Holdet 3k DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Nærum Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Malene Berner-Nielsen, Marit Grimstad Jensen
Hold 2023 DA/k (1k DA, 2k DA, 2k DA/orlov, 3k DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Tidlig dansk litteratur
Titel 2 Folkeviser og folkeeventyr
Titel 3 Litteraturanalyse og litterære metoder
Titel 4 DHO: fra Enevælde til Grundlov
Titel 5 Hej dansk
Titel 6 Blik for køn og introduktion til debatterende art.
Titel 7 Romantik, H.C. Andersen i Istanbul
Titel 8 Mediecamp - et forløb i journalistik
Titel 9 Klasser, Oppe og nede
Titel 10 Peer Gynt på Det kgl. Teater (Værk)
Titel 11 Sproghandlinger og Facework
Titel 12 FF3 - innovationsforløb
Titel 13 Dokumentar
Titel 14 Dystopia
Titel 15 Kortfilm
Titel 16 Realisme og modernisme
Titel 17 Opsamling

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Tidlig dansk litteratur

Perspektiv:
Litterært perspektiv


Formål:
Forløbet er en litteraturhistorisk introduktion til tidlig dansk litteratur (folkeviser og folkeeventyr) med et udblik til moderne fortolkninger. Under forløbet bliver eleverne introduceret til at arbejde med forskellige litterære metoder og hvordan man kan forstå og bruge metoderne i arbejdet med litterære tekster.


Kernestof:
Agnete og Havmanden (tryllevise)
Den lille rødhætte (folkeeventyr)
Kong Lindorm (folkeeventyr)

Walt Disney’s Silly Symphony (1934): The big bad wolf (9 min.): https://www.youtube.com/watch?v=c78fBl41OLc


Baggrundsstof:

Håndbog til dansk:
- om folkeeventyr: s. 74-76
- om kontraktmodellen og de episke love (tretalsloven, modsætningsloven etc.): s. 75-76
- om strukturalisme, kontraktmodellen og aktantmodellen: s. 91-94
- om den psykoanalytiske metode og Freuds personlighedsmodel: s. 95-97
- Anders Bach Hougaard: "Rødhætte blev ædt, og kongen voldtog Tornerose: Her er den barske sandhed om 5 børneklassikere" https://www.bt.dk/utroligt-men-sandt/roedhaette-blev-aedt-og-kongen-voldtog-tornerose-her-er-den-barske-sand

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Folkeviser og folkeeventyr

Perspektiv:
Litterært perspektiv


Formål:
Forløbet er en litteraturhistorisk introduktion til tidlig dansk litteratur med et udblik til moderne fortolkninger. Under forløbet bliver eleverne introduceret til at arbejde med forskellige litterære metoder og hvordan man kan forstå og bruge metoderne i arbejdet med litterære tekster.


Kernestof:
Agnete og Havmanden (tryllevise)
Den lille rødhætte (folkeeventyr)
Kong Lindorm (folkeeventyr)
Walt Disney’s Silly Symphony (1934): The big bad wolf (9 min.): https://www.youtube.com/watch?v=c78fBl41OLc


Baggrundsstof:

Håndbog til dansk
- om folkeeventyr s. 74-76
- om kontraktmodellen og de episke love s. 75-76
- om strukturalisme, kontraktmodellen og aktantmodellen s. 91-94
- om den psykoanalytiske metode og Freuds personlighedsmodel s. 95-97
- Anders Bach Hougaard: "Rødhætte blev ædt, og kongen voldtog Tornerose: Her er den barske sandhed om 5 børneklassikere" https://www.bt.dk/utroligt-men-sandt/roedhaette-blev-aedt-og-kongen-voldtog-tornerose-her-er-den-barske-sand

Litteraturens veje
- om folkeviser, trylleviser og det dybdepsykologiske
- om folkeeventyr, Kong Lindorm og Freud

Om Brdr. Grimms indsamling af folkeeventyr:
- https://denstoredanske.lex.dk/Grimms_eventyr

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Litteraturanalyse og litterære metoder

Perspektiv:
Litterært perspektiv


Formål:
Forløbets fokus er analyse, fortolkning og metodisk bevidsthed i arbejdet med litterære tekster. Vi arbejder med basal litterær analyse og fortolkning og forskellige litterære metoder, som leder op mod mere selvstændigt analyse- og fortolkningsarbejde i DHO-forløbet senere på året.


Kernestof
Anders Bodelsen (1965): Drivhuset (novelle)
Tove Ditlevsen (1963): Dolken (novelle)
Naja Marie Aidt (1993): Den blomstrende have (novelle)
Dokumentar om Tove Ditlevsen: Tove i stykker (2020)

= 25 ns



Baggrundsstof:

Litterær analyse og fortolkning
- Håndbog til dansk s. 37-72

Litterære metoder
Håndbog til dansk s. 15-17 + 87-99
- Intro til hermeneutik
- Biografisk læsning
- Strukturalisme
- Psykoanalyse
- Nykritisk læsning
- Læserorienteret metode
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 DHO: fra Enevælde til Grundlov

Formål

Forløbets formål er at give et overblik over centrale litteraturhistoriske udviklingslinjer i Danmark fra barokken og frem til 1800-tallet med fokus på udviklingen fra enevælde til grundlov. Vi arbejder med analyse og fortolkning af forskellige slags tekster.



Kernestof

Barok, enevælde og adel (ca. 1660-1720)
- Thomas Kingo (1674): Hyldestdigt til Griffenfeld
- Michael van Haven (1671): Christian 5.s salving i Slotskirken på Frederiksborg

Oplysningstiden og oplyst enevælde (ca. 1720-1800)
- P. A. Heiberg (1790): Selskabs-Sang (Ordener hænger man paa Idioter)
- Ludvig Holberg (1722): Jeppe på bjerget (uddrag)

Romantikken og demokratiets indførelse (ca. 1800-1870)
- N. F. S. Grundtvig (1820): Danmarks Trøst
- Christian Købke (1838): Udsigten fra Dosseringen ved Sortedamssøen mod Nørrebro (maleri)
- Adam Oehlenschläger (1805): Morgen-Vandring
- Orla Lehmann (1841): Falstertalen
- Orla Lehmann: https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/orla-lehmann-1810-1870 - Om Lehmanns nationalliberalistiske kamp for en fri forfatning

Det moderne gennembrud – at sætte problemer under debat (ca. 1870-1890)
- Henrik Pontoppidan (1885): Naadsensbrød
- H. A. Brendekilde (1889): Udslidt (social ulighed)
- (sædelighedsfejden)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hej dansk

Faglige mål:
- opfriske litterær analyse af tekster, den danskfaglige metode og danskfaglige redskaber (værktøjskassen/analysskemaer)
- vide hvad stilens nulpunkt er
- vide hvad denotation og konnotation er
- kort introduktion til metaforer, mål- og kildeområde
- individuel skriveøvelse


Materiale:
Lærerproducerede øvelser: Stilistiske figurer, troper
Håndbog til dansk, denotation og konnotation (s. 104 -105)
Håndbog til dansk, Metaforer (side 112 - 119)
Haiku-digt: Kvinden og munken (19. århundrede) - analyse og fortolkning. Hvad betyder ords semantik for fortolkningen af en tekst. (synonymer for "mennesker af hankøn" og "mennesker af hunkøn")
Thøger Jensen: Så sad de nok og så tv (1998)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Blik for køn og introduktion til debatterende art.

Faglig mål:
- Du skal vide hvad socialkonstruktivisme er. (Videnskabsteori)
- Du skal opnå en bevidsthed om, at sprog er virkelighedskonstituerende og en opmærksomhed på de (magt)strukturer, som vi har internaliseret fordi de er indlejret i sproget. (Almen dannelse)
- Du skal kunne anvende diskursanalytiske redskaber (nodalpunkt, ækvivalenskæder, flydende betegner m.fl) (Metode)
- Du skal kende til Judith Butlers teori om konstruktion af køn og begreberne "citering" Boying / girling og til Butlers teori om hadefuld tale med disse centrale begreber: interpellation, subketsposition og internalisering (Teori)
- Du skal kunne analyse en sproghandling med Austins begreber: den lokutionære, den illokutionære og den perlokutionære handling.

Materiale:
Grundbog: Ditte Campion: "Blik for køn", Dansklærerforeningens Forlag 2016, Vi har arbejdet med følgende sider: s. 9-22 + 24-27 + 30-31 + 44- 46 + 50-55 + 57- 58
Supplerende materiale: lærer- og elevvalgte tekster, medieklip, reklamer, ord med kønsdiskurs fra hverdagssproget.

Klassen har arbejdet med disse øvelser fra bogen Blik for køn:
S. 16-17: At konstruere en beskrivelse af en person med genkendeligt køn >< at konstruere en kønsneutral "person"
S. 27: Lækker på skolefotoet
S. 32: Joachim B. Olsen: Mænd er mere ambitiøse og det afspejler lønnen
S. 34: Håndbog for karrierekvinder
S. 47: Teoretisk analyse af ordet "homosvin"
s. 48: Tivoli-reklame: ...Du er en lille tøs + Fitness-reklame
S. 50: Teater-reklame: Boys don't cry + kommentarsporet
s. 59: 12-talspiger
- Uddrag af Gift ved første blik 2024, episode 7: Morten har en indre homofob.

Forløbet afsluttes med en skriftlig opgave i skolen: Lav en diskursanalyse af en tekst og formidl den med din egen personlige stemme.

Introduktion til debatterende artikel:

Håndbog til dansk side 307-208: Repetition af argumentationsbegreberne
Sørine Godtfredsen: Det er ikke et godt tegn når mænd græder (2021)
Tobias Rahim: Når mænd græder (2022)

Antal sider: ca. 65 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Romantik, H.C. Andersen i Istanbul

Faglige mål:
- At opleve en af H.C. Andersen (kononforfatter) rejsebeskrivelser af Constantinopel: Bazarerne og Hagia Sofia
- Analyse af teksten med fokus på virkemidler
- Skriveøvelser i modulet efter studierejsen: Hurtigskrivning ud fra 8 billeder for at opleve at skrivning også har at gøre med at slippe tankerne løs. Skriveløselse: Efterlign H. C. Andersen skrivestil og stjæl hans virkemidler i din egen stil. Skriveøvelse: Lav et haikudigt i par om en stemning fra Istanbul.
- Digtpræsentation i Vinterhaven.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Mediecamp - et forløb i journalistik

Faglige mål:
- at tilegne sig viden om tre journalistiske genrer: Nyhedsartikel, portræt, reportage (+ evt. podcast og video)
- Tilegne sig viden og bevidsthed om hvad journalistisk sprog er og hvilken rolle det spiller i formidlingen med henblik på at kunne overføre disse kompetencer til eget sprog.
- Gennemgå den proces det er at producere artikler i et redaktionel setup: Idefasen, kildeindsamling (vide om de tre typer kilder: erfaringskilde, ekspertkilde, ?), skrivning, feedback, redigering.


Materiale:
Eksemplariske arikler med henblik på at botanisere:
- Nyhedsartikler:
- Portrætter:
- Reportager:

Vinderteksten fra NAG i 2023:
- Håndbog til dansk: (om layout):
- Journalistisk sprog: Bliv journalist på 7 timer...
- Mediacamps hjemmeside
- Hjemmeside: Avisen i undervisningen

Modul 1-2
Medier og samfund (video 1 og 2)

Modul 3
Hvorfra kommer de gode historier? Ideudvikling (læringselement 3 powerpoints m. øvelser)

Modul 4-5
Hvilke historier bringes? Målgrupper og nyhedskriterier (video 4 og 5)

Modul 6-8
Hvem er med i historierne? Kilder og research (video 6, 7 og 8)

Modul 9-10
Hvordan forberedes og udarbejdes et medieprodukt? (video 9 og 10)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Klasser, Oppe og nede

Faglige mål:
- Indsigt i at klassesamfundet nok ikke helt tilhører fortiden
- Teori om klasser med fokus på Giddens og Berverly Skeggs begreb "det sociale hierarkis respektabilitet"
- analyse og fortolkning af medieprodukt
- analyse og fortolkning af sagprosatekst (kronik)
- analyse og fortolkning af litterære tekster
- inddrager og repetition af relevante danskfaglige analysemetoder og -redskaber.


Materiale:
Introduktion til klasser under det moderne gennembrud via:
- Henrik Pontoppidan: En vandringsmand (1887)
- Introduktion til begrebet "klasse", In Oppe og nede, DLF 2023

Ghettoens stemmer:
- Yahya Hassan: Ghettoguide + Barndom, In: Yahya Hassan I
- Thomas Wilken: Polarisering handler ikke kun om ikkevestlige ghettoer", I: Information 2019
- Filmiske virkemidler, introduktion til begreber i matrixgrupper
- Dokumentaren som genre, introduktion i matrixgrupper
- Prinsesserne fra blokken, DR 2016, afsnit 1 (ghettoens stemmer)
- Kasper Colling Nielsen: Opgangen (2007)

Provins noir:
- Introduktion i Oppe og nede, s. 65-67
- Glen Beck: Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet (2023) (sidste 5 år)
- Peder Frederik Jensen: Det Danmark jeg kender (2020)

- Analyserende artikel som genre. Arbejde i progression frem mod aflevering af analyserende artikel om René
- Thomas Korsgaard: René (2024), in: Snydt ud af næsen (sidste 5 år)

- Jakob Ejersbo: Revolution (2009) (Værk, novellesamling): Slangens vej (midternovellen) har vi arbejdet med på klassen. De andre 8 noveller har klassen arbejdet med i grupper og fremlæggelser for hinanden.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Peer Gynt på Det kgl. Teater (Værk)

Klassen har været i teateret og se Henrik Ibsen: Peer Gynt.

Vi har læst nogle anmeldelser for at orientere os om handlingen og opsætningen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Sproghandlinger og Facework

Faglige mål:
-kunne analysere replikker, både nonfiktive og fiktive (i litteratur) med sproghandlingsteoriens begreber og begreber fra teorien om Facework.

Materiale:
- Sproghandlinger og de fem sprogshandlingskategorier, direkte >< indirekte sproghandlinger, de fire samarbejdsprincipper(og det underforståede når de brydes), de fem høflighedsprincipper, ansigtstruende sproghandlinger og Facework, I: Håndbog til dansk, s. 179-190
- Klassen har i et spørgeskema udført sproghandlingen "an anmodning" og vi har undersøgt de sproglige markører der angiver effektivitet >< høflighed.
- Vi har analyseret dele af samtalen i Thomas Korsgaard: René (2024) for ansigtstruende sproghandlinger og undersøgt hvordan de fiktive personer udtrykker sig sprogligt.
- klassen har efterfølgende kunnet bruge disse begreber i en skriftlig aflevering om René ud fra en opgaveformulering som klassen selv har været med til at udarbejde.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
SKRIVEmodul, ana. art. René 06-03-2025
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 FF3 - innovationsforløb

Flerfagligt forløb i samarbejde med fysik c

Faglige mål: (ifølge NAG's formålsbeskrivelse for FF3):
- FF3 er et tværfagligt projekt mellem dansk og fysik. Forløbet har et problemløsende og innovativt fokus.
- Forløbets overordnede tema er bæredygtig energi, i form af bæredygtig energiproduktion eller forbrug.
-I fysik dokumenterer man et bæredygtighedsproblem inden for energiproduktion eller energiforbrug, og dansk fokuserer på at formidle dette på en nytænkende måde.


Materiale:
Madsen, Flemming Kjærrumgaard: Explainer - formidling med video, kap: 3 + 5 + 6 +8
- Kommunikationens rammer
- Komposition
- Sprogbrug
- Hjælp og inspiration til det tekniske

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Dokumentar

I dette forløb arbejder vi med dokumentargenren. Vi beskæftiger os med medieanalyse af dokumentarer og ser to forskellige former for dokumentarfilm og kigger på ligheder/forskelle i måden at fortælle på. Vi kigger på filmiske virkemidler, faktakoder, fiktionskoder, autenticitetsmarkører, bølgemodellen og kobler formside og indholdsside i vores analyser og fortolkninger af dokumentarerne.


Kernestof
Dokumentar: Jonas Poher Rasmussen (2021): Flugt (VÆRK)
Dokumentar: Anders Agger (2021) Indefra – Livskrise 1 & 2

Baggrundsstof:

Håndbog til dansk s. 228-235
- Afsnit om dokumentargenren

Håndbog til dansk s. 314-315
- Analysevejledning til dokumentarfilm

Håndbog til dansk s. 333-334
- Bølgemodellen (forklaring s. 333, model s. 334)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Dystopia

Beskrivelse:
I dette forløb arbejder vi med analyse, fortolkning og perspektivering i både litterært og mediemæssigt perspektiv, og vi søger at koble de forskellige danskfaglige tekster og metoder med dystopisk teori. Vi arbejder også med begrebet remediering. Forløbet introducerer ligeledes til den reflekterende artikel og arbejder med tekster gennem kreative arbejdsprocesser.

Der er undervejs i undervisningen (i alle tre år) brugt ordnet.dk til opslag, hvorfor denne skal være tilgængelig til skriftlig eksamen i dansk.


Kernestof:
George Orwell (1948): 1984 (uddrag)
Thomas Cole (1833-36): The Course of Empire (The Savage Stage, The Arcadian or Pastoral Stage, Consummation of Empire, Destruction, Desolation)
Margaret Atwood (1985): Tjenerindens fortælling (uddrag)
Bruce Miller (2017): The Handmaid’s tale (episode 1: Offred)
Selvvalgt roman som værklæsning



Supplerende stof:

Merle Baerés interview med Gregory Claeys : ”Vi lever i dystopiske tider”, Information (7/12-2018): https://www.information.dk/kultur/2018/12/lever-dystopiske-tider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Kortfilm

Kortfilm
I dette forløb skal vi arbejde med kortfilmsanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler. Vores hovedfokus ligger på kortfilmene Svans og Ivalu, mens der også arbejdes med kortfilm på forskellige sprog (herunder svensk).



Kernestof
Dorte Granild og Mette Wolfhagen (2023): SHORTS – kortfilm i undervisningen (uddrag)
Teemu Nikki (2016): Fantasia (finsk – 9 min.)
Martin de Thurah (2021): Color Me (dansk – 7 min.
Jonathan Etxler (2015): I follow you (svensk – 3 min.)
Martin Reinhard (2016): Svans (dansk – 19. min.)
Anders Walter (2023): Ivalu (dansk – 16 min.)



Andet
Afsnit om filmiske virkemidler fra Håndbog til dansk s. 325-331
Om filmiske virkemidler: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog/filmiske-virkemidler

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Realisme og modernisme

Forløbets omdrejningspunkt er realismen og modernismens forskellige faser fra cirka 1890-1990. Vi læser tekster, der repræsenterer de forskellige perioder, tendenser, stilretninger og forfattere. Vi læser blandt andet Rudolph Broby-Johansens digtsamling Blod som værk og ser på, hvordan modernismen her kommer til udtryk i både form og indhold.


Kernestof

Tidlig modernisme (1890-1945): symbolisme, Johs. V. Jensens tidlige modernisme og ekspressionisme
- Johannes V. Jensen (1906): Interferens
- Tom Kristensen (1920): Det blomstrende slagsmål
- Rudolph Broby Johansen (1922): BLOD (digtsamling) (VÆRK)

Folkelig realisme og socialrealisme (1900-1945)
- Martin Andersen Nexø (1900): Lønningsdag (En Idyl)

Efterkrigsmodernisme (1945-1960): Heretica og eksistentialisme
- Martin A. Hansen: Paradisæblerne eller Agerhønen
- Karen Blixen: Ringen???

60’er modernisme (1960-1970)
- Klaus Rifbjerg (1960): Livet på badeværelset
- Peter Seeberg (1962): Hullet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer