mikrobiologi; Jørgensen, Frank Grønlund; 1. udgave, 1. oplag; Nucleus, 2017; s. 104-106, 109.
(findes her: https://www.nucleus.dk/images/material/Mikrobiologi%20-%20Biologi%20i%20udvikling%20B-niveau%20-%20Nucleus%20Forlag%20ApS.pdf)
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag; Nucleus, 2016; s. 236-239.
Netartikler:
Aktuel Naturvidenskab: Antibiotika til husdyr
https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-2/an2_12kolmos.pdf
Podcast:
https://www.buzzsprout.com/1419550/6565939-trilogi-om-infektioner-3-3-resistensudviklingen
Øvelsesvejledninger til nedenstående øvelser.
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, opgaveskrivning, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Bakterievækst/håndhygiejne (journaløvelse)
EVALUERING
Løbende evaluering.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 Økologi
FORMÅL
At opnå viden om og forståelse for vandlevende organismer og deres tilpasninger til miljøet samt abiotiske faktorer, samt kunne relatere biodiversitet til økologisk vandkvalitet.
INDHOLD
Fotosyntese og respiration.
Samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø.
Energistrømme og respirationstab.
Nedbrydning og C-kredsløb.
Konkurrence.
Abiotiske faktorer.
Liv i vandløb og sø.
Tilpasninger, iltoptagelse og biodiversitet
Makroindex / Økologisk vandkvalitet.
Miljøbeskyttelse og bæredygtighed.
MATERIALER
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag; Nucleus, 2016; s. 24-32, 35-37, 54-64.
Øvelsesvejledninger til nedenstående øvelser.
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, opgaveskrivning, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Fotosyntese og respiration i vandpest
- Undersøgelse af Gentofte Sø ift. bestemmelse af Makroindex / Økologisk vandkvalitet
EVALUERING
Multiple choice onlineprøve uden hjælpemidler
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69141348969",
"T": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69141348969",
"H": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69141348969"
}