Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Niels Steensens Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag A
|
|
Lærer(e)
|
Alexander Jarlkov Mogensen, Lars Christian Asp Christensen
|
|
Hold
|
G2023 SA/c (1c SA, 2c SA, 3c SA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Ulighed i Danmark (grundforløb)
Studieplan – Grundforløb: Ulighed
Formål:
Eleverne skal tilegne sig viden om emnet ulighed fra hhv. et sociologisk, økonomisk og politologisk perspektiv. Eleverne skal introduceres til at bruge teoretiske begreber fra de tre hovedområder i samfundsfag C til at analysere forskellige typer af empiri.
Indhold
Introduktion til samfundsfag
• Samfundsfaglige begreber, teori og empiri.
• Kvantitativ og kvalitativ metode.
• Aktuel viden
Ulighed i et sociologisk perspektiv
• Levevilkår
• Social stratificering
• Inddelingskriterier for social stratifikationsanalyse
• Pierre Bourdieus begreber: habitus, kapitaler og felt
• Minervamodellen
• Social mobilitet og social arv
• Økonomisk ulighed og andre former for ulighed
• Relativ og absolut fattigdom
Ulighed i et økonomisk perspektiv
• Velstand og velfærd
• Allardts tre velfærdsbehov
• Velfærdstrekanten (stat, marked og civilsamfund)
• Forskellige velfærdsmodeller (universelle, residuale og korporative velfærdsmodel)
• Gini-koefficient
• Sammenhæng mellem velfærdsmodeller og Gini-koefficient
• Velfærdsstatens interne udfordringer (OBS: ikke eksterne udfordringer)
o Demografisk udvikling, nye familiemønstre, forventninger til det offentlige og forandringer på arbejdsmarkedet (herunder flexicurity-modellen).
• Løsninger til velfærdsstatens udfordringer
o Nedskæringsstrategi, udvidelsesstrategi og omprioriteringsstrategi
Ulighed i et politologisk perspektiv
• Politisk ideologi
• De klassiske ideologier (liberalisme, konservatisme og socialisme)
• Klasseparti og catch all parti
• Forskellige vælgertyper (kernevælgere, marginalvælgere og issue-voter).
• Den fordelingspolitiske akse og den værdipolitiske akse.
Materialer
• Brøndum, P. & Banke Hansen, T. (2022). Luk samfundet op! København: Columbus. Adgang som ibog.
Kapitel 4: Forskellige liv i Danmark
• 4.2: Livsstile
• 4.3: Pierre Bourdieu
• 4.5: Levevilkår
• 4.6: Social mobilitet, social arv og ulighed
• 4.7: Ulighed ja, men er der også fattigdom i Danmark?
Kapitel 9: Velfærdsstat eller konkurrencestat
• 9.1: Velstand og velfærd
• 9.2: Velfærdstrekanten – borgernes forskellige veje til velfærd
• 9.3: Velfærdsstatens udfordringer
• 9.4: Velfærdsstatens interne udfordringer
• 9.6: Løsninger: Nedskærings-, udvidelses- og omprioriterings-strategien
• 9.7: Fra velfærdsstat til konkurrencestat?
Kapitel 5: Politiske ideologier
• 5.1: De tre klassiske ideologier: liberalisme, konservatisme og socialisme
• 5.2: Liberalisme
• 5.3: Konservatisme
• 5.4: Socialisme
• 5.8: Partier, vælgere og fordelings- og værdipolitik
Faglige mål
Ulighed i et sociologisk perspektiv
Eleven skal kunne:
• Redegøre for levevilkår og social stratificering.
• Redegøre for inddelingskriterier for social stratifikationsanalyse samt analysere kvantitativt materiale med disse kriterier.
• Redegøre for Pierre Bourdieus begreber: habitus, kapitaler (økonomisk-, kulturel- og social kapital) og felt samt analysere simpel empiri (både kvantitativt og kvalitativt) ud fra disse.
• Redegøre for Minervamodellen.
• Redegøre for social mobilitet og social arv.
• Redegøre for økonomisk ulighed og andre former for ulighed samt analysere kvantitativt materiale med disse.
• Redegøre for relativ og absolut fattigdom.
Ulighed i et økonomisk perspektiv
Eleven skal kunne:
• Redegøre for begreberne velstand og velfærd.
• Redegøre for Allardts tre velfærdsbehov.
• Redegøre for velfærdstrekanten og komme med eksempler på borgernes velfærdsbehov, der kan opfyldes i de forskellige dele af velfærdstrekanten.
• Analysere forskelle og ligheder mellem den universelle, residuale og korporative velfærdsmodel.
• Redegøre i simple træk for Gini-koefficienten.
• Analysere sammenhænge mellem velfærdsmodeller og Gini-koefficient.
• Redegøre for velfærdsstatens interne udfordringer og analysere empiri der omhandler disse.
• Redegøre for og diskutere løsninger til velfærdsstatens udfordringer.
Ulighed i et politologisk perspektiv
Eleven skal kunne:
• Redegøre for begrebet politisk ideologi.
• Redegøre for kerneværdien, menneskesynet, samfundsopfattelsen og synet på statens rolle for de tre klassiske politiske ideologier liberalismen, konservatismen og socialismen.
• Analysere aktuelt empiri og identificere aftryk fra de klassiske politiske ideologier.
• Redegøre for begreberne klasseparti og catch all parti.
• Redegøre for forskellige vælgertyper.
• Forklare betydningen af den fordelingspolitiske akse og den værdipolitiske akse.
• Analysere partiers placering på den fordelingspolitiske akse og den værdipolitiske akse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Identitetsdannelse i det senmoderne samfund
Studieplan – Identitetsdannelse i det senmoderne samfund
Faglige mål:
Eleven kan efter forløbet:
• Kende og anvende begreberne normer, socialisering, primær og sekundær socialisering.
• Forklare modeller med dobbelt- og multisocialisering.
• Forklare begrebet identitet og skelne mellem forskellige identitetsniveauer.
• Forklare begrebet kultur og skelne mellem lag af kultur (Hofstedes løgmodel)
• Anvende Hylland Eriksens model for identitetsvalg for indvandrere og efterkommere (den rene identitet, bindestregsidentitet og den kreolske identiet).
• Redegøre for Honneths forskellige anerkendelsesbehov og analysere kvalitativt data ved brug af disse begreber.
• Redegøre for forskellige integrationsformer (assimilation, segregation og pluralistisk integration) og analysere kvalitativt data ved brug af disse begreber.
• Redegøre for Goffmanns teori om identitetsdannelse og anvende denne til at analysere særligt sociale mediers betydning for identitetsdannelsen.
• Forklare hvad der kendetegner hhv. det traditionelle, moderne og senmoderne samfund.
• Forklare hvordan Giddens karakteriserer det senmoderne samfund med fokus på begreberne: aftraditionalisering, individualisering, adskillelse af tid og rum, øget refleksivitet og udlejring af de sociale relationer.
• Forklare hvordan Ziehe karakteriserer det senmoderne samfund med fokus på begreberne: kulturel frisættelse og formbarhed samt reaktionsmønstrene: subjektivisering, ontologisering og potensering.
• Diskutere hvad der kendetegner identitetsdannelsen i det senmoderne samfund.
Materialer:
Brøndum, P. & Banke Hansen, T. (2022). Luk samfundet op! København: Columbus. Adgang som ibog.
Kapitel 2: Identitet i forandring
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=354
• 2.1: Hvad er socialisering?
• 2.2: Normer, sociale roller og social kontrol
• 2.3: Hvem er jeg egentlig – et spørgsmål om identitet
• 2.4: Sociale grupper
• 2.5 Kulturelle forskelle og identitet
• Underafsnit af 2.5: National identitet
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=423
• Underafsnit: Os og dem
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=424
• 2.6: Face, setting, frontstage og backstage - identitetsdannelsen er rykket ud på nettet!
• Underafsnit: Erving Goffman
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=428
• Underafsnit: Identitetsdannelse og sociale medier – det hele er i spil
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=427
Kapitel 3: Samfund og individ
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=362
• 3.1: Det traditionelle samfund
• 3.2: Det moderne samfund
• 3.3: Anthony Giddens - refleksivitet i det senmoderne samfund
• Underafsnit: Adskillelse af tid og rum
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=418
• Underafsnit: Udlejring af sociale relationer
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=417
• Underafsnit: Den øgede refleksivitet
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=416
• 3.4: Thomas Ziehe - kulturel frisættelse og formbarhed i det senmoderne samfund
• Underafsnit: Tre reaktionsmønstre: subjektivisering, ontologisering og potensering
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=419
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Politik i Danmark
Studieplan – Politik i Danmark
Faglige mål:
Eleven kan efter forløbet:
• Forklare betydningen af den fordelingspolitiske akse og den værdipolitiske akse.
• Analysere partiers placering på den fordelingspolitiske akse og den værdipolitiske akse.
• Undersøge om politiske udspil er højre- eller venstredrejede.
• Redegøre for partiadfærdsmodellerne: Downs model og Molins model.
• Anvende Downs model og Molins model til at analysere politiske partiers adfærd.
• Kort redegøre for hvad der kendetegner de ideologiske forgreninger: socialliberalisme, nationalkonservatisme, socialdemokratisme og grønne ideologier.
• Redegøre for forskellige politiske styreformer.
• Forklare Dahls kriterier for et velfungerende demokrati.
• Beskrive hvad begreberne konkurrencedemokrati og deltagelsesdemokrati dækker over.
• Diskutere fordele og ulemper ved hhv. konkurrencedemokrati og deltagelsesdemokrati.
• Kort redegøre for Eastons model af det politiske system.
• Kort redegøre for den parlamentariske styringskæde.
• Forklare hvilke opgaver hhv. folketinget og regering har i dansk politik.
• Kort beskrive udenlandske aktører der har indflydelse politiske beslutningsprocesser i DK.
Materialer:
Brøndum, P. & Banke Hansen, T. (2022). Luk samfundet op! København: Columbus. Adgang som ibog.
Kapitel 5: Politiske ideologier
• 5.5: Ideologiske forgreninger
• 5.8: Partier, vælgere og fordelings- og værdipolitik
• 5.9: Hvordan forklarer man de politiske partiers adfærd?
Kapitel 6: Demokrati og medborgerskab
• 6.1: Politik og politiske styreformer
• 6.2: Hvad er et demokrati?
• 6.2 (underafsnit): Konkurrencedemokrati og deltagelsesdemokrati
• 6.3: Demokrati i praksis: Det danske politiske system og magt
• 6.3 (underafsnit): Magtens tredeling
• 6.4: Den parlamentariske styringskæde og magtdeling i det danske system
• 6.5: Udlandets indflydelse på de politiske beslutningsprocesser i Danmark
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Dansk økonomi
Dansk økonomi
Faglige mål:
Eleven kan efter forløbet:
Tema 1 - Markedet
• Redegøre for Maslows behovspyramide.
• Redegøre for begreberne udbud og efterspørgsel.
• Forklare betydningen af ændringer i udbud og efterspørgsel for prisen på og antallet af handlede enheder på markedet.
Tema 2 – Det økonomiske kredsløb
• Forklare det økonomiske kredsløb
• Vurdere hvilken effekt det vil have, hvis der sker ændringer i en af de økonomiske sektorer.
Tema 3 – De økonomiske mål
• Redegøre for hvad der kendetegner en god økonomi ud fra de økonomiske mål.
• Analysere hvor der kan opstå målkonflikter mellem de økonomiske mål.
• Vurdere Danmarks økonomi ift. de økonomiske mål.
Tema 4 – Udsving i økonomien
• Forklare udsving i økonomien (opgangskonjektur, højkonjektur, nedgangskonjektur og lavkonjektur).
• Have kendskab til reaktionsmønstre i det økonomiske kredsløb i forbindelse med kriser.
Tema 5 – Økonomisk politik
• Redegøre for forskellige former for økonomisk politik (finanspolitik, pengepolitik og strukturpolitik) og identificere praktiske eksempler på disse.
• Vurdere hvordan man kan anvende økonomisk politik til at løse udfordringer ift. de økonomiske mål, samt vurdere hvordan den førte økonomiske politik påvirker det økonomiske kredsløb.
• Have kendskab til forskellige typer af økonomier (markedsøkonomi, planøkonomi og blandingsøkonomi).
Materialer:
Kapitel 8: Økonomiske ressourcer, forbrug og behov
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=400
8.1: Behov, prioriteringer og privatøkonomi
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=407
8.2: Hvordan fungerer markedet?
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=406
8.3: Samfundsøkonomi og det økonomiske kredsløb
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=405
Husholdninger, virksomheder og den offentlige sektor
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=454
Skatter, afgifter og tilskud
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=453
Den finansielle sektor og udlandet
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=452
8.4: Hvad er god økonomi?
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=404
Tre første økonomiske mål
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=456
Tre sidste økonomiske mål
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=455
8.5: Udsving i økonomien
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=403
Finanskrise og en pandemi
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=466
Finanspolitik
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=459
Pengepolitik
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=458
Strukturpolitik
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=457
8.7: Skal politikere blande sig i markedet?
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=401
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Køn og ligestilling
Forløbstitel: Køn og ligestilling
Materialer:
• Brøndum, P. & Banke Hansen, T. (2022). Luk samfundet op! København: Columbus. Adgang som ibog.
Kap 2.1: Hvad er socialisering?
Kap 2.2: Normer, sociale roller og social kontrol.
Kap 4.3: Pierre Bourdieu.
• Storr-Hansen, A., Ditlevsen, K., & Studstrup, T (2020). Køn og ligestilling. Forlag: Columbus.
Introkapitel: Introduktion til køn og ligestilling.
Kap 1.1: Familien før og nu.
Kap 1.2: Socialisering hjemme og ude.
Kap 1.3: Køn og uddannelsesinstitutioner.
Kap 1.6: Krop og seksualitet.
Kap 2.1: Det kønsopdelte arbejdsmarked.
Kap 2.2: Løn- og indkomstforskelle mellem mænd og kvinder.
Kap 2.3: Kvinder og mænd inden for og uden for arbejdsmarked.
Kap 3.1: Politik, magt og demokrati.
Kap 3.2: Demokrati, repræsentation og deltagelse.
Kap 3.3: Medier og diskurser.
Kap 3.5: Mål og midler i ligestillingspolitik.
Faglige mål:
• Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger omkring køn og ligestilling i Danmark. Samt at sammenligne Danmarks niveau af ligestilling med andre lande.
• Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger omkring køn og ligestilling.
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
• Kritisk vurdere og bearbejde materiale, herunder statistisk materiale til at undersøge og diskutere problemstillinger omkring køn og ligestilling og konkludere.
• Formidle faglige sammenhænge omkring køn og ligestilling på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagbegreber.
• På et fagligt grundlag argumenterer sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
Sociologi:
• Identitetsdannelse og socialisering. Herunder begreber som kønsopfattelser, kønsnormer, kønsroller, dobbelt socialisering og multisocialisering.
Samt arbejde med kønsforskelle i familien, blandt børn og unge, på arbejdsmarkedet og ift. seksualitet.
• Social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark.
Herunder arbejde med Bourdieus begreber: habitus, kapitaler, felter, reproduktion og symbolsk vold. Samt at sammenligne kønsforskelle i Danmark med andre lande ved brug af Gender Inequality Index (GII).
Politik:
• Magtbegreber, politisk deltagelse og politisk repræsentation ift. køn og ligestilling.
• Herunder arbejde med forskellige lighedsbegreber: formel lighed, chancelighed og resultatlighed. Herunder arbejde med politiske ideologier syn på lighed.
• Arbejde med forskellige magtbegreber ift. ligestilling, og forskelle i politisk deltagelse og politisk repræsentation mellem køn.
• Diskussion af politiske værktøjer ift. at fremme ligestilling herunder kønskvoter.
Økonomi
• Det økonomiske kernestof er ikke berørt eksplicit. Fokus har været på det kønsopdelte arbejdsmarked (både horisontalt og vertikalt) samt løn- og indkomstforskelle.
Metode
• Kvantitativ, kvalitativ og komparativ metode.
Supplerende stof:
• Forskellige kvalitative og kvantitative materialer (se de enkelte moduler).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
1a. Begreber omkring socialisering (elev).docx
-
2.1: Hvad er socialisering?
-
2.2: Normer, sociale roller og social kontrol
-
2. Lighedsbegreber og ligestilling.docx
-
Introduktion til køn og ligestilling
-
Familien før og nu
-
1.2 Socialisering hjemme og ude
-
Opgaveark (lektion 2) Bourdieus begreber.docx
-
4b. Statsministeren - Børn, lærere, forældre og en god skoleleder er de bedste til at skabe deres egen skole.pdf
-
4.3: Pierre Bourdieu
-
1.3: Køn og uddannelsesinstitutioner
-
5a. Arbejdsark med det kønsopdelte arbejdsmarked.docx
-
Kapitel 2: Køn, arbejdsmarked og velfærd
-
2.1: Det kønsopdelte arbejdsmarked
-
Hun kan blive den første kvinde i Det Hvide Hus – men er USA klar?
-
1.6: Krop og seksualitet
-
Seksualitet, normer og kultur
-
Ungdommens Folkemøde (2.c).docx
-
- Jeg forstod slet ikke, hvor privilegeret jeg var som mand - TV 2.pdf
-
6c. I Hollywood skal man ikke længere klæde sig som en prinsesse for at spille én.pdf
-
6d. Ibi-Pippi har fået mine øjne op for, hvor problematisk juridisk kønsskifte er.pdf
-
7a. Magtdefinitioner (elev).docx
-
7b. Ordbogen og kønnede ord.pdf
-
7c. _Kvinder forsøger med bittesmå handlinger at skabe mere ligestilling - og det kan vokse sig stort, siger forsker_.docx
-
3.1: Politik, magt og demokrati
-
8a - _Kvinder forsøger med bittesmå handlinger at skabe mere ligestilling - og det kan vokse sig stort, siger forsker_.docx
-
8b - _Se listen- Disse faggrupper tager mere barsel efter øremærkning._.docx
-
2.2: Løn- og indkomstforskelle mellem mænd og kvinder
-
2.3: Kvinder og mænd inden for og uden for arbejdsmarkedet
-
9a. Politisk repræsentation og politisk deltagelse (elev).pptx
-
3.2: Demokrati, repræsentation og deltagelse (ikke underafsnittet: postmaterielle værdier og nye former for politik)
-
3.3: Medier og diskurser
-
10b. Ideologi og ligestilling (elev).docx
-
3.5: Mål og midler i ligestillingspolitikken
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
International politik - en ny verdensorden?
International politik – en ny verdensorden?
Forløbet er en introduktion til international politik. I forløbet introduceres grundbegreber i international politik samt IP-teorierne realisme og liberalisme. Forløbet afsluttes med en diskussion af hvilken ny verdensorden, vi er på vej mod.
I forløbet arbejdes der mere konkret med:
• Aktører i IP – stat, IGO, NGO, MNC.
• Magt i IP – hård, blød, klog, direkte, indirekte, ressourcemagt, institutionel magt og strukturel magt.
• Analyse af Kinas magt samt udviklingen i styrkeforholdet mellem Kina og andre lande.
• IP-teorier – realisme og liberalisme
• Sammenligning af IP-teorier
• Analyse af John Mearsheimers syn på Kinas opstigning.
• Diskussion af årsager til krigen i Ukraine – realisme overfor liberalisme.
• Analyse af fordelingen af relative kapabiliteter.
• Den liberale verdensorden overfor en kommende multipolær verdensorden
• Diskussion af om den liberale verdensorden er død? – IP teorierne realisme og liberalisme.
• Lave beregninger med statistisk usikkerhed på det amerikanske præsidentvalg og diskutere valgets betydning for international politik.
Faglige mål der berøres i dette forløb:
• undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
• anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
• forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
• forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser
• påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
• på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.
Kernestof der berøres i dette forløb:
• aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
• globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin
Grundbøger brugt i forløbet:
• Skött og Rasmussen: "IP-bogen" Columbus. Først udgivet 2019, men løbende opdateret. Adgang online via systime.
• Solvig Jansen, Ras Tind: ”Kina under forandring” Columbus. Udgivet 2021. Adgang online via systime.
Supplerende materiale brugt i forløbet:
• Tabel med økonomisk udvikling (BNP) i verdens fem største økonomier i absolutte tal.
• Video med John Mearsheimer ” Vil et styrket Kina true verdensfreden?” https://www.youtube.com/watch?v=g8lb9dqQu_o&ab_channel=Carlsbergfondet
• Dataundersøgelse af relative kapabiliteter ud fra verdensbankens databank https://data.worldbank.org/?locations=CN-US-RU-BR-IN
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Danmark i den globale økonomi
Forløbstitel: Danmark i den globale økonomi
Materialer: Malling S. et al. (2024). SamfNU B. København: Systime. Adgang som ibog.
• Kap. 9: Økonomi
• Kap. 9.1: Økonomisk sammenhæng og økonomiske mål
• Kap. 9.2: Økonomisk politik – kan vi styre økonomien?
• Kap 9.3: Strukturpolitik og arbejdsmarked
• Kap 9.4: Danmark i den globale økonomi – EU
• Kap 9.5.3: Konkurrenceevne
• Kap 9.6: Bæredygtig vækst og politisk regulering
Faglige mål og fagligt indhold:
• Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå (eksempelvis målkonflikten mellem økonomisk vækst og bæredygtighed).
• Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger.
• Undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold (eksempelvis arbejdsmarked og grøn omstilling).
• Undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer i Danmark og EU og diskutere løsninger herpå.
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
• Påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af tabeller, diagrammer og enkle modeller samt egne beregninger og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler (beregninger af procentandel, procentvis ændring og indekstal).
• Formidle faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi.
• På et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
• Det økonomiske kredsløb, økonomiske mål, herunder bæredygtig udvikling, og økonomisk styring nationalt og regionalt. Arbejde med det økonomiske kredsløb og opstille kausalkæder, når der sker ændringer i kredsløbet.
• Arbejde med de økonomiske mål og belyse målkonflikter mellem de økonomiske mål.
• Se på økonomiske styring gennem finans-, penge-, valuta- og strukturpolitik. Samt at se på styring af markedet gennem afgifter, kvoter eller tilskud (subsidier). Arbejde med bæredygtig udvikling som case.
• Globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold.
• Arbejde med Danmark som en integreret del i den europæiske og globale økonomi (effekten af handel, investeringer og mobil arbejdskraft på økonomiske mål i Danmark). Fokus på Danmarks konkurrenceevne.
Se på arbejdsmarkedsforhold i Danmark: herunder flexicuritymodellen og udfordringer med social dumping.
• Komparativ, kvantitativ og kvalitativ metode.
Supplerende stof:
• Forskellige kvalitative og kvantitative materialer (se de enkelte moduler).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
EU
I dette forløb ser vi nærmere på EU som international organisation med særligt henblik på kommissionen, ministerrådet, Det europæiske råd samt EU parlamentet. Hertil dykker vi ned i omfanget af lobbyisme, bureaukrati og korporatisme og slutter af med en kort indføring i EU integrationsteorier herunder neofunktionalisme og intergovernmentalisme.
Forløbet afrundes med en skriftlig opgave, som formativ evaluering på forløbet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Økonomi 2
I dette forløb arbejder vi med international økonomi og kigger nærmere de økonomiske skoler og heraf afledte systemer samt pengeteknologiens udvikling og indflydelse på det internationale økonomiske system.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Sociologi 1
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
International Politik 2
I dette forløb skal vi arbejde med samfundsfaglige metoder herunder spørgeskemaundersøgelse, statistisk usikkerhed og lineær regression
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Metode
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1020/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79929746235",
"T": "/lectio/1020/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79929746235",
"H": "/lectio/1020/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79929746235"
}