X - Allerød Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Allerød Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3n Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
X - Allerød Gymnasium
Fag og niveau
Idræt B
Lærer(e)
Bjørn Lind-Harder, Emma Louise Rasmussen, Lars Egeskjold Levinsen
Hold
2023 Id/n (
1n Id
,
2n Id
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Boldbasis og ultimate
Titel 2
Rytmisk opvarmning
Titel 3
Fodbold og aerob energiomsætning
Titel 4
Pickleball, anaerob energiomsætning og projekt
Titel 5
Hiphop og idrættens organisering
Titel 6
Sundhed og aktiv livsstil
Titel 7
Boksning og idrættens organisering
Titel 8
Flag Football og træningsplanlægning
Titel 9
Studietur til Østrig
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Boldbasis og ultimate
Indhold
Kernestof:
Intro_ Hvad er boldbasis.docx
description
Arbejdsspørgsmål til Hvad er boldspil.docx
description
Spilhjulet.docx
description
DFSU_C_niveau_guide.pdf
description
Ultimatekompendium.pdf
description
Husk på fokuspunkterne fra sidst med de forskellige kast og gribeteknikker.
Opgave - Ultimate og Spilhjulet.docx
description
Ultimate Frisbee Vertical Stack for Beginners
How to run vertical stack
Se videoerne fra modulet i mandags om stacking med jeres nye viden om det (efter I prøvede det i modulet).
Forløbsprøve Ultimate - 1n.docx
description
Stilladsering i drejebøger.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Rytmisk opvarmning
Formål:
Basal-viden om opvarmning, principper og virkning, er vigtigt i forhold til den kropslige og teoretiske forståelse af menneskets fysiologi. Derfor er det også en vigtig del af undervisningsbeskrivelsen i idrætsfaget og dermed noget, som alle 1. g’ere skal arbejde med.
Baggrundsstof:
Tager udgangspunkt i grundbogen ”C-det er idræt” s. 22-30.
I kapitlet bearbejdes både grundlæggende fysiologiske begreber, samt generelle råd til opbygningen af et opvarmningsprogram.
Om opgaven:
Klassen deles i 6 grupper, der hver i sær skal producere et opvarmningsprogram og en mindre skriftlig opgave (synopsis - indeholdende opvarmningsprogrammet).
Opvarmningsprogrammet skal præsenteres for klassen.
Det skal følge de generelle retningslinjer for opvarmning af kroppen, som beskrevet i baggrundsstoffet, men må gerne følge en "alternativ" opbygning.
Det praktiske produkt:
1) Fremvisning af opvarmningsprogrammet (varighed ~15 min) med hele gruppen som instruktører og hele klassen som aktører.
2) Alle i gruppen skal kunne fremføre øvelserne (også i de øvelser, hvor de ikke er instruktører) i opvarmningsprogrammet.
3) Alle gruppemedlemmer skal have et eksemplar af musikken. For at undgå situationen: ”Personen, der har musikken er her ikke, så vi kan ikke fremføre opvarmningsprogrammet i dag”.
Krav til det skriftlige produkt:
- En kort skriftlig redegørelse med argumentation for, hvorfor man skal varme op før idræt med redegørelse for de enkelte øvelseskategoriers effekt.
- Skematisk opstilling af opvarmningsprogrammets øvelser i rækkefølge efter øvelsestype, fx:
Styrke:
Mavebøjninger 2 x 10
Rygbøjninger 2 x 10
Osv.
Hop:
Englehop x 8
Twist x 8
Osv.
- Det skal også angives hvor lang tid sekvensen varer, og hvilke(n) elev(er) der varetager sekvensen.
- Skriftlig beskrivelse af bevægelsen i hver øvelse. (Fx: Kropsvrid med let bredstående og armtræk bagud skiftevis 2 til højre og to til venstre + evt. tegning/billede – alle skal forstå hvad der menes)
- Musik: Angivelse af anvendt musik (kunstner og titel) til hver øvelseskategori, samt musikkens tempo angivet i antal sekunder for 16 taktslag.
- Det skriftlige produkt afleveres 2 dage efter sidste planlægningsgang
Indhold
Kernestof:
C - det er idræt s. 22-30 (rigtig mange billeder)
Opgave til rytmisk opvarmning 1n.docx
description
Rytmisk opvarmning.png
description
BPM.png
description
Grupper:
I skal have fundet sange til alle delene af opvarmningsprogrammet, og I skal have delt ud, hvem fra gruppen der står for hvilken del af programmet, når I skal fremvise det.
I får dette modul til at færdiggøre jeres opvarmningsprogram og øve det. Til sidst i modulet skal I kunne aflevere planen over jeres program.
image.png
Grupper der fremviser program:
Grupper der fremviser:
Fremvisning
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Rytmisk opvarmningsprogram
15-04-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Fodbold og aerob energiomsætning
Praktisk (fodbold):
Forløbet bestod af to intromoduler med teknik som hovedfokus hvor vi arbejdede med afleveringer, driblinger, vendinger og tæmninger (både på jorden og i luften). Vi lavede også flere komplekse øvelser med disse tekniske elementer i fokus.
I de følgende moduler skulle de i grupper forberede et lille oplæg om et teoretisk, taktisk princip (f.eks. bredde/dybde) samt forklare, opstille og gennemføre 1-2 øvelser om et teknisk eller taktisk element (f.eks. bredde/dybde).
Undervejs fik eleverne både viden om reglerne i fodbold samt teknisk og taktisk forståelse for spillet.
Litteratur:
Praktisk:
https://www.dr.dk/interaktiv/webfeature/fodboldatilz
https://www.dbufyn.dk/nyheder/2019/juli/video-den-nye-fodboldlov-kort-fortalt/
Bangsbo, Jens: Fodbold - Træning og undervisning - Siderne 67-80 om teknik + lidt sider om de taktiske elementer.
Teoretisk (aerob energiomsætning):
Teoretisk blev der gennemgået aerob energiomsætning og aerobt arbejde, hvilket blev knyttet til de praktiske moduler, med fysiologi og kroppens tilpasning til træning.
Klassen kom her ind på de aerobe processer, lunger, blod, hjerte og kredsløb. Maksimal iltoptagelse og kondition. Kondital og respiratorisk kvotient. Glykogenlager. Aerob effekt og aerob kapacitet. Aerob træning samt de centrale og perifere adaptationer til dette.
Wolf, T & Hansen, J. (2014) ”B - for bedre idræt” 1. udgave 4. oplag Gyldendal. (s. 67-90)
Michalsik, L. B. (2007): "Aerob præstationsevne", DIF, Danmark
Indhold
Kernestof:
Vær omklædt kl. 10.10 (husk indendørssko) og hav gerne en drikkedunk med.
Fordi vi ELSKER idræt og HADER at spilde tiden.pdf
description
Test din dommerviden
Bangsbo, Fodbold - Teknik.pdf
description
Sådan foregår en fodboldkamp
Arbejdsspørgsmål 1 - 26.08.docx
description
Troels Wolf m.fl: B FOR BEDRE IDRÆT, Gyldendal; sider: 67-90
Husk skriveredskab.
Gruppe 5 (se dokument) skal stå for opvarmningen. 10 min (gerne med bold).
Fodbold-opgave.docx
description
Gruppe 1 og 2 skal stå for oplæg og øvelser (se dokument). Husk at send beskrivelse til BLI senest aftenen før.
Arbejdsspørgsmål 17.09.docx
description
Gruppe 3 og 4 står for taktisk begreb og øvelser til deres emner (se ovenstående dokument) og gruppe 1 står for opvarmning! Tjek relevante dokumenter under "dokumenter" i Lectio.
Gruppe 3 og 4 har sendt øvelser, men hvis noget ændres, skal disse ændringer sendes til mig senest søndag aften.
Forsvarets Bipstest - kondital
Centrale og perifere adaptationer - aerobt.docx
description
VIDEO Sofaatleten mod Supermennesket: Tv-vært får tæsk af danske OL-deltagere
Artikel, Sammenhaengen mellem kondital og helbred (modul 3).pdf
description
Kondital, kondition og sundhed.docx
description
Gruppe 5 står for taktisk begreb og øvelser til deres emne (se ovenstående dokument) og gruppe 2 står for opvarmning! Tjek relevante dokumenter under "dokumenter" i Lectio.
Husk at gruppe 5 skal sende øvelsesbeskrivelser til mig senest mandag aften.
Forløbsprøve.docx
description
OBS! Hvis man mangler at filme et klip til fodboldvideoen (som ikke kan filmes derhjemme i haven selv), så skal man møde omklædt kl. 10.00 ovre i hallen. Så udleverer jeg lidt bolde og kegler, og så kan man få filmet og komme tilbage til teoritimen h
Arbejdsspørgsmål - 04.10.docx
description
Arbejdsspørgsmål - 07.10.docx
description
Kig på kapitlet s. 68-90 samt jeres noter og diverse arbejdsark (kig på normalværdier f.eks.) på modulerne for at være forberedt til modulet.
Prøven er uden hjælpemidler, men er multiple choice. Medbring skriveredskab.
Dem der mangler skal se at få afleveret fodboldvideo.
Hvad er sundhed?
Life forløb
Husk betaling til studieturen! Der er deadline i dag!
Det er vigtigt at alle kommer. Vi skal snakke om ekskursionen i morgen og dele jer i hold.
Husk drikkedunk og madpakke. Der er IKKE mulighed for at købe noget derude.
Husk tøj I kan være aktive i og indendørssko.
I skal bruge jeres viden om arbejdsfysiologi og kroppen, så frisk gerne dette op inden. ;)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Fodboldforløbsprøve
03-10-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Pickleball, anaerob energiomsætning og projekt
Praktisk (pickleball):
Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
Teoretisk (anaerob energiomsætning og projekt):
I teorien supplerede vi det forrige forløbs emne om aerob energiomsætning med anaerob energiomsætning.
Her blev der arbejdet med anaerobe processer. ATP, KP og glykolyse. Intensitetens indvirkning på energiprocesser. Anaerob effekt og anaerob kapacitet. Anaerob træning , opdelingen af disse med intensiteter, arbejdstid og pause samt adaptationerne af denne slags træning.
Som afslutning på begge forløb, lavede eleverne et projekt hvor eleverne i grupper skulle vælge et emne der relaterede sig til arbejdsfysiologi. De skulle så finde en problemstilling eller noget at undersøge og projektet mundede ud i en fremlæggelse for læreren og resten af klassen.
Litteratur til dette projekt skulle eleverne selv finde, udover lærebogen og DIFs kompendier om aerob og anaerob præstationsevne.
Wolf, T & Hansen, J. (2014) ”B - for bedre idræt” 1. udgave 4. oplag Gyldendal. (s. 67-104).
Michalsik, L. B. (2007): "Aerob præstationsevne", DIF, Danmark
Michalsik, L. B. (2007): "Anaerob præstationsevne", DIF, Danmark
Indhold
Kernestof:
Arbejdsspørgsmål 25.10.docx
description
Restudy - energiomsætning
Question_2024_10_11__09_01_QZ_Aerob energiomsætning (prøve A 2n 2024).pdf
description
Troels Wolf m.fl: B FOR BEDRE IDRÆT, Gyldendal; sider: 92-104
Anaerob præstationsevne tolerance produktion og hurtighedstræning - DIF.pdf
description
Dem der mangler, får prøven i dette modul.
Arbejdsspørgsmål 29.10.docx
description
Husk deadline for betaling til studietur nærmer sig. Man SKAL have betalt 2500 kr. senest den 31/10.
OBS! Deadline for betaling af 1. rate til studieturen er i morgen. Alle SKAL have betalt hvis man skal med.
How to Play Pickleball
Pickleball Rules | The Definitive Beginner's Resource to How to Play Pickleball
Pickleball_Idraetsportalen.docx
description
OBS! Deadline for betaling af 1. rate til studieturen var i går den 31/10.
Arbejdskravsanalyse.pdf
description
Husk saks (alle har en saks derhjemme...)
Pickleball Scoring | What You Need to Know to Get Started
Pickleball History
World #1 Ben Johns Teaches the Third Shot Drop!
Pickleball 101: The Third Shot Drop
Overvej inden modulet emner inden for aerob og anaerob energiomsætning som kunne være spændende at undersøge nærmere. Det kan være alt muligt, så længe det har en kobling til energiomsætning på en eller anden måde. Spørg gerne ChatGPT om ideer hvis d
Tænk over de slag vi har øvet indtil nu (dink, serv, returnering, drop, flugtning, lob) og overvej nøglebegreber.
Præsentation af projekt.pptx
description
Skabelon til forskningspostere
Egne lektier i grupperne. Husk at forbered jer grundigt så I kan komme langt når I mødes her i modulet. Det forventes at I bruger en del tid udover modulerne (det er også en aflevering).
I skal meget gerne have valgt et emne inden modulet, så I kan gå direkte igang med arbejdet. Husk en stærk kobling til aerob og/eller anaerob energiomsætning.
"Live"-forløbsprøve hvor I skal vise alle slagene og jeres spil i doublekamp. I bliver vurderet på teknisk kunnen i slagene, ageren i doublespillet inklusive taktisk forståelse og udnyttelse.
Husk en bog til "AG læser".
I skal selv have lavet lektier i jeres logbog og udført disse til modulet. I skal være færdige efter modulet i morgen.
Kig på jeres returnerede Rapport 1.
I skal selv have lavet lektier i jeres logbog og udført disse til modulet. I skal være færdige efter modulet! Upload poster i både pp og pdf (husk jeres navne på).
De sidste skal også fremlægge projekt.
Hvad er sundhed?
Life forløb
Husk betaling til studieturen! Der er deadline i dag!
Det er vigtigt at alle kommer. Vi skal snakke om ekskursionen i morgen og dele jer i hold.
Husk drikkedunk og madpakke. Der er IKKE mulighed for at købe noget derude.
Husk tøj I kan være aktive i og indendørssko.
I skal bruge jeres viden om arbejdsfysiologi og kroppen, så frisk gerne dette op inden. ;)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Rapport 1
20-11-2024
Projekt - poster i pdf-format
10-12-2024
Projekt - poster i pp-format
10-12-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Hiphop og idrættens organisering
Teori: Idrættens organisering
Idrættens organisering og Idræt som Kultur (s. 168-194 i B - for bedre idræt). - Kort overblik over foreningernes idrætshistorie. - Idrættens hovedorganisationer. - Idrætten og det offentlige. - DIF, DFIF, DGI, Team Danmark.
Har også snakket om Vision 25-50-75, Bevæg dig For Livet, den danske idrætsmodel og motionsvaner, herunder motionsvanerne før, under og efter corona-krisen.
Hvordan opretter man en idrætsklub? (projekt, hvor eleverne i grupper skulle stifte deres egen klub på papiret). Stiftende generalforsamling, nedsætte bestyrelse, snakke værdigrundlag, m.m. Der blev inddraget sociologiske teoretikere (Bourdieu, Giddens, Habermas etc.) til at snakke om integration og idrætsforeningers muligheder/pligt til integration og andre samfundsopgaver. Forløbet sluttede med en podcast som aflevering, hvor grupperne skulle drøfte en dagsorden med forskellige problemstillinger.
Praktisk: Hiphop
Danseforløb med fokus på indføring i dansens univers. Fokus på hip hop, danseteknik, innovation i hiphopbevægelser og Labans teori.
Et forløb hvor eleverne har stiftet bekendtskab med Labans BESS-principper og nogenlunde simple hiphop-bevægelser.
Øvelse Royale har været en gennemgående koreografi som eleverne i deres grupper alle har medvirket til at udvikle fra gang til gang. Derudover har vi arbejdet med poses, freezes og forskellige hiphop-bevægelser, før grupperne skulle udvikle deres egen koreografi som skulle fremvises for klassen.
Indhold
Kernestof:
Arbejdsspørgsmål 07.01.docx
description
Præsentation 07.01.pptx
description
Troels Wolf m.fl: B FOR BEDRE IDRÆT, Gyldendal; sider: 168-178
Vi skal have afsluttet projektet med fremlæggelserne af Noah og Ella som er de sidste der mangler. De skal være klar til fremlæggelse i dette modul.
Hip Hop - Historie og karakteristika.docx
description
Hip Hop - Basistrin (Modul 1)
Labans bevægelsesteori BESS.docx
description
"Gaffas de sol" står for at tilføje 2*8 (eller 4*8) taktslag til Øvelse Royale. Hellere 2*8 af god kvalitet end 4*8 af dårlig, men kunne være fedt med mere dans. ;)
Udfyld spørgeskema med evaluering af undervisningen.
Bevæg dig for livet: Er det millionerne værd?
Arbejdsark 21.01.docx
description
vision 25-50-75.pdf
description
Spørgsmål til Vision 25-50-75.docx
description
Den danske idrætsmodel.pdf
description
Udfyld spørgeskema på lectio med evaluering af undervisningen.
Danskernes motions og sportsvaner 2020.pdf
description
Husk en bog til AG-Læser.
Unge i idræt; det gode foreningsmiljø
Bevægelsesbank - Hiphop
"Lolly Hiphops" står for at tilføje 2*8 (eller 4*8) taktslag til Øvelse Royale. Hellere 2*8 af god kvalitet end 4*8 af dårlig, men kunne være fedt med mere dans. ;) Se gerne link nedenfor for ideer. Indtænk meget gerne Labans BESS-koncept.
Husk alle at øve jer derhjemme på Øvelse Royale, som vi videreudviklede sidst med nogle lidt avancerede trin. :)
Husk betaling til studietur i denne uge! Få overført før det er for sent. ;)
Crews
"BAG" står for at tilføje 2*8 (eller 4*8) taktslag til Øvelse Royale. Hellere 2*8 af god kvalitet end 4*8 af dårlig, men kunne være fedt med mere dans. ;) Se gerne link nedenfor for ideer. Indtænk meget gerne Labans BESS-koncept.
Øvelse Royale
Husk betaling til studieturen! Der er deadline nu på mandag.
Grupper til fremlæggelser
OBS! Husk deadline for betaling af 2. rate til studieturen i denne weekend!
Alle grupper skal være færdige med deres powerpoints om idrætsdeltagelsen. I får lige 5 min til at snakke om det og hvordan I fordeler fremlæggelsen.
Forløbsprøve Hip Hop.docx
description
"AGB" står for at tilføje 2*8 (eller 4*8) taktslag til Øvelse Royale. Hellere 2*8 af god kvalitet end 4*8 af dårlig, men kunne være fedt med mere dans. ;) Se gerne link i modulet i går for ideer. Indtænk meget gerne Labans BESS-koncept(!).
Forslag til stiftende GF.docx
description
Vedtægtsgenerator - en nem vej til vedtægter
Danskernes motions- og sportsvaner: Sociale relationer (5:5)
Arbejdsspørgsmål som lektie 21.02.docx
description
Spørg ChatGPT om hvad der skal til for at oprette en klub i Danmark, samt hvad en bestyrelse i en klub egentlig laver. I skal alle have nogle vigtige pointer med om disse ting til modulet.
Hav derudover gerne tænkt over, hvilken slags klub I kunne tænke jer at starte, hvis I fik chancen. :)
"The Cold Crew" står for at tilføje de sidste 2*8 (eller 4*8) taktslag til Øvelse Royale. Hellere 2*8 af god kvalitet end 4*8 af dårlig, men kunne være fedt med mere dans. ;) Se gerne link i modulet tirsdag sidste uge for ideer. Indtænk meget gerne L
Hvis Sara er rask vil hun måske stå for 5 min opvarmning?
Vi starter med Øvelse Royale en sidste gang hvor I kan vise det bedste I kan. :) (se link nederst for øvelse)
Husk at møde op og vær en del af jeres gruppe! Hvis man ikke kommer til modulet, så kan man risikere selv at skulle fremvise dans alene.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Sundhed og aktiv livsstil
Indhold
Kernestof:
Hvad er sundhed?
Life forløb
Husk betaling til studieturen! Der er deadline i dag!
Det er vigtigt at alle kommer. Vi skal snakke om ekskursionen i morgen og dele jer i hold.
Husk drikkedunk og madpakke. Der er IKKE mulighed for at købe noget derude.
Husk tøj I kan være aktive i og indendørssko.
I skal bruge jeres viden om arbejdsfysiologi og kroppen, så frisk gerne dette op inden. ;)
Alle grupper skal være færdige med deres powerpoints om idrætsdeltagelsen. I får lige 5 min til at snakke om det og hvordan I fordeler fremlæggelsen.
Husk at være stille og opføre jer ordentligt undervejs. Mobiler væk. :)
Arbejdsark - 17.02.docx
description
Troels Wolf m.fl: B FOR BEDRE IDRÆT, Gyldendal; sider: 24-30
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Boksning og idrættens organisering
Faglige mål boksning:
Teknisk:
• Benstilling og benarbejde - Bevægelse – frem på forreste fod, tilbage på bageste.
• Hurtige hænder
• Jab (1)
• Kryds (2)
• Hook – Venstre (3), højre (4)
• Uppercut (5 og 6)
• Kombinationer med pads
• Samarbejde med padworks
• Fokus på at beskytte (defensivt arbejde - både blokader og undvigelser)
• Diverse koordinationsmæssige øvelser og mestring af disse – herunder forskellige sjippeøvelser
• Parader, undvigelser og kontraslag
Fysisk:
• Hurtige hænder – skyggeboksning, padworks
• Udholdenhed i både arme og ben – sjippe, div. fysiske øvelser – herunder armstrækninger mm.
• Kraft i slagene – div. fysiske øvelser – evt. med inddragelse af reskaber
• Stærk mave og ryg – fysiske øvelser – mavebøj, planke etc.
• Forskellig former for cirkeltræning med eller uden handsker
Det teoretiske forløb "Idrættens organisering" er fortsat.
Indhold
Kernestof:
Elevhandout-Bourdieu.docx
description
image.png
Elevhandout-Giddens.docx
description
Elevhandout-Ziehe.docx
description
Links til sociologimodul 04.03.docx
description
baggrundsrapport final.pdf
Boxing Stance | Beginner Step-By-Step Tutorial
Klubsnak 07.03 - arbejdsspørgsmål.docx
description
Klubhjulet.docx
description
Frivilligt-arbejde-faktalink.pdf
description
Pointer om unges problemer og idræts potentiale.docx
description
The Basics of Mitt Work | 7 Boxing Training Tips
How to do Shadow Boxing for Beginners | Why Boxers Shadow Box
Jeg sætter jer i gang så kom til tiden.
Læs grundigt om Podcast-afleveringen til den 31/3, hvilket I skal arbejde med i dag. Der er en del ting at være obs på som skal inddrages, så vær sikker på at I har styr på hvad der skal være med i podcasten og hvad der ikke er så vigtigt.
Alle skal kigge på egne videoer (hvor I bokser og hvor I arbejder med pads) og finde på 2 fokuspunkter for jer selv for hver video. Hvad skal I arbejde med i boksningen og hvad skal I arbejde med i padwork?
The Correct Way to Throw Uppercut
How To Block Punches In Boxing l Step By Step Tutorial
The Basic Boxing Punches Explained | How & Why
3 Ways to Dodge Punches | TITLE Boxing Club
How To Slip Punches | Beginner Boxing Defense Training
Boxing Defense Drill l How To Roll A Punch
Boksning - Opsamling.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Flag Football og træningsplanlægning
Indhold
Kernestof:
Upload gruppens drejebøger til mappen der ligger under vores holds dokumenter - drejebøger - boksning.
Forløbsprøve – Google Drev
Skabelon til drejebog.docx
description
Opgave træningsplanlægning.pptx
description
Træningsplanlægning.pdf
description
Husk udendørstøj til vejret (samt sko). I må klæde om andre steder end i hallens omklædning, men har fri bagefter til at gå i bad hjemme.
Flag football - hvad er det?
Faglige mål.pdf
description
Positioner på banen.pdf
description
Introduktion til flagfootball.pdf
description
Dem der mangler at optage boksevideo skal gøre det i dag. Læs op på hvad I skal filme og aflevere.
Opgave træningsplanlægning.pptx Vi fortsætter fremlæggelser fra sidste tirsdag. Alle skal være klar med alle slides.
description
Husk social aktivitet onsdag. Vi skal gerne have skaffet biler nok, så alle kan køre til X-jump. Hvis ikke alle er i bil, så tager vi det offentlige sammen.
Vi mødes foran hallen kl. 12.15 omklædt så I kan hjælpe med at bære op på banen.
Flagfootball-Ordbog.pdf
description
hvad-er-defence.pdf
description
hvad-er-offence.pdf
description
Straffe-Oversigt.pdf
description
Flag angrebsåbninger.pdf
description
I må gerne have øvet jer lidt derhjemme, så vi bedre kan nå alle fem danse i modulet. Så skal I nok være klar til aftenens gallafest. :)
I behøver ikke at være omklædt, men så starter vi kl. 10.00, så vi kan nå alle fem danse bedst muligt.
Dem under 18 SKAL huske at få udfyldt jeres samtykkeerklæring af jeres forældre. Hvis den ikke er udfyldt når I kommer søndag aften, så kommer I ikke med til Østrig.
Overvej gerne egne, nye plays man kan spille, som kan overraske modstanderne. Tænk bredde, dybde og tricks. :)
Eksempel på drejebog Flag Football.docx
description
De 7 der ikke deltog i forløbsprøven i sidste uge, skal lige bruge 10-15 min at vise hvad de kan. :) Derefter spiller vi turnering i holdene (så vidt muligt).
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Studietur til Østrig
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1051/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73317042334", "T": "/lectio/1051/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73317042334", "H": "/lectio/1051/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73317042334" }