Holdet 2023 DA/b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2026/27
Institution X - Christianshavns Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Kirsten Bärnholdt, Søren Sølvhøj Skovby, Trine Risbo Jessen
Hold 2023 DA/b (1b DA, 2b DA, 3b DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#0
Titel 2 Lyrik
Titel 3 Romantik
Titel 4 Grafiske romaner (VÆRK)
Titel 5 Oplysningstiden
Titel 6 Forbrydelse og straf
Titel 7 Kulturmøde (2 x VÆRK)
Titel 8 Det moderne gennembrud
Titel 9 Journalistik og nyheder
Titel 10 Samtaleanalyse, høflighed og facework
Titel 11 Nyheder part II + SELVLÆST VÆRK
Titel 12 Mytemotiver i dansk litteratur (VÆRK)
Titel 13 Det indre dyr: Forløb om psykoanalytisk læsning
Titel 14 Kreativt skriveforløb. Tid og erindring.
Titel 15 Optur eller undergang? (VÆRK)
Titel 16 Forløb#1

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#0

0) Tilladte hjælpemidler til mdt. og skr. prøve


Tilladte online hjælpemidler til skr/mdt prøver

Tilladt - men bemærk at hjemmesiderne SKAL åbnes inden prøven:

- Den Danske Ordbog (Herunder ”ordnet.dk”, ”Ordbog over det dansk sprog”, ”Korpus DK”):
https://ordnet.dk/ddo/forside

Ordbogen.com:
https://www.ordbogen.com/da/gyldendal-migration/

• Retskrivningsordbogen:
https://dsn.dk/ordboeger/retskrivningsordbogen/


- Jeres egne noter i OneNote samt vores fælles ClassNotebook: Dansk (2023 DAb)-notesbogen). I må tilgå noterne i både skrivebordsappen og online. Samarbejdsområdet er slået fra.

• Netprøver – til at åbne opgavesættet og aflevere besvarelsen i:
https://www.netproever.dk/

• Lectio – til at aflevere besvarelsen i (’back up-sted’):
https://www.lectio.dk/lectio/5/default.aspx

• OFFline playlister med musik er tilladt under hele prøven

OBS:
- Det er ikke tilladt ”at google” under prøven. De hjemmesider, som er tilladte hjælpemidler, skal være åbnet inden prøven begynder. Alle andre faneblade skal været lukket.
- Det er ikke tilladt at kommunikere med andre via nettet, hverken direkte (fx mail, messenger, dropbox) eller indirekte (fx synkronisering på delte platforme).
- Husk at logge ud af alle sociale medier, mail og lignende, som sender push-beskeder.
- Alt andet fra Internettet som man ønsker at medbringe, skal downloades og gemmes lokalt på ens egen computer.
- Man må selvfølgelig medbringe alle fysiske hjælpemidler.

ELEVOPGAVER BRUGT SOM EKSEMPLER I UNDERVISNINGEN
Holdet har gennem de tre år set en række "eksempelopgaver" og "eleveksempler"(sammensat af forskellige elevers besvarelser).
Disse opgaver har læreren lagt op til eleverne i Lectio som gode eksempler på hvad der fungerer godt i de forskellige genrer, og derfor må eleverne altså gerne bruge disse opgaver og eksempler som inspiration til eksamen.
De delte opgaver findes i dokumenterne nedenfor, men til eksamen skal de ligge off-line på elevernes egne computere.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 216,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Lyrik

Formål: Gennem byens digte lærer eleverne om lyrik som genre og digtanalyse.

Indhold: Under genren arbejdes med centrallyrik mm. og i kombination med byvandringer og billedanalyse, benyttes semiotisk metode og stillistiske virkemidler, samt semantiske felter ift. denotation og konnotation.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dit Hood 20-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Grafiske romaner (VÆRK)

Formål: Med værklæsningen af den grafiske roman, Kakerlak, arbejdes der med genren.

Indhold: Udover læsningen af den grafiske roman arbejdes der med analytisk skrivning efter PEEL-metoden og eleverne arbejder med egne grafiske fremstillinger.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
PEEL analyse 15-03-2024
Grafisk roman: Stil 20-03-2024
Opgave Komposition 03-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Oplysningstiden

Formål: Introduktion til Oplysningstiden.

Indhold: Der arbejdes med tidens verdensbillede, klassicismens idealer, fornuft og rationalisme.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Oplysning Niels Klims underjordiske rejse 12-04-2024
PEEL Holberg/argumentation 01-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forbrydelse og straf

Kernestof
Tv-serie: Huset, 1.afsnit, DRTV 2023
Podcast: Mørkeland: Episode 268, d.8.9.2024
Digt: Tom Kristensen: "Henrettelsen", fra digtsamlingen Paafuglefjeren,1922
Novelle: Peter Seeberg: "Argumenter for benådning", fra digtsamlingen Argumenter for benådning, 1976

Teori:
Filmiske virkemidler: http://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog/filmiske-virkemidler
Mimi Olsen m.fl.: Podcast, Dansklærerforeningens Forlag, 2020: Podcastens særtræk og formater, virkemidler, dramaturgi og fortælleforhold  
Repetition af begreber fra grundforløbet i dansk om argumentation og retorik: ap-pelformer, påstand, belæg, gendrivelse, rygdækning (Birgitte Darger m.fl.: Begreb om dansk, Dansklærerforeningen, 2014: Retorik og argumentation, s.95-107)

Supplerende stof
Rundvisning i Vridsløselille statsfængsel
Selvvalgt podcast om forbrydelse og straf
Elevoplæg om Tom Kristensen og Peter Seeberg

Skriftligt arbejde
Anmeldelse af tv-serien HUSET, 1. afsnit
Argumenterede tekst: Skal vi have strengere fængselsstraffe i DK?
Essay om forbrydelse og straf

Særlige fokuspunkter
Analyse af tv-serie (Filmiske virkemidler: Kameravinkler, kamerabevægelser, billed-beskæring)
Analyse af podcast (Podcastens særtræk og formater, virkemidler, dramaturgi og fortælleforhold)
Analyse af digt og novelle
Argumentation og retorik (appelformer, påstand, belæg, gendrivelse, rygdækning)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Kulturmøde (2 x VÆRK)

Kernestof
Kortfilm: Ulaa Salim og Wahid Sui: Vore fædres sønner, 2014
Dokumentarfilm: Emil Langballe: Q's barbershop, 2019 (værk)
Digte: Amina Elmi: Barbar, 2023 (uddrag)
Digte: Yahya Hassan: Yahya Hassan, 2013 (værk)

Teori:
Horsbøl og Harboe: Den iscenesatte virkelighed, Systime, 2004: At analysere levende billeder s.11-19 og Dokumentar s.59-63
Dokumentargenren og autenticitetsmarkører (Ukendt forfatter/kilde)
Filmiske virkemidler: http://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog/filmiske-virkemidler
Brian Andreassen m.fl.: ”Kulturmøder” i De seneste fem års litteratur, Systime, 2015
Analysemodel til lyrik, udarbejdet på baggrund af L. & A. Tonnesen: ”Litteraturens begreber”, Fibiger m.fl.: ”Litteraturens veje”, Fischer Hansen m.fl.: ”Litteraturhåndbogen”, Kittang & Aarseth: ”Lyriske strukturer”, Abrams: ”A glossary of literary terms”. ”Gads litteraturleksikon”.
Autofiktion som genre: https://forfatterweb.dk/oversigt/genrer-og-tematikker/autofiktion

Supplerende stof
Martin Krasnik: ”Jeg blev træt af at være præmieperkeren”, Weekendavisen, 7. november 2019  
Steffen Stubager: Familien Hassan, Politikens forlag, 2024 (uddrag)

Skriftligt arbejde
Dokumentariske videoportrætter: Egne kortfilm om et familiemedlem
Analyserende tekst: Resumé og personkarakteristik med udgangspunkt i ”Jeg blev træt af at være præmieperkeren”

Særlige fokuspunkter
Autofiktion, fakta versus fiktion
Analyse af kortfilm, dokumentarfilm og digte
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Det moderne gennembrud

Kernestof
Georg Brandes: Indledning til hovedstrømninger, 1871
Reportage: Heman Bang: ”Fattigliv” (uddrag), 1880
Billede: H. A. Brendekilde: Udslidt, 1889
Erindring: Martin A. Nexø: Et lille kræ (uddrag), udgivet i år 1932
Romanuddrag: Amalie Skram: Constance Ring (uddrag), 1885
Novelle: Henrik Pontoppidan: ”Ørneflugt”, 1894
Novelle: Mathilda Malling: "Pyrrhussejre", 1886
Tekst af Friedrich Nietzsche: Det afsindige menneske, 1881

Teori:
B. Kjær-Hansen og T. S. Bertelsen: Litteraturen på langs og på tværs, Systime, 2017: Det moderne gennembrud s.116-119  
Model til billedanalyse: spørgsmål til billedanalyse og billedsprogets terminologi (ukendt forfatter/kilde)
Teori om reportage: https://indidansk.dk/reportage-genretraek/, https://www.gymdansk.dk/den-klassiske-reportage.html
Teori om erindring: https://indidansk.dk/erindring-genretraek/
Fortæller og synsvinkel: Fortæller og synsvinkel (youtube.com)

Supplerende stof
Jes Stein Pedersen: ”Geeti Amiri: »Den her undertrykkelse er ikke et brunt fænomen, det er et fælles vilkår for alle kvinder. Det var en aha-oplevelse«”, Politiken, 7. JULI 2019
Den grimme ælling: Den Grimme Ælling oplæst af Alexandre Willaume | H.C. Andersen (youtube.com)
Omvisning i særudstilling med kvindelige kunstmalere fra det moderne gennembrud på Den Hirschsprungske Samling (Bl.a. malerier af Bertha Wegmann, Johanne Krebs og Anna Pedersen)
Kortfilm af Tobias Gundorff Boesen: Et dukkehjem (En parafrase af Henrik Ibsens Et dukkehjem fra 1879)

Elevoplæg om Herman Bang, Martin A. Nexø og Henrik Pontoppidan

Skriftligt arbejde
Analyserende tekst: Analyse af novellen "Pyrrhussejre"
Reflekterende tekst: Egen barndomserindring med fokus på miljø
Reflekterende tekst: Et godt arbejdsliv (karrierelæring)
Reflekterende artikel: Studieturen til Spanien

Kendskab til periodens litteratur og litterære program
Analyse og fortolkning af reportage, erindring, noveller, billeder, romanuddrag og kortfilm
De tre k’er: Køn, klasse og kirke
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Journalistik og nyheder

Kernestof
Nyhedsartikel: Ritzau: "Syv kvinder og fire mænd døde i svensk skoleskyderi", Berlingske d.7.2.2025
Baggrundsartikel: Anna Gaarslev: "Analyse: Tragedien i Örebro efterlader et Sverige altid forandret", dk.dk d.5.2.2025
Fotoreportage: Michala Rask Mikkelsen: "BILLEDSERIE Stearinlys og lommelygter lyser Madrids mørklagte byliv op", dr.dk d.27.4.2025
Reportage og baggrundsartikel: Villads Rostrup: "Amy og Julie har ligget i kø siden torsdag: I morgen giver verdensstjerne koncert", dr.dk d.27.4.2025

Konstruktive nyheder
Thomas Hebsgaard: ”Godt nyt for klimaet: Den grønne omstilling kører i turbofart, og den fossile nedtur er begyndt”, Zetland d.5.7.2025
Thomas Hebsgaard og Clara Grunnet: ”Omstillingen går hurtigere end ventet, og videnskaben er klar: Det bliver aldrig for sent”, ”Har du brug for at gøre noget for klimaet? Så prøv det her. Her er, hvad der virker”, ”Bliver du bange, når du tænker på klimaet? Kom med i klimaterapi. Du er ikke alene”, Zetland, 19. september 2024
Opslag på https://verdensbedstenyheder.dk/

Teori:
Birgitte Darger m.fl.: Begreb om dansk, Dansklærerforeningen, 2014: "Journalistik - når tekster vil informere", s.191-204

Supplerende stof
Selvvalgte nyhedsartikler

Skriftligt arbejde
Debatterende artikel: Konstruktive nyheder

Særlige fokuspunkter
Nyhedsformidling (den virtuelle nyhed, nyhedsartikel, baggrundsartikel, reportage, konstruktive nyheder)
Nyhedskriterier og nyhedstrekant
Argumentation og retorik (appelformer, påstand, belæg, gendrivelse, rygdækning)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Samtaleanalyse, høflighed og facework

Forløbet handler om sprog i brug med fokus på mundtlig kommunikation.
Udgangspunktet er ideen om sprog som handling.
Fokus er på de normer og mekanismer, der gælder, når vi taler sammen samt sprogbrugernes motiver for at handle som de gør.
Klassen får et begrebsapparat til at forstå og analysere det talte sprog og de sociale normer, vi alle sammen agerer efter hver dag i vores samtaler.
Undervejs øver vi os på et bredt udvalg af forskellige eksempeltekster, herunder drama af Line Knutzon, uddrag af TV-serier som SKAM og Klovn samt Radio 24syvs skandaleombruste interview med Ghita Nørby.
Vi arbejder også med en række forskellige øvelser, der tager udgangspunkt i elevernes egen ekspertise som sprogbrugere.
Forløbet baserer sig på teori af Austin, Grice, Goffman, Brown & Levinson m.fl.

Centrale begreber i forløbet:
• Sprog som handling. Forskellige typer sproghandlinger.
• Performative ytringer og performative verber
• Indirekte sproghandlinger samt Grices implikatur-begreb
• Grices samarbejdsprincip og maksimer for vellykket kommunikation
• Optoning og nedtoning
• Face og facework.

Forløbet afsluttes med en skriftlig aflevering, hvor begrebsapparatet benyttes på en litterær tekst.
Undervejs er vi også inviteret til oplæg hos Freja, der fortæller om sit speciale om kommunikation på datingsider med fokus på bl.a. undertekst, facework mv.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Nyheder part II + SELVLÆST VÆRK

Forløbet lægger sig i forlængelse af klassens korte nyhedsforløb i slutningen af 2g og sigter mod at klæde eleverne yderligere på til nyhedsanalyse samt at give dem en indsigt i nyhedslandskabet i dag.

Vi har fokus på følgende begreber:
Nyhedernes rolle
Nyhedskriterier (repetition)
Vinkling
Clickbait og algoritmer
4. statsmagt
Gatekeeping vs. gatewatching
Papiravisernes udfordringer
Hans Roslings kritik af nyhedsdækningen


Undervejs i forløbet indgår også en afstikker, hvor klassen samler op på deres selvlæste værk, som de begyndte på ved skoleårets start. Hver elev har læst et selvvalgt værk på dansk fra de sidste fem år. Deres læsning munder ud i en gruppeaflevering i form af en podcast, hvor de diskuterer deres oplevelse samt tendenser i nyere dansk litteratur.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Mytemotiver i dansk litteratur (VÆRK)

NB: Tekster og noter til dette forløb kan findes under jeres Teams-mappe. Kig under FF6 - materiale til fagene.

FF6 med oldtidskundskab:
Klassen læser myter (Pygmalion, Narcissos og Hermaphroditos) i oldtidskundskab

I dansk koncentrerer vi os om følgende tekster med særligt fokus på den måde, teksterne taler sammen med oldtidens myter. Et centralt begreb er dermed intertekstualitet.

H.C Andersen: "Dejlig"
Klaus Rifbjerg: "Pretty Pictures"
Bjarne Reuter: "Lille spejl" (uddrag)
Gry Stokkendahl Dalgas: "Det er herfra jeg vil begynde at tale, disse ord kan) finde vej"  - VÆRK

Herunder læser vi Gry Stokkendahl Dalgas digtsamling om at transitionere som værk.

I forløbet er der bl.a. fokus på: Fagligt samspil, at udfærdige en problemformulering, metodeovervejelser i det tværfaglige arbejde. Bl.a. indgår der korte oplæg om metoderne nykritisk og kønskritisk læsning. Forløbet munder ud i et gruppeoplæg med udgangspunkt i en sammenlignende analyse af en antik myte og af forløbets danske litterære tekster.

I forløbet indgår en introduktion til nogle af danskfagets metoder til litterær analyse, herunder feministisk læsning.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Det indre dyr: Forløb om psykoanalytisk læsning

Forløbet introducerer til den rolle, som Freuds tanker har haft i vores forståelse af mennesket.
Vi når i denne forbindelse omkring et par kanonforfattere.

I forløbet læser og ser vi:
Germand Gladensvend (folkevise)
Kong Lindorm (folkeeventyr)
Karen Blixen: Ringen.
Leif Panduro: Uro i forstæderne
Ali Abbasi: Gräns (film)

Undervejs i forløbet bruger vi en del moduler på skriftlighed samt faglig skrivetid, og derudover er der afsat tid til 3bs SRP-relaterede aktiviteter i første uge efter juleferien.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10,67 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Kreativt skriveforløb. Tid og erindring.

Skolen har besøg af forfatterne Jonathan Overvad Ploug og Gry Stokkendahl Dalgas samt litteraten Kamilla Löfström til en kreativ skrivedag, hvor der er særligt fokus på tekster om tid og erindring.
Hele klassen er med til skrivedagen, mens to fra klassen følger et længere skriveforløb med Ploug og Löfström, som munder ud i en oplæsningsaften på Christianshavns Beboerhus.
Som oplæg til forløbet har vi læst indledningen til Marcel Prous: "På sporet af den tabte tid".
Desuden har vi læst uddrag af Dalgas roman "Calluna" samt et uddrag af et endnu ikke udgavet materiale af Overvad Ploug.
Fokus i arbejdet er den måde, fortiden eksisterer i os og kan vækkes til live i os, fx ved et sanseindtryk.
Samtidig fokuserer forløbet på den kreative skriveproces samt hvordan forfattere arbejder.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,67 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Optur eller undergang? (VÆRK)

I et lille opsamlende forløb med den brede overskrift "Optur eller undergang?" arbejder vi i klassen med tre kanontekster, hvoraf det ene ("Sildig Opvaagnen") læses som værk.
Vi diskuterer også kanonbegrebet samt de overvejelser, der har ligget til grund for den nye kanon.
I litteraturhistorisk sammenhæng taler vi overordnet om realisme og modernisme. I den forbindelse anskuer vi Blicher som et eksempel på tidlig samfundskritik og realisme. Derudover arbejder vi med Johannes V. Jensen som en forløber for modernismen og også som et eksempel på maskulin, fremskridtsglad og livsglad prosadigtning i Jensens helt egen aftapning. Martin A. Hansen anskues som et eksempel på efterkrigstidens modernisme.

I forløbet arbejder vi med:

St. Steensen Blicher: "Sildig Opvaagnen" (VÆRK)
Johs. V. Jensen: "Ved Frokosten"
Martin A. Hansen: "Agerhønen".

Desuden læser vi Adam Oehlenschlägers "Morgen-Vandring" som afsæt for en repetition af romantikkens samt i nogen grad oplysningstidens tanker.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Forløb#1

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer