Holdet 2g Fr 2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Sankt Annæ Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Sara Thelle
Hold 2024 Fr/2 (1g Fr 2 Niki, 2g Fr 2 Niki)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 La jeunesse - Quatre amis
Titel 2 L'enfance
Titel 3 L'amour difficile
Titel 4 La Seconde Guerre mondiale
Titel 5 La Francophonie
Titel 6 L'immigration
Titel 7 La France et ses symboles

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 La jeunesse - Quatre amis

La jeunesse - Quatre amis

Vi ser og læser Quatre amis (10 afsnit), der giver eleverne det basale ordforråd til at tale om familie, fritidsinteresser, skolegang, venner mm. Vi har fokus på mundtlighed og basal grammatik indlæres vha. skriftlige opgaver.

Forløbet indeholder derudover to miniforløb :
– Chanson de Noël, hvor vi synger med fokus på udtale og julens ordforforråd, og optræder for de andre sproghold.
– Le corps, med fokus på kroppen gennem værker af betydningsfulde franske skulptører.

Holdet arbejder også med musikkultur, hvor eleverne byder ind med frankofone sange til en fælles playliste: https://youtube.com/playlist?list=PLKhj9c-SjtOGacV493K7b_xsSb2-EtuUU&feature=shared


Grammatik:

– Regelmæssige verber (1.,2. og 3. bøjning) i præsens
– Refleksive verber
– Enkelte uregelmæssige verber: être, avoir, aller, faire, prendre, vouloir, pouvoir.
– Adjektiver: køn, tal og placering
– Nægtelser (ne…pas, ne…plus, ne…jamais, ne…rien, ne…personne)
– Possessive pronominer
– Genitiv-konstruktion
– Spørgeord


Under forløbet laves løbende små tests og opgaver (gennemgået grammatik og ordforråd). Forløbet afsluttes med en større skriftlig + mundtlig opgave (Quatre amis).
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Test 06-12-2024
Mundtlig aflevering 20-12-2024
Grammatiktræning MinLæring 30-01-2025
Quatre amis – Épisode 11 05-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 L'enfance

Forløb 2 : L'enfance

FORMÅL
Opnå ordforråd til at tale om barndom, skole og familierelationer og at lære at fortælle om en handling i datid og gøre brug af pronominer. Introduktion til imparfait/aspekt. Vi arbejder med sangtekster, litterære tekster, film og billeder. Fokus på læseforståelse, mundtlig billedbeskrivelse og elevernes egne fortællinger, samt introduktion til ordforråd til at tale om en tekst (genre, resumé, personkarakteristik).

Forløbet starter med miniemne om kroppen:
– Le corps vu par trois sculptrices, fokus på kroppen gennem værker af betydningsfulde franske skulptører, inkl. repetition af præpositioner.


GRAMMATIK
– Futur proche
– Passé composé
– Imparfait/aspekt
– Relative pronominer (qui, que, ou)
– Præpositioner (sted og tid)
– Personlige pronominer (direkte/indirekte objekt)


MATERIALE

Tekster:
– Le Système scolaire français
– Stromae : Papaoutai
– Il a jamais tué personne, mon papa (Jean-Louis Fournier 1999), kapitel 1-9 + 11

Film:
– Cabossés (Louise de Prémonville, 2010, 15 min.)
– Tomboy (Céline Sciamma, 2011, 78 min.)

Video:
– Alors grammaire (afsnit passé composé & imparfait)

Billedmateriale:
– Diverse fotografier og stills

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Test 2 07-03-2025
Skriftlig aflevering: Un souvenir d'enfance 10-04-2025
2. del "Un souvenir d'enfance" 30-04-2025
Test 3 05-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 L'amour difficile

Forløbet fokuserer på forskellige former for svær kærlighed :
Le désir d'amour, l'amour en famille, l'amour interculturel, l'amour malheureux, l'amitié, le mariage pour tous.

Sprogligt er der fokus på at beskrive de følelser, der kommer til udtryk i kernestoffets tekster, og på at lave personkarakteristikker både mundtligt og skriftligt. Eleverne introduceres desuden til sammenlignende udtryk (comme, ainsi que, contrairement à, tandis que).

Kernestof:

Le désir d'amour:
- Tous les garcons et les filles (chanson)
- J'attendrai le suivant (court métrage)

L'amour en famille:
- Dans nos veines (court métrage)

L'amour interculturel:
- Quai de Seine (court métrage)
- Jacqueline et Rachid (poème)

L'amour malheureux:
- La piscine (nouvelle)

L'amitié:
- Respire (film)

Mariage pour tous:
- Le premier mariage homosexuel (article)
- Le maire dit non (article)

- Diverse fotos
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1: Les courts-métrages 04-09-2025
Opgave 2: Test i modulet u. hjælpemidler 26-09-2025
Opgave 3: Eksamensopgave MinLæring 08-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 La Seconde Guerre mondiale

Formålet med forløbet er at give eleverne grundlæggende kendskab til og værktøjerne til at tale om forholdene i Frankrig under Anden Verdenskrig. Forløbet har 3 primære fokuspunkter: Opdelingen af landet i to zoner, Vichy-styrets propaganda og jødeforfølgelsen.

Kernestof:

- Discours du Maréchal Pétain du 17 juin 1940 (tekst)

- Appel du Général de Gaulle du 18 juin 1940 (tekst)

- Maréchal, nous voilà (chanson)

- Affiches de propagande (billeder)

- Je m'appelle Arlette et j'ai survécu à Auschwitz (manuskript + dokumentar)

- La Rafle (spillefilm)

- Affiche du film La Rafle (billede)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 4: Une affiche de propagande 10-11-2025
Opgave 5: Træning test i MinLæring 07-12-2025
Opgave 6 : Test i modulet 09-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 La Francophonie

Forløbet introducerer kort eleverne til kolonitiden som baggrund for fransk som verdenssprog. Herefter går eleverne i dybden med 5 lande (la Belgique, l'Algérie, le Congo Brazzaville, le Vietnam et le Canada), hvorefter vi har fokus på Maghreb.


Kernestof:
La Francophonie (Entrée p. 106)
La Francophonie, c'est quoi? (Vidéo de l'OIF)
Le français, cinquième langue la plus parlée au monde... (Article TV5 Monde)
Mabanckou, Alain (2000): L'enterrement de ma mère (kort uddrag)
Le Maghreb (Entrées, p. 122)
Ben-Younes, Wahed (2000) : Yemma
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave Francophonie 03-02-2026
Test i modulet 24-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 L'immigration

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 La France et ses symboles

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer