Holdet 3a MU (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Sankt Annæ Gymnasium
Fag og niveau Musik A
Lærer(e) Alexander Hagel Thorn Bardrum
Hold 2023 MU/a (1a MU, 2a MU, 3a MU)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basis
Titel 2 Rotation
Titel 3 Sammenspil I 1g
Titel 4 M2 - jazzarrangement
Titel 5 Blues
Titel 6 Filmmusik
Titel 7 Jazz - mellem tradition og fornyelse
Titel 8 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basis

Forløbsplan
https://docs.google.com/document/d/1WMYuzBSu3FkEaSObyZHSUKJlTarf4b9qJs4Q1xPpHGQ/edit?usp=sharing
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rotation

Introduktion til sammenspil, sammenspilslokalet, udstyr, roller mm.
Formål:
At alle elever fik lov til at prøve at spille på de forskellige almindelige rytmiske sammenspilsinstrumenter: bas, trommer, sang, keys, guitar og percussion
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Sammenspil I 1g

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 M2 - jazzarrangement

Forløbsplan

Litteratur
Jensen, Gert Uttenthal, "JAZZVOKAL - Kompendium", tartelet.dk, senest tilgået d. 11/8 2023, https://tartelet.dk/musikteori/vocal/jazz/Jazzvokal-kompendium.html

Raasted, Jens Erik, "Two-beat bas 1", YouTube,  uploadet 13. januar, 2021, https://youtu.be/zi7_64NiuIc?si=NRAkgVuluLPPTwZF [4 ns]

Raasted, Jens Erik, "Walking bas 1", YouTube,  uploadet 18. januar, 2021, https://youtu.be/vt4F_qMP1eU?si=_LGSxd8RrULWLvTX [2 ns]
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 59,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Blues

Om forløbet
Vi har arbejdet med stilistiske kendetegn ved blues og til dels jazz. Herunder lyt til lydeksempler.
Vi har arbejdet, med form, rytmisk analyse, sound (lydscene-analyse, effekter (instrumentalt og vokalt), harmonisk analyse (modal og funktionsharmonisk), rytmisk analyse og melodisk analyse mm.
Vi har arbejdet med SSB, og kor ift. indstudering af flere satser, vi har arbejdet med indstudering af M2-arr. for vokalgrupper, inkl. feedback.
Vi har analyseret diverse numre og derved arbejdet med rytmisk analyse, formanalyse og grundlæggende funktionsharmonisk analyse.
Vi har arbejdet med at opsøge og anvende fagrelevant kildemateriale.

Faglige mål
anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske
repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer ̶
sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng ̶
demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
demonstrere viden om fagets identitet og metoder ̶
opsøge, bearbejde og kritisk anvende fagrelevant kildemateriale

Kernestof
satser, større musikalske værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik gennem tiderne og på tværs af
kulturer, herunder vestlig kunstmusik ̶
musikhistoriske og musikkulturelle forhold gennem tiderne, herunder danske
musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori med henblik på anvendelse i musikalsk analyse og udsættelse ̶
musikalsk udsættelse og teoretisk og praktisk arbejde med arrangement ̶
tekster med relation til den udvalgte musik.

Litteratur
https://www.musikipedia.dk/blues/indblik (2 ns)
https://www.musikipedia.dk/blues/analyser#2 (2 ns)
https://www.musikipedia.dk/formanalyse (3 ns)
Mørup, Bjarne "Intro til Blues" i Blues, (Århus: Systime, 2008), 7-19 [9 ns]

Forløbets omfang: XX normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Jazz - mellem tradition og fornyelse

Forløbsplan

Centrale problemstillinger for forløbet:
Hvad er jazz? (herunder har vi især kigget på Stanley Crouch's definition)
Hvad er jazz i dag? (mellem tradition og fornyelse)
Hvorfor jazz?

Og vi har berørt form, jazzharmonik, soloer, sammenspillet i jazz (frihed mm.), rytmer, melodik, instrumenterne og deres roller mm.

Elementer berørt i forløbet:
Diskussion af hvad er en genre? (genreteori, assemblage, sociale praksisser, mm. Krogh, Derrida, Fabbri, Lussier, Brackett og Born)
musikgenrer og hierarkier (høj-/lavkultur, enkelt-/altædende)

Forskellige jazzgenrer:
kort om free (music for pigeons) og New Orleans,
mere grundigt berørt er: bebop, swing, modal jazz, Cooljazz og hard bop
og et kort snus til fusionsjazz)

faglige mål
-anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske
repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
-sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
-opsøge, bearbejde og kritisk anvende fagrelevant kildemateriale
-arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere
musikalske udtryk
̶udfylde en plads som vokalist og instrumentalist – solo og i ensemble – inden for et dansk og internationalt repertoire af en-
og flerstemmige sange og satser
̶samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.

Kernestof
̶satser, større musikalske værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik gennem tiderne og på tværs af
kulturer, herunder vestlig kunstmusik
̶musikhistoriske og musikkulturelle forhold gennem tiderne, herunder danske
-musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori med henblik på anvendelse i musikalsk analyse og udsættelse
-tekster med relation til den udvalgte musik.
-musikalsk stilkendskab, fortolkning og indstudering med henblik på fremførelse
̶et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland ̶
et varieret udvalg af flerstemmige vokal- og instrumentalsatser fra ind- og udland
̶stemmedannelse og instrumentale teknikker
̶indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikstykke, solistisk og i gruppe
̶(teoretisk og) praktisk arbejde med arrangement

Litteratur
-Bjerregaard, Kirsten, "Analyser af Jazz", Musikipedia, senest opdateret 9. december, 2018, https://www.musikipedia.dk/jazz/analyser [10 ns]

-Bøegh, Ulrik Hofman, Jazz - mellem tradition og fornyelse (Århus: Systime, 2011), 3-83 [80 ns]

-Uddrag af Krogh, Mads, "Music-Genre Abstraction, Dissemination and Trajectories", Danish Musicology Online, Vol. 9, (2018-2019), https://www.danishmusicologyonline.dk/arkiv/arkiv_dmo/dmo_09/dmo_09_artikel_04.pdf [2ns]

-Uddrag af Leth, Jørgen og Andreas Koefoed "Music for Black Pigeons", (København, DR, 2023), https://www.dr.dk/drtv/se/music-for-black-pigeons_393743, (00:00:00-01:00:00) [10 ns]

-Tanggaard, Karsten, Jazz: En Arbejdsbog, (København: Edition Egtved, 1980), 15-30 [15 ns]

Forløbets omfang
117 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Eleverne har anvendt hjemmesiderne www.musikipedia.dk, https://tartelet.dk/, samt https://jakobmjensen.dk/musikkurser/ til hjælpemiddel i både M1 og M2, samt til forberedelse af diverse opgaver og oplæg mm. Disse vil derfor være tilgængelige for holdet i prøvesituationer.

Glahder, Nicolai, Tartelet.dk, senest tilgået 11.maj 2025, https://tartelet.dk/

Grubbe, Lasse, "Musikipedia", Musikipedia, senest tilgået 11.maj 2025, www.musikipedia.dk

Jensen, Jakob, "Musikkurser", senest tilgået 11.maj 2025, https://jakobmjensen.dk/musikkurser/
OBS: adgangen gælder UDELUKKENDE undersider til DENNE specifikke overskrift, og IKKE til andre dele af hjemmesiden
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer