Holdet 3z DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Allerød Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Nathalie Halphen, Pernille Aagaard Sparre
Hold 2023 DA/z (1z DA, 2z DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Mundtlighed
Titel 2 Krimi + VÆRK 1: Stiletto
Titel 3 Fortællere - del 1
Titel 4 DHO optakt
Titel 5 DHO - Sagaer - VÆRK 2: "Ravnkel Frøjsgodes saga"
Titel 6 Fortællere - del 2
Titel 7 Hvem er jeg?  + VÆRK 3: Banedanmark
Titel 8 Medieteori, nyhedsformidling og fake news
Titel 9 Faglig formidling
Titel 10 VÆRK 4: Institutionaliseret
Titel 11 Firenze - fra renæssance til romantik
Titel 12 Skriftlighed

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Mundtlighed

Forløbet danner overgang fra grundforløbet og har især fokus på forskellen på den private og den faglige samtale og taler. Der bygges videre på den grundlæggende viden, fagbegreber og analyseværktøjer indenfor sproglig og retorisk analyse, som blev introduceret i grundforløbet. Eleverne skal blive i stand til at analysere taler med fokus på genre, opbygning, retoriske virkemidler, para- og nonverbale virkemidler samt og kommunikationssituationen. Endvidere introduceres simpel argumentationsanalyse. Desuden skal eleverne blive mere bevidst om deres egen produktion af tale (sidste aflevering i grundforløbet) og fremførelsen af den og øve sig i at give respons til hinandens taler.

Formål:
• At kende forskellen på den private og faglige samtale
• At få en større forståelse for hvordan man som elev bidrager kvalificeret og ansvarligt i den faglige samtale i under-  visningen
• At lære om grundlæggende retorisk analyse og praksis
• At forstå og anvende begreberne om retorik, argumentation (overfladisk), para- (intonation, pausering osv.) og nonverbal kommunikation (gestik, mimik og positur)
• At forstå de tre klassiske talegenrer og Ciceros retoriske pentagram (repetition fra GF)
• At analysere taler og vurdere dem i forhold til situationen, afsender-modtager-forhold og formidling af budskab
• At skrive og fremføre en tale ud fra den klassiske tredeling/disposition og med retoriske virkemidler samt bruge stemmeføring og kropssprog
• At give klassekammerater feedback på deres taler
• At skrive i den analyserende skrivegenrer
• At skrive tematiske indledninger efter "tragtmodellen"

Kernebegreber:
Den private og faglige samtale (hensigt, form, roller - herunder turtagning)
• Talegenrer
• Para og non-verbal kommunikation
• Appelformer
• Denotation og konnotation
• Sproglige billeder og stilfigurer
• Ciceros pentagram – de 5 dele
• Toulmins argumentationsmodel og argumenttyper

TEKSTER - ca. 25 sider

Grundbøger:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (uddrag): Disposition, Systime
Marie Zeuthen Helstrup & Tina Slot Simonsen”Mundtlighed i dansk”, Systime, 2022, kap.4 (uddrag)
Solveig Bennike mfl: "Faglige forbindelser", uddrag s.192-204, Dansklærerforeningens forlag, 2005

Taler:
H.K.H. Prins Christians tale i anledning af Prinsens 18-års fødselsdag, 15. oktober 2023, dansketaler.dk
Jens Stoltenberg: Mindetale for ofrene i Utøya i Oslo Domkirke, 24.7.2011, Statsministerens kontor (norsk version og dansk oversættelse ved Bodil Marie Gade)
Taler fordelt i grupper til mundtlig fremlæggelse:
- Anna Juuls nytårstale 31.12.2022
- Dronning Margretes nytårstale 31.12.2022
- Mette Frederiksens undskyldningstale til Godhavnsdrengene, 2019
- Mathias Uglebjerg Vinholt tale ved demonstrationen mod uddannelsessnobberi, 2022
- Niviaq Korneliussens takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris, 2021
- Laura Vinstrups tale ved klimastrejken Fridays for Future, 2019
- Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla, 26.8.2020

Lærernes oversigter og power points:
Vejledning - analyse - taler
Sproglige figurer- billeder - oversigt - taleanalyse
Power point: Intro dansk, Taler - dansk - intro - grundlæggende begreber, Argumentation (...), Mundtlighed (...), Indledninger - citatanalyse (...)

Arbejdsformer:
Læreroplæg, klasseundervisning, gruppearbejde, mundtlig fremlæggelse, individuelt skriftlige arbejde




Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tale til studieretningsklassen 06-11-2023
Dansk aflevering 1 Taleanalyse 27-11-2023
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Krimi + VÆRK 1: Stiletto

Forløbets overordnede formål er, at eleverne lærer krimigenren og den karakteristika at kende i flere forskellige teksttyper med fokus på fiktion. Eleverne skal kunne analysere krimitekster med vægt på genren, dramaturgi, karakterer, miljø og virkemidler (lyd, klipning, billedside, symbolik, stil og streg), dramaturgi, fortællerforhold - her særligt den upålidelige fortæller samt perspektivere til samfunds-, mediemæssige og psykologiske forhold.
Der er i forløbet anvendt forskellige arbejdsformer med fokus på læreroplæg, gruppearbejde og elevfremlæggelser.
I det skriftlige arbejde er der lagt vægt på progression i forhold til den forrige skriftlige aflevering især med henblik på struktur, indledning, brug af faglige begreber og tekstdokumentation. Forløbets skriftlige aflevering er tv-serie analyse (Forbrydelsen, S1E1).

Faglige mål:
• At kende krimigenrens karakteristika og dens forskellige formater
• At få kendskab til den grafiske roman og analysebegreber, der knytter sig til den
• At få kendskab til novellens karakteristika og anvendelse af en upålidelig jeg-fortæller
• At få kendskab til radiomontagen/podcast og anvende analysebegreber om især format, komposition, fortællerforhold, lyd
• At få kendskab til tv-dramagenren, herunder historisk udvikling, berettermodel, multiplotmodellen og karaktertyper og filmiske virkemidler
•  At kende til public servicebegrebet og DR’s anvendelse af ”den dobbelte historie”
• At kunne identificere krimigenren og analysere en fiktiv (medie)tekst ved at inddrage viden om krimigenren og de gennemgåede analysemetoder og elementer.  
• At arbejde metodisk og reflekteret med skriftlighed

Materialer (ca. 185s):
Uddrag fra diverse tv-krimiserier: "Ka De li´østers", "Rejseholdet", "Dicte", "Broen"
Afsnit 1, sæson 1 af "Forbrydelsen", DR, 2007
Palle Schmidt: "Stiletto" (grafisk roman = VÆRK 1), 2013
Pia Juul: "En flinker fyr" (novelle), 2005
Podcast: "Kvinden med den tunge kuffert", del 1, Third Ear, 2016
Filmcentralens filmleksikon
Uddrag fra Håndbog til dansk om personkarakteristik, miljø, fortæller
Berit Riis Langdahl, Mimi Olsen og Pia Quist: Krydsfelt - Grundbog i dansk, uddrag om "Tv-fiktion i serieform" 3.udg. i-bogsudgave, 2019
Simon Roliggård: "TRUE CRIME HVAD HAR MEDIERNE GANG I?", Politiken, 20. april 2019, Politiken

Diverse lærerudarbejdede power points om genre, begreber, analyse:
Introduktion_forløb_genre_krimi (...)
Dansk_tv-drama_historisk_dramaturgi (...)
Podcast_intro_opgaver
Grafisk roman_genretræk (...)
Film noir

Skriftligt arbejde:
at kunne skrive en analyserende artikel om en medietekst (tv-serie og evt. podcast)
at arbejde med kreativ skrivning i form af "manus" til krimipodcast

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk aflevering 2 Analyse af tv-serie 18-01-2024
Dansk aflevering 3 Podcast 11-02-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fortællere - del 1

Studieplan/Undervisningsbeskrivelse

Forløbet falder i 2 dele, da det afbrydes af DHO forløb

I dette forløb skal eleverne lære de forskellige elementer i analyse af fortællerforhold og fremstillingsformer, både i litterære og medietekster og ved kreativ skrivning med forskellige fortællertyper og synsvinkler.
Der vil være fokus på den alvidende fortæller - i traditionel og mere "moderne" version og den upålidelige jeg-fortæller.
Vi vil også se på karakteristiska ved den klassiske novelle overfor den moderne novelle og arbejde videre med filmisk analyse.

Faglige mål fra læreplanen:
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med
formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i
Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

MATERIALER:

Litterære tekster:
Små uddrag af 4 tekster:
- Peter Adolphsen: "Madeleine. Lille trist roman" fra Små historier, Samleren, 1996.
- Adda Djørup: "Der er ingen ende på Paris" fra Poesi og andre former for trods, Samleren, 2015.
- Helle Helle: "En stol for lidt" fra Rester, Samleren, 1996
- Pablo Llambias: "Jeg åbnede mig over for T" fra Hundstein, Gyldendal, 2013
Martin Andersen Nexø (KANON): "Pelle erobreren" (uddrag fra romanens begyndelse, "Barndom"), 1906-10
Jan Sonnergaard: "Sex", novelle fra novellesamlingen "Radiator", 1997
Kaspar Colling Nielsen: "Pelikanen", uddrag/novelle fra "Mount København, 2010
Jens Blendstrup: "Sofus er læge og mor er syg", novelle fra samlingen ", 2002

Medietekst:
David Fincher: "Fight Club", film, 1999

Baggrundstekster:
Jens Breindahl og Louise Debois: ”Litterære undersøgelser – introduktion til tekstlæsning - uddrag: Intro til teksten og den upålidelige fortæller”, Systime, 2024
Mimi Olsen, Jan Aasbjerg Petersen, Cecilie Ruby Tolstrup: "Dansk i tiden - grundbog i dansk" - uddrag: "Fortællertyper i epik og lyrik", Systime, 2022
Helle Kannik Haastrup: David Fincher (afsnittet om Fight Club), Kosmorama, 227-228
Forfatterweb:
- Peter Adolpsen: https://forfatterweb.dk/oversigt/adolphsen-peter
- Adda Djørup: https://forfatterweb.dk/oversigt/zdjoerup00
- Helle Helle: https://forfatterweb.dk/oversigt/zhelle00
- Pablo Llambias: https://forfatterweb.dk/oversigt/zllambias00
- Martin Andersen Nexø: https://forfatterweb.dk/oversigt/znexoe00
- Jan Sonnergaard: https://forfatterweb.dk/oversigt/zsonnergaard00
- Kaspar Colling Nielsen: https://forfatterweb.dk/colling-nielsen-kaspar
- Jens Blendstrup: https://forfatterweb.dk/oversigt/blendstrup-jens-1

Lærerudarbejdede oversigter og power points:
Fortællertyper - kort oversigt
Den upålidelige jegfortæller
Moderne fortælling - alvidende fortæller
Fortællerforhold - film ("Dansk i tiden")
David Fincher - intro - auteur
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 DHO - Sagaer - VÆRK 2: "Ravnkel Frøjsgodes saga"

UNDERVISNINGSBESKRIVELSE

Dansk-historie-forløbet handler om Middelalderen, der er en afgørende periode i Danmarkshistorien. Her finder dannelsen af staten sted, og kristendommen gør sit indtog i Danmark. Både historiske kilder og periodens litteratur giver indsigt i samfundsudviklingen, normer og livssyn. I faget dansk læser vi genrerne saga, folkevise og folkeeventyr. Forløbet leder frem til Dansk-Historie-Opgaven (DHO), der er den første af tre store, skriftlige opgaver i gymnasiet, hvor eleverne træner at arbejde videnskabeligt og tværfagligt ud fra en opgaveformulering. DHO-opgaven forsvares ved en mundtlig årsprøve. Forløbet indeholder en gennemgang af analyseelementerne fortæller, komposition, personkarakteristik og perspektivering. Og der arbejdes også med metoderne biografisme, nykritik, psykoanalyse, strukturalisme, socialhistorisk analyse og kønskritisk analyse. Det obligatoriske skriftlighedsforløb i 1.g er knyttet til forløbet, og eleverne træner skrivehandlingerne at indlede, at redegøre, at analysere, at diskutere og at konkludere samt formalia omkring indholdsfortegnelse, noter og litteraturliste.

FAGLIGE MÅL
Eleverne skal opnå skriftlige kompetencer og almene studiekompetencer, der sætter dem i stand til at honorere de krav til korrekt skriftlig fremstilling, kritisk bearbejdning af viden, selvstændighed og vedholdenhed, der kræves i de videregående uddannelser. (§29 stk.3) 
I DANSK arbejdes med:
• Tekstlæsning i en historisk sammenhæng
• Faglig formidling 
• Danskfagets identitet og metode. 
TVÆRFAGLIGT arbejdes med:
• Arbejde selvstændigt med afgrænsning af emne.    
• Forstå og besvare en problemformulering – elever vælger selv analysemateriale fra det "bruttomateriale", som lærerne har udvalgt.
• Søge, finde og sortere information  
• Arbejde indledende med at adskille egne og andres tanker. Urkund anvendes ved aflevering. 
• Referere og redegøre – samt kunne håndtere begyndende elementer af analyse. 
• Anvende sproglig korrekthed og bevare en rød tråd/fokus gennem opgaven. 
• Kende faglige metoder. 
• Kende formalia og strukturering/disposition. 

KERNESTOF 45 ns. gennemgået i undervisningen og desuden 15 sider til opgaven
"Agnete og Havmanden"
"Ebbe Skammelsøn" i
"Erik den Rødes saga” kap. 4-5 i
"Harpens kraft"
"Hr. Ebbes døtre”
"Kong Lindorm"
"Nøkkens svig" in Grundtvig, Svend  (red.) (1882): Danmarks Folkeviser i
"Prinds Hvidbjørn" in Dal, Erik (1965): Dansk Folkedigtning, Gyldendal
VÆRK 2 "Ravnkel Frøjsgodes saga"
"Torbens datter" in Poulsen, Henrik (2024): Grundbog til dansk på de gymnasiale uddannelser, Systime
"Totten om Torvald den Vidtrejsende" kap. 1, 2, 3, 4 & 9

SUPPLERENDE STOF 60 ns.
Bødtcher-Hansen, Maja & Carlsen, Mischa Sloth (2012), Med tiden - en litteraturhistorisk arbejdsbog, Systime.
Larsen, Ole Schultz (2015-2017): Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier, Systime & Dansklærerforeningens Forlag
Trille: "Musikindspilning af Ebbe Skammelsøn"
Kjær-Hansen, Barbara & Bertelsen, Tinne Serup (2014): Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime.
To uddrag fra filmen "Brødre" (2004) af Susanne Bier (fødselsdagen og skøjtescenen) - trekantsmotiv, individualisme >< "slægt"
Remediering/tegneserie gennemgang af Ebbe Skammelsøn, "Rather Homemade Productions": https://www.youtube.com/watch?v=-QujVaDO8A0
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Hvem er jeg? + VÆRK 3: Banedanmark

Tekster:
Pia Juul: Mit forfærdelige ansigt (2001)
Katrine Marie Guldager: Nørreport (2004)
Helle Helle: En stol for lidt (1996)
Peder Frederik Jensen: Banedanmark (2014)

Sekundærlitteratur:
Krydsfelt, s. 78-88 (De skønlitterære genrer)
Håndbog til dansk, s. 77-79 (roman, novelle, kortprosa)
Håndbog til dansk, s. 8-11 (hvad er analyse og tolkning?)
Håndbog til dansk, s. 38-45 (motiver og personkarakteristik)
Håndbog til dansk, s. 46-53 (komposition)
Håndbog til dansk, s. 54-69 (Fortæller, fremstillingsformer samt tema og perspektivering)
Pdf om ”isbjerget”
Lidt mere om den klassiske novelle: ”Novelleteori til elever”
Intro til analyseskema "Arbejdspapir til analyse af prosa"
Litteraturhistorien - på tværs og på langs, s. 181-183 (minimale fortællinger i 1990'erne)

Supplerende:
Alle forfattere på forfatterweb.dk:
- Pia Juul: https://forfatterweb.dk/oversigt/zjuul00
- Katrine Marie Guldager: https://forfatterweb.dk/oversigt/zguldager00
- Helle Helle: https://forfatterweb.dk/oversigt/zhelle00
- Peder Frederik Jensen: https://forfatterweb.dk/oversigt/jensen-peder-frederik

Kommentar:
- Gruppearbejde om "Mit forfærdelige ansigt": https://docs.google.com/document/d/1hJZYnY_-SCCCewlt-T56xwyhN3cN4tHMJ-AvlysDFKQ/edit?tab=t.0
- Undervejs desuden intro til litterær artikel, hvor "En stol for lidt" blev analyseret og tolket.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Medieteori, nyhedsformidling og fake news

Tekster:
Arbejde sammen om forskellige (net)aviser i grupper:
- https://politiken.dk: Lea, Emil, Rita, Maja
- https://www.berlingske.dk: Sif, Linus, Vithus, Mille
- https://www.information.dk: Mads, Thomas, Dicle, Elina
- https://www.kristeligt-dagblad.dk: Dinah, Mie, Kisanet, Mynte
- https://www.bt.dk: Clara M., Tobias, Frida A., Carl
- https://ekstrabladet.dk: Christian, Clara G., Nynne, Tue
- Børsen: Nikolaj, Signe, Kristine, Rebecca


Sekundærlitteratur:
Medieteori:
- Journalistik i dansk: Mediernes magt og rolle, s. 29-42
- Journalistik i dansk: Nyhedskriterier, s. 55-58
- Sprog i brug, s. 71-75 (Laswells kommunikationsmodel)
-Om Minerva: https://www.youtube.com/watch?v=Y1Ze3NCI_sA
Artikelanalyse:
- Håndbog til dansk, s. 205-215 (Ydre komposition, billedlay-out, kilder, vinkling, avisens genrer, nyhedsjournalistik,   meningsjournalistik)
- Håndbog til dansk, s. 217-222 (kompositionsprincipper og journalistisk sprog)
- Intro til ”Analyseskema til artikelanalyse”
Fake news:
- Håndbog til dansk: "Kontrakter, koder og genrer", s. 20-27
- Håndbog til dansk: "Fake news og clickbait", s. 222-227

Kommentar:
Undervejs to større gruppearbejder:
1) Artikelanalyse af selvvalgt artikel:
https://docs.google.com/document/d/15sHB6HvH4gvJjyoaYcXvtfOD1uyZu9EdKGoGHPa1DwY/edit?tab=t.0
2) Produktion af netavis: https://docs.google.com/document/d/12bgSlJLQFrf8VbHWsrj5AQ4NW4loMQ_nPXqkdzbdObY/edit?tab=t.0
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Faglig formidling

Tekst:
Elevartikel i SRP: ”Kvarkernes kraft” + metadel

Sekundærlitteratur:
Skriv fra Pernille: ”Generelt om det at formidle”, s. 1-2
Perspektiver i dansk: ”Populærvidenskabelig artikel”, s. 2-11

Supplerende:
Et blik ind i Lone Franks verden:
- https://lonefrank.dk/
- https://sciencereport.dk/kultur/lone-frank-vi-skal-maerke-forskningens-betydning/

Kommentar:
2z arbejdede på at lave en egen fagligt formidlende artikel - som udgangspunkt til videnskab.dk. De gav efterfølgende response til hinanden i 3-mandsgrupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 Firenze - fra renæssance til romantik

Tekster:

Se...
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Skriftlighed

I må:
- Gå på https://sproget.dk/typiske-problemer/ - og herfra må I benytte alle undersider.

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer