Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Christianshavns Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Jakob Andreas Obitz Søndergaard, Nina Diabelez Andersen, Valdemar Kølle
|
|
Hold
|
2023 id/n (1n id, 2n id, 3n id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Ultimate
Mål for forløbet: disctilvænning, kaste-/gribeteknikker, opdækning, cuts, pivotering, stack, spilforståelse. samarbejde, dømme selv
Det primære formål med forløbet er at introducere spillerne til ultimate og give dem færdigheder, således at de kan indgå i spillet på en hensigtsmæssig måde. Forløbet er opbygget med fokus på lege og øvelser, der involverer de forskellige tekniske og taktiske elementer. Øvelserne er forklaret og forevist af læreren såvel som gruppevis af eleverne.
Formål:
Eleverne skal iultimate stifte bekendtskab med de mest elementære begreber inden for boldbasis. De taktiske elementer, der er i fokus er:
• temposkift
• spilbarhed
• brede og dybde i spillet
• angrebstaktik (cuts/ evt. stack)
• forsvarstaktik (zone og mand/mand)
De tekniske fokuspunkter i ultimate er:
• baghåndkast
• forhåndskast
• evt. hammeren/overhånd
• gribe
• pivoteringer
Derudover skal de kende til reglerne i ultimate og kunne spille og dømme en kamp selv.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Pickleball
Kendskab til spillets historie, banens udformning og pointtælling.
Kendskab til særlige regler som:
Serveregler, reglen om double-bounce, reglen om Non-volley-zone (ikke flugte i køkkenet)
Greb: Pistolgreb og kontinentalgreb
Slagteknikker:
Serv, grundslag i forhånd og baghånd, drop i forhånd og baghånd, Dinke i forhånd og baghånd, flugte i forhånd og baghånd, lob, smash
Benstilling ved forskellige slag
Taktiske elementer i spillet: Dominer nettet, opstilling, servereturnering, third-shot-drop, den gode serv, dinketaktik, skifte tempo
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Rytmisk opvarmning
Formålet med forløbet opvarmning er, at I bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. I skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
Hvad skal jeg kunne?
• Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på første taktslag i musikken
• Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
• Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på cirka 15 til 20 minutter
• Finde egnet musik til de fundne øvelser
• Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
• Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
• Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
• Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
• Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
• Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Lanciers og folkedans (del 1)
Eleverne har i dette forløb haft lanciers-delen, hvor de er blevet introduceret til de fem ture. Eleverne har til hver lektion skulle se en lille video, hvor de i timen sammen i kvadrillerne har skulle lære turene sammen.
Der er lagt stor vægt på bevægelseskvalitet, rytme og kropsføring. Herudover har eleverne trænet at følge takten i musikken til de forskellige ture, som enten har været langsommere eller hurtigere end en "gennemsnitsrytme"
-Kompliment til corner, både bukke og neje
- Chassetrin - både frem og til siden
- pat de bas/balancétrin
- herre/dame - at blive ført og lade sig føre
- Guitarfatning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Volleyball (på beachvolleybaner, Amager Strand)
9 timer = 6 moduler
Praktisk forløb i volley på Amager Strand.
Indledende øvelser til ballhandling, herunder forskellige kaosspil som fx partibold. Eleverne introduceres her til at kommunikere og råbe højt sammen med sit team, som de senere lærer i volleyspillet.
Tekniske øvelser:
Baggerslag, fingerslag, serv (underhånds, men også overhånds for nogle).
Eleverne introduceres til spillets regler, herunder teenvolley for at gøre spillet mere spiseligt.
Småøvelser med tekniske elementer i sig.
Timing af løb til smash, ophop og smash
Færdigt spil, regler, herunder rotation og bevægelse rundt på banen, vigtigheden af de tre berøringer i dueller.
Eleverne kan med fordel få et par gange indendørs for at prøve spillet af på alm. gulv.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Badminton
Studieplan for Badminton – Idræt C Niveau
Forløbet introducerer eleverne til badminton med fokus på både teknik, taktik og fysisk træning. Undervisningen starter med en gennemgang af regler, pointtælling og banens opbygning. Eleverne lærer korrekt greb på ketcheren, herunder basic grip og backhand grip. Tekniktræning fokuserer på grundslag som netdrop, hvor korte og præcise slag tæt på nettet trænes, og lang drop, som kræver høje og præcise slag fra bagbanen. Clear-slaget øves med både offensiv og defensiv brug, mens smash-træning har fokus på kraftfulde, nedadgående slag med korrekt timing og vægtfordeling.
Fodarbejde er en central del, hvor eleverne lærer hurtige skridt og små justeringer for optimal positionering på banen. Servetræning inkluderer korte og lange server med vægt på præcision og variation. Taktisk træning i doublespil introducerer zonedækning, placering og samarbejde, mens singlespil fokuserer på pointopbygning og udnyttelse af modstanderens svage sider. Netspil udvikles gennem hurtige beslutninger og reaktionsevne tæt på nettet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
salsa
Eleverne skal lærer at danse Salsa som Rueda de Casino.
Formålet med salsa-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig og udføre figurer primært i forbindelse med Rueda De Casino. Du skal også kunne sætte en del af figurerne sammen efter eget ønske i en individuel dans.
Hvad skal jeg kunne
Kropsbeherskelse, herunder:
Følge takten 1-2-3-pause
Træde på forfod
Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye figurer
Kunne style figurerne
Caller
Du skal selvfølgelig kunne følge en caller
Prøve at være caller
Flow og rytme
De skal lærer at genkende, udføre og kalde følgende figurer
Faglige mål:
beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder musik og bevægelse
opnå kropsbevidsthed
indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i danserelationer
Kernestof:
aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
de for undervisningen relevante digitale redskabe
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
I 3.g gennemføres et individuelt eller gruppebaseret træningsforløb, træningsprojektet, af mindst otte ugers varighed.
Holdet arbejder med konditionstræning og bliver vurderet på deres aktuelle kondital og teoretiske og praktiske forståelse af træningsprincipper, samt fysiologi, motivationspsykologi, sundhedsfaktorer.
Som afslutning på træningsprojektet afleveres en individuel rapport, hvori eleven skal:
• dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
• koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
• demonstrere korrekt brug af faglige termer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
11,33 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Vild med Dans
Eleverne skal lære at danse Vals og Chachacha.
Formålet med det dybdegående forløb i Vild med dans er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af to udvalgte danse.
Der vil være fokus på at lære dansens trin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme
og tælling.
På baggrund af undervisningen skal du til forløbsprøven kunne vise en rutine sat sammen af dig/jer selv
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for de valgte danse
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
10,67 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Floorball
Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball.
HVAD SKAL ELEVEN KUNNE?
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
10,67 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1005/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80423095531",
"T": "/lectio/1005/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80423095531",
"H": "/lectio/1005/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80423095531"
}