Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Sankt Annæ Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Kemi C
|
|
Lærer(e)
|
Joakim Berg Villumsen
|
|
Hold
|
2025 ke/d (1d ke)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1: Grundstoffer og kemiske forbindelser
Læringsmål
Introduktion til kemi og atomteori
- Det periodiske system: herunder metaller/ikke-metaller
- Atomets opbygning med protoner, neutroner og elektroner
- Atomernes elektronsystem og ædelgasreglen
- Forskellen på grundstoffer og kemiske forbindelser
- Kemiske stofformler, reaktionsskemaer og tilstandsformer
- Afstemning af reaktionsskemaer med koefficienter foran stofformlerne
Kemiens tre dimensioner
- Laboratorie-perspektivet: observationer med antikke, hulemands øjne
- Atom-perspektiv: forklaringer/visualiseringer med moderne, atomare briller
- Tavle-perspektiv: abstrakte symboler, formler og reaktionsskemaer som repræsentationsformer for virkeligheden
Laboratoriesikkerhed
- Generelt om farepiktogrammer og fare- og sikkerhedssætninger
- Konkret om brugen af danskkemidatabase.dk i forbindelse med eksperimentelt arbejde
Eksperimentelt arbejde
- Reaktion mellem kobber og brom
Kernestof
- Grundstoffernes periodesystem, herunder atomets opbygning
- Kemiske formler, reaktionsskemaer og tilstandsformer
- Kemikaliemærkning og risikovurdering ved eksperimentelt arbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2: Ioner og ionforbindelser
Læringsmål
Om ioner, ionforbindelser og fældningsreaktioner
- Ioner, ionforbindelser (salte), ionbindinger og iongitre
- Begrebet formelenhed
- Simple og sammensatte ioner
- Navngivning og sammensætning af ionforbindelser
- Krystalvand
- Fældningsreaktioner, tilskuerioner og bundfald
- Begreberne letopløselige og tungtopløselige ionforbindelser
- Begreberne exoterme og endoterme reaktioner
Eksperimentelt arbejde
- Undersøgelse af salte i vand
- Fældningsdetektiv
- Rensning af spildevand
Kernestof
- Kemiske bindingstyper, tilstandsformer og blandbarhed
- Ionforbindelsers opbygning, navngivning, egenskaber og anvendelse
- Fældningsreaktioner
- Simple kvalitative metoder, herunder separation
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3: Kovalente bindinger og molekyler
Læringsmål
Navngivning af molekyler
- Rækkefølge, id-endelse, talforstavelser: fx carbondioxid (CO2)
- Molekylære grundstoffer uden id-endelse: fx dinitrogen (N2)
- Trivialnavne: vand (H2O), ammoniak (NH3), methan (CH4)
Begrebet kovalent binding
- Overlap af elektronskyer (elektronpar-binding)
- Modellerne: elektronprikformel, strukturformel og molekylformel
Rumlig opbygning af molekyler
- Med enkeltbindinger: tetraeder struktur
- Med dobbeltbindinger: flad struktur
- Med tripelbindinger: lineær struktur
Molekylers fysiske og kemiske egenskaber
- Tilstandsformer som begreber og mikroskopiske modeller
- Faseovergange samt intuition for smelte og kogepunkter (sammenlignet med salte)
Elektronegativitet og polaritet
- Elektronegativitet: egenskab for atomet
- Polære/upolære bindinger: egenskab for den enkelte kovalente binding
- Polære/upolære molekyler: egenskab for molekyler som helhed
Opløselighed
- Polære opløsningsmidler kan opløse polære stoffer
- Upolære opløsningsmidler kan opløse upolære stoffer
- Hydrofile og hydrofobe grupper
Eksperimentelt arbejde
- Undersøgelse af vandopløselighed
- Undersøgelse af fedtindholdet i chips
Kernestof
- Kemiske bindingstyper, tilstandsformer og blandbarhed
- Uorganiske molekylers opbygning, navngivning, egenskaber og anvendelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4: Carbonatomet og organisk kemi
Læringsmål
Carbonatomets bindingsforhold
- Carbonatomets fire valenselektroner
- Molekylmodeller: Elektronprikformel, strukturformel, zigzagformel, molekylformel
- Strukturisomeri
Carbonhydrider
- Alkaner, alkener, alkyner og alkyl-grupper
- Rumlig opbygning om enkelt-, dobbelt- og tripelbinding
- Navngivning af uforgrenede alkaner, alkener og alkyner
- Navngivning af forgrenede carbonhydrider med halogener
- Fysiske egenskaber: smelte/kogepunkt og blandbarhed
- Kemiske egenskaber, herunder både fuldstændig og ufuldstændig forbrænding, samt substitution og addition
Eksperimentelt arbejde
- Identifikation af alkaner og alkener
- Reaktioner med carbonhydrider
Kernestof
- Simple organiske molekylers opbygning, navngivning, egenskaber og anvendelse
- Simple kvalitative eksperimentelle metoder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: Mængdeberegning med rene stoffer
Læringsmål
Mængdeberegning med rene stoffer
- Begrebet formelmasse
- Begrebet stofmængde og talstørrelsen mol, der omregner mellem mikro (unit) og makro (gram)
- Begrebet molarmasse
- Sammenhængen mellem masse, molarmasse og stofmængde: m = M · n
- Fortolkning af koefficienter i et reaktionsskema på makro-, mikro- og model-niveau
- Stofmængdeforhold, herunder ækvivalente mængder, overskud og underskud
- Mængdeberegning for en kemisk reaktion ved brug af beregningstabel
Eksperimentelt arbejde
- Krystalvand i kobber(II)sulfat
- Undersøgelse af natron
Kernestof
- Krystalvand i kobber(II)sulfat
- Undersøgelse af natron
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#6: Koncentrationer og blandinger
Læringsmål
Stofbegrebet
- Rene stoffer: grundstoffer og forbindelser
- Blandinger: homogene og heterogene
Stofmængdekoncentration
- Begrebet stofmængdekoncentration
- Sammenhængen mellem stofmængden, koncentrationen og volumen: n = c · V
- Aktuelle- og formelle stofmængdekoncentrationer
Kolorimetrisk fældningstitrering
- Titreringsreaktionen mellem clorid-ioner og sølv(I)-ioner
- Indikatorreaktionen mellem sølv(I)-ioner og chromat-ioner
- Begrebet ækvivalenspunkt
Eksperimentelt arbejde
- Fremstilling af saltvandsopløsning
- Titreranalyse af saltvandsindhold
Kernestof
- Stofmængdekoncentration
- Simple kvantitative eksperimentelle metoder, herunder titrering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb#7: Syre-basekemi
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#8: Redoxreaktioner
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1025/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79877778951",
"T": "/lectio/1025/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79877778951",
"H": "/lectio/1025/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79877778951"
}