Holdet 2025 bk/1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Borupgaard Gymnasium
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Julie Kierkegaard Galsbo
Hold 2025 bk/1 (1g bk/1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 kroppen
Titel 2 landskabet
Titel 3 samtidskunst - installation og street art
Titel 4 Eksamensprojekt og træning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 kroppen

Tilladte elektroniske hjælpemidler i forberedelsen:

Lectio: links og dokumenter knyttet hertil - undtagen beskedfunktionen


Forløb om fremstillingen af menneskekroppen fra antikken og frem til i dag med hovedvægt på skulpturen.
Der er fokus på fremstillingen af forskellige menneskesyn i kunsten startende med antikkens over modernismens og surrealismens til nutidens. Der lægges vægt på, at eleverne lærer at analysere skulpturers form, betydning og kontekst forstået som tilknytning til stedet. Afsluttende tagere vi på ekskursion til Thorvaldsens museum og ser udstillingen: Bharti Kher: Mythologies.

Centrale begreber:

skulpturanalyse div. formanalytiske begreber bl.a.. åben-lukket, statisk-dynamisk, skala og proportioner
den klassiske krop
kontrapost
idealiseret realisme (idealisme)
modernisme - bredt defineret
surrealisme: spontan og bevidst
symbolik - kulturelle og kontekstuelle
kontraster
bemaling
materialer
stedsspecifik kunst


Praktisk arbejde:
idealiseret realistisk torso af nøgen kvinde/mand i ler
modernistisk lertorso
Cadavre exquis
surrealistisk collage af krop
surrealistiske bemaling af en af skulpturerne
stedsspecifik forestillet placering af skulptur
abstrakt skulptur med fokus på materialer


Læst/set:
- 'Kroppen i Kunsten'  Wolters, Jonas 'magtens portrætter' i 'Temaer i kunsten' af det ny forlag, 2013 s. 53-55
- 'Antikke skulpturer havde masser af farver' Asbjørn Mølgaard Sørensen: Kilde: https://videnskab.dk/kultur-samfund/antikke-skulpturer-havde-
masser-af-farver Sidst set 19/10 2018
- 'skulptur og rum' Janne Yde. Tekst om skulpturelle arbejdsmetoder og formalanalyse.
- 'Hvad er surrealisme?' uddrag fra 'Fantastiske kvinder' undervisningsmateriale fra Louisiana.
- 'Stedsspecifik kunst - en introduktion' (ca. 6 sider)  kunststeder_louisiana: https://www.kunsteder.dk/tema/stedsspecifik-kunst-en-oversigt sidst set. 25. maj. 2024

omfang: ca. 23 sider
     

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 landskabet

I dette forløb er der i første omgang fokus på at lære den basale teknik for at kunne male landskaber. Dvs. farvelære + rumlære.
Derefter dykker vi ned i forskellige perioder, hvor landskabsmaleri har været centralt. Vi starter med impressionismen, springer derefter tilbage til Guldalderen for at slutte i nutiden hos Allan Otte. Vi undersøger, hvad de gerne vil vise med deres landskabsmalerier. Det gør vi bl.a. ved at sammenligne Guldalderens skildring af det dansk bondeland med Allan Ottes. I impressionismen lægger vi desuden vægt på, hvordan de malede ved selv at prøve at male som dem.
VI undersøger desuden natursynet i de forskellige landskabsmalerier og diskuterer om de forskellige kunstnere/perioder registrerer, forskønner eller kritiserer det landskab, som males. Afsluttende har eleverne ultrakort om malerier, som bryder med den realistiske rumgengivelse.

Kreative opgaver:
Male frugter ud fra forskelig slags teknik
Farvecirkel (valgfri)
maleri af forestillet landskab med rumlige effekter
Indtegning af perspektivlinjer på fotos
Lineær perspektiv tegning
Impressionisme: Fotos af lys i i naturen
Tegneøvelser: 1) genstand tegnet med konturstreg 2) genstand tegnet med fokus på lys og skygge insp. af impressionisten Seurat.
Impressionistisk landskabsmaleri ud fra foto
2 delt collage: Del 1: romantiske motivdele fra selvfundne romantiske malerier sat ind på foto af landskab. Del 2: motivdele fra nutidens bondeland tegnet/malet på.
Papirklip: 2 rum blandet sammen – inspireret af Kasper Bonnen


Teoretiske begreber:
-malerteknik (al prima, lassering, forsletning, pastos, pointilisme)
-farvelære med vægt på diverse kontraster + basale begreber som primær, sekundær, valør, kulør, rene, brækkede
- rumlære
-kompositionslære med vægt på det statiske, dynamiske, balance og blikfang
- impressionisme
- guldalderens skildring af livet på landet
- forskønnelse, kritik og registrering
- Finks natursynskategorier med vægt på udvalgte

Læste tekster:
- JGs noter om malerteknik - baseret på Andersen, Henrik Scheel og Laursen. 'Billedkunst - metode, kronologi, tema' Systime, 2015 s. 40
-farvelære: https://www.youtube.com/watch?v=CpGXjuMmo60&t=7s Sidst set 1. maj 2026
- JGs noter om rumlige effekter
- perspektiver i kunsten 'Temaer i kunsten 2' Wolters, Jonas 'Det ny forlag' 2018 s. 17-21
-udleverede noter om komposition (10 sider)
- video om at tegne lineært perspektiv fra Circular Art School: https://www.youtube.com/watch?v=XRrKohWdpeQ sidst set. 1.5 2026
- 'impressionismen og øjeblikkets landskab' 'Temaer i kunsten' Wolters, Jonas 'Det ny forlag' 2013 s. 24-25
- Sammenklip fra undervisningshæftet '‘National identitet’ SMK: http://www.smk.dk/fileadmin/user_upload/Dokumenter/udforsk-­‐
kunsten/undervisning/undervisningsmaterialer/indblik_nationalidentitet_2006.pdf sidst set 1. maj 2026.
- Finks natursyn: ’Kunstens stemmer’: https://kunstensstemmer.systime.dk/?id=292#c2053 sidst set: 1.maj 2026

ca. 30 sider ekskl. videoer og billeder.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 samtidskunst - installation og street art

I dette korte forløb dykker vi igen ned i samtidskunsten - mere specifikt to nyere måder at lave kunst på, nemlig installationen og kort street art. Eleverne lærer om, hvad der kendetegner installationskunst og analyserer en enkelt installation men ser eksempler på flere, før de selv laver en model af en installation, som kan sætte vores forhold til naturen til debat. Derefter har vi et par enkelte moduler om street art med fokus på, hvad der er specielt ved denne kunstform. Eleverne laver selv skitser til street art værker, som forholder sig til det sted, hvor de placeres. Vi bruger begge kreative opgaver til at træne det at få ideer til værker før eksamensprojektet.

begreber:
-installation
-beskuerinddragelse
- street art
-stedsspecifik


kreativer opgaver:
- model af installation, hvor menneskets forhold til naturen sættes til debat
- street art skitse/ værk

Læste tekster:
- om installation lidt forkortet fra Ibogen 'Billedkunstbogen af Katrine Charlotte Busk:
https://billedkunstbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=171. sidst set 1.5 2026

ca. 2 sider ekskl. billeder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Eksamensprojekt og træning

Eleverne laver eksamensprojekt ud fra emnet 'liv og død'.
Indledende vil vi arbejde med idegenerering, hvor eleverne kommer igennem åbne-lukke modellen for at få flere ideer. JG præsenterer dem for en række værker til inspiration, og der bliver afsat tid i undervisningen til at eleverne individuelt kan arbejde med, hvordan teori fra undervisningen har relevans i deres projekt. Derudover vejleder JG individuelt igennem hele processen. Eleverne for samlet set haft 7 moduler til projektet.

begreber:
vanitas (ultra kort)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer