Holdet 2g Fr 1b (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2019/20 - 2025/26
Institution X - Sankt Annæ Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Julie Sylow, Sara Thelle
Hold 2024 Fr/1b (1g Fr 1b Louise, 2g Fr 1b Louise)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 La jeunesse - Quatre amis
Titel 2 Forløb 2 : L'enfance
Titel 3 La deuxième guerre mondiale
Titel 4 L'amour difficilie
Titel 5 la Francophonie: Entre deux cultures
Titel 6 La société française (og repetition)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 La jeunesse - Quatre amis

La jeunesse - Quatre amis

Vi ser og læser Quatre amis (10 afsnit), der giver eleverne det basale ordforråd til at tale om familie, fritidsinteresser, skolegang, venner mm. Vi har fokus på mundtlighed og basal grammatik indlæres bl.a. vha. skriftlige opgaver.

Forløbet indeholder derudover et miniforløb :
– Chanson de Noël, hvor vi synger med fokus på udtale og julens ordforforråd, og optræder for de andre sproghold.

Holdet arbejder også med musikkultur, hvor eleverne byder ind med frankofone sange til en fælles playliste:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLKhj9c-SjtOHJZr1vsBgS8Vx5kBpgdkpB


Grammatik:

– Regelmæssige verber (1.,2. og 3. bøjning) i præsens
– Refleksive verber
– Enkelte uregelmæssige verber: être, avoir, aller, faire
– Modalverberne vouloir & pouvoir.
– Adjektiver: køn, tal og placering
– Nægtelser (ne…pas, ne…plus, ne…jamais, ne…rien, ne…personne)
– Possessive pronominer
– Genitiv-konstruktion

Under forløbet laves løbende små tests og opgaver (gennemgået grammatik og ordforråd). Forløbet afsluttes med en større skriftlig + mundtlig opgave (Quatre amis).
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Test i modulet 09-12-2024
Mundtlig aflevering 20-12-2024
Grammatiktræning MinLæring 30-01-2025
Quatre amis – Épisode 11 05-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2 : L'enfance

Forløb 2 : L'enfance

FORMÅL
Opnå ordforråd til at tale om barndom, skole og familierelationer og at lære at fortælle om en handling i datid og gøre brug af pronominer. Introduktion til imparfait/aspekt. Fokus på læseforståelse, mundtlig billedbeskrivelse og elevernes egne fortællinger, samt introduktion til ordforråd til at tale om en tekst (genre, resumé, personkarakteristik).

Under forløbet arbejdes der derudover med to miniemner:
– Le corps vu par trois sculptrices, fokus på kroppen gennem værker af betydningsfulde franske skulptører, inkl. repetition af præpositioner.
– Francophonie : la Belgique, fokus på frankofonien om Belgien med besøg af den belgiske ambassadør.


GRAMMATIK
– Futur proche
– Passé composé
– Imparfait/aspekt
– Relative pronominer (qui, que, ou)
– Præpositioner (sted og tid)
– Personlige pronominer (direkte objekt)
– Adverbierne très og beaucoup
– Spørgeord
– Formelt/uformelt sprog (tiltaleformer vous/tu)


MATERIALE

Tekster:
– Le Système scolaire français
– La Francophonie
– La Belgique
– Il a jamais tué personne, mon papa (Jean-Louis Fournier 1999), kapitel 1-4

Film:
– Cabossés (Louise de Prémonville, 2010, 15 min.)
– Tomboy (Céline Sciamma, 2011, 78 min.)

Video:
– Alors grammaire (afsnit passé composé & imparfait)

Billedmateriale:
– Diverse fotografier og stills


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Test 2 07-03-2025
Skriftlig aflevering: Un souvenir d'enfance 11-04-2025
2. del "Un souvenir d'enfance" 30-04-2025
Test 3 02-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La deuxième guerre mondiale

Forløbet 'La deuxième guerre mondiale' handler primært om Frankrigs rolle under 2. Verdenskrig. Gennem forskellige tekster og genrer ser vi nærmere på en vigtig periode i fransk histoire.

Læste tekster:
Fra: Une France forte, Systime 1982.
-Appel du Général de Gaulle (1940)
-Discours du Général de Gaulle (1940)
-Je m'appelle Arlette - filmmanus

Film:
Je m'appelle Arlette, Arlette Andersen
La rafle (2010), Roselyne Bosch


Andet: les affiches des propagande

Baggrundslæsning: http://chataigne.dk/arlette/historisk-baggrund/frankrig-under-besaettelsen.html
Artikel om Vichy-styret: https://www.berlingske.dk/internationalt/nu-afsloeres-det-sorte-kapitel-i-frankrigs-nazi-samarbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 L'amour difficilie

I forløbet 'L'amour difficile' har vi arbejdet med (den svære) kærlighed på tværs af kulturer, køn, alder og familier. I slutningen af forløbet har eleverne lavet deres egen kortfilm med udgangspunkt i det overordnede tema.

Orreindy, Philippe (2002): J'attendrai le suivant is a 2002 (court métrage)
Senez, Guillaume (2009): Dans nos veines (court métrage)
Chada, Gurinder (2006): Quai de Seine (court métrage)
Farid: Jacqueline et Rachid (poème)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 la Francophonie: Entre deux cultures

I forløbet 'Entre deux cultures' har vi haft fokus på Algeriet; historien, kulturen og krigen. Vi har ligeledes beskæftiget os med nogle af de konsekvenser som Frankrigs kolonitid har haft på mere nutidige forhold i Frankrig.

Læste tekster:
Le Maghreb (Entrées, side 122, 127-129, Mette Bering og Mimi Sørensen, Gyldendal 2010)
Née en France, Aïcha Bénaïssa, Munksgaard, 1996. Udvalgte kapitler: 1, 2, 3, 6, 10, 11, 18, 19, 19)
Ma téci og Double Culture,
(Pascal Aguillou & Nasser Saïki, La Téci à Panam': parler le langage des banlieues, Paris: Michel Lafon, 1996)


Film:
Hors la loi, Rachid Bouchareb, 2010
Algeriet og afkolonialiseringen, DR-kultur, 2010 (CFU)
La Haine, Mathieu Kassovitz, 1995
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer