Holdet 2022 EN/m - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Borupgaard Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Christine Bregnsbo Fastholm, Michael Dyrby
Hold 2022 EN/m (1m EN, 2m EN, 3m EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb Crime in Fiction
Titel 2 Young Adult Fiction (værklæsning)
Titel 3 Literary Journalism and Narrative Nonfiction
Titel 4 Spectators and Group Thinking
Titel 5 Back to School
Titel 6 Inequality in Great Britain (exam)
Titel 7 From Battlemind to Homemind
Titel 8 The USA in Songs and Poetry (exam)
Titel 9 Hjælpemidler tilladt til eksamen
Titel 10 Artificial Intelligence
Titel 11 Conspiracy Theories
Titel 12 USA Election
Titel 13 Women of India (exam)
Titel 14 Evil in Shakespeare (Macbeth) (exam)
Titel 15 The City as a State of Mind (værklæsning) (exam)
Titel 16 Eksamensforberedelse og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb Crime in Fiction

Fælles engelsk grundforløb for alle engelskhold på Borupgaard om "Crime in Fiction" baseret på bogen "Case Reopened" (Lindhardt og Ringhof, 2017)


Modulplan. Crime in fiction

1 – Introduction to English in high school and Murder in the Classroom.
2 – Guy Walks into a Bar - Brief introduction to crime in fiction, focus on characterization.
3 – Genre definitions and theory – Vocabulary exercises.
4 -  Grammar. Introduction to Grammar assignment.
5 - A Study in Pink - Watching the episode together.
6 - A Study in Pink - Analyzing the film, focus.
7 - Introduction to App writer, reading in English & intro to second written   assignment .
8 – Writing lesson in which the students work on their crime stories while the teachers coach them.
9 - The Man who Loved Flowers - analysis
11 – Peer assessment of grammar & assignment back.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Young Adult Fiction (værklæsning)

Young Adult Fiction - værklæsning

In this topic we work with genre and subgenres of fiction. Students will read the novel "Every Day" by David Leviathan in its entirety to meet the requirement of A-level English.

Questions to be answered in the course of the work with the topic:
- What is genre and what characterises Young Adult fiction?
- What characterises the readers of Young Adult fiction?
- What role does gender and LGBTQ play in Young Adult fiction?
- What is fan fiction and how does it relate to Young Adult fiction?
- What do young people read and why?
- Narration: point of view, narrative voice


Materials:
David Leviathan: "Every Day", Ember, 2012

Trine Østergaard: "The English Handbook", systime, 2017, s.57-99


Learning goals:
The students train their reading skills
The students are aware of genre traits as a way of describing and categorising literature
The students know and can identify elements of the genre: identity, dystopia, stereotypes, instalove, fan fiction, subgenres, love triangles etc.
The students can discuss and evaluate the quality of YA fiction as a genre and in individual examples
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
This Is How I Learned English 25-11-2022
Young Adult Fiction 09-01-2023
Podcast opgave Young Adult Fiction 16-01-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Literary Journalism and Narrative Nonfiction

Formål:

Introduktion til at læse og analysere nonfiction
Kendskab til grundlæggende nonfiction genrer: newspapers, articles, magazines, blogs, reviews. biography, autobiography, podcast
Det retoriske pentagram
appelformerne
Viden om, hvordan elementer fra fiktion og ikke-fiktion ofte blandes og med hvilken effekt
Beskrivelse af stilleje og elementær stilistisk analyse
Opmærksomhed på argumentations opbygning både i tekster og elevers egen sprogproduktion herunder i skriftligt arbejde
Introduktion til non-fiction eksamensessay

Elevopgaver:
60 seconds lecture
Essay om nonfiction
Div. skriveøvelser i “Written Work Portfolio”

Stikord og begreber:
Expository Writing
Narrative Writing
Persuasive Writing
Inverted News Pyramide
Feature article
Op-ed, column
Editorial
Storytelling
Oral presentation
Types of speeches
ethos, logos, pathos
Rhetorical devices
Non-verbal communication
Low/ high style
Levels of formality
Claim, warrant, data,backing, qualifiers, rebutttal
Monological/ dialogical argument
Different types of arguments


Materialer:
Østergård: “The English Handbook”, systime, 2017-2019, s. 100-113, 144-158, 165-174

Brønsted, Larsen: “Narrating Truth”, Alt-i-Ord, 2021. Kap. “Truthfully” s. 13-51
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Non fiction analytical essay 27-02-2023
60 seconds lecture 19-03-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Spectators and Group Thinking

Materials:
The theme is based on the chapter "Spectators" from Engberg Pedersen, Grønvold, Ohland-Andersen: "Wider Contexts", Gyldendal, 2012

Description of the theme from the book:
The first part of this section focuses on conformity: people being spectators in the sense that they go with the crowd and do what other people do, either because they don’t question what they do or because they do not have the inner strength to go against the majority.
The second part of the section deals not only with people’s unwillingness to go against the crowd, but with people’s desire to observe the unhappiness and danger experienced by others, or even their deaths.

Documentary film AMY (2015) British documentary film directed by Asif Kapadia
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Podcast opgave 2 04-05-2023
Analytical essay 3 11-05-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Back to School

Læringsmål:
Repetition af analysemetoder og begreber til forskellige genre fra sidste skoleår
Kendskab til UK og USA skolesystemer
Kendskab til holdninger til skolegang gennem historiske og nutidige tekster af forskellige genrer
Viden om at argumentere og diskutere om aktuelle problemstillinger i en faglig sammenhæng
Innovationsforløb og karrierelæring


Spørgsmål som undersøges i forløbet:
Hvorfor går man i skole?
Hvad er motivation og hvordan kan skoler virke motiverende eller det modsatte?
Hvad skal vi med skolen, når der er AI og Chat gpt?
Hvordan udtrykkes holdninger til skolegang i forskellige genrer og forskellige tidsaldre?
Hvilken betydning har social  ulighed i forhold til uddannelse?
Hvordan opbygger man et argument og hvilke vendinger og strategier er vigtige i en diskussion?

Forløbet munder ud i et innovationsforløb om FNs verdensmål om hvordan uddannelse kan afhjælpe fattigdom i den 3.verden.

Introduktion til materiale "Cambridge Advanced English"

Materialer:
William Blake: "The Schoolboy"
Logan La Plante: "Hackschooling Makes Me Happy", TED-Talk 2013
"Home schooling is widening attainment gap between rich and poor, finds report", The Guardian, 2021
"The Boy on the left had no future...", artikel, (fra "Contexts" antologi)
Charles Dickens: "Hard Times", romanuddrag kap. 1 (fra Munksgaards Engelsk antologi)
Netflix dokumentar: "Daughters of Destiny" - uddrag
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriveøvelse Cambridge 22-08-2023
Skriveøvelse 2 argumentationsanalyse 08-09-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Inequality in Great Britain (exam)

Emnet danner også baggrund for klassens SRO med samfundsfag om ulighed i Storbritannien.

Materialer:

DR-TV serie: "Anne og Anders i Brexitland" (2023) - set i uddrag.

Film: "I, Daniel Blake", Ken Loach (2016)

Boris Johnson "Levelling Up Speech" (2021)
https://www.gov.uk/government/speeches/the-prime-ministers-levelling-up-speech-15-july-2021

Dokumentarfilm: How Ken Loach Directs a Movie", https://www.youtube.com/watch?v=69-wmL42ysg


Supplerende stof som baggrundsmateriale til SRO - tilbud til eleverne. Ikke alle har læst de samme:

Om filmen:
UK social security payments 'at lowest level since launch of welfare state' The Guardian (2019)

How important is social class in Britain today? BBC (2016)

https://www.information.dk/kultur/2016/12/ingenting-ken-loach-kaldes-roede-ken Monggård (2016)

How Movies Can Change Our Minds - The New York Times Guida (2015)

The Labour Party Partiets hjemmeside (2023)

How can films be politically engaging? - The Boar Student newspaper, Alexander (2019)


Om Boris Johnson talen:

Boris Johnson: What is the PM's relationship with the truth? - BBC News

Boris Johnson’s ‘levelling up’ speech: what he said – and what he really meant | The Independent Rentoul, The Independent (2021)

Did Boris Johnson explain what ‘levelling up’ actually means? | The Independent
Stone, The Independent (2021)

An analysis of Prime Minister Boris Johnson’s speech - Speak to Lead!
Bay, Speak to Lead, Academy of Rhetorics (2019)

Why public schoolboys like me and Boris Johnson aren’t fit to run our country | Private schools | The Guardian  Beard, The Guardian (2021)

Understanding Boris Johnson's appeal: performative rebelliousness, impishness, and indiscipline | British Politics and Policy at LSE Margoulis (2019)

https://en.wikipedia.org/wiki/Populism  

Forskere: Sådan brænder populistiske partier igennem - Altinget - Alt om politik Altinget website (2016)

UKBIC opened by Prime Minister Boris Johnson MP UKBIC website (2023)   






Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriveøvelse 3 09-11-2023
Skriveøvelse 4 SRO resume 12-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 From Battlemind to Homemind

We look at how veterans experience PTSD and how society reacts to them. Different genres from different ages are read to investigate how authors write about people traumatized by war e.g. PTSD and how they use the condition to convey their message.

Furthermore Wilfred Owen's poem "Dulce et Decorum est" and Jessie Pope's "Who's for the game" and some posters from the time are examples of WWI attitudes to soldiers' duty and task.

Questions to be answered in the course of the topic:
- What strategies do governments use to make people go to war? (WW1)
- How does it feel to be at war and how is it expressed?
- Is it possible to return home and deal with the experiences? Normalisation?
- How does society look at people with PTSD?
- How can PTSD be treated?
- What role can literature, film etc play in dealing with PTSD?
- How is war used symbolically and metaphorically in the arts?
- How can war be seen as both terrifying and fascinating at the same time? E.g. war films.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eks.essay 1 - tekst "Red Flag" 19-01-2024
Eks. essay 2 04-03-2024
Grammatik/ sprogdel eks.opg 20-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 The USA in Songs and Poetry (exam)

Vi ser på moderne amerikanske samfunds- og kulturforhold gennem digte og sange. Forløbet inddrager og uddyber elevenes allerede eksisterende viden om amerikanske forhold.  Eleverne har set div. videoer hjemme som opsamling og baggrundsviden inden arbejdet med teksterne i timen.

Fokus er tekstanalyse og viden om amerikanske værdier og grundholdninger.

Fra antologien "Worlds of English":
Quiz om US historie
"The World's Love hate relationship with the US"

Emma Lazarus: "The New Colossus"

Ana Castillo: "We would like you to know" (Latinos)

Jason Aldean: "They don't know" + musikvideo analyse: https://www.youtube.com/watch?v=vKEp8uGrcjU (Small town USA)

Langston Hughes: "I, too" (Black Americans)

Walt Whitman: "I hear America singing"

Gwendolyn Brooks: "the mother" (1945) (pro life - pro choice)


"What are the most important American values"
"https://usahello.org/life-in-usa/culture/american-values/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eks.essay 4 13-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Artificial Intelligence

Forløbet handler om muligheder og begrænsninger i brugen af kunstig intelligens (AI) og om hvordan den kan påvirke elevernes studier og senere arbejdsliv.

Fokus er på non-fiction tekster og dokumentarfilm og analyse af disse. Centrale begreber:
artificial intelligence
uncanny valley
antropomorphism


Spørgsmål som undersøges i forløbet:
What is artificial intelligence?
What tasks can be done by artificial intelligence and do we want it to?
What is the relationship between human beings and AI?
What are the ethical consequences of AI?

Discussions in class:
How can AI be used constructively in a learning context?
How will AI impact the future studies and work places of the students?

Materialer:

Joy Buolamwini: How I'm Fighting Bias in AI
https://www.youtube.com/watch?v=UG_X_7g63rY (TED Talk)

Asimov: "The Robot Chronicles"



Video om britiske A-level students karakterbedømt med AI under Co-Vid.
Video om anthropomorphism

Elevproduktioner:
Debatindlæg
Analytical essay med non fiction analysis
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Personal Essay 19-08-2024
Short film pitch and plan 03-09-2024
Lille 2 17-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Conspiracy Theories


I dette forløb har vi arbejdet med konspirationsteorier. Teksterne i forløbet har været non-fiktion, hvilket betyder at vi har trænet vores evner ud i denne type af analyse. Fokus i forløbet har været at træne elevernes evne til at gennemskue, analysere og modbevise konspirationsteorier ved at dekonstruere konspirationsteoretikerens retorik og ved at bruge faglige og videnskabelige metoder.

Desuden ser vi på det amerikanske valg 2024 sammen med samfundsfag.

Teoritekster:
Truthers - On Conspiracy Theories (2021) - Fra bogen "Narrating Truth" - Katrine Brøndsted og Mathias Larsen
The Conspiracy Theory Detector (skeptic.com) - Michael Shermer

Helping people Escape a Rabbit Hole of Conspiracy Theories (www.psychologytoday.com) https://www.psychologytoday.com/intl/blog/freedom-mind/202208/helping-people-escape-rabbit-hole-conspiracy-theories


Kernetekster:
Enemies from Within (1950) - Joseph R. McCarthy
The Madness of David Shayler (2011) - Jon Ronson


Eleverne har desuden arbejdet i grupper med at undersøge en konspirationsteori efter eget valg og med at lave en strategi for at "debunke" denne teori og for at lave en "intervention " over for en konspirationstilhænger.


Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Lille opg. 3 23-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 USA Election

Forløbet ligger i fortsættelse af arbjdet med konspirationsteorier og Trumps retorik. Vi ser på vælgere uden for storbyen med en tekst om Hillbilly kultur og en tekst af Sasha Baron Cohen.

Desuden analyse af valgvideoer som eleverne selv har udvalgt.

Eleverne har arbejdet med non-fiction genren i forhold til eksamensopgaver.

Materiale:

Matthew Smith: Revisiting Middletown Ohio, https://theconversation.com/revisiting-middletown-ohio-the-midwestern-town-at-the-heart-of-jd-vances-hillbilly-elegy-234975

Charly Bolton: Beyond Hypocrisy. The Utility of JD Vance's Hillbilly Elegy": https://amherststudent.com/article/beyond-hypocrisy-the-utility-of-jd-vances-hillbilly-elegy/

Sasha Baron Cohen: We Must Save Democracy From Conspiracies, https://time.com/5897501/conspiracy-theory-misinformation/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eks.opg. 1 13-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Women of India (exam)

Basic knowledge on a former English colony with a special focus on history, culture, and language. Standard language and variations of the English language as a way of communicating globally).
Knowledge of Indian culture, customs, and traditions, with a perspective towards other English-speaking countries.
Knowledge on historic non-violent demonstrations
Be able to take part in debates on women’s rights and problems in India in regard to equality between sexes.

UVB: https://docs.google.com/document/d/1frEUxbX4ZdoqA2HU3dY2g0-UzKeRorFQTUw3rABXjS4/edit?tab=t.0#heading=h.17dp8vu
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 14 Evil in Shakespeare (Macbeth) (exam)

Thematized reading of selected works from Shakespeare; knowledge of the time of Shakespeare, his works, and the cultural and historic time. Also, practicing doing presentations.

Focus of this theme is on evil in Shakespeare. We have have several dialogic readings.

UVB - Evil in Shakespeare: https://docs.google.com/document/d/1DEJ9fIuzEFN6MUXPfr__7ShWPw8X9troWote5hrvlfY/edit?tab=t.0#heading=h.30j0zll
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammar 2 02-03-2025
Grammar 2 - Opgavesæt 9+11 16-03-2025
EN 4 - Test 31-03-2025
EN 4 - Test 02-04-2025
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 The City as a State of Mind (værklæsning) (exam)

Fokus på litteratur og film om storbyen i USA. Vi forholder os til karakteristika ved disse tekster og har et fokus på noir-genren.

UVB: https://docs.google.com/document/d/1pb0i9SXrCONz6N-1nB_XbwTwQ5woFzy3VQU6a5GAiKw/edit?tab=t.0#heading=h.35nkun2
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Værklæsning - Double Indemnity 20-04-2025
EN 5 - podcast (omlagt) 04-05-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Eksamensforberedelse og repetition

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer