Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - Borupgaard Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Kinesisk A
|
Lærer(e)
|
Cathrine Strange
|
Hold
|
2024 3g KI (3g KI)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
过暑假 guo shǔjià
At holde sommerferie 过暑假 guo shǔjià
Det primære fokus på forløbet er træning af mundtlige færdigheder, herunder repetition af spørgeord, tid og sted i sætninger, at forstå og svare på basale spørgsmål.
Introforløbet afsluttes med et lille elevoplæg om sommerferie.
Grammatik:
fokus på dannelse og placering af det progressive aspekt 正在。。呢 zhèngzai。。ne
verber i serier (Jeg tager tog til Sverige mm)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Udkast til oplæg
|
15-08-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Kommunikation jiāoliú 交流
Formål:
Gennem læsning af breve, e-mails og SMS’er på kinesisk oparbejdes elevernes skriftlige kompetencer for struktur og opbygning i breve og e-mails. Forløbet har særlig fokus på konjunktionspar, så træning af konjunktionspar og skrivning af e-mails og breve. Mundtligt er fokus på genfortælling af kendt tekster, hvordan man laver resume til eksamen samt anvendelse af konjunktionspar i mundtlig kommunikation.
Faglige mål:
skrivning af breve og e-mails
få overblik over frekvente konjunktionspar
træning af sammenligninger med 没有,那么 (比 A和B一样 repeteret i forløb om 我的学习)
introduktion til 给
det progressive og vedvarende aspekt, 正在。。呢,着
at kommunikere om billeder og inddrage det progressive og vedvarende aspekt
Kernetekster:
Kommunikation jiāoliú 交流, del 2: e-mails, og del 3: SMS’er, fra kapitel 21 i Kinesisk 2, Lene Bech, 2007.
Sosiale medier i dagens Kina, NDLA, 2021
Supplerende materiale:
Sociale medier 社交媒体, NCFF (underemne 1 efterår 2021)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Konjunktioner- email
|
29-08-2024
|
E-mail
|
14-09-2024
|
Lytteøvelse
|
19-09-2024
|
Opgave 2 Spørgsmål til tekst
|
30-09-2024
|
Lytteøvelse #2
|
01-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
我的学习 wǒ de xuéxi Mine studier
我的学习 wǒ de xuéxi Mine studier
Forløbet bygger videre på gloser og grammatik fra 1g, hvor der blev arbejdet med generel introduktion til hverdag og studieliv. I dette forløb fokuseres på udvidelse af ordforråd, samt opnåelse af en bredere forståelse for betydningen af studier i Kina. Undertemaer indenfor emnet er: studiepres, jobmuligheder, sønlig ærbødighed (孝顺), pædagogik i Kina hhv.Danmark og uddannelsessystem.
Tekster:
谈爱好 tán àihao
谈运动 tán yùndong
写汉字 xiě hànzi
Supplerende tekster:
"Familie, levevilkår og de unge", Laura Dombernowsky, Kinesiske Perspektiver
"Uddannelse og pædagogik", Stig Thøgersen, Kinesiske Perspektiver
Kulturelle noter fra Kinesisk 3, 我的学习 (孝顺)
"China's students take on tough Gaokao university Entrance exam", John Sudworth, BBC news
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opgave 2 maj 2021
|
09-10-2024
|
Ny opgave
|
12-12-2024
|
Opgave i hobby og fritid
|
13-12-2024
|
Skriveopgave
|
09-01-2025
|
Lytteopgave
|
14-01-2025
|
Ny opgave (2)
|
15-01-2025
|
Skriftlighed
|
28-01-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
35 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Kærlighed 爱情
I dette forløb ser vi på kærlighedens betingelser i Kina - både i republiktiden og i det moderne Kina.Der er fokus på at kunne udtrykke sig om kærlighed, ægteskab og dating. Samt at læse supplerende materiale om hvordan kærlighed og ægteskab traditionelt har været anset i Kina. Dette suppleret af filmen "huozhe" Lifetimes, der giver godt indblik i emnet omkring år 1900.
Kultur/ historie: Vores verdens historie 1 , 2019, s. 167, 168, 169, 170.
Tekst: 中国人好像最喜欢 26 岁左右结婚
Tekst: debat: 我是一个单身妈妈,怎么生活?
Film: 活着 af Zhang Yimou
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Perspektivering
|
06-03-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1037/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73106613807",
"T": "/lectio/1037/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73106613807",
"H": "/lectio/1037/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73106613807"
}