Holdet 1g bk/2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Nærum Gymnasium
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Helle Holm Paulsen
Hold 2025 bk/2 (1g bk/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Politisk kunst
Titel 2 Natur vs kultur
Titel 3 Skulptur og installation - en introduktion
Titel 4 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Natur vs kultur

I dette forløb skal vi arbejde med temaet "Natur vs kultur".
Fokus vil være på modstillingerne: natur over for kultur; naturlig over for kunstig - eller det, der også kunne kaldes "iscenesættelse" - samt menneskets relation til naturen, som den kommer til udtryk i en række værker.

Vi arbejder med værker, der spænder fra impressionistiske oliemalerier fra 1800-tallet til samtidskunstens store udendørs installationer og fotografier.
I gennemgangen vil der desuden være fokus på parafraser.

I forløbet indgår desuden en ekskursion til udstillingen "Havet" på Louisiana.

Læringsmål:
Du skal kende og forstå  romantikkens landskabsmaleri
Du skal kende og forstå den karakteristiske malemåde, der anvendtes af de impressionistiske malere
Du skal kende og forstå hvad en installation er
Du skal vide og forstå, hvordan naturen bliver inddraget i samtidskunsten
Du skal kende og forstå begreberne "natur", "naturlig", "kultur" og "iscenesættelse", "lineær" over for "malerisk" samt "parafrase"
Du skal kunne lave en formal- og en betydningsanalyse af landskabsværker med fokus på brugen af de stilistiske virkemidler

Gennemgåede værker:
Caspar David Friedrich: ”Vandringsmanden over tågehavet” (1818)
P. Carlsen: "Fordi du gør en  forskel" (2015)
J. F. Willumsen:”En bjergbestigerske” (1912)
Johan Bergström: ”Pagan Postcards Mayhem Excerpt # 4” (2011)
Claude Monet: ”Impression, soleil levant” (1872)
Olafur Eliasson: ”The Weather Project” (2003)
Claude Monet: ”Den japanske bro over åkandedammen” (1895)
Banksy: ”Show Me the Monet” (2005)
Olafur Eliasson: ”Waterfall”. Installation under Brooklyn Bridge og andre steder i NYC (2008) og genskabt i Versaillesparken uden for Paris (2016)
Wolfgang Tillmans: ”Lux” (2009)
Peter Doigt: ”Reflection” (“What does your soul look like”)(1996)
David Hockney: "Woldgate Woods" (2006)

Materiale: Teoretisk - og billedmateriale fra kapitlet "Naturindtryk i kunsten" (s. 55-60 og 65-70) fra Jonas Wolter "Temaer i kunsten 2".

Praktiske opgaver til portfolioen:
Portefolioforside
Akvarel: impressionistisk værk i akvarel med min. 3 skitser og 3 farvepaletter (sl. 6 i PPT)

Teamopgave: landskabsmaleri
Egne fotos - natur over for kultur
Det valgte foto, som teamopgaven bygges op om
Skitser og farveprøver til teamopgaven

Der er læst ca. 10 sd. samt anvendt PPT
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Skulptur og installation - en introduktion

Kort forløb om skulptur og installation, hvor der lægges vægt på skulptur - og installationsanalyse,
samt nedslag i kunsthistorien for at belyse skulpturens udvikling i forhold til tid og sted.


Værker
Skulptur:
værkerne i Temaer i kunsten I, side 53-55 og side 59-63, Jonas Wolter, det ny forlag 2013
Little dancer, E. Degas, 1893
Navigatør, Bjørn Poulsen, pt pladseret på NAG
Agape, Aske Jonatan Kreilgaard
Installation:
Elmgreen Dragset: Please be quiet, SMK,
Ai Wei Wei: Sunflower seed, Straight, 2008

Materiale
Lærerfremstillet ppt til Ai Wei Wei og Skulpturen gennem tiden
Materiale til Ai Wei Wei fra en udstilling hos Faurschou foundation.
Temaer i kunsten I, side side 53-55 og 59-63, Jonas Wolter, det ny forlag, 2013
Temaer i kunsten II, analyseskema side 190, Jonas Wolter, det ny forlag, 2018

I slutningen af forløbet skal du
- kunne analysere en skulptur/ installation ved hjælp af fagbegreber
- kunne se stilistiske forskelle på skulpturer fra før og nu
- kunne sætte en skulptur eller installation ind i en socialanalytisk sammenhæng, hvis det er relevant.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Eksamensprojekt

I årets eksamensforløb tager vi udgangspunkt i kapitlet "Drøm og virkelighed i kunsten" fra Jonas Wolters bog "Kunst i teori og praksis" (2022). I eksamensprojektet skal eleverne  udforme individuelle projekter, hvor der fokuseres på, hvordan man kan illustrere en drøm eller et mareridt.

I forløbet vil vi analysere, hvordan og hvorfor en række kunstnere helligede deres kunst til fantasifulde og til tider fornuftstridige drømme og universer.  Værkerne, der gennemgås, spænder tidsmæssigt helt fra slutningen af 1700-tallet og op til surrealismen; med fokus på berømte kunstnere som Salvador Dali og Frida Kahlo.

Som et led i et samarbejde med Rudersdal Kommune vil en række udvalgte elevværker blive udstillet omkring gymnasiet i hele sommerperioden.

Læringsmål:
- du skal kunne analysere de gennemgåede værker og forklare sammenhængen mellem dem og deres samtid
- du skal kende begrebet surrealisme

Opgaver til portefolioen:
Tegne- og ordøvelser (sl. 5 i PPT'en)
Det øvrige forarbejde, som fx skitser og farveprøver, til dit eksamensprojekt
Selve projektet

Gennemgåede værker:
Goya: Fornuftens søvn skaber monstre (1797-98)
Fusili: Mareridtet (1781)
L. A. Ring: Aften. Den gamle kone og døden (1887)
Frida Kahlo: Selvportræt med aber (1943)
Frida Kahlo: De to Fridaer (1939)
Salvador Dali: Erindringens bestandighed (1931)

Materiale:
Fra kapitlet "Drøm og virkelighed" fra Jonas Wolters bog "Kunst i teori og praksis": s. 131-134 og s. 139-146

Supplerende materiale:
Drøm og virkelighed: s. 134-139 og s. 146-152

Der er læst ca. 11 sd. og anvendt PPT.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer