X - Gammel Hellerup Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Gammel Hellerup Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 MU/m - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
X - Gammel Hellerup Gymnasium
Fag og niveau
Musik A
Lærer(e)
Christina Løvdal Vest
Hold
2022 MU/m (
1m MU
,
2m MU
,
3m MU
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Melodi og toner
Titel 2
Juleafslutning sammenspil
Titel 3
Akkorder og akkordstrukturer
Titel 4
Sangskrivning Del 1 Tue Vest
Titel 5
Skriftligt forløb og nodeprogram
Titel 6
Klassisk musik INTRO (DEL 1)
Titel 7
Optræde med livemusik
Titel 8
M1 Melodianalyse
Titel 9
Flydekor - del 2
Titel 10
Pop Rock Analyse
Titel 11
Basfigurer i Pop/rock arrangement M2
Titel 12
SOUL Del 1
Titel 13
Sangskriverkursus
Titel 14
Sammenspil til juleafslutningen
Titel 15
SRO i musik
Titel 16
FF4 - Carl Nielsen
Titel 17
EKSAMENSEMNE 1 + 2 (en oversigt)
Titel 18
Teori: Kadencer og funktionsharmonik
Titel 19
M2 Korstemmer og Bas
Titel 20
Korsang - deltage i Operation SYNG
Titel 21
M2 Trommer basis
Titel 22
Lyd og musikproduktion
Titel 23
Protestsange i 60'erne
Titel 24
Wienerklassik Del 1
Titel 25
Soul (DEL 2)
Titel 26
Klassisk Del 2 - Sådan lytter man til Mozart
Titel 27
Lyd og produktion
Titel 28
Skriftlig musik: M2 Pop/Rock Arrangement
Titel 29
Musikproduktion fra Soul til Billie Eilish(EMNE 2)
Titel 30
Klassisk musik (EMNE 1) Rondo og Sonateform
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Melodi og toner
Basis indenfor nodelære
Nodelæsning - gnøgle f nøgle
Akkordlæsning grundakkord Akkordomvending
rytmer - nodeværdier
Indhold
Kernestof:
Dokument til modulet
Lektie : læs de tre afsnit om hook break gimmick
Lektie: Hav styr på akkorder og melodi til "I Follow Rivers"
Last Christina og Jul på Vesterbro
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Juleafslutning sammenspil
Juleafslutning sammenspil
i 1g, 2g og 3g
Sammenspil i grupper af 7-15 personer
Last Christmas
Tinka
My only Wish
Mistletoe
Arbejdsformer:
- Kreativt process
- Gruppearbejde
- Sammenspil på instrumenter og sang
- Optræde for et publikum
- Lyd kendskab ved opstilling af lyd og generalprøve
Formål:
- Styrke elevernes kreative kompetencer
- Strukturere et forløb og have et produkt klar
- Styke selvtillid og kariere læring
- Bidrage til fællesskabet
Indhold
Kernestof:
Dokument til modulet
Lektie : læs de tre afsnit om hook break gimmick
Lektie: Hav styr på akkorder og melodi til "I Follow Rivers"
Last Christina og Jul på Vesterbro
Start med at øve: i skal gå i gang med at øve. CVE kommer omkring kl.9. I slutter modulet af med at lave en gennemspilning
Tænk over hvad I kan spille i 2 store grupper til juleafslutningen (En stjerneregn af sne og My only wish, er taget) husk at XX spiller musical, så de skal også indregnes i fordelingen
Let Love be Love AKKORDER.pdf
all i want for christmas - intro klaver
Lav din teori opgave fra sidste modul færdig: Inddeling af melodien i Eine Kleine Nacth musik fra youtube videoen i den rigtige "partiturnode". og AFLEVER din besvarelse under "modulplaner"
Musik: Alle møder kl.8.10 - vi skal tjekke at der er stillet det rigtige antal instrumenter op :) I starter modet med at øve i musiklokalet (det der er muligt, for lige at repetere jeres sange).
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 38
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Akkorder og akkordstrukturer
Tema: Akkorder og Akkordstrukturer
- Dur/Mol akkorder
- Akkordprogression C Am F G
- kvintcirklen som redskab
- skala (dur/mol)
- Funktionsharmonik
Litteratur:
Nøgle Til Musikken - Johannes Grønager
Musikipidea.dk
Indhold
Kernestof:
Dokument til modulet
Lektie : læs de tre afsnit om hook break gimmick
Lektie: Hav styr på akkorder og melodi til "I Follow Rivers"
Last Christina og Jul på Vesterbro
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Sangskrivning Del 1 Tue Vest
Indhold:
• Info om karriere for Tue West
• Skrive tekst
• Skrive melodi
Besøg af eksterne musiker:
Karierelæring
Skrive en sang
Metode:
Gruppearbejde ved instrumenter
Tekstskrivning
skriveprocess
Faglige mål - læreplan:
§2.1 Faglige mål: Musikudøvelse
̶ arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
Indhold
Kernestof:
Besøgselever 06.01.23 -1m og 1i.doc
Grupper
Aflever aflevering 3 i dag i modulet
Besøgselever 25.01.23 -1m og 1e.doc
Musikmodulet tors d.2.feb
Besøgselever 08.02.23 -1m og 1k.doc
Musikmodul sammenspil - læs noten på modulet og vær KLAR på de tidspunkter der står. I SKAL møde ind på de givne tidspunkter og få øvet med gruppen og kl.XX skal hver gruppe være klar til generalprøve i B3.
Spørgsmål: svar på disse spørgsmål inden kl.11.35. (Hvis du ikke når det ikke inde fristen, så afleveres I onenote)
Medbring computer - en computer med strøm på
Medbring computer - arbejds selv modul i musescore
Øvelser til modulet 23-03-15.mscz
HUSK vores nye musik bog og computer
Lektie: læses bare det her om koncerten
PRØVE i musik - vi har en musikteoriprøve i NÆSTE UGE, så I kan få læst op på musikteori indtil nu...
MEDBRING: Bastarden - vi skal arbejde med Flydekor og musescore
MEDBRING: Blyant - vi laver små øvelser på papir hvor I skal bruge blyant
I skal møde ind på følgende øvetider torsdag d.27/4:
MEDBRING: Bastarden
Alle har ansvaret for at sætte et instrument op.
Lektie: læs hele dette afsnit om melodianalyse på musikipedia. Det er 6 parametre som man skal/kan have med i en melodianalyse.
Opgaven og lydfil til Modulet
PLAN for modulet 16.aug:
Medbring: bogen "Bastarden"
Lektie: Vi arbejder med Kapitel 2 i BASTARDEN. læse kapitlet inden eller efter modulet.
note: Den store 12 mandsgruppe øver i B3, hvor vi samtidig stiller op. De andre grupper øver i øvelokalerne og B4
Medbring Bastarden og læs kapitlet om basstemme før eller efter modulet
Lektie: øv dig i bastonerne i f nøglen .. du kan øve dig her: https://www.musikipedia.dk/oevelser/opgave/62
Start med at øve: i skal gå i gang med at øve. CVE kommer omkring kl.9. I slutter modulet af med at lave en gennemspilning
3g A niveau
Medbring Bastarden
Læs din feedback på aflevering 6 i onenote.. hvad kunne du / kunne du ikke (er klar fra onsdag eftermiddag)
LEKTIE som LAVES INDEN I SKAL TIL KONCERTEN:
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 92
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Skriftligt forløb og nodeprogram
Tema: Skriftlig forløb og nodeprogram
Formål:
Anvendelse af Musescore som forberedelse til M2 deltprøve
Indhold:
- Introduktion til nodeskrivning
- Nodeprogram: Musescore
- Skalaer
- Kadencer
- Klaver akkorder
- Flydekor (akkorder ogs temmeføring)
- Korstemmer og ambitus
Programmer:
Musescore
Litteratur:
Bastarten, Tommas Hammer
Indhold
Kernestof:
Besøgselever 08.02.23 -1m og 1k.doc
Musikmodul sammenspil - læs noten på modulet og vær KLAR på de tidspunkter der står. I SKAL møde ind på de givne tidspunkter og få øvet med gruppen og kl.XX skal hver gruppe være klar til generalprøve i B3.
Spørgsmål: svar på disse spørgsmål inden kl.11.35. (Hvis du ikke når det ikke inde fristen, så afleveres I onenote)
Medbring computer - en computer med strøm på
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Klassisk musik INTRO (DEL 1)
Klassisk musik INTRO (DEL 1)
Introduktion til at analysere klassisk musik mhp på at forstå at akkorder læses lodret og melodier læses vandret.
Værker:
Bryllup på Troldhøjen - Grieg
Indhold
Kernestof:
I skal møde ind på følgende øvetider torsdag d.27/4:
MEDBRING: Bastarden
Alle har ansvaret for at sætte et instrument op.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Optræde med livemusik
Optræde med livemusik
- Forårets afslutningskoncert
- Samlinger i løbet af året
- Musik Caféer
- Orienteringsaften
Afbejdsformner
Sammenspil
Selvstyret indstudering
Kreativ proces med valg af sang og opbygning af roller form
Indhold
Kernestof:
I skal møde ind på følgende øvetider torsdag d.27/4:
MEDBRING: Bastarden
FUNKTIONS FONT til word - downloade dette til dit word inden du skal til skriftlig årsprøve
Arbejd selv:
Funktionsfont - her downloader du funktionsfont som kan bruges til M1 delprøven med Word.
Lektie: Hav set på jeres M1 aflevering - vi snakker om opgaverne (den der skal afleveres i dag)
https://docs.google.com/document/d/13gCISs4kkLFwqYFZiM_TrbhXocZ1LutijHggqTL4YB4/edit?usp=sharing
PLAN FOR MODULET: Lav korstemmer til denne melodi og AFLEVER den i lectio inden modulet slutter. (denne melodi kommer fra næste uges aflevering, og du kan dermed få feedback på korstemmerne inden du skal aflevere den færdige aflevering i næste uge) -
Afsnit
LEKTIE: hvad er forskellen på Wienerklassik og Barok
LEKTIE: hvad spiller du til solo eksamen og sammenspil til eksamen ? Skriv det i dokumentet
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
M1 Melodianalyse
Indhold
Kernestof:
Lektie: læs hele dette afsnit om melodianalyse på musikipedia. Det er 6 parametre som man skal/kan have med i en melodianalyse.
Opgaven og lydfil til Modulet
PLAN for modulet 16.aug:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Flydekor - del 2
Indhold
Kernestof:
Medbring: bogen "Bastarden"
Lektie: Vi arbejder med Kapitel 2 i BASTARDEN. læse kapitlet inden eller efter modulet.
note: Den store 12 mandsgruppe øver i B3, hvor vi samtidig stiller op. De andre grupper øver i øvelokalerne og B4
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Pop Rock Analyse
Indhold
Kernestof:
Medbring: bogen "Bastarden"
Lektie: Vi arbejder med Kapitel 2 i BASTARDEN. læse kapitlet inden eller efter modulet.
note: Den store 12 mandsgruppe øver i B3, hvor vi samtidig stiller op. De andre grupper øver i øvelokalerne og B4
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Basfigurer i Pop/rock arrangement M2
Indhold
Kernestof:
Medbring Bastarden og læs kapitlet om basstemme før eller efter modulet
Lektie: øv dig i bastonerne i f nøglen .. du kan øve dig her: https://www.musikipedia.dk/oevelser/opgave/62
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
SOUL Del 1
intro til genren Soul og protessange
Soulens rødder
· Blues
· Gospel
· 50’er Rythm & Blues
· Elektrisk Blues/Chicago Blues
· Mainstream R&B
· Dansebølgen
· Rhythm & Gospel
· Motown><Sydstats soul (kort intro)
Begreber:
- bluesform
- blues skala
- blå toner
Udvalgte sange til analyse:
- Soulman
- Baby Love
Pensum:
Soulbogen:
Kapitel 1, solens rødder
Kapitel 2, soul og 1960erne
Kapitel 3, Sydstatssoul
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Sangskriverkursus
Kurset varer fra tirsdag til fredag og på de 4 dage skal I i grupper skrive en sang og indspille den.
I slutter af med at opføre jeres nummer på den efterfølgende musikcafé.
Indhold:
• Info om karriere for Ea Philippa
• Release koncert
• Skrive tekst
• SKrive melodi
• Lave korstemmer
• Vælge akkorder
• Indspille et helt nummer
• Redigere lyd
Proces i forløbet:
Mandag Introduktion + tekst
Tirsdag Skrive sangen
Onsdag Indspilningsdag 1
Torsdag Indspilningsdag 2
Besøg af eksterne musikere:
Karierelæring
Produktion af sang
Metode:
Gruppearbejde ved instrumenter
Sangøvelser
Indspilning
Produktion af musik
Logbog
Faglige mål - læreplan:
§2.1 Faglige mål: Musikudøvelse
̶ arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Sammenspil til juleafslutningen
Indhold
Kernestof:
Start med at øve: i skal gå i gang med at øve. CVE kommer omkring kl.9. I slutter modulet af med at lave en gennemspilning
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
SRO i musik
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
FF4 - Carl Nielsen
FF4 - Dansk og Musik
Analysere Carl Nielsnes symfoni "de 4 temperamenter" og skiver et digt til som passer med musikkens stemning og timing.
- Koncert - DR koncertsalen
- Analyse af de 4 satser
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Fremlæggelse
Produkt, tekst,
Indhold
Kernestof:
LEKTIE som LAVES INDEN I SKAL TIL KONCERTEN:
Lektie: se denne videom om at lytte til klassisk musik generelt
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17
EKSAMENSEMNE 1 + 2 (en oversigt)
EKSAMENSEMNE 1:
Der er to overordnede emner som hver indeholder del-genrer.
Du trækker et væk som hører til et af de to overordnede emner.
Du skal til eksamen selv kunne identificere hvilken periode og emner den trukne sats tilhører.
Du skal læse op på følgende to overemner:
1. Klassisk musik - Fra Barok til Wienerklassik
2. Musikproduktion - Fra Soul til Billie Eilish
Du kan altså trække et værk inden for 5 forskellige underemner; Barok, Wienerklassik, Sydstatssoul, Motown og nutidens populærmusik.
Liste over relevant litteratur og gennemgåede værker til de to emner ses nedenfor.
Basis begreber til musikanalyse findes i de øvrige forløb fordelt over de tre gymnasieår.
EMNE 1:
Klassisk musik - Fra Barok til Wienerklassik
- Simple melodier og overfyldt lydbillede
Fokus på forskellen mellem barok og wienerklassisk ift. melodier som fokus i wienerklassikken.
Fokus på Mozart som "melodiernes mester" og indblik i historien om ham som "geni" og "vidunderbarn"
Emne 1 - Litteratur
pdf'er er samlet på "et modul" i maj, så du let kan finde den litteratur du bør læse mht mundtlig eksamen.
videoer og linker her:
Eine Kleine Nachtmusik analyse:
https://www.youtube.com/watch?v=sQV-zerpwwg
Eine Kleine Nachtmusik lyd:
https://www.youtube.com/watch?v=o1FSN8_pp_o
Mozart dødsscene, Amadeus:
https://www.youtube.com/watch?v=USe-wZ0AOQQ
Mozart Sonate KV545 analyse:
https://tonic-chord.com/mozart-piano-sonata-no-16-in-c-major-k-545-analysis/
Amadeus:
https://en.wikipedia.org/wiki/Amadeus_
(film)
Emne 1 - værker
• Vivaldi - "Forår" 1.sats (no.1. La Primavera) - de 4 årstider (Rondoform)
• Mozart - Eine Kleine Nachtmusic 1.sats (Sonatesatsform)
• Menuet i G-dur (for klaver) - (studerede det tematiske materiale)
• Mozart - Sonate i C-dur (Sonatesatsform)
• Eine kleine Nacht musik (for strygerensemble) (Sonatesatsform)
• Klaversonate C-dur KV545 (for klaver) (Sonatesatsform)
• Klaversonate D-dur KV284 (for klaver) (Sonatesatsform)
• Mozart Rondo D-dur KV485 (for klaver) (Sonate Rondo - en kombination af en sonate og en rondo, et særtilfælde)
Side værker:
• Carl Nielsen - de 4 temperamenter
• Grieg - bryllup på troldhøjen
• Tatou Moi - fra Mozart L'Opera Rock
EMNE 2:
Musikproduktion - Fra Soul til Billie EIlish
- Sydstatssoul og Motown vs. Billie Eilish
Fokus på forskellen mellem Sydstatssoul og Motown i lyd, akkorder og instrumentation
Fokus på lydbilleder i Billie EIlish musikproduktion som måden at skrive elektronisk musik i 2025.
Den harmoniske trekan - Blues, Funktionsharmonik, Modalharmonik
Emne 2 - Litteratur
Soul:
Soulbogen
Kapitel 1 Soulens rødder
Kapitel 2 soul og 1960erne
Kapitel 3 sydstats soul
Kapitel 4 Motown
Modalharmonik:
http://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori/harmonik/modalharmonik/index.html
Kirketonerater/skalaer:
https://www.musikipedia.dk/skalaer
De 4 trin: Modus, Trin, Fællestoner, Bevægelsesmønstre - noder i onenote
I follow Rivers:
https://www.youtube.com/watch?v=vZYbEL06lEU
Riverside:
https://www.youtube.com/watch?v=vjncyiuwwXQ
Billie Eilish:
How Billie Eilish and FINNEAS Created Oscar-Winning 'What Was I Made For
https://www.youtube.com/watch?v=mewdcHIvMmA
Billie Eilish - BIRDS OF A FEATHER (Story of My Song):
https://www.youtube.com/watch?v=1bkjEO_Zj2g
Billie Eilish - Ocean Eyes (Official Session) Breakdown:
https://www.youtube.com/watch?v=QD2Zad7i1KM
Billie Eilish and Finneas Break Down Her Hit Song 'Bad Guy'
https://www.youtube.com/watch?v=kpx2-EMfdbg&t=100s
Billie Eilish & FINNEAS - 'What Was I Made For?' for 'Barbie' | Behind the Song
https://www.youtube.com/watch?v=W0NVjuxVFSY
Bad Guy:
https://www.youtube.com/watch?v=DyDfgMOUjCI
Billie Eilish Breaks Down Her Career, from 'Ocean Eyes' to 'Barbie' | Vanity Fairhttps://www.youtube.com/watch?v=GZLay3ULIn4
Billie Eilish & FINNEAS - 'What Was I Made For?' for 'Barbie' | Behind the Song:
https://www.youtube.com/watch?v=W0NVjuxVFSY
Billie Eilish: Fænomenet, der nægter at smile til kameraet:
https://fyens.dk/odense/billie-eilish-faenomenet-der-naegter-at-smile-til-kameraet
Hitskabelonen, Hit med hittet, artikel:
Kapirel 4, Hitskabelonen: s85-121
Artikel: Tendenser i pop efter 2000
Musikindustriens historie:
https://www.tiki-toki.com/timeline/entry/1784897/Musikalsk-produktion-Musikindustriens-historie/
Sangskrivning og produktion:
Tue west, tekst til sangskrivning
Forløb 2g: November Sangskrivning, Bianca nicha,https://www.biancanisha.com/
Sound/lyddesign * fra JJ ,Analyse af rytmisk musik
Effekter - uddrag fra Rockmusk i tid og rum.
Soundbox, skema til analyse af lyd
Sangstemmen:
https://musikundervisning.dk/musik/funktioner-og-effekter-i-sang
Emne 2 - værker
• Soulman
• Baby Love
• My Girl
•
• Aretha Franklin, respect (kun nogle fra SRO)
• James Brown, I'm black and I'm proud (kun nogle fra SRO)
• Agnes Obel - Riverside (analyse i 3g)
• Lykke Li - I Follow Rivers (sammenspil i 1g)
• Bad Guy
• Ocean Eyes
• What was I made for
• Birds of a feather
YouTube playliste til alle videoer set i undervisningen:
https://youtube.com/playlist?list=PL2bVhlf3xDnWn9oj_F0nbUicavoviPQZ-&si=x6DZWGEczYzjYI61
* Alle noter til emnerne findes i onenote fra 1.g til 3.g.
Indhold
Kernestof:
Lektie (før eller efter modulet). Læs kapitel 7.3 i BASTARDEN som omhandler treklangsmedstemmer hvor der er spring... i modulet skal vi lave en øvelser hvor vi anvender teorien
Vi skal synge den her sang og to andre til "Operation SYNG" i oktober. Vi starter på den i dag.
FILER til at øve sin korstemme:
Afsnit
EFTER OPLÆGGET - hvis man vil have feedback på seneste aflevering, så kom forbi musik og få mundtlig og skriftlig feedback. Jeg er der fra 11-11.35. I må komme på skift....
find noden i onenote
Lektie: lyt til en af lydefilerne - der passer til den stemmegruppe du plejer at være
Lektie: find alle steder i noden hvor der er "ritornel". sammenlign alle ritornellerne og tæl antal takter de varer.
ØVEFILER til "omvendt"
Lektie: (fra sidste modul) find alle steder i noden hvor der er "ritornel". sammenlign alle ritornellerne og tæl antal takter de varer.
Ny korsats - øvefiler
NODE og Skema til Vivaldi Forår - Rondo analyse
lektie musik: høre din lydfil stemme til Flammer Rammer
lektie: øv dig på de to sange med øvefilerne
HUSK at lave ugens aflevering - en optagelse af "Flammer Rammer".
OBS: læs beskrivelsen på musikmodulet. og ja alle skal aflevere noget og komme til samlingen
Tænk over hvad I kan spille i 2 store grupper til juleafslutningen (En stjerneregn af sne og My only wish, er taget) husk at XX spiller musical, så de skal også indregnes i fordelingen
Let Love be Love AKKORDER.pdf
all i want for christmas - intro klaver
Lav din teori opgave fra sidste modul færdig: Inddeling af melodien i Eine Kleine Nacth musik fra youtube videoen i den rigtige "partiturnode". og AFLEVER din besvarelse under "modulplaner"
Musik: Alle møder kl.8.10 - vi skal tjekke at der er stillet det rigtige antal instrumenter op :) I starter modet med at øve i musiklokalet (det der er muligt, for lige at repetere jeres sange).
Lektie: I har to stykker I skal lytte til.
7 years
Soundbox - vi skal bruge det her dokument i modulet
Analyser melodien i Ocean Eyes
Lektie: læs om Motown side ...
Lektie: "Baby Love" fra sidste modul - lyt til sangen igen. Brug noden og udfyld skemaet - skemaet kan afleveres som "modulaflevering" i onenote
Skærmbillede 2025-02-06 kl. 10.41.52.png
Lektie: Skriv i det er dokument hvad du vælge som solo-instrument til eksamen - og hvis du har en gruppe, skriv hvilken grupper du spiller i
Lektie: Lyt til "Tatoue moi"
Lektie: Kirketonearterne - skriv alle de 7 skalaer med starttone på d... følg opskriften fra sidste modul (opskriften står i onenote under "Modalharmonik" under "kirketonearter"
MØDES i LOKALE B4 - der er et musik C hold de første 5 minutter af modulet i LOKALE B3, men derefter har I også LOK B3
2 Modalharmonik øvelser - afleveres i onenote kl.10.50 i "modulaflevering". Modulet starter med at I arbejder alene på disse to øvelser - der er fælles opsamling kl.10.50
Node som vi arbejder med i modulet (en Rondo af MOZART)
SAMMENSPIL I DAG: I har sammenspil - jeres eksamensgrupper. I skal dog øve uden lærer (CVE er til tandlægen) I skal aflevere en video af hvor langt I er nået som afslutning på modulet som bruges til at "tage fravær for". - Video sendes f.eks med link
Vi mødes i B4 i musik
Lektie: hav kigget på den her M2 Kor-øvelse. Vi repeterer treklangsmedstemmer i modulet og arbejder ud fra den her øvelse. Du kan med fordel have kigget på øvelsen inden modulet. (Det er teorien fra kapitel 7.3 i Bastarden)
LEKTIE: læs op på komponisterne Bach og Vivaldi - du kan jo bruge google
LEKTIE: læs op på Hvad barok er
Lektie: læs artiklen (den er udgangspunkt for snakken omkring hvordan musik i populærgenren bygges op - det handler om form og er en anden måde at tænke form på end "den klassiske musiks former" der er "tid ikke en parameter")
Hav lavet noget af din aflevering inden i dag - for du kan få hjælp til at lave den færdig i dag. - Der er mødepligt. Hvis du har lavet den. Så får du feedback i dag. Du får også feedback på det du har nået indtil nu. Vi ses :)
Funktionsfont - her downloader du funktionsfont som kan bruges til M1 delprøven med Word.
Lektie: Hav set på jeres M1 aflevering - vi snakker om opgaverne (den der skal afleveres i dag)
https://docs.google.com/document/d/13gCISs4kkLFwqYFZiM_TrbhXocZ1LutijHggqTL4YB4/edit?usp=sharing
PLAN FOR MODULET: Lav korstemmer til denne melodi og AFLEVER den i lectio inden modulet slutter. (denne melodi kommer fra næste uges aflevering, og du kan dermed få feedback på korstemmerne inden du skal aflevere den færdige aflevering i næste uge) -
LEKTIE: hvad er forskellen på Wienerklassik og Barok
LEKTIE: hvad spiller du til solo eksamen og sammenspil til eksamen ? Skriv det i dokumentet
OBS. Vi mødes kl.11. i salen og slæber instrumenter fra sal og ud teltet. og lave lyd. Du skal altså først have musik fra kl.10.00 (så du kan godt nå til Matematik først ;)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 76
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18
Teori: Kadencer og funktionsharmonik
Kadencer:
Tonalkadence
1. Tonale kadence
2. Skuffende kadence
3. Hel- og halvslutninger
4. Vamp
Forudhold:
45D og 46D
Indhold
Kernestof:
Lektie (før eller efter modulet). Læs kapitel 7.3 i BASTARDEN som omhandler treklangsmedstemmer hvor der er spring... i modulet skal vi lave en øvelser hvor vi anvender teorien
Vi skal synge den her sang og to andre til "Operation SYNG" i oktober. Vi starter på den i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19
M2 Korstemmer og Bas
Indhold
Kernestof:
Lektie (før eller efter modulet). Læs kapitel 7.3 i BASTARDEN som omhandler treklangsmedstemmer hvor der er spring... i modulet skal vi lave en øvelser hvor vi anvender teorien
Vi skal synge den her sang og to andre til "Operation SYNG" i oktober. Vi starter på den i dag.
FILER til at øve sin korstemme:
Afsnit
EFTER OPLÆGGET - hvis man vil have feedback på seneste aflevering, så kom forbi musik og få mundtlig og skriftlig feedback. Jeg er der fra 11-11.35. I må komme på skift....
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 20
Korsang - deltage i Operation SYNG
Projekt SYNG - synge med andre gymnasieelever
Syng 3 sange fra SYNG hæftet:
1. Flammer Rammer
2.
3.
Synge i kor med andre gymnasieelever.
Forberede 3 korsatsen inden dag
Øve korsatser en hel dag og optræde sidst på dagen
Indhold
Kernestof:
find noden i onenote
Lektie: lyt til en af lydefilerne - der passer til den stemmegruppe du plejer at være
Lektie: find alle steder i noden hvor der er "ritornel". sammenlign alle ritornellerne og tæl antal takter de varer.
ØVEFILER til "omvendt"
Lektie: (fra sidste modul) find alle steder i noden hvor der er "ritornel". sammenlign alle ritornellerne og tæl antal takter de varer.
Ny korsats - øvefiler
NODE og Skema til Vivaldi Forår - Rondo analyse
lektie musik: høre din lydfil stemme til Flammer Rammer
lektie: øv dig på de to sange med øvefilerne
HUSK at lave ugens aflevering - en optagelse af "Flammer Rammer".
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 21
M2 Trommer basis
Indhold
Kernestof:
Lektie: find alle steder i noden hvor der er "ritornel". sammenlign alle ritornellerne og tæl antal takter de varer.
ØVEFILER til "omvendt"
Lektie: (fra sidste modul) find alle steder i noden hvor der er "ritornel". sammenlign alle ritornellerne og tæl antal takter de varer.
Ny korsats - øvefiler
NODE og Skema til Vivaldi Forår - Rondo analyse
lektie musik: høre din lydfil stemme til Flammer Rammer
lektie: øv dig på de to sange med øvefilerne
HUSK at lave ugens aflevering - en optagelse af "Flammer Rammer".
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 22
Lyd og musikproduktion
Tema om at lave lyd
- Soundens historie
Effekter
soundboc
santeknik, sangstemmen
BIllie Eilish lyd
Musikindustriens historie
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 23
Protestsange i 60'erne
Forløb om Protestsange i 60'erne
Sange:
Bob Dylan- Blowin in the wind
https://www.youtube.com/watch?v=vWwgrjjIMXA
Per Dich - Kapitalismen
https://www.youtube.com/watch?v=KTVHKS6VqdA
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 24
Wienerklassik Del 1
Indhold
Kernestof:
OBS: læs beskrivelsen på musikmodulet. og ja alle skal aflevere noget og komme til samlingen
Tænk over hvad I kan spille i 2 store grupper til juleafslutningen (En stjerneregn af sne og My only wish, er taget) husk at XX spiller musical, så de skal også indregnes i fordelingen
Let Love be Love AKKORDER.pdf
all i want for christmas - intro klaver
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 25
Soul (DEL 2)
Tema om Motown lyd
Sammenligne Sydstatssoul med Motown (tilbage til pensum fra 2g)
Indhold
Kernestof:
Lektie: I har to stykker I skal lytte til.
7 years
Soundbox - vi skal bruge det her dokument i modulet
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 26
Klassisk Del 2 - Sådan lytter man til Mozart
Forløbet skal dykke ned i Mozarts musik og have fokus på hans musik som "melodiernes mester", som på nogle punkter kan minde om populærmusikkens Hook.
Det studeres især hans klaversonater og Sonatesatsformen som form.
Indhold:
- Mozarts første klaverstykke
- Analyserer Mozart Klaversonater
- Ser uddrag af Amadeus Filmen (teater)
- Orkestermusik, partiturmusik
- Klaverpartitur
- Stilarter
- Akkordanalyse, fokus på kadencer
- Analysebegreber til at beskrive en melodi:Temaer, Motiver, Sekvenser, Fraser
Analyserede værker:
• Mozart: Rondo Alla Turka
• Mozart, Menuet Gdur KV.1
• Eine kleine Nacht musik (for strygerensemble)
https://www.youtube.com/watch?v=MeaQ595tzxQ
• Klaversonate C-dur KV545 (for klaver)
• Klaversonate D-dur KV284 (for klaver)
• Rondo i D-dur KV485 (for klaver)
• Mozart Rondo Alla turka, Sonate 3.sats
Øvrige stykker til lytning:
Symfoni nr 40
https://www.youtube.com/watch?v=BfcXoB9y4rc
Mozart, Nattens dronning
https://www.youtube.com/watch?v=SozumATm9Fw
Litteratur:
Why Is Mozart Genius?:
https://www.youtube.com/watch?v=CN3v4fEZcQw
How to Listen to Classical Music: Tonality
https://www.youtube.com/watch?v=cksD_r8JvoU
Orkesterpartitur:
https://www.musikipedia.dk/orkesterpartitur
Phillip Faber og klassisk:
https://www.facebook.com/watch/?v=235979261147431
Indhold
Kernestof:
7 years
Soundbox - vi skal bruge det her dokument i modulet
Analyser melodien i Ocean Eyes
Lektie: læs om Motown side ...
Lektie: "Baby Love" fra sidste modul - lyt til sangen igen. Brug noden og udfyld skemaet - skemaet kan afleveres som "modulaflevering" i onenote
Skærmbillede 2025-02-06 kl. 10.41.52.png
Lektie: Skriv i det er dokument hvad du vælge som solo-instrument til eksamen - og hvis du har en gruppe, skriv hvilken grupper du spiller i
Lektie: Lyt til "Tatoue moi"
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 27
Lyd og produktion
Tema om at lave lyd
Indhold
Kernestof:
Lektie: "Baby Love" fra sidste modul - lyt til sangen igen. Brug noden og udfyld skemaet - skemaet kan afleveres som "modulaflevering" i onenote
Skærmbillede 2025-02-06 kl. 10.41.52.png
Lektie: Skriv i det er dokument hvad du vælge som solo-instrument til eksamen - og hvis du har en gruppe, skriv hvilken grupper du spiller i
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 28
Skriftlig musik: M2 Pop/Rock Arrangement
M2 Pop/Rock Arrangement
Skriftlig disciplin for eksamen M2 delprøven.
Skriv en sats med:
Korstemmer
Bas
Trommer
Der passer til en melodi i pop-rock genren.
Periode:
Forløbet strækker sig over alle 3 år
Materialer /bog:
- Bastarden
Værktøjer:
Musescore
Indhold
Kernestof:
Lektie: hav kigget på den her M2 Kor-øvelse. Vi repeterer treklangsmedstemmer i modulet og arbejder ud fra den her øvelse. Du kan med fordel have kigget på øvelsen inden modulet. (Det er teorien fra kapitel 7.3 i Bastarden)
LEKTIE: læs op på komponisterne Bach og Vivaldi - du kan jo bruge google
LEKTIE: læs op på Hvad barok er
Lektie: læs artiklen (den er udgangspunkt for snakken omkring hvordan musik i populærgenren bygges op - det handler om form og er en anden måde at tænke form på end "den klassiske musiks former" der er "tid ikke en parameter")
Hav lavet noget af din aflevering inden i dag - for du kan få hjælp til at lave den færdig i dag. - Der er mødepligt. Hvis du har lavet den. Så får du feedback i dag. Du får også feedback på det du har nået indtil nu. Vi ses :)
Funktionsfont - her downloader du funktionsfont som kan bruges til M1 delprøven med Word.
Lektie: Hav set på jeres M1 aflevering - vi snakker om opgaverne (den der skal afleveres i dag)
https://docs.google.com/document/d/13gCISs4kkLFwqYFZiM_TrbhXocZ1LutijHggqTL4YB4/edit?usp=sharing
PLAN FOR MODULET: Lav korstemmer til denne melodi og AFLEVER den i lectio inden modulet slutter. (denne melodi kommer fra næste uges aflevering, og du kan dermed få feedback på korstemmerne inden du skal aflevere den færdige aflevering i næste uge) -
Afsnit
LEKTIE: hvad er forskellen på Wienerklassik og Barok
LEKTIE: hvad spiller du til solo eksamen og sammenspil til eksamen ? Skriv det i dokumentet
OBS. Vi mødes kl.11. i salen og slæber instrumenter fra sal og ud teltet. og lave lyd. Du skal altså først have musik fra kl.10.00 (så du kan godt nå til Matematik først ;)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 29
Musikproduktion fra Soul til Billie Eilish(EMNE 2)
De 3 år indeholder en masse mindre forløb om teori og genret. Det hele samles i 2 overordnede emner.
EMNE 1: Klassisk musik
EMNE 2: Musikproduktion fra Soul til Billie Eilish
Tema: Musikproduktion fra Soul til Billie Eilish(EMNE 2)
Begreber og fokusområder:
- Hitskabelonen
- Akkorder (funktionsharmonik vs. Modalharmonik)
- Kirketonearter og modalharmonik
- Pentatonskala og Melodianalyse
- Blues skala, 12 takters Blues og
- moderne produktion af lyd vs. produktion af lyd i 60'erne
- Formskema
- Soundbox
- Grooveskema
- Motown og Stax/Sydstats Soul
Sange/numre:
Billie Eilish - Birds af a feather
Billie EIlish - Ocean Eyes
Billie Eilish - Bad Guy
Billie Eilish - What Was I made for
Soul Man Sam and Dave
Hard to Handle O.Redding
When a man Loves a Woman - Lewis/ Wright
Baby Love - Supremes
It's the same old song The four Tops
My Girl The Temptations
Litteratur:
Vocal production for Billie Eilish by Finneas:
https://www.youtube.com/watch?v=7Y6aFCS8evg
XX flere videoer her...
Arbejdsformer:
- Grupperarbejde
- Kreative processer
- Ledelse
- Samarbejde
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 30
Klassisk musik (EMNE 1) Rondo og Sonateform
Tema: Klassisk Del 3 – Sonateform og Rondo
Klassiske Perioder:
- Barok
- Wienerklassisk
Komponister i fokus:
- Vivaldi (Barok)
- Mozart (Wienerklassik)
Begreber:
• Rondoform (modulerende Rondo)
• Sonatesatsform
• Sonaterondo
• Viseform (vers-omk-vers-omk..)
• Orkestermusik og Partiturmusik
• Klavermusik
Værker:
• Vivaldi: Forår
• Eine kleine Nacht musik (for strygerensemble)
• Klaversonate C-dur KV545 (for klaver)
• Klaversonate D-dur KV284 (for klaver)
• Rondo i D-dur KV485 (for klaver)
• Mozart Rondo Alla turka, Sonate 3.sats
Perspektivering:
L’Opera Rock (Fransk Rock opera om Mozart)
https://www.youtube.com/watch?v=KtTlVYG9o8Y
Litteratur:
Sonatesatsform:
https://tartelet.dk/music_analysis_classical-sonatesats.html
Sonatesatsform:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sonata_form
Cdur KV545 Analyse:
http://www.macromusic.org/journal/volume1/Gerber.html?fbclid=IwAR1CagtQ2pLAU2sYfHuxhJLoWZbvQg-lQny6Q43uDljY-S578S4fi5MULbo
Why Is Mozart Genius - Balance and Perfection (Part 2 of 2)
https://www.youtube.com/watch?v=8CWANfV26JY
Sonata Form
https://www.youtube.com/watch?v=HzHS7QL-B-c
Den klassiske form + Til damernes brug, Kapitel ”Klassik” (Fra ”Gyldendals bog om Klassisk musik”, Steen, Chr. Steensen, s.94-967) PDF
Wolfgang Amadeus Mozart (Fra ”Gyldendals bog om Klassisk musik”, Steen, Chr. Steensen, s.94-97) PDF
Barokmusikkens stilarter, Kapitel "Barokken", Peter Ryom (PDF)
Amadeus, Milos Forman, Film: uddrag med følgende klip:
https://www.youtube.com/watch?v=GYRKSLAX8Cc
https://www.youtube.com/watch?v=2TLsw-OItC8&t=2s
https://www.youtube.com/watch?v=zsTFBkKeSE0
https://www.youtube.com/watch?v=TUt4DfGnyJQ
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1009/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73077263984", "T": "/lectio/1009/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73077263984", "H": "/lectio/1009/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73077263984" }