Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2022/23 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Christianshavns Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Birgitte Darger
|
|
Hold
|
2023 DA/k (1k DA, 2k DA, 3k DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 0
Tilladt:
• Ordbogen.com:
https://www.ordbogen.com/da/gyldendal-migration/
• Den danske ordbog:
https://ordnet.dk/ddo
• Retskrivningsordbogen: https://dsn.dk/ordboeger/retskrivningsordbogen/
• Netprøver – til at åbne opgavesættet og aflevere besvarelsen i:
https://www.netproever.dk/
• Lectio – kun til at hente og aflevere besvarelsen i (’back up-sted’):
https://www.lectio.dk/lectio/5/default.aspx
• Onenote: klassenotesbogen til dansk
I Onenote ligger eksempler på anonymiserede eksamensbesvarelser (6 i alt)
Medbring bøger: Begreb om dansk og Litteraturhistorien på langs og på tværs som vi har brugt gennem 3 år
Download skriftlige opgaver med min feedback og gem på din pc.
• OFFline playlister med musik er tilladt under hele prøven. Husk høretelefoner.
OBS:
• Det er ikke tilladt at kommunikere med andre via nettet, hverken direkte (fx mail, messenger, dropbox) eller indirekte (fx synkronisering på delte platforme).
• Husk at logge ud af alle sociale medier, mail og lignende, som sender push-beskeder.
• Det er ikke tilladt ”at google” under prøven eller at bruge chatgpt eller andre sprogmodeller
De hjemmesider som er tilladte hjælpemidler, skal være åbnet inden prøven begynder. Alle andre faneblade skal været lukket.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Analyse og fortolkning af fiktion og taler
Formål:
- introduktion til gymnasiedansk
- analyse og fortolkning af fiktion
- at kunne læse en grundbog og finde og definere nøglebegreber og anvende dem
- at læse et værk
- at lave et fagligt oplæg
- analyse af talegenrer, fokus på kommunikationssituationen og actio
Indhold:
Analyse af fiktion: fortæller, synsvinkel, motiv (personer, fysisk miljø, socialt miljø), tematik
At holde en tale/fagligt oplæg: retorikkens 5 faser (inventio, disposition, elucutio, memoria, actio), retoriske virkemidler, faglig argumentation
Materiale:
Charlotte Weitze: Biller
Thomas Korsgaard: I bor da meget pænt
Jens Blendstrup: Tyngde
Pia Juul: Opgang
Selvvalgt værk (værk 1)
Eksempler på taler:
https://www.dansketaler.dk/tale/niviaq-korneliussens-tale-ved-modtagelsen-nordisk-rads-litteraturpris
https://www.dansketaler.dk/tale/jonas-eikas-tale-ved-modtagelsen-af-nordisk-rads-litteraturpris
https://www.dansketaler.dk/tale/christian-aarslevs-tale-til-nordisk-talefest
Christian Aarslevs tale ved Nordisk Talefest 12.05.2023 - GotFat Productions
https://www.dr.dk/nyheder/indland/frederik-har-holdt-sin-foerste-tale-som-konge-forbundet-forpligtet-kongeriget
https://www.dansketaler.dk/tale/kong-frederik-x-s-proklamationstale-efter-h-m-dronning-margrethe-ii-s-abdikation
https://www.dansketaler.dk/tale/lisa-storinggaard-nygaards-tale-til-nordisk-talefest
https://www.dansketaler.dk/tale/alex-vanopslaghs-tale-pa-ungdommens-folkemode
Darger og Lezuik: Begreb om dansk om analyse af fiktion og om retorik og argumentation
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
At læse
|
23-11-2023
|
|
Forberende tekst om værk
|
20-12-2023
|
|
Talemanuskript
|
15-01-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Journalistik i nettets tidsalder
Formål
- opnå viden om:
journalistik og nyheden som genre
netnyheden og nyheder i mediekredslløb
journalistiske medier og platforme
Fake news
Konstruktive nyheder
Indhold:
det medialiserede samfund, web 2.0, mediehuse og Tech-giganter, nyhedsmediers rolle i samfundet, public service, den 4. statsmagt, idéjournalistik, publicistiske værdier, opinion, nyhedskriterier, vinkling, virtualitet, kildebrug, netnyheden: konstatering, verificering, narrativisering, perspektivering, konstruktive nyheder, ekkokammer, opmærksomhedsøkonomi
materiale
Nyheder indsamlet af eleverne
Sammenligning af dækning af dagens "breaking news" fra flere mediehuse. Sagen handlede om DNA-spor i 34 år gammel drabssag
https://www.bt.dk/krimi/slagteri-bekraefter-drabssigtet-mand-er-ansat-hos-os
https://politi.dk/koebenhavns-politi/nyhedsliste/anholdelse-i-34-aar-gammel-drabssag/2024/02/07
https://www.dr.dk/nyheder/indland/gennembrud-i-34-aar-gammel-drabssag-en-person-anholdt
https://politiken.dk/danmark/hovedstaden/art9751724/Dna-teknologi-f%C3%B8rer-til-anholdelse-af-53-%C3%A5rig-mand-for-drabet-p%C3%A5-Hanne-With-p%C3%A5-N%C3%B8rrebro-i-1990
https://ekstrabladet.dk/krimi/article10120401.ece
https://politiken.dk/danmark/art9751767/Otte-kvinder-myrdet-p%C3%A5-godt-to-%C3%A5r-Fire-af-drabene-er-stadig-uopklarede-men-m%C3%A5ske-er-det-snart-kun-tre
Sagen om Tucker Carlsons interview med Putin:
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2024/genstart-en-tucker-for-putin-11802450073
https://www.dr.dk/lyd/p1/p1-morgen/p1-morgen-2024/p1-morgen-11802433065
Zetland: Et sjældent interview er løbet med overskrifterne (9.2.24)
https://www.zetland.dk/historie/s8RWp2Y3-mOLXw6W3-5e543
Sagen om Borup skole og TV2s ageren. Fake news?:
https://journalisten.dk/tv-2-erkender-fejl-i-borup-sag/
https://sr.tv2.dk/klummer/2024/02/da-borup-kom-paa-landkortet/
https://www.dr.dk/lyd/p1/tabloid/tabloid-2024/tabloid-boern-i-borup-og-mink-i-medierne-11162402075
https://www.dr.dk/lyd/p1/tabloid/tabloid-2024/tabloid-tv-2-paa-borup-skole-og-co2-afgifter-paa-nordjyske-11162402085
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2024-02-08-smaa-skoleboern-udsat-for-voldtaegt-og-overgreb-af-andre-boern
Konstruktive nyheder:
Bagtanken: Ulrik Haagerup https://www.youtube.com/watch?v=_h8eExALzhQ
Fortællende journalistik - hvad vil det sige at skrive narrativiserende
Anders Ryehauge: Andreas Mogensen: Når jorden ikke er nok (Euroman 2017), uddrag fra Reportagen i ord og billeder (Dansklærerforeningen 2022)
Til den skriftlige opgave:
Sagen om en dansende finsk statminister
A. 18. august
https://ekstrabladet.dk/nyheder/politik/statsminister-gaar-viralt-for-at-feste-opfordres-til-narkotest/9387074
B.19. august:
https://nyheder.tv2.dk/udland/2022-08-19-festvideo-tvinger-igen-finlands-statsminister-til-at-tale-om-sit-privatliv
Darger og Lezuik Hansen: Begreb om dansk kap 10 (om medialisering) og 11 (2021)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Journalistik
|
04-03-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Seeberg og eksistensen
Formål:
at læse kanonforfatter og værk
at forstå temaer i efterkrigstidens kultur
at få viden om eksistentialismen
at kunne finde eksistentialistiske temaer i litteraturen
at kunne både lave en næranalyse og analysere og fortolke med et bestemt perspektiv
Indhold:
Næranalyse: synsvinkel, vendepunkter, komposition, fortæller, motiv, tematik
Eksistens: valg, angst, absurditet, eksistens over for essens, frihed
Efterkrigstid: efterkrig, forbrugersamfund, velfærdsstat, byudvikling
Materiale:
Peter Seeberg: Eftersøgningen og andre noveller (værk 2) (1962)
Om 60erne:
Liv Thomsen: Digtere, divaer og dogmebrødre https://www.youtube.com/watch?v=_h8eExALzhQ
Om Seeberg: Fra https://voresmuseum.dk/in-the-media/museumsprofessionens-perspektiver/
Om eksistentialisme:
Fra: Liselottte Henriksen: Eksistentialisme i dansk.
Kapitlet om Albert Camus: Eksistentialisme er det absurde
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eftersøgningen
|
14-04-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
DHO 60erne og 70erne
Formål
At opnå viden om udviklingen i Danmark fra 1960 til 1980 inden for 4 temaer
1. Musikhistorie, festivaler, lokalt og globalt (amerikanisering), forstå sangene i kontekst
2. Samfund og aktivisme: Anti-krig, atomoprustning, demonstrationer, miljøbevægelserne, ressource-spørgsmålet
3. Køn og krop (kvindesag, kropsfrigørelse, porno)
4. Familieformer og alternative livsformer (parcelhus og kollektiver, slumstormere, udlængsel (hippier), Christiania)
Formål med forløbet (se også skolens vejledning til DHO)
• At arbejde med en flerfaglig undersøgelse i begge fag
• At afgrænse din egen undersøgelse ud fra de overordnede temaer og lave en problemformulering med vejledning
• At kunne skrive en opgave det svarer på spørgsmålene i din problemformulering
• At bruge noget af materialet fra forløbet og arbejde med materialet på de faglige måder som du har lært i de to fag
• At finde materiale selv, bla. bruge lokalområdet, interviews, museer
• Kunne lave en mundtlig fremlæggelse af de vigtigste pointer og være opponent på andres
Materiale i dansk
Digtere, divaer og dogmebrødre: https://www.dr.dk/drtv/se/digtere-divaer-og-dogmebroedre_-1960_1970_436966
Musik:
Dansevisen, 1963
Sådan er kapitalismen, 1965 (fra Takter til tiden)
Itsibitsi, 1967
Herfra hvor vi står, 1971 (fra antologien Takter til tiden )
Hjerter af honning, 1973
Jomfru Ane Band: Plutonium, 1977 (fra antologienTakter til tiden)
Beatles: Help (1965)
Besøg på Museum Ragnarock i Roskilde
Samfund og aktivisme:
Marianne Larsen: Aftryk, 1975 (digtsamlingen Fællessprog)
Inger Christensen: Juninatten findes, fra Alfabet (1981)
Køn og krop:
Tidsskriftet Kvinder. Resolution til Danmarks Radio (1978)
Hans Jørgen Nielsen: Fodboldenglen (uddrag) (1979)
Suzanne Brøgger: Voldtægt (uddrag af essay fra Fri os fra Kærligheden (1973)/antologien Stemmer i 70erne)
Bente Hansen: Pornofrigørelse (fra Dengang i 60erne (1979))
Klaus Rifbjerg: Et kys (1964)
Viden om Rødstrømpebevægelsen
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/vejen-er-lang-om-kvindebevaegelsens-historie
De første 15 min plus ved 1:09 og 1:20
Viden om homoseksualitet:
https://www.dr.dk/drtv/se/carmen-curlers_-artiste-extraordinaire_336314Http
https://tikitoki.skoletube.dk/timeline/entry/169199/RIGSARKIVET-Farlig-seksualitet-Kilder-til-folkeskolen/
https://www.dr.dk/det-bedste-fra-dr/carmen-curlers/vidste-du-det-var-ulovligt-maend-danse-sammen-her-er-8-eksempler
Familieformer, alternative livsformer:
Willumsen: En brist (1974/fra antologien Stemmer i 70erne)
Pernille Ipsen: Et åbent øjeblik. Da mine mødre gjorde noget nyt Om kollektiver (personlig erindring, historiefaglig og dokumentarisk, 2021)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Før DHO
|
08-05-2024
|
|
Udkast til problemformulering og materiale
|
17-05-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Byen omkring 1900 og 2024
Forløbet kommer til at bestå af følgende:
- Jeres egne tanker om by, helt konkret kigger vi på Refshaleøen
- Hvordan man drømte om og levede i den store by (København) da den blev til i slutningen af 1800-tallet
- Læsning af en række af de vigtigste forfattere omkring 1900
- Kvindernes livsmuligheder og rolle i litteraturen
- Debatten om hvordan Refshaleøen skal udvikle sig
Indhold:
urbanisering, realisme, frigørelse og fremmedgørelse, modernitet, anonymitet, klasseforskelle, køn og byliv
Materiale:
Henrik Pontoppidan: Lykke-Per (1898) (uddrag af 1. bog, rejsen til Kbh)
Herman Bang: Syerskernes fest (1883) (uddrag fra Begreb om dansk)
Erna Juel-Hansen: Terese Kærulf (1894) (uddrag taget fra antologien Damer der vil)
Johannes V Jensen: Uddrag af Introduktion til vor Tidsalder om Berlin (1915)
Martin Andersen Nexø: Tyvetøs (1901)
Læst i slutningen af 3.g som repetition og supplement:
Victoria Benedictsson: Penge/Pengar (1885) uddrag på dansk og svensk
Anna Munch: To mennesker (1897), uddrag på norsk
Sara Alfort: introduktion til Alfort/Darger: Damer der vil (2024) hvor uddragene også er fra.
Om Refshaleøen:
https://refshaleoen.dk/aktuelt/se-debatterne-om-videreudviklingen-af-refshaleoen/
Ekskursion til Refshaleøen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Debatindlæg om den gode by
|
18-09-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
FF3 innovation i fysik og dansk
Formål med forløbet er at:
• Arbejde med en innovativ proces.
• Udarbejde en problemformulering, og den skal have fokus på det innovative.
• Undersøge et problem: fysikfagligt problem om energibesparelse hvor havet indgår.
• Udarbejde en løsning som har værdi for andre: forbedre eller finde på en løsning i fysik
+ finde på en god måde at formidle vha danskfaget.
• Vurdere løsningsforslag både i fysik og i dansk
• Det hele samles i en "produktmappe" som skal rumme: kort skriftligt med problemformulering, undersøgelsen, løsningen og vurdering, plus en kommunikationsløsning.
Hvilket indhold og materiale fra fagene kan I tage med i forløbet?
• Dansk: kommunikation og tekstanalyse
• Fysik: bruge forløb om energi
I dansk er arbejdet med:
- Uddrag af filmen Lykke-Per baseret på Pontoppidans roman. Vi så første halvdel hvor Per udvikler sin idé om og skal fremlægge den. (Bille August, Lykke Per (2018))
- analyse af Andels reklamer: Giv plads og Dansk idyl
https://andel.dk/givplads/
https://andel.dk/danskidyl/
Kommunikation hos Mærsk
https://www.facebook.com/photo/?fbid=769750315188351&set=a.635836891913028
- analyse af kampagner mere generelt:
Folkekirkens nødhjælp: Alle fortjener en volkswagen.... men...
https://www.youtube.com/watch?v=2Cx7wvKgCVA
Darger og Lezuik: Begreb om dansk om kampagner og reklamer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Mundtlige genrer fra saga til Kingo
Formål:
Viden om sagaernes og folkevisernes kendetegn
Viden om teksternes omverden, fortællere og modtagere
Forståelse af mundtlighed som genre
Viden om Kingo og barokken
indhold
fortælleformer, sprog,, person-tegning, konflikter, familie/slægt og individ, medieepoker (www.sagatid.dk), salme, vanitasmotiver
Materiale
Uddrag af Egils saga https://www.sagatid.dk/egils-saga-kapitel-25 og https://www.sagatid.dk/egils-saga-kapitel-83-85
Sitet sagatid.dk om medieepoker
Folkevise: Elverskud og Ebbe Skammelsøn (ca 1500)
Kingo: Sorrig og glæde de vandre til hobe (1681)
Malerier om barokkens vanitasmotiver
Grupper laver podcast med forklaring på udviklingen fra 1000-1700
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Holberg og oplysningstiden
Formål:
At få viden om Ludvig Holberg
At kunne analysere en komedie
At få viden om oplysningstidens tanker og tekstgenrer
Indhold:
genrerne: komedie, roman. Analyse af motiv, tematik, argumentation, budskab, humor, dramaets 5 akter, replikker, persontegning. Idéerne: oplysning, fornuft
Materiale
Ludvig Holberg: Jean de France (værk) (1723)
Ludvig Holberg: Niels Klim (uddrag) (1741)
https://rundtomholberg.dk/temaer/komedierne/
https://holbergordbog.dk/
https://rundtomholberg.dk/temaer/romanen/
https://rundtomholberg.dk/temaer/censuren/
DR TV, Historien om Danmark https://www.dr.dk/drtv/episode/historien-om-danmark_-enevaelde-og-oplysningstid_145571
Opslag i Litteraturhistorien på langs og på tværs
Skriftligt arbejde
Reflekterende artikel om at blive voksen og fornuftig
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Reflekterende artikel om livsvalg
|
08-12-2024
|
|
Resumé SRO
|
19-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Dokumentargenren
Formål:
At få viden om og kunne analysere forskellige typer af dokumentarfilm (og andre dokumenterende genrer)
At kunne analysere filmiske virkemidler
Indhold:
dokumentarens genrer og idé, autenticitet, kommunitkationssituationen, journalistiske værdier, filmiske virkemidler, kobling mellem form og indhold i dokumentaren, paratekst og effekt
Materiale:
Dokumentar: Jonas Poher Rasmussen: Flugt (2021) (værk 4)
Dokumentar: TV 2, 2022: Herlufsholm hemmeligheder
Artikler om Herlufsholms hemmeligheder:
https://play.tv2.dk/program/herlufsholms-hemmeligheder-82741d00-dce0-4c89-9212-56d40bbd3d55
https://livsstil.tv2.dk/2018-08-13-herlufsholmelever-bliver-chikaneret-de-raaber-efter-os-og-giver-fingeren
Dokumentar: DR 2023: Støjbergs stemmer, S1 afsnit 1, 15 minutter fra start
Sammenligninger mellem trailere eller de første 6-8 minutter af forskellige film:
- Fredens Havn https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/slaget-om-fredens-havn-13-vi-har-fundet-fred-her
- TV2 Den sorte svane https://omtv2.tv2.dk/presse/pressekit/den-sorte-svane-2024/
- DR P3: Sygt skarp https://www.dr.dk/drtv/se/sygt-skarp_-det-havde-jeg-ikke-regnet-med_452867
- DR: Kesi 30 år https://www.dr.dk/drtv/se/kesi-30-aar_404064
- Netflix -fiktion: Sygeplejersen (ikke en dokumentar)
Kampagnefilm:
Folkekirkens nødhjælp: Alle fortjener en Volkswagen
Darger og Lezuik: Begreb om dansk, 3. udg, kapitlerne om dokumentar og filmiske virkemidler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Romantik og romantisme i Danmark og Europa
Formål:
- at få viden om den europæiske romantik som en periode der rummer frihedstrang, natursyn og nationalfølelse
- at lytte til europæiske romantikere som Novalis, Schubert
- at kunne analysere romantiske tekster og deres tankegang om naturen
- at kende forskellige natursyn
- viden om romantisme
Indhold:
Tysk romantik, natursyn, universalisme, panteisme, nationalfølelse, længsel, anelse, kunstnerrollen, dansk romantik, romantisme, horror, lyrik og metaforer
Materiale:
Novalis: Hymne til natten (1800)
Uddrag af BBCs udsendelser: Da romantikken rystede verden
Opslag på diverse leksikon om romantik, nationalromantik, romantisme, biedermeier,
Adam Oehlenschläger:
Hiemve/Underlige aftendufte (1806)
Den forladte (1803)
Uddrag af Mary Shelly (1818): Frankenstein
St. St. Blicher:
Det er hvidt herude (1838)
Hosekræmmeren (indledningen) (1829)
NFS Grundtvig:
Jeg gik mig ud en sommerdag at høre (1847)
HC Andersen
Hist hvor vejen slår en bugt (1829)
Hyrdinden og skorstensfejeren (1845)
Rejseberetning (Togrejse fra Hanborg til München) - se forløb om rejsen til München
Uddrag af Beck og Andersens podcast om HC Andersen: Ind i sjælen - ud i verden https://www.hcapodcast.dk/page/3/
Emil Aarestrup: Nordexpeditionen (1838)
Baggrund:
Christensen og Lærkesen (2016): Naturhistorier, afsnit om 1800-1870: Det romantiske projekt - naturen som kirke
Kjær-Hansen m.fl: Litteraturhistorien på langs og på tværs
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Analyse og fortolkning dokumentarfilm
|
09-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Essays og rejsen til München
Formål:
- at kunne skrive rejsebeskrivelse
- at kunne se genretræk reflekterende artikler
- lave sproglige iagttagelser af beskrivelser, refleksioner, beretning mv.
- at kunne se forskelle og selv skrive debatterende og reflekterende
Indhold:
Forløbet trak også på naturtematik og stedsbeskrivelserne i det forrige forløb om romantik og romantisme
Materiale:
H.C Andersen: En digters bazar, uddrag fra rejsen med tog fra Hamborg til München (1842)
Kirsten Thorup (2020): Indtil vanvid. Indtil døden. (De første sider om togturen til München)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Sprog og diskurs
Formål:
at kunne analysere sproghandlinger og samtaler
At kunne analysere diskurser
Repetion af argumentationsanalyse
Indhold: denotation, konnotation, sproghandlinger, høflighed, samarbejde, facework, diskurs, ækvivalenskæde, nodalpunkt, retorik
Materiale:
Debat om halalkød (Alternativet/DF i Folketinget)
https://www.facebook.com/reel/632437416511395
https://www.facebook.com/share/r/1GQd6S5juD/
Filmen Dukketesten: http://menneskeret.dk/udgivelser/dukketesten
Diskurs om sundhed og vægt:
Podcast Politiken https://politiken.dk/del/Q5msznAE4ZaA 14. september 2023 (om tykhed)
Opslag på Sundhedstyrelsens hjemmeside¨
Interview med Dina Amlund i Kr. Dagblad 2020: Fra barnsben lærer man at hade tykke mennesker
Podcasten Radio Ligevægt. Om Kropsaccept, at være vægtneutral
https://www.buzzsprout.com/1718640/episodes/14049492
Ditte Giese: Kan man tillade sig at være tyk i dag når man bare kan tage Wegovy (Politiken 2024)
Diskurs om dyr (mink):
Matilde Walter Clark: Uddrag af Det blinde øje (2023)
DR Nyheder:
https://www.dr.dk/nyheder/indland/de-blev-lukket-fire-aar-siden-af-hensyn-til-folkesundheden-nu-skyder-minkfarme-op
Besøg af (karrierelæring)
danskstuderende
forskere fra KU
Begreb om dansk: kapitel 6 om sprog, 7 om samtale og kapitel 9 om diskurser
Derudover forventes viden om retorik og argumentation fra kapitel 8 i Begreb om dansk
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Debatterende artikel om diskurser udkast
|
18-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10,67 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Fra krig til krig
Formål:
At forstå udviklingen i samfundet efter 1.verdenskrig og frem mod 2. verdenskrig ved at se på krigens betydning i kunsten og journalistikken
At kunne analysere forskellige genrer og sprogbrug
At kunne perspektivere mellem tekst og omverden, tekst og afsender, tekst og modtager
Indhold:
krigens påvirkning på kunsten, genrer: reportage, lyrik, roman, breve, billedkunst. Ekspressionisme, modernisme, tekstanalyse
Materiale:
Bønnelycke: Raadhuspladsen (1918)
Karin Michaelis: Krigens ofre (uddrag fra fangelejrene, 1916)
Tom Kristensen: Landet Atlantis (1920)
Broby-JOhansen: Stridsmænd for det vi elsker (1922)
Broby-Johansen: Forsvarstale (1923)
Karen Blixen: Den afrikanske farm (uddrag af starten, 1937)
Karen Blixen: breve sendt hjem under 1.verdenskrig fra Afrika
Halfdan Rasmussen: Noget om helte (1955)
Billedkunst og foto:
Georg Grosz: Metropolis (1917)
Otto Dix: Krigsinvalid (1922)
Foto fra 1. verdenskrig
Skriftlig opgave/reflekterende artikel:
Uddrag af Dy Plambeck: Krigens sprog. Weekendavisen 2012
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Genaflevering debatterende artikel
|
05-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13,33 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Ny litteratur
Formål:
- at styrke nærlæsningen af skønlitteratur
- at overveje brug af metode og kunne sætte i konktekst
- at opnå viden om centrale nye udgivelser og forfatterskaber
- at inddrage teori og andres analyser der peger på aktuelle tematikker i litteraturen
Indhold:
lytik, det lyriske jeg, roman, fortæller og synsvinkel, autofiktion, realisme, sproget, sprogmøder, køn, klima (natursyn), eksistens, ny dramatik, remediering
Materiale:
Yahya Hassan (2013) (værk 5)
Elias Sadaq: Djinn (udvalgte digte)' (2024)
Forestillingen Djinn på Blågaard teater, set efterår 2025
Glenn Bech: digte fra "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" (2023)
Caspar Eric: digtet "Om sorg og omsorg" fra Nye balancer, handicapdigte, (2023.)
Jørgen Leth: Gådigt (2011)
Kristina Stoltz: Vild (Uddrag) (2025)
Silja Henderson: Guthensø (uddrag) (2025)
Inger Christensen: Sommerfugledalen, mestersonetten (1991)
Liv Duvå: Ned fra himlen (Uddrag) (2024)
Tine Høeg: Tour de chambre (værk 6) (2020)
Teori:
Om køn:
Helle Juhl Lassen: Fuck normen (2016) kapitel om queer
Mikkel Thorup: Hvem er jeg, far? Dansknoter nr 4 2024, udgivet af Dansklærerforeningen
Om sprogmøder:
Jon Helt Haarder og Helle Egendal: Blokland (uddrag) (2024)
Helle Egendal: Om Flersprogethed hos Niviaq Korneliussen, Dansknoter 4 2025
Om klima og økolitteratur:
Sloth-Carlsen m.fl: Det til dansk, Litteraturhistorier, kap 8 (2025)
Wagner, Darger og Sæhl: Økokritik. Afsnit fra Stemmer i 70erne (2022)
Om autofiktion:
Sloth-Carlsen m.fl: Det til dansk, Litteraturhistorier. Kap 8 (2025)
Lütken, Fibiger, Dalsgaard Kristensen, Litteraturens huse (2010)
Deltagelse i skriveværksted med
Kamilla Löfström, Gry Stokkendahl Dalgas og Jonathan Overvad Ploug
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opg 2 Reflekterende artikel
|
11-11-2025
|
|
Analyserende artikel del A
|
03-12-2025
|
|
Analyserende artikel B
|
17-12-2025
|
|
Eksamenssæt 1
|
01-02-2026
|
|
Skriveværksted
|
18-02-2026
|
|
At skrive akademisk
|
01-03-2026
|
|
Terminsprøve Eksamenssæt 2
|
26-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Opsamling
Vi repeterer:
Start fokus på forløbet Byen 1900 og 2024 hvor vi læser lidt flere tekster fra 1900
Tekster til at supplere forløbet:
Victoria Benedictsson: Penge/Pengar (1885) uddrag på dansk og svensk
Anna Munch: To mennesker (1897), uddrag på norsk
Sara Alfort: introduktion
Uddragene er fra Alfort/Darger: Damer der vil (2024)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamenssæt 3
|
06-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3,33 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1005/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80423095550",
"T": "/lectio/1005/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80423095550",
"H": "/lectio/1005/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80423095550"
}