Titel
6
|
Australia
Formål:
Dette forløb har fokus på Australien som et engelsktalende område uden for Storbritannien og USA, og særligt på de forskeliige. I forløbet indgår reflektion omkring landets historie og fortid fra 1700-tallet og frem til i dag men også analyse og fortolkning af tekster af både skøn - og faglitterær art og diskussion af hvordan især den australske indfødte befolknings vilkår har set ud og er blevet fremstillet. Der er i dette forløb også fokus på Australiens natur fra forskellige perspektiver men særligt vil der i forløbet blive lagt vægt på at læse og diskutere klimaudfordringerne som landet har oplevet i nyere tid.
Udover dette skal eleverne i løbet af og efter forløbets afvikling som udgangspunkt...
- Analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- Demonstrere deres evner til at udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- Vise at de kan skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.
Indhold:
Forløbet centrerer sig omkring følgende kernestofområder...
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning
- Det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
Metode:
- I forløbet anvendes forskellige metoder til formidlingen af det faglige indhold. Herunder indgår bl.a.
- CL-øvelser med fokus på at få elevernes til at tilegne sig fagtermer som "Aboriginal", "The Stolen Generation", "colonisation", "First Nations Australians", "The Outback", "Mabo judgement", "states", "territories", "White Australia Policy", "Assisted migration", "Commonwaelth".
- Skriftlige øvelser der so men videreførelse fra forrige forløb har med okus både på udformningen af det eksamensfaglige engelsk-essay.
- Korte lærerstyrede oplæg som omhandler historie, forfattere og nye tekstgenrer; disse indleder typisk modulerne når de er i spil.
- Grammatisk fokuseres det på verbets udvidede tider, på pronominer og på præpositioner såvel på konjunktioner.
- Gruppearbejde med fokus på at analysere forskellige sproglige variationer og former herunder særligt hvordan aboriginale kulturer har adopteret og tilpasset "engelsk". Herunder har eleverne arbejdet med "formelt og uformelt sprog", "høj og lav stil", "skrevet og talt sprog", samt "creole og pidgin-sprog", såvel som "ESL", "ENL", "EFL", "ELF".
Materialer:
- Jesper Kaalund, Bo Clausen, “Boomerang: Australia – Race, Identity, Nature and Horse Thieves”, Colombus, 2023 s. 8-23
- Tara June Winch, 'The Yield', 2019, (excerpt)
- Paul Keating, The Redfern Speech, 1992
- Archie Roach, "Took the Children Away", 2013
- Joshua Santospirito, 'The Long Weekend in Alice Springs,' 2013
- Barbara MacMahon, 'Outrage at plan to force Aboriginal children to learn English', 2007
- Monica Tan, 'Australia developing first ever school curriculum for Indigenous languages', 2015
- Jodie Rummer, 'Are We Really Prepared to Lose this Natural Wonder', 2022
Evaluering:
- Summativt: Karakter + feedback på terminsprøve (skriftlig), karaktergivning
- Formativt: Feedforward på skriftlige afleveringer
Antal ns: 45 ns.
|