Holdet 2024 sa/a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Borupgaard Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Hans Jørgen Slivsgaard
Hold 2024 sa/a (1a sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb: Identitetsdannelse og sociale medier
Titel 2 Økonomi og velfærdstat
Titel 3 Hvem bestemmer i DK?
Titel 4 Køn og identitetsdannelse
Titel 5 Social differentiering og kulturelle forskelle

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb: Identitetsdannelse og sociale medier

Identitet og sociale medier.

I dette forløb fokuseres der på identitetsdannelse og de sociale medier.
Der arbejdes med forskellige socialiseringsbegreber (primær/sekunddær og dobbeltsocialisering) samt hvordan individet vha. social kontrol, normer, sanktioner påtager sig forskellige sociale roller. Der arbejdes også med forskellige identitetsformer samt Honneths anerkendelsesbegreber.
I forlængelse heraf arbejder vi med, hvorvidt sociale medier påvirker unges trivsel og risiko for udvikling af stress. I den forbindelse arbejdes der med Hartmut Rosas teori om Accelerationssamfundet.
I forløbet arbejdes der med forskellige former for empiri til at belyse problemstillingerne ligesom eleverne reflektere over, henholdsvis kvantitativ og kvalitativt materiales muligheder og begrænsninger.

Faglige mål:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå.
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer.
- Formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber

Kernestof:
- Identitetsdannelse og socialisering
- Kvantitativ og kvalitativ metode  

Materiale:
Grundbogsstof:
Peter Brøndum og Thor Banke Jensen: Luk samfundet op!. 4. udgave. Forlaget Columbus, s. 29-37, figur 2.16 side 49 (Honneth), 52-58.figur 2.16 side 49)

https://vimeo.com/524216641 (om forskellige identitetsformer)
https://vimeo.com/582936964/0e6d526779 (om Internettets betydning for individet)

Filmen Kontra (2024) er set i biografen.
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Økonomi og velfærdstat

Forløb i økonomi med om dansk økonomi og velfærdsstaten.

Kernestof:
- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
- det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomiske styringsinstrumenter.

Materiale:
Peter Brøndum og Thor Banke Hansen: Luk samfundet op!, 3. udgave, kapitel 8 & 9
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Hvem bestemmer i DK?

Formål:
Forløb med fokus på partier og ideologier, det politiske system, typer af magt, demokratiformer, deltagelses-kanaler og med- og modborgerskab. I forbindelse med forløbet har eleverne arbejdet med de politiske parties hjemmesider.

Kernestof:
-politiske partier i Danmark og politiske ideologier
-politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng
-politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund

Materiale:
Luk samfundet op! 4. udgave. Peter Brøndum og Thor Banke Hansen, Columbus 2022. Kapitel 5, og 6.


Politiske partiers hjemmesider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Køn og identitetsdannelse

Forløb om ligestilling og identitetsdannelse i det senmoderne samfund:

Kernestof:
- ligestilling mellem kønnene.
- identitetsdannelse

Materiale:
Peter Brøndum (m.fl.): Luk samfundet op!, 4. udg., s. 11 -24, samt kapitel 3.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer