Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Christianshavns Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Religion B
|
|
Lærer(e)
|
Mette Lundby Lønsted
|
|
Hold
|
2025v ReB (3g ReB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 0
Eleverne må under forberedelsen til den mundtlige prøve gå på:
Ordnet:
https://ordnet.dk/ddo
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Introduktion: Det religiøse menneske
Formål:
Formålet med forløbet er at undersøge forskellige aspekter af det religiøse mennesker med henblik på at kunne besvare, hvorfor mennesker bliver religiøse. Fokus i forløbet er på religionsfaglig teori (primært religionssociologisk og religionspsykologisk) som forklaring på forskellige fænomener indenfor det religiøse felt. Forløbet vil berøre mikrosociologiske perspektiver som levet religion, herunder sociologiske teorier vedr. hvorfor mennesker har brug for religion. Vi vil undersøge, om religion er en psykisk ressource i form af religiøse copingstrategier. Sidst i forløbet vil vi fokusere på den religiøse hjerne og se på, hvorfor nogle mennesker har religiøse oplevelser og oplever mirakler.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
13,33 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Kristendom
Forløbet har til formål at undersøge de kristne grundtanker/dogmer (arvesynd, tonaturslære, treenighedsdogme og den frelseshistoriske linje) og der er knyttet værklæsning (Markusevangeliet) til forløbet. Vi vil afslutningsvis se på Folkekirken som en kompleks størrelse. Vi vil afslutningsvis arbejde med den Russisk Ortodokse kirke, hvor vi vil se på den ortodokse lære og praksis samt mytologisering af Rusland og russisk sikkerhedspolitik i lyset af invasionen af Ukraine. Vi vil afslutte forløbet med et feltarbejde i den russisk ortodokse kirke i Bredgade.
* I skal have et indblik i de centrale jødiske forestillinger (pagt og messiasforventning) og forstå, hvordan kristendommen genfortolker disse forestillinger.
* I skal kunne redegøre for kristendommens frelseshistorie, herunder problem- og løsningsmyte.
* I skal kunne redegøre for Jesus om historisk person og Kristus som mytisk person
* I skal have kendskab til centrale aspekter af Jesu forkyndelse med hovedvægt på følgende områder; Jesu etik, Jesu stridssamtaler og Jesu undergerninger.
* I skal kunne analysere ritualer som nadver gennem det religionsfænomenologiske begreb kultdrama.
* I skal kunne redegøre for, hvordan kristendommen fortolkes på nutidige og senmoderne præmisser i Danmark og globalt set.
Pensum: ca. 150 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
28,00 moduler
Dækker over:
18,67 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Islam
Formål:
I forløbet har eleverne fået en grundlæggende forståelse for islam med fokus på islams formative periode, de seks trosartikler og de fem søjler, profeten Muhammed og hans betydning og forskellige moderne fortolkninger af islam, herunder islamisk, mystik, feminisme og islam som modkultur. Vi har fokus på konflikt og berigelse i islams møde med vesten.
Kernestof og fagligt indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i følgende kernestof (jf. læreplan): ”Islam set i globalt perspektiv, samt europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Koranen og hadithsamlinger samt andre historiske og nutidige tekster”.
Islams oprindelse, herunder forholdet til jødedom og kristendom.
Muhammed som karismatisk leder
De 6 trosartikler og de 5 søjler. Inddragelse af myte- og ritualteori
Sharia og Fiqh, islamisk retvidenskab
Islamisk sufisme med inddragelse af religionssociologisk teori om religiøse oplevelser
Islam og senmodernitet med inddragelse af Woodhead, McGuire og Olivier Roy
Moderne fortolkningspositioner: islam som modkultur.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Kage: Sarah
-
NB! I skal bruge 5. modul på at arbejde selv: Lyt til podcasten nedenfor fra min. 1-19: Hvad er de vigtigste pointer fra podcasten? Hvad er Jesper Petersens pointer om de udfordringer han har mødt som islamforsker? Hvad menes der med begrebet Ikke-mu
-
Podcast: At være islamforsker i den danske debat (Jesper Petersen)
-
Klassisk og moderne islam (Deniz Kitir, Systime 2019); sider: 7-8, 10, 12-13, 18-21, 31-36, 39-42, 59-75, 87-94, 103-110, 237-246
-
Re B Studieretningsprojektet 2026.pptx
-
1. Hvordan undersøger man islam og muslimer. ReB.pptx
-
Kage: Sigrid
-
Kage: Wilma
-
NB! Disse moduler er arbejd-selv-moduler, da jeg er ude som censor. i skal arbejde med nedenstående arbejdsark og sende jeres svar til mig i lectio sidst i 6. modul. I må gerne arbejde i grupper.
-
Spørgsmål arbejdselv moduler Islamsformative periode.docx
-
Koranen Sura 5 Bøgerne Kildeanalyse.docx
-
Kildegennemgang i religion. 2025.docx
-
Kildegennemgang. Bøgerne. Læreroplæg.pptx
-
3. De 6 trosartikler. ReB.pptx
-
Kage: Gaia
-
Klip om Ramadan og Eid
-
4. De 5 søjler i islam. ReB.pptx
-
De unge muslimer fatwashopper af Lene Kühle.pdf
-
6. Sufisme. Islamisk mystik. ReB.pptx
-
NB! Arbejd-selv-timer:
-
Vi samler op på arbejd-selv-timen med temaet "Radikalisering og islamisk modkultur" HUSK islam-bogen til timen!
-
CFU-login
-
8. Radikalisering og islamisk modkultur. ReB.pptx
-
Ekskursion/ feltarbejde til Islamisk Trossamfund
-
Islamisk Trossamfund
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Hinduisme
Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i følgende kernestof (jf. læreplan 2.2): ” væsentlige sider af en anden af de større, nulevende religioner med en længere historie og global betydning og udbredelse”. I forløbet har eleverne fået en grundlæggende forståelse for hinduisme med fokus på den formative periode, centrale forestillinger i upanishaderne som atman, brahman, karma, samsara, moksha. De tre frelsesveje i Bhagadvadgita er blevet præsenteret. Vi har afsluttet forløbet ved at arbejde med nutidige aspekter af hinduisme, herunder kastesystemet og hinduisme i vesten (det senmoderne samfund)/ besøg i Hare Krishna templet i Vanløse.
Faglige mål:
I skal kunne:
De faglige mål for forløbet:
* Et kendskab til den historiske baggrund og udvikling for hinduismen.
* En forståelse for de karakteristiske træk ved vedaerne, upanishaderne og bhagavadgita. En forståelse for den hinduistiske lære om menneskets grundproblem og de tre frelsesveje, herunder en fyldestgørende forståelse for hinduistiske begreber som atman, brahma, karma, samsara og moksha.
* Et kendskab til de hinduistiske guder og den religiøse praksis (ritualer)
* Et kendskab til den sociale institution med kastesystem.
* En indsigt i hinduismen, som den er i dag med fokus på kønsrollemøster, indflydelse på vestlig tankegang etc.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
10,67 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Scientology
Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i følgende kernestof (jf. læreplan 2.2): ”væsentlige sider af yderligere mindst én valgfri religion”. I forløbet har eleverne fået en grundlæggende forståelse for centrale forestillinger i Scientology, herunder Theta-MEST-teorien, handlingscyklusser og menneskeopfattelsen. De har arbejdet med auditering som ritual og broen til total frihed. Vi har afslutningsvis diskuteret scientology som en senmoderne, ny religion og set på den kritik, som religionen udsættes for. Vi har i den forbindelse inddraget med McGuires apsotasi-teori og diskuteret religionsbegrebets fleksibilitet.
Faglige mål for forløbet:
I skal kunne:
* Karakterisere, analysere og fortolke klassiske og repræsentative indefra-kilder
* Redegøre for senmoderne religiøsitet i Danmark og forholde jer til Scientology som en ny religion (religionsbegrebets fleksibilitet)
* Redegøre for Scientologys trosforestillinger, herunder i særdeleshed menneskeopfattelsen, handlingscykulusserne og theta-MEST-teorien.
* analysere de rituelle systemer som auditering og Broen til frihed.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
9,33 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1005/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80423096183",
"T": "/lectio/1005/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80423096183",
"H": "/lectio/1005/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80423096183"
}