Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Espergærde Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
Kristine Thye Andersen
|
|
Hold
|
2025 EN/1 (3g EN1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
California (EKSAMEN)
Formål:
Forløbet beskæftiger sig med USA både nutidigt og historisk, med særligt fokus på staten Californien. Vi starter med protesterne i L.A. i kølvandet på Trump's indsættelse af nationalgarden i 2025 og arbejder i den forbindelse med amerikansk politik ift. vælgertyper, Republikanerne vs. Demokraterne og MAGA-bevægelsen. Desuden arbejder eleverne med spørgsmålet "Why did Donald Trump win the election in 2024?".
På forløbet arbejdedes der primært med non-fiction tekster og med non-fiction analyse, herunder argumentationsanalyse (Toulmin), med The Lasswell/Shannon Weaver Model, denotation vs. connotations, modes of persuasion og andre retoriske virkemidler. Desuden arbejder eleverne med debate and discussion både skriftligt og mundtligt, hvor de skal afkode andres og hinandens holdninger og argumenter, ligesom de skal kunne argumentere for egne meninger og strukturere disse.
Eleverne har undervejs fokus på Californien og dens kendetegn politisk, historisk og identitetsmæssigt - både som noget særligt og som en vinkel på en mere overordnet amerikansk identitet og selvforståelse.
Faglige mål og kernestof:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere forskellige nyere tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af ikke-fiktive tekster
- et genremæssigt bredt udvalg af ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder
- væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA.
Materiale:
- Aeron Davis: "Five reasons why Donald Trump won the US election", article (3 sider).
- Brit McCandless Farmer: "The factors that led to Donald Trump's victory", article (2 sider)
- Jon Stewart on "the L.A. ICE Protests and Trump's Escalating Response" from The Daily Show, news program (2 sider)
- AP: "Donald Trump's deployment of National Guard to LA protests illegal, judge rule", article (2 sider)
- ICE recruitment posters from Instagram, social media posts (2 sider)
- AP: "Trump says he will ‘liberate’ Los Angeles in speech to mark the 250th anniversary of the Army", article (2 sider)
- Jacques Audiard: "The Sisters Brothers", film (6 sider)
- Mette Holm: "Being American" p. 118-122, secondary litterature
- Mrs. Frank Leslie: "California - Women on the move", excerpt from a non-fiction novel (3 sider)
- "Early California History: An Overview" from Library of Congress, secondary litterature (6 sider)
- Jacques Audiard: "The Sisters Brothers", 2018 (film): 6 sider
Sider i alt: 34
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
(ab)Normal People (værklæsning) (EKSAMEN)
Formål:
På forløbet skal eleverne læse romanen Normal People af Sally Rooney og skal på den måde arbejde med fiction, analyse af fiction og med værklæsning. Tematisk tager vi udgangspunkt i "The (ab)normal"/Mental Health, men arbejder også undervejs med relationships, young love og class.
Metodisk er der fokus på analyse af fiction, særligt characters og character development, men også plot structure, themes og style of writing. Eleverne arbejder næsten udelukkende "analogt", dvs. med læsning og skrivning i bøger/hånden for at understøtte deres evne til fordybelse og tage udgangspunkt i deres egen oplevelse af læsningen.
Forløbet starter med teksten "The Bell Jar" af Sylvia Plath, for på den måde at sætte scenen for temaet "Mental Health" og for at eleverne kan arbejde med perspektivering allerede for første modul. Undervejs på forløbet perspektiveres også til andre tekster indenfor samme tema.
Faglige mål og kernestof:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige engelsksprogede regioner
- beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt og samfundsmæssigt
- orientere sig i et større engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
- standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
- det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster
- et genremæssigt bredt udvalg af fiktive tekster fra forskellige perioder, herunder et skrevet værk
- væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i andre engelsksprogede regioner.
Materiale:
- Sally Rooney: Normal People, 2018 (novel): 266 sider.
- Sylvia Plath: The Bell Jar, 1963 (excerpt from a novel): 2 sider.
- Catherine Magee: Normal People: episode xx, 2020 (TV-series): 5 sider.
- Susanna Kaysen: Girl, Interrupted, 1993 (excerpt from a memoir): 1 side.
- Matt Haig: Reasons to Stay Alive, 2016 (excerpt from a memoir): 5 sider.
- John Carney: Once, 2007 (film): 5 sider.
Supplerende stof:
- Trinity - an introduction (YouTube-video)
- Ireland in the 2010s
- Boys don't Cry (The Cure)
Omfang i alt: 286 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Gender in Shakespeare and beyond (EKSAMEN)
Formål:
Forløbet beskæftiger sig med køn og seksualitet og der læses et udvalg af både ældre og nyere tekster, for at undersøge de to begreber over tid. Eleverne præsenteres overordnet til Judith Butlers forskning som udgangspunkt for teksterne på emnet og for begreberne queer theory, gender vs. sex og performative gender. Der er især fokus på hvordan hhv. maskulinitet og femininitet fremstilles i de tekster vi læser.
På første del af forløbet læses Shakespeare: primært uddrag af Macbeth med fokus på Macbeth og Lady Macbeth overfor hinanden. Der læses også enkelte sonnetter og et uddrag fra Twelfth Night, og i den forbindelse arbejder vi med sonettens form, blank verse og forskellen på tragedie og komedie. Der arbejdes også med Shakespeares forfatterskab og betydning for engelskfaget.
Herefter bevæger teksterne sig frem i tid, og der er særligt fokus på hvordan manderollen og kvinderollen fremstilles og har udviklet sig over tid. Her er fokus på dronning Mary overfor Elizabeth I og hvordan køn og maskulinitet/femininitet præsenteres i fremstillinger af deres rivalisering. I denne forbindelse har vi været i Betty Nansen Teatret og se en danseforestilling og på den måde også undersøgt skuespillet som genre, som perspektivering til Shakespeares skuespil.
Faglige mål og kernestof:
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
- skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- væsentlige strømninger i britisk litteraturhistorie
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- uddrag af værker af Shakespeare
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag (som optakt til SRP)
- væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien.
Primærtekster:
- Shakespeare: sonnet 18 and 130.
- Macbeth by William Shakespeare: Act 1, scene 1-2, 5 and Act 5, scene 1
- Twelfth Night by William Shakespeare: Act 2, scene 4
- Macbeth by Justin Kurzel, 2015 (Film)
- Mary Wollstonecraft: excerpt from A Vindication of the Rights of women.
- Emmeline Pankhurst: “Freedom or Death” speech.
- Palahnuik: excerpt from Fight Club, chapter 6.
- Wikihow: “How to throw like a Boy if you’re a Girl”, 2014.
- Mary vs. Elizabeth I, Betty Nansen Teatret, 2025 (play)
- The Speech at Tilbury, Elizabeth I, 1588
- BBC Bloody Queens: Elizabeth I and Mary of Scots, 2016 (Documentary)
Supplerende stof:
- Freedom or Death reading: https://www.youtube.com/watch?v=ZY-4lZQUXRI
- Judith Butler on Gender Theory and Gender as Performative: https://www.youtube.com/watch?v=Bo7o2LYATDc og https://www.youtube.com/watch?v=UD9IOllUR4k
Omfang: 32 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
The Freak in literary history (EKSAMEN)
På forløbet skal eleverne undersøge to literære perioder ud fra emnet "The Freak or the Outsider". Vi læser primært fiktion fra the Romantic Age og Postmodernism og sammenligner de to historiske og literære perioder: deres særtræk og ligheder.
Til the romantic age arbejder eleverne med begreberne:
Nostalgia
Heroes
Beauty and the sublime
Nature
The gothic novel
Gothic features
Til postmodernism arbejder eleverne med begreberne:
Consumerism
De-hierarchisation
Death of the author
Nihilism and meaninglessness
Pastiche
Playfulness
The Loss of Grand Narratives
Faglige mål:
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
- det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
- ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
- sproglærings- og kommunikationsstrategier
Materiale:
- William Wordsworth: The Solitary Reaper (poem) 1 ns.
- Edgar Allan Poe: The Haunted Palace (poem) 1,5 ns.
- Guillermo del Toro: Frankenstein (film) 10 ns.
- Mary Shelley: Frankenstein (excerpts from the novel) 7 sider.
- Chuck Palahnuik: Choke (short story) 3,6 ns.
- Eve Merriam: How to Eat a Poem (poem) 0,5 ns.
- Sarah Hall: Case Study 2: Recognition of the Self (short story) 7,8 ns.
Omfang i alt: 31 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Greetings from the former colonies
Forløbet undersøger postkolonialisme og der læses tekster om Det Britiske Imperium, både af britiske afsendere, men primært med afsendere fra tidligere britiske kolonier. Som start på forløbet skal eleverne definere de tre begreber post-colonialism, Orientalism (or the other) og Hybridity and Mimicry. Eleverne skal arbejde analytisk med materialet og fortrinvist selv bestemme hvilke analysebegreber og -metoder, der er relevante i arbejdet med teksterne.
Skriftligt arbejdes der frem mod eksamen med tidligere eksamenssæt, både opsamlende på grammatik og analytical essay.
Faglige mål:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
- skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt og historisk
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Materiale:
- Daniel Defoe: "Robinson Crusoe" (excerpt) 1ns (suppl.)
- Niall Ferguson: "How Britain Made the Modern World" (excerpt from a history book) 2ns.
- BBC: "Echoes of Empire" (documenary) 4 ns. (suppl.)
- Mary Annette Pember: "Death by Civilization" (short story) 4 ns.
- Jamaica Kincaid: "A Small Place" (essay) 6 ns.
- Urvashi Butalia: "Blood" (non-fiction) 1,4 ns.
- Donal Ryan: "Brian" (excerpt from a novel) 3,2 ns.
- Jasmin Goodman and Chuka Onwumechili "Women's football in Nigeria has a long history of defiance" (article) 2,8 ns.
Omfang i alt: 28 ns.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1057/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81314524409",
"T": "/lectio/1057/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81314524409",
"H": "/lectio/1057/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81314524409"
}