Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Niels Steensens Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Stinne Vorbjerg Westh
|
|
Hold
|
G2023 id/c (2c id, 3c id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
#4 Ultimate
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
2023c id Ultimate og teams
Formål
I skal tilegne jer tekniske, taktiske og psyko-sociale færdigheder inden for spillet ultimate. Herudover skal I tilegne jer viden omkring spillets gang og anvende denne i praksis.
Indhold
Tekniske færdigheder:
- Kasteteknik
• Baghåndskast og forhåndskast
- Gribeteknik
• Pandekagegribninger og høje/lave gribninger
- Cuts (tempo- og retningsskift)
- Pivotering
Taktiske færdighed
- Positioner og opstilling (samt anvende dette i spilsituationer)
- Opdækning
• Mandsopdækning
- Åbne og døde områder (samt anvende dette i spilsituationer)
Psyko-sociale færdigheder
- Kommunikation og signalering (både verbal og nonverbal)
- Holdånd
- Fairplay
Spillets gang
- Regler, herunder: Scoring, skridt, nøl, inde/ude, fejl
- Hvordan man dømmer
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
- Du skal vide, hvad det vil sige at være ”handler”
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
- Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
Materiale:
Alt materiale kommer fra
Ultimate Frisbee i Danmark
- Et specialudvalg i Dansk Frisbee Sport Union
Der læses teori om spillet samt ses og læses om øvelserne: i alt 10 sider
https://ultimate.dfsu.dk/oevelsesbank/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Crossfit
K&N - klassiske og nye idrætsgrene
Forløbets indhold og fokus
I har samtidig med træningsprojektet (konditionstræning) haft lige så stort fokus på crossfit som træningsdisciplin. I er blevet præsenteret for en række crossfitøvelser, og I har arbejdet henimod at kunne præsentere og sammensætte crossfitøvelser til workouts på en fornuftig måde.
I har arbejdet henimod at;
Praktiske færdigheder
Crossfit
- kunne udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- kunne udføre øvelser med kettlebells på en teknisk korrekt måde (særligt de hoftedominate bevægelser - åbne og lukke)
- kunne sammensætte øvelser til WODs på en hensigtsmæssig- og realistisk-måde
- være fysisk i stand til at demonstrere øvelser og workouts (WOD).
Øvelser med egen kropsvægt som man skal kunne: Burpees, Air squat, Jump squat, Atomic sit up (evt. V-ups) og Lunges (evt. jumping lunges)
Bonusøvelser med egen kropsvægt, som man har prøvet, men ikke nødvendigvis mestrer: Push up release, Mountain climbers og Worm walk (Walk out)
Øvelser med KB som man skal kunne: Goblet squat, KB swing og Russian twist. Derudover skal I kunne vise en Turkish Get Up (isoleret)
Organiseringsformer
• AMRAP (As many repetitions as possible)
• U go - I go (makkerarbejde)
• Tabata (fast arbejds-/pauseforhold)
AMRAP betyder så mange runder som muligt. Her på NSG laver vi denne AMRAP på 5 minutter
En runde indeholder:
- 5 Push-ups
- 10 atomic sit-ups
- 5 Burpees
- 10 Rygstrækkere
Teoretiske færdigheder
- anvende og redegøre for de hoftedominante bevægelser
- kunne forklare hvorfor vi har lagt fokus på de aerobe WODs (Annie og Fran)
- kende til de 10 kendetegn for crossfit 1.Udholdenhed (kredsløb), 2. Udholdenhed/stamina (celler/muskel), 3. styrke, 4. smidighed, 5. power/kraft, 6. hastighed, 7. koordination, 8. Agility/behændighed, 9. Balance og 10. præcision.
Psyko-sociale færdigheder
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater (ikke et evalueringspunkt ifht karaktergivning, men en vigtig forudsætning for gode træningsoplevelser).
Materiale
Kernestof
- Introduktion til Crossfit og funktionel træning.pdf (1,5 ns)
- crossfit (CrossFit®) – Lex læs leksikonartiklen skrevet af en anerkendt fysisktræner Marina Aagaard (2 ns)
- The Dumbbell Turkish Get-Up se klippet på 1:27min og læg mærke til de fokuspunkter der bliver beskrevet undervejs https://www.youtube.com/watch?v=saYKvqSscuY
- Øvelsesbank | Idrætsportalen Find filmen om den hoftedominante bevægelse og gense de 4 minutter. https://idraetsportalen.systime.dk/?id=592#c4804
- Idræt C (Systime): Kapitel 11.3 og 11.4 https://idraetc.systime.dk/?id=232 (3+11: 14 sider)
- Sundhedsstyrelsen anbefalinger for fysisk aktivitet og stillesidende tid (voksne) (1 ns) https://www.sst.dk/-/media/Viden/Fysisk-aktivitet/OP-FA-18-til-64.ashx
- Aktivitetstrekant (0,1 ns) https://www.sst.dk/-/media/Fysisk-aktivitet/Infografik-pdf-Voksne-18-til-64-aar.ashx
Supplerende materiale (ikke pensum):
- Figurer som viser aerobe centrale og perifære træningsadaptationer (0,5 ns) https://idraet-b.systime.dk/?id=253#c2196
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Træningsprojekt konditionstræning
K&N - klassiske og nye idrætsgrene
Forløbets indhold og fokus
I forløbet er I blevet (praktisk og teoretisk) klædt på til at kunne planlægge, gennemføre og evaluere et træningsprojekt, der primært har til formål at forbedre jeres kondition via løbetræning, og samtidig give jer muskeludholdenhed via crossfit.
I en eksamenssammenhæng vægtes crossfit
På et praktiskplan har I stiftet bekendtskab med forskellige løbetræningsmetoder, og I har arbejdet med at forbedre jeres løbestil. Derudover har I fået teoretisk indsigt i, hvordan man planlægger og evaluerer konditionsforbedrende træning.
Praksisfærdigheder
- være fysisk og teknisk i stand til at udføre konditionsforbedrende træningsøvelser. Kunne fx være pyramidetræning
- være fysisk og teknisk i stand til at evaluere jeres fysiske kapacitet.
Teoretiske færdigheder
- anvende og redegøre for relevant teori om træningsfysiologi til udarbejdelsen af et konditionsforbedrende træningsprogram
- korrekt anvendes af fysiologiske begreber
- kunne diskutere og reflektere over jeres resultater ift. den anvendte teori (dette i et træningsfysiologisk såvel sundhedsmæssigt perspektiv).
- kunne forholde jer kritisk til de opnåede resultater, herunder fordele/ulemper ved den/de anvendte fysiologiske tests.
- kunne forholde jer til den fysiske aktivitet og livsstilens betydning for den generelle sundhedsprofil.
Materiale
Kernestof
- Idræt C (Systime): Kapitel 11.3 og 11.4 https://idraetc.systime.dk/?id=232 (3+11: 14 sider)
- Den rette arbejdsintensitet (0,9 ns) https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=270
- Sundhedsstyrelsen anbefalinger for fysisk aktivitet og stillesidende tid (voksne) (1 ns) https://www.sst.dk/-/media/Viden/Fysisk-aktivitet/OP-FA-18-til-64.ashx
- Aktivitetstrekant (0,1 ns) https://www.sst.dk/-/media/Fysisk-aktivitet/Infografik-pdf-Voksne-18-til-64-aar.ashx
- Aktiv træning 2010 s. 27 Ret op på teknikken (0,5 ns) (Ret op på din løbeteknik).
- Borg-skala: Hvordan bruger du anstrengelsesskalaen? (Borgskala) (0,5 ns) https://www.motionsplan.dk/borg-skala/#gsc.tab=0
- Superkompensationsprincippet (3 ns) (Teori om superkompensation og bonus materiale) https://idraetsportalen.systime.dk/?id=244
- Figur over superkompensation s. 4 (0,2 ns) (Superkompensation - restitution) https://www.dif.dk/raadgivning-og-stoette/udgivelser/traening/traeningsplanlaegning
Supplerende materiale (ikke pensum):
- Afsnittet om validitet og reliabilitet (0,5 ns) https://analyseskolen.dk/validitet-og-reliabilitet/
- Hvordan måles kondition, kondital og iltoptagelse? (Testmetoder) (1 ns) https://www.motionsplan.dk/test-kondition-konditest-kondital/#gsc.tab=0
- Konditionstest (EKSTRA VIDEN Yo-Yo niveauer) (1 ns) http://fag.aarhusakademi.dk/Idraet/Testning%20af%20kondition.htm
- Sådan finder du dit kondital: Beregning og tabel (Iltoptagelse og Kondital) (0,5 ns) https://www.motionsplan.dk/kondital/#gsc.tab=0
- Oversigt over kondital (Iltoptagelse og Kondital) (0,1 ns) https://marinaaagaardblog.files.wordpress.com/2014/11/konditalskema_marina_aagaard.jpg
- Træningsplanlægning s.3-7 (Træningsmængde, -frekvens, -intensitet og -varighed) (5 ns) https://www.dif.dk/raadgivning-og-stoette/udgivelser/traening/traeningsplanlaegning
- Guide: Brug super kompensation til at udvikle din træning (2 ns) (Teori om superkompensation og bonus materiale) https://www.loebeshop.dk/inspiration/guide-superkompensation
- Figurer som viser aerobe centrale og perifære træningsadaptationer (0,5 ns) https://idraet-b.systime.dk/?id=253#c2196
- Figurer med som viser slagvolumen (0,5 ns) https://www.detergodtatvide.dk/det-sker-nar-du-traener/
- Figur som viser Iltoptagelsen før, under og efter et moderat arbejde (0,2 ns) https://idraetc.systime.dk/?id=231#c886
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Basket Streetversion
Basketball (Street basket) 2024-25
Formål
I skal tilegne jer tekniske og taktiske færdigheder i ”Street Basket” (med fokus på 4 mod 4). I skal kende til og kunne fem af de syv vigtige (tekniske) fundamentals i funktionelle øvelser; (skud, aflevering, layup, footwork og at gøre sig fri. Forsvar og driblinger er nedprioriteret til fordel for angreb, spille bolden rundt og scoringer) og vide hvordan fundamentals kan bruges taktisk og i kamp. I skal også kunne forevise backdoor og forklare basket som et kaosspil.
Faglige mål
Afleveringer
• I skal kunne lave brystafleveringer, hvor pege- og tommelfingre danner en trekant, tommelfingre presses under bolden, armene strækkes, og der trædes frem, når bolden afleveres.
• Forvise korrekt studsaflevering og enhåndsaflevering.
Skud og Lay-up
• I kan skyde med den korrekte teknik, hvor skudhånden er bag bolden – hjælpehånden er på siden af bolden. De to tommelfingre danner et T. Bevægelsen starter i benene. Bolden får backspin.
• Forevise et lay-up med afsæt på modsatte ben af skudarm, få hånden højt op og tæt på kurven
Angrebsspil og forsvarsspil
• I kan lave angrebsspilstaktikkerne back door og give and go.
• I kan lave mandsopdækning.
Kommunikation
• I kan anvende verbal og non-verbal kommunikation i øvelser og kampsituationer.
Indhold
• Triple Threat position og pivotering
• Afleveringer (brystaflevering, enhåndsaflevering (træd til siden) og studsaflevering)
• Skud (isoleret, funktionelt og i kamp) og lay up (isoleret og funktionelt)
• Forsvarsspil (stance, slide og secure) og angrebsspil (Spacing og ABC-zoner)
• Streetbasket
Kernestof
• SMART-Basket (de 7 fundamentals beskrevet med ord) s.32-48 (6 sider)
• Basketball ABC (45-48, 77-78) Stance, slide og secure, samt Spacing og ABC-zoner (3 sider)
Youtube instruksionsvideoer (pensum 14 minutter alt ca. 5 sider):
• The Triple Threat Position: https://www.youtube.com/watch?v=SqmRrYChlZs&list=PLWgKm7kgxzCuaTMjQ0mYmOgsh62LPcq5O&index=13 (ca 3 minutter)
• Basale afleveringer: https://www.youtube.com/watch?v=sKd6aAN8CeY&list=PLWgKm7kgxzCuaTMjQ0mYmOgsh62LPcq5O&index=14 (ca. 2 minutter)
• Skud: https://www.youtube.com/watch?v=SyvuSxCyfi0&list=PLWgKm7kgxzCuaTMjQ0mYmOgsh62LPcq5O&index=28 (2.45 min)
• Lay up: https://www.youtube.com/watch?v=q4IqeXob_qg&list=PLWgKm7kgxzCuaTMjQ0mYmOgsh62LPcq5O&index=31 (2.16 min)
• Back door: (1.40)
https://www.youtube.com/watch?v=O4EX3P76h_U
• Give and go: (1.38)
https://www.youtube.com/watch?v=LOL5ZNuP7vk
supplerende materiale: (4 minutter ca. 2 sider)
- Skridtreglen: https://www.youtube.com/watch?v=cGXFXEJUEpI&list=PLWgKm7kgxzCuaTMjQ0mYmOgsh62LPcq5O&index=5 (2 min)
• Driblinger:
https://www.youtube.com/watch?v=7oIruC7gva8&list=PLWgKm7kgxzCuaTMjQ0mYmOgsh62LPcq5O&index=20 (2 minutter)
Wikipedia-artikel om Basketball, historie, organisering og regler (5sider) + 1/4 side om streetbasket
https://da.wikipedia.org/wiki/Streetball
https://da.wikipedia.org/wiki/Basketball
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1020/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79929746196",
"T": "/lectio/1020/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79929746196",
"H": "/lectio/1020/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79929746196"
}