Holdet 1g de/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Nærum Gymnasium
Fag og niveau Design C
Lærer(e) Trine Drengsgaard
Hold 2025 de/3 (1g de/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 En folder og plakat om fast fashion
Titel 2 Julekort - kommunikationsdesign
Titel 3 Arkitektur - studiebolig
Titel 4 En på lampen - lampedesign til specifikt, selvvalg
Titel 5 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 En folder og plakat om fast fashion

I dette forløb arbejder vi med kommunikationsdesign i form af en folder og med designparametret bæredygtighed.

Vi bygger videre på viden om layout, farve og typografi samt de to analysemodeller AIDA og Laswell fra GF.
Brieftet er "Hvordan skaber vi bedst opærksomhed og bevidsthed om fast fashion på NAG?"

Du skal i slutningen af forløbet have følgende i din portfolio:
-noter som viser din forståelse for fast fashion, tøjindustriens indvirkning på klimaet, strategier til at undgå overforbrug/fast fashion
-noter til 'interview'/test af eget og 3 andre NAGelevers forbrug af fashion
-NAG-persona
-minimum tre forskellige falsningstyper (måder at folde en folder på) + noter til fordele og ulemper
-skitser til folder
-print af endelig folder + noter til analyse + valg og fravalg

-et bæredygtigt alternativ til folderen  (her en plakat i Bauhausstil)
-skitser til plakaten (5 hurtige ideudviklende skitser + 3 skitser ift inspiration/hovedgreb)
-dokumentation af processen + noter til valg og fravalg


Læringsmål for forløbet, dvs ved slutningen af forløbet bør du kunne:
-lave en analyse af kommunikationsdesign (AIDA, Laswell + form, funktion, kommunikation)
-benytte fagbegreber for komposition, farve og typografi i din analyse
-kunne forklare designprocessens faser (collect, comprehend, conceptualize, create), og give eksempler på, hvilke metoder du har brugt i faserne
-kunne forklare hvad designparametrene 'målgruppe' og 'bæredygtighed' er, og hvordan du har arbejdet med dem
-kunne forklare hvad der er karakteristisk for Bauhaus (både ift tankesæt og karakteristika ift stilart)

Materiale:
pdf og PPTer om Bauhaus
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Julekort - kommunikationsdesign

i dette meget korte gruppeprojekt gennemgår alle grupperne en designproces og ender med t have designet et julekort.

Brief:
hvert år stilles et julekort i stort format (1m x1m posterboard – samme format, som plancherne på den lille scene) foran hovedindgangen
Julekortet skal signalere hvem vi er på NAG, NAGs værdier og selvfølgelig have give en hyggelig julestemning i december
I skal designe kortets forside
I slutningen af modulet skal I have et konkret bud på NAGs første julekort
Jeres bud skal laves på A3papir
I skal igennem hele designprocessen og også dokumentere jeres proces

Projektet starter med brainstorm, og derefter gives der følgende benspænd: NAGs logo skal indgå, der må ikke være nisser eller engle, der skal hentes inspiration i PPTen om julekortets historie

materiale:
PPT med udpluk af historiske julekort
"Historien om julekortet" fra Nordjyske museer
https://nordjyskemuseer.dk/historien-om-julekortet/?cn-reloaded=1

Læringsmål:
-En forbedret forståelse for idégeneringsprocessen og for den iterative proces (jf de forskellige benspænd)
-begyndende forståelse for kendetegn ved art deco og art nouveau

Portfolio:
-skitser + endelig version af julekortet inkl noter til valg og fravalg
-dokumentation af processen (fx billeder af inspiration og noter til dette)
NB projektet er lavet i teams, så det er ok at have printede billeder af (skitser og) endelig version
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Arkitektur - studiebolig

I dette forløb undersøger vi hvad arkitektur er og hvad arkitektur kan.
Vi ser på samspillet mellem menneske, by og arkitektur. Derudover arbejder vi også med nogle nedslag i designhistorien.

Designbriefet for studieboligen er at fremstille tegninger og model (enten fysisk eller elektronisk) til en studiebolig i København på 20 km2, der på sigt kan udvides. Boligen skal være i samspil med omgivelserne, lægge op til fællesskab og bæredygtighed skal indtænkes. Du vælger selv om du vil have mest fokus på eksteriør eller interiør.

Vi arbejder iterativt, og veksler mellem designprocessens faser. Vi starter med Jan Gehls dokumentar ’livet mellem husene (indsamle), grundplaner og skitser (udtænke, udvikle), research på tinyhouses, NAG facade or plads foran NAG, desk research (grundbog, Jan Gehl, Kevin Lynch,Christian Norberg-Schulz) (indsamlefase), 3D skitser i fysisk form (udvikle, udtænke). Som en del af forløbet er vi i København og oplever byrum og arkitektur på egen krop (Nørreport St, Vor Frue Kirke, Det Jødiske Museum, Den Sorte Diamant, Blox), samt får en omvisning i udstillingen "So Danish!" (fokus) på DAC. Ekskursionen er også en del af indsamlefasen.
I 'skabe/create' fasen laves målfaste tegninger, 3D model på computer, og en konceptbeskrivelse. Studieboligen skal placeres i Københavnsområdet.

Ved forløbets afslutning bør du kunne:
-forklare hvad designprocessens faser er og hvad der karakteriserer faserne
-give eksempler på forskellige metoder som indgår i faserne og som du har benyttet i dit projekt
-forklare hvad der karakteriserer 5 km/t byen og det gode byrum vs 50 km/t og det dårlige byrum
-forklare hvad bæredygtighed er (og kunne referere til Brundtlandrapportens definition og materialepyramiden)
-forklare begreberne ’skala’ og ’målestoksforhold’
-benytte Jan Gehls kvalitetskriterier
-Bruge Kevin Lynchs fem elementer i en beskrivelse af et område
-Bruge Christian Norberg-Schulz' begreber ift stedets ånd
-perspektivere din studiebolig til nedslag i designhistorien (jf ekskursionen til København)

I portfolioen skal du have:
-print af interessant/vigtigt bygningsværk inkl noter til hvorfor du har valgt netop denne bygning
-skitse og noter til analyse af NAG (facade og grundplan af pladsen foran hovedindgangen)
-noter til dokumentarfilmen "Livet mellem husene" (udleveret ark med spørgsmål)
-noter og billeder fra ekskuesionen (inkl analyse af de bygningsværker vi ser)
-noter og billeder fra modulerne (fx ift Gehl, Lynch og Norberg-Schulz - gåtur/byanalyse i Nærum)
-brugerrejse for turen fra offentlig vej til egen bolig
-interview med dig selv og en medstuderende
-Noter/refleksion og skitser/screenshots fra din process i studieboligprojektet (sørg for at vise en reflekteret forståelse for de valg og fravalg, som du har foretaget)


Teori og praksis:
Info om Kevin Lynch og Christian Norberg-Schulz (PPT)
Dokumentaren "Livet mellem husene" af Jan Gehl er en central del af vores teoretiske fundament
Derudover læses s. 46-66 i grundbogen
Information og inspiration fra ekskursionen
Plancer og anden information fra "So Danish!" og "Age of Nature"-udstillingen

Sideantal ca 25
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 En på lampen - lampedesign til specifikt, selvvalg

Dette korte forløb har fokus på produktdesign og lamper.

Den tidligere ekskursion til Louis Poulsen var en del af researchfasen.
Som en del af jeres research og inspiration ser vi desuden et afsnit af Danmarks næste klassiker, ser filmen ’lys’, og I laver analyse og skitser af en specifik PH-lampe, som inspirerer jer.

Briefet er at lave en lampe til et valgfrit, men konkret rum (I kan vælge et fysisk rum fra jeres hverdag eller et rum i jeres studiebolig). Modellen til lampeskærmen laves af papir eller karton. I definerer selv det specifikke designbrief (er det fx en lampe til et spisebord, til at læse eller…?)


Teori og baggrundsviden:
PPT fra Louis Poulsen om PH
Den store danske encyklopædi: Belysningens historie (uddrag - upload) + andre korte artikle som er supplerende stof
Lamper (side 29 - 32) i Design og arkitektur, Jesper Beck
https://www.danmarkpaafilm.dk/film/ph-lys

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer