Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Nærum Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Design C
|
|
Lærer(e)
|
Jenny Hansen Gibson
|
|
Hold
|
2025 de/2 (1g de/2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Kommunikationsdesign: en folder om fast fashion
I dette forløb arbejder vi med kommunikationsdesign i form af en folder og med designparametret bæredygtighed.
Vi bygger videre på viden om layout, farve og typografi samt de to analysemodeller AIDA og Laswell fra GF.
Briefet er "Hvordan skaber vi bedst opærksomhed og bevidsthed om fast fashion på NAG?"
Du skal i slutningen af forløbet have følgende i din portfolio:
-noter som viser din forståelse for fast fashion, tøjindustriens indvirkning på klimaet, strategier til at undgå overforbrug/fast fashion
-NAG-persona
-minimum tre forskellige falsningstyper (måder at folde en folder på) + noter til fordele og ulemper
-print af endelig folder + noter til analyse + valg og fravalg
Læringsmål for forløbet, dvs ved slutningen af forløbet bør du kunne:
-lave en analyse af kommunikationsdesign (AIDA, Laswell + form, funktion, kommunikation)
-benytte fagbegreber for komposition, farve og typografi i din analyse
-kunne forklare designprocessens faser (collect, comprehend, conceptualize, create), og give eksempler på, hvilke metoder du har brugt i faserne
-kunne forklare hvad designparametrene 'målgruppe' og 'bæredygtighed' er, og hvordan du har arbejdet med dem
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Produktdesign: lampe
I forløbet om lamper inddrages belysningens historie, punktnedslag i designhistorien (Jugendstil, funktionalismen, modernismen: Verner Panton) og Poul Henningsens lampedesign.
Herefter vil fokus være på designprocessen og bæredygtighed: recycle - reduce - reuse og æstetisk bæredygtighed.
Målet er at fremstille en prototype af en lampe i genbrugsmaterialer.
Ekskursion til Louis Poulsen (omvisning med fokus på PH lamper, men også intro til designhistorie gennem Vilhelm Lauritzen, Arn Jakobsen og Verner Panton)
og FLOS, Holmen, København
Materiale:
Lamper (side 29 - 32 i Design og arkitektur, Jesper Beck
Video om LED pæren
oversigt over en el pære, begge på:
https://sparenergi.dk/privat/spar-energi-i-hverdagen/spar-energi-paa-belysning
Poul Henningsen, fra 101 danske designikoner, Lars Dybdahl
Poul Henningsen tekst fra designbogen, Busk/ Yde, Systime
Portfolio:
noter til grundbelysning, funktionsløs og stemningslys i eget hjem + dokumenteret gennem fotos
noter til undersøgelser fra NAG´s belysning + dokumenteret gennem fotos
skitser til arbejdslampe (rektangulær), lampe til børneværelse, lampe til haven, alle med udgangspunkt i PH5
fotos og noter til ekskursionen til Louis Poulsen og Flos
timeline med stikord til: Historicisme - Modernisme - Funktionalisme - Pop
egen lampeproduktion:
deskresearch til pendler
alle skitser: tre indledende skitser, tre variationer af én af de indledende skitser, målfast præsentationsskitse 1:5 cm til egen lampe
valg/ fravalg
a.fotos af designprocessen
b.fotos af det endelige produkt
c.designanalyse af eget produkt
(de sidstnævnte punkter a-c kan dokumenteres gennem jeres power point til lampeforløbet. Power pointen skal ligge i printet form (gerne sort/hvidt) i portfolioen).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Arkitektur
Materiale:
læst om Modernismen, Funktionalismen, Nymodernisme, Ny pragmatisme
Klein house, BIG https://big.dk/projects/klein-cabin-3608
Portfolio
skitseforløb: tre indledende skitser til en grundplan til en studiebolig på 15 kvm
to variationer af den bedste, indledende skitse, målfast præsentationsskitse.
en grundplanstegning med benspænd cirkel eller oval
en grundplanstegning med benspænd trekant
bæredygtig materialesøgning til konstruktion, facade, isolering, gulve, vægge
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Eksamensprojekt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1031/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79885630611",
"T": "/lectio/1031/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79885630611",
"H": "/lectio/1031/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79885630611"
}