|
Titel
2
|
Kommunikationsdesign SAFT
Designbrief:
Designbrief: Etikette til flaske
I 1937 fik Humlebæk sin egen biograf, der stadig i dag har til huse i en funkisbygning tegnet af arkitekten Holger Sørensen. Humle Bio viser et bredt udvalg af film, der appellerer til lokale i alle aldre. Men biografens ledelse drømmer om at få flere til at bruge caféen og udendørsområdet før og efter en film. For selvom bygningen fremstår ikonisk og genkendelig i byen, er det primært et sted, man kommer for at se film. Især interiøret er forældet i forhold til en ung målgruppe og udearealet er måske lidt uinspirerende. Der er et ønske om at skabe en visuel identitet, der er mere i tråd med tiden og samtidig passer til biografens arkitektur.
Humlebio ønsker derfor i første omgang at lancere et udvalg af alkoholfri drikkevarer i flasker med egne etiketter. Der er tale om to typer af saft, der skal produceres hos en lokal frugtavler.
Du er blevet hyret til at designe etiketten til en flaske. Etiketten skal være genkendelig for Humle Bio. Opgaven kan eventuelt udvides til også at være en brik, flasken kan sættes på. I etiketten skal indgå en et bomærke og navnet Humle Bio skal fremgå tydeligt.
Kunden (Humle Bio) ønsker desuden, at funkis-arkitekturen skal indgå i etiketten, og at der indgår mindst én primærfarve for at skabe blikfang.
Produktkrav:
En etikette, der passer i størrelsen til en flaske (evt. Også en lille etikette øverst, som det ses på nogle flasker). Der kan suppleres op med en brik til at stille flasken på. Kan udarbejdes i hånden eller digitalt, men skal i så fald printes ud.
Produktkrav:
En etikette, der passer i størrelsen til en flaske (evt. også en lille etikette øverst, som det ses på nogle flasker). Der kan suppleres op med en brik til at stille flasken på. Produktet kan udarbejdes i hånden eller digitalt, men skal i så fald printes ud.
Min. 6 skitser, der viser forskellige overvejelser og undersøgelser.
Pensum:
Lærerproduceret undervisningsmateriale om grafiske virkemidler, farveteori etc.
Design og arkitektur, Bek, 2017, s. 97 + 102-109
Design og arkitekturbogen, Busk og Yde, Columbus2022, s. 9-25 +91-109 + 216-217
Design gennem 200 år, Ida Engholm, Gyldendal 2001, s. 54-63
Saul Bass https ://www.youtube.com/watch?v=nRpGSDsu_tg
Bauhaus: https://www.youtube.com/watch?v=Y69wOKg6yp4
Minervamodellen intro: https://hhxelev.dk/minerva-modellen/
Faglige mål:
At få kendskab til Bauhausskolen / funktionalismen
At arbejde praktisk med grafiske virkemidler (farver, komposition og typografi)
At arbejde med forskellige designparametre (fokus på målgruppe og kommunikation)
At arbejde med designprocessen
At arbejde med sammenhængen mellem målgruppe (opgavekrav) og udtryk
At arbejde med idégenerering fokus på skitser
At argumentere for valg og fravalg
At analysere / vurdere grafisk design
At arbejde med visuel formidling af en designløsning
|