Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Aurehøj Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
|
Lærer(e)
|
Anders Brink Nyberg
|
|
Hold
|
2025 bi/k (1k bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1 Cellebiologi
FORMÅL
At opnå forståelse for, hvordan celler er opbygget og fungerer. Forskelle på og ligheder mellem pro- og eukaryote celler.
Derudover at opnå forståelse for transport af stoffer over cellemembranen.
INDHOLD
Celleorganeller og cytoplasma.
Cellemembranens opbygning, samt bakteriecellevæggens funktion.
Membranprocesser (osmose, diffusion, aktiv transport).
Mitose og meiose.
MATERIALER
Biologi i. udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave., 4. oplag., Nucleus, 2016, s. 9-11, 14-21, 174-176, 196-198.
Øvelsesvejledningerne:
- Osmose i kartofler (rapport)
(20 ns.)
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, rapportskrivning, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Osmose i kartofler (rapport)
- Mikroskopiering af celler
EVALUERING
Multiple choice prøve i cellebiologiforløbet samt løbende evaluering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Genetik, evolution og biotek
FORMÅL
At opnå viden om DNA’s opbygning og funktion, samt om nedarvningsprincipper, det centrale dogme&proteinsyntesen og gensplejsning, samt kunne relatere genetik til evolutionsteori.
INDHOLD
Opbygning og funktion af DNA. Gener og kromosomer.
Det centrale dogme & Proteinsyntesen.
Nedarvningsprincipper for monogene sygdomme, der nedarves hhv. autosomalt dominant/recessivt og X-bundet dominant/recessivt.
Naturlig selektion (finker og birkemålere) samt resistensudvikling hos bakterier.
Gensplejsning.
MATERIALER
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave., 4. oplag., Nucleus, 2016, s. 93, 169-172, 176-192, 198-203, 230-235
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, rapportskrivning, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Smagstest PTC
- Survival of the fittest (Bønneøvelse)
- Genetik selv-test af monogene egenskaber
(41 ns.)
EVALUERING
Multiple choice prøve samt løbende evaluering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Biologi i udvikling - C-niveau; sider: 9-11, 14-16, 169-172, 174-192, 196-203, 206-207, 230-235
-
Ikke lektie, Arb.spr. Kromosomer og DNA
-
Medbring linieret papir og blyant, samt også gerne papir uden linjer og farveblyanter.
-
Når du er færdig med prøven: Begynd at læse lektien til næste gang, når du har klikket 'Submit'
-
Medbring fuldt opladt computer.
-
Nearpod
-
Proteinsyntesen - ikke lektie, ses i timen
-
V. modulstart: Start på arb.spr. (elektronisk) fra sidst, og forsøg at lave disse færdige ila. 12 min.
-
ikke lektie: DCD-videoer
-
Prøve for dem, der mangler
-
laves i timen: CL Proteinsyntesen
-
Genetiske grundbegreber
-
ikke lektie, læses evt. i overskydende tid
-
O: 4 stamtavler
-
O, ekstra: Genetik, nedarvning
-
Øv.vejl. Genetiske selvtests (ikke lektie, laves i modulet)
-
Forreste 2 rækker møder
-
Bagerste 2 rækker møder. Se lektier på sidste øvelsesmodul
-
Lektietiden til i dag er fra 10-30 min; man må vurdere, om man har forstået a) ca. det hele vedr. stamtavler og nedarvning, som vi har gennemgået indtil nu (se sidetal og opgaver, som er sat ind som 'øvrigt indhold') => 8 min lektier (s. 108-109 i PD
-
Biologi til tiden s. 106-109.pdf
-
O, Genmutationer (ikke lektie, laves i modulet)
-
Matrixfremlæggelser
-
Ø; Naturlig selektion - Bønneøvelse
-
O, Genmutationer (laves hjemme som lektie)
-
s. 233-235 læses i modulet
-
Birkemåleren og resistente bakterier.docx
-
Fravær noteres 8.20, da I blev længere tirsdag - og tak for det, for øvrigt:) /vh ANders
-
Ø, Bønneøvelse inkl. resultater
-
Medbring fuldt opladt computer
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Journal: Genetiske selvtests og 4 Stamtavler
|
10-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Fysiologi: Kost og krop
FORMÅL
Fysiologiforløb, med fokus på sundhed, hvor formålet er at opnå viden om og forståelse for makronæringsstofferne og deres funktion, enzymer, hjerte- og lungekredsløb, kondition
INDHOLD
Overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner.
Oversigt over kroppens organsystemer.
Energibalance.
Et udvalgt organsystems opbygning og funktion (hjerte-lunge-kredsløbet).
Lungernes opbygning og funktion.
Blodkredsløbet.
Hjertets opbygning og funktion.
Enzymers opbygning og funktion.
Blodtryk.
Kondition.
MATERIALER
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag, Nucleus, 2016, s. 75-82, 90-93, 99-101, 108-115, 119-120, 125-126.
Øvelsesvejledninger til nedenstående øvelser.
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, elevpræsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Kostanalyse (rapport)
- Konditalsbestemmelse med step-test og 2-punkts-test (NV-forsøg)
- Dissektion af svinehjerte
- Nedbrydning af stivelse vha. spytamylase (NV-forsøg, der blev gentaget)
- Blodtryksmålinger i hvile og under påvirkning
(42 ns.)
EVALUERING
Afsluttende multiple-choice prøve uden hjælpemidler samt løbende evaluering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Biologi i udvikling - C-niveau; sider: 75-82, 90-93, 99-101, 108-115, 119-120, 125-126
-
IKKE lektie: O_ Enzymer, Biu. s. 90-92 inkl. 'tegneserie'.docx
-
IKKE lektie: Ø, Nedbrydning af kulhydrat vha. spytamylase.docx
-
se lektie på 1. øvelsesmodul
-
Nearpod
-
Ø; Stivelsesnedbrydning
-
Spoergsmaalsbank-evaluering-1.pdf
-
IKKE lektie: O - Blodkredsløbet
-
IKKE lektie: O - Lungerne
-
IKKE lektie, men husk gerne denne side (giv evt. en stjerne i din broswer)
-
laves i modulet Blodkredslob.html
-
laves i modulet Lungerne.html
-
Færdiggør 'jeres' arb.spr. fra sidst - dvs. enten om blodkredsløb eller om lungerne - gennemgås i starten af modulet (10 min)
-
Ikke lektie; O - Hjertet
-
Ikke lektie; Ø - Hjertedissektion
-
85-90 min: Hjertet.html
-
Ordforklaringer til Biu - gem evt. dette dokument i din bio-mappe:)
-
udfyldes i modulet: Ø, blodtryk, resultater
-
Ø.vejl; Blodtryksmåling
-
Ø.vejl; Konditalsmåling via steptest
-
O, Kondition
-
O, Kondition hold a
-
se lektier på sidste øvelsesmodul
-
Medbring fuldt opladt computer
-
ikk elek
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Seksualundervisning
FORMÅL
At opnå viden om og forståelse for forhold relateret til sex.
INDHOLD
Kønsorganernes opbygning og funktion.
Kønssygdomme og prævention.
Hormonel regulering, negativ feedback.
Menstruationscyklus.
MATERIALER
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag., Nucleus, 2016, s. 139-141.
Sex, køn og grænser: Nedergård, Ulla P og Mortensen, Søren, 1. udgave, 1. oplag, Forlaget Columbus og Nucleus Forlag ApS, 2023, s. 33-37, 39-58 (dvs. ikke s. 37-38 om Menstruationscyklus).
METODE
Lærerstyret undervisning, vendespil, begreber på figurer, fremlæggelser, arbejdsark, diskussion af dilemmaer.
EVALUERING
Løbende evaluering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
ses først i modulet: 6 GRUNDPRINCIPPER FOR GOD SEKSUALUNDERVISNING TIL UU
-
ses umiddelbart efter i modulet: Det Trygge Rum
-
ses senere i modulet: Hvad er køn?
-
Modul 1_Sæt begreber på figuren.docx
-
Modul 1_Udsagn om køn.docx
-
Modul 1_Vendespil om kønsorganer.docx
-
Sex, køn og grænser; sider: 33-37, 39-58
-
I behøver ikke læse boksen s. 37-38 om Menstruationscyklus - men vi kommer senere til at læse s. 138-141 i Biu om netop menstruationscyklus, så hvis man vil have en lidt 'light' version allerede nu, så kan man læse boksen, da det så vil være lettere
-
MaleGenitals.html
-
FemaleGenitals.html
-
Brug 30 min på lektie: ca. 7-9 min på intro til kapitlet samt afsnittet om abort. Og resterende 21-23 min på at skimme resten af kapitlet.
-
Modul 2_Fremlæggelser om prævention.pdf
-
ikke lektie: Hvad er prævention? Find alle svarene her
-
Nearpod
-
ikke lektie: Arb.spr. menstruationscyklus s. 139-141
-
Brug 15 min på at læse s. 53-58, og brug dernæst 15 min på at genopfriske/skimme s. 42-49
-
ikke lektie: O, 3-pers, Prævention
-
ses evt. i modulet: Derfor er klamydia så akavet
-
ses i modulet: Hvorfor bliver rekordmange smittet med sexsygdom?
-
Medbring Biu. og læs i modulet s. 139-141 og besvar opgaven, hvis du ikke har andet biologi-fagligt at lave:)
-
ikke lektie, men her kan du bestille en gratis Klamydiatest
-
1k gr.arb. sexsygdomme
-
Biologi i udvikling - C-niveau; sider: 139-141, 148
-
ikke lektie, ses i modulet: Animation Fertilization
-
2-og-2 arb.spr. Menstuationscyklus
-
interessant animation nederst om Præmenstruelt syndrom - Patienthåndbogen på sundhed.dk
-
Ø.vejl, Gærcellers respiration
-
Makker-matrix s. 104-106 og 109
-
hvis man vil hente pdf'en til sin mappe: Mikrobiologi - Biu.pdf
-
Ø, resultater Gærcellers respiration
-
læs s. 104-106, 109
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forl#5 Mikrobio; fæces-transplantation & A.B.resis
#5 Mikrobiologi – fæces-transplantation og antibiotikaresistens
FORMÅL
Opnå viden om antibiotikaresistens og behandling af dræberdiarré vha. fæcestransplantation.
INDHOLD
Mikrobiel vækst og vækstfaktorer.
Den mikrobielle vækstkurve.
Fæcestransplantation som metode til at kurere sygdom (dræberdiarré).
Udvikling af antibiotikaresistens.
MATERIALER
Biologi i udvikling, B-niveau, Mikrobiologi; Jørgensen, Frank Grønlund; 1. udgave, 1. oplag; Nucleus, 2017; s. 104-106, 109.
(findes her: https://www.nucleus.dk/images/material/Mikrobiologi%20-%20Biologi%20i%20udvikling%20B-niveau%20-%20Nucleus%20Forlag%20ApS.pdf)
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag; Nucleus, 2016; s. 236-239.
Netartikler:
Aktuel Naturvidenskab: Antibiotika til husdyr
https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-2/an2_12kolmos.pdf
Podcast:
https://omny.fm/shows/channel-dulytter/h-r-podcast-f-cestransplantation-der-er-guld-i-lor
Øvelsesvejledninger til nedenstående øvelser.
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, opgaveskrivning, elevdiskussion og -præsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Bakterievækst/håndhygiejne (journaløvelse)
- Gærcellers respiration
EVALUERING
Løbende evaluering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
interessant animation nederst om Præmenstruelt syndrom - Patienthåndbogen på sundhed.dk
-
Ø.vejl, Gærcellers respiration
-
Makker-matrix s. 104-106 og 109
-
hvis man vil hente pdf'en til sin mappe: Mikrobiologi - Biu.pdf
-
Ø, resultater Gærcellers respiration
-
læs s. 104-106, 109
-
Makker-opgave
-
AntibiotikaResistens.html
-
Hvis man vil læse om den hollandske svinefarmer: Gode bakterier skal erstatte antibiotika på svinefarme
-
1k Journal
-
Biologi i udvikling - C-niveau; sider: 236-239
-
Siderne læses i modulet, og er altså ikke lektie (men står som sådan, så de kommer med i studieplanen). Dog, hvis man ikke havde læst til sidst, så bør man læse lektien dertil.
-
s. 97 i 'Mikrobiologi': Mikrobiologi er den gren af biologider beskæftiger sig med mikroorganismeraltså de organismer der er for småtil at kunne ses med det blotte øje. Alleprokaryoter er mikroorganismer, mender findes også mange eukaryote mikroorgan
-
Antibiotika til husdyr.pdf
-
Medbring Biologi i udvikling. Man bør nok (også) læse Biu. s. 236-239, hvis man var fraværende sidst (underforstået: det er altid hensigtsmæssigt at læse det, der var lektie til sidst, når man er fraværende:)
-
VIDEO Transplantation af afføring redder syge med livstruende diarré
-
1k matrix fæcestransplantation
-
hvis man vil læse lidt mere om fæcestransplantation
-
Brug 25 min på at lytte denne som lektie. Meningen er, at man lytter koncentreret, som når man normalt laver lektier:) Fæcestransplantation - der er guld i lortet
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 Økologi og biodiversitet
FORMÅL
At opnå viden om og forståelse for vandlevende organismer og deres tilpasninger til miljøet samt abiotiske faktorer, samt kunne relatere biodiversitet til økologisk vandkvalitet i vandløb og sø.
INDHOLD
Fotosyntese og respiration.
Samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø.
Energistrømme og respirationstab.
Nedbrydning og C-kredsløb.
Konkurrence.
Abiotiske faktorer.
Liv i vandløb og sø.
Tilpasninger, iltoptagelse og biodiversitet
Makroindex / Økologisk vandkvalitet.
Biodiversitet, miljøbeskyttelse og bæredygtighed.
Randzoner, Iltsvind og Vandløbskvalitet
MATERIALER
Biologi i udvikling; Frøsig, Marianne et al.; 1. udgave, 4. oplag; Nucleus, 2016; s. 24-32, 35-37, 54-64, 70-73.
Øvelsesvejledninger til nedenstående øvelser.
METODE
Tavleundervisning, øvelsesarbejde, gruppearbejde, opgaveskrivning, elevdiskussion og -præsentation af forsøgsresultater.
Øvelser:
- Fotosyntese og respiration i vandpest
- Undersøgelse af Gentofte Sø ift. bestemmelse af Makroindex / Økologisk vandkvalitet
EVALUERING
Multiple choice onlineprøve uden hjælpemidler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Ø, Fotosyntese og respiration i vandpest
-
Biologi i udvikling - C-niveau; sider: 23-32, 35-37, 54-64, 70-73
-
Biodiversitetskrisen hæfte
-
1k fremlæggelser Biodiversitetskrisen
-
Titel
-
arb.spr. BiU 35-37
-
arb.spr. 54-58
-
Siderne i BiU er ikke lektie (men bliver en del af studieplanen efter modulet) - vi læser dem i starten af modulet. Dog er lytte-lektien (podcasten) længere end 30 min, indrømmet - jeg beklager, jeg kunne ikke finde én, som var interessant nok, og so
-
Podcast DM Biosfæren: Unikke økosystemer – søer og vandløb
-
opgaver til s. 59-64
-
færdiggør arb.spr. fra 9/4
-
I opfordres til, hvis I skal have mest muligt ud af repetitionen, at I skimmer/læser BiU s. 9-11, 14-21, 174-176, 196-198 (Cellebiologi) og 169-172, 176-192, 206-207, 198-203, 230-235 samt vejledninger til Genetiske selvtests og Bønneøvelse/'Survival
-
Nearpod
-
Nearpod Genetik
-
Når vandløbet bliver forurenet
-
Smådyr i vandhullet
-
Opdatering landbrug og vandmiljø.pdf - hvis man vil læse
-
O, tegneopgave, s. 70-73
-
BI5 står for ’Biokemisk Iltforbrug i 5 døgn’, og det bruges til at bestemme hvor meget organisk stof der er i vandet. Da det organiske stof bliver respireret af bakterierne, er deres iltforbrug et mål for mængden af organisk stof (fra Biu. s. 43)
-
Medbring farveblyanter/tuscher, som du måtte eje/have derhjemme.
-
Resultater, 1k, Makroindex
-
Ø - Makroindex, 1k
-
Prøve uden hjælpemidler i Økologi, dvs. Biu. s. 24-32, 35-37, 54-64, 70-73 samt vejledning til forsøg om fotosyntese og respiration samt vejledning til øvelse om makroindex
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75166291845",
"T": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75166291845",
"H": "/lectio/1/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75166291845"
}