Holdet 3g FR/1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Egedal Gymnasium & HF
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Jakob Nielsen, Louise Bagger, Mia Louise Knudsen
Hold 2023 FR/1 (1g FR/1, 2g FR/1, 3g FR/1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundkursus i fransk
Titel 2 Francophonie - Intouchables
Titel 3 Les jeunes / La vie d'un étudiant
Titel 4 Entre Deux Cultures
Titel 5 Paris, je t'aime!
Titel 6 Les contes de fées
Titel 7 Fransk som verdenssprog - magt eller fællesskab?
Titel 8 Les banlieues (uro i forstæderne)
Titel 9 Repetition og eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundkursus i fransk

Formålet med forløbet er at blive introduceret til det franske sprog og Frankrig som land med fokus på kultur og samfund. Vi bruger hovedsagligt Franskportalens begyndersystem, suppleret med fysiske, aktiviteter, lege og konkurrencer for at efterligne autentiske sprogsituationer og få sproget ud i kroppen og i rummet mellem eleverne. Vi har fokus på forståelse, opbygning af ordforråd, læsning og glæden ved at udtrykke sig på fransk. Vi former sætninger, redegør og veksler meninger. Vi arbejder funktionelt med grammatik (at tale om noget man har og er, kan lide, synes, m.m). Eleverne lærer også nogle verbers remser - 1. bøjning + être, avoir, aller, faire, mettre, prendre + modalverberne pouvoir, vouloir, devoir, savoir. Hertil kommer adjektivers bøjning af placering, substantivers bøjning, ubestemte, bestemte, demonstrative artikler og personlige samt possessive pronomener. Det er tanken at denne del af undervisning understøttes af AP - og omvendt.
Udtale gemmer vi til lidt senere, men arbejder med det i et vist omfang, så eleverne kan forstå hinanden
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Francophonie - Intouchables

Vi har arbejdet med filmen "Intouchables" og læst dele af manuskriptet til filmen. Eleverne har lavet personkarakteristik og drøftet det særlige venskab, der udvikler sig mellem filmens to hovedpersoner. Vi har også lært ord og udtryk på fransk til at tale om kroppen.  

Kernestof/opgivelser:
-Les intouchables, filmmanuskript 2011, Splendido, Forlaget Passion 2014 (fysisk hæfte)
-Les intouchables (film) réalisateurs : Eric Toledano + Olivier Nakache, Frankrig 2011.

Grammatik: adjektivers bøjning og placering, possessive pronomener, præpositioner
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Les jeunes / La vie d'un étudiant

4. Les Jeunes- La vie d’un étudiant - Undervisningsbeskrivelse

Formål: Indlæring af basale gloser / Bøjning af verber / Kulturforskelle / Ungdomsliv / Fonetik / Franske og frankofone kulturprodukter.

Indhold:
Der udbygges på begyndersystemet fra Systime 'Bonjour Lyon', der inkorporerer fonetik, grammatik og ordklasser  med en fortælling om en dansk-fransk universitetsstuderendes oplevelser med Lyon, universitetet, de unge i Frankrig samt kulturmødet mellem det franske og det danske.

Forløbet baseres dels på lærebogssystemet 'Bonjour Lyon' men også med uddrag fra bogen ‘Quatre amis’ der omhandler unge gymnasieelevers hverdag i byen Rouen. En by der har en kulturel og historisk værdi i form af Gustave Flauberts klassiker ‘Madame Bovary’. Det er i denne by Emma Bovary og Charles Bovary er bosat.  

'Quatre Amis' spejler det danske uddannelsessystem og gymnasieskolen i særdeleshed, idet bogen viser hvordan det sociale fællesskab spiller en stor rolle, når unge studerende i gymnasieskolen i Frankrig skal have en hverdag til at fungere sammen med familielivet, lektier, romantik, sport og andre ting der optager ungdommen. I den forbindelse tales der om unges liv og de kulturforskelle som præsenteres i serien.

Den litterære del suppleres med elevernes egne oplevelser om kulturforskellen mellem det franske undervisningssystem og det danske i deres egen udveksling mellem det franske gymnasium 'Lycée Élie Vinet' i Barbezieux og deres oplevelser i byen Angoûlême og Bordeaux sammenlignet med Egedal Gymnasium & HF og det danske uddannelsessystem.

I forløbet anvendes også franske og frankofone artisters musik, litteratur, kunst, film og tegneserier.

Materialer:
'Bonjour Lyon'
'Quatre Amis'
'Stromae - Papaoutuai'
Angèle - Musikvideo - Balance ton quoi
Stromae ' Formidable ' Sang og musikvideo
Angèle: Oui ou non - Musikvideo/sang
Céline Dion - Hymne à l'amour - 2024 La tour Eiffel
Film: Eiffel - Om den verdensberømte franske ingeniør Gustave Eiffel
Film: La passion de Dodin Bouffant - Om fransk gastronomi

Omfang: ca. 60 sider
Estimeret : 20 moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Entre Deux Cultures

1. Entre deux cultures / Banlieue  - Undervisningsbeskrivelse

Frankrig er en nation med mange forskellige nationaliteter, trosretninger og filosofier.
Det giver sig udslag i en pluralistisk kulturel og social virkelighed, hvor den gamle kolonimagt er befolket af afrikanere, algerere, arabere, europæere, muslimer og jøder, som skal leve side om side i en republik med stigende ulighed, privilegieblindhed, en opløst nationalforsamling. Med andre ord ser vi et ældgammelt klassesamfund  der er ved at gå i opløsning, og hvor spændingerne mellem det ekstreme højre, den politiske midte og den yderste venstrefløj er større end nogensinde.

I forløbet 'Entre Deux Cultures' stiller vi skarpt på kulturforskellene internt i Frankrig.
Vi får et indblik i det franske multikulturelle samfund ved at læse Faïza Guènes stærke roman om Doria og hendes mor Yasmina, der er en del af periferien i det franske samfund. De er indvandrere, de er muslimer, de er fattige og de er en amputeret familie, hvor faderen har forladt dem.

Yasmina og Doria er fransk-marokkanere og bor i la banlieue parisienne, i en parisisk forstad. Den unge marokkansk-franske pige på 15 år Doria er udsat for systemisk racisme, strukturel ulighed og bliver forfulgt at en fortid med kønsdiskrimination, fattigdom og racisme. Romanen er fra 2004 og har modtaget fornemme litterære priser.

Den litterære virkelighed fra Faïza Guènes forstadsmelankoli suppleres med den danske oversættelse af 'Kiffe kiffe demain', med videoklip fra Emmanuel Macrons indsættelsestale, tekster om la laïcité, den nye pensionsreform, De Gule Vestes demonstrationer, samt flere politiske indslag, hvor de mange stemmer og ytringer bidrager til at forstå de politiske spændinger i den franske republik og særligt i Paris og de store byer i l'Hexagone.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Paris, je t'aime!

Forløbet giver jer en introduktion til byernes by - Paris!
Det er samtidig en forberedelse til vores studietur til Paris dette skoleår.
I vil bliver ført sanseligt ind i Paris via musik og beskrivelser af kærlighedens by. I får overblik over byen og de forskellige arrondissementer (kvarter), ligesom I vil bliver bekendt med lidt af byens historie og arkitektur, fx de berømte steder Chams-Élysées, Eiffeltårnet, Triumfbuen, Louvre, osv . I sidste del af forløbet planlægger vi studieturens program i fællesskab.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Les contes de fées

I dette forløb kigger vi på eventyrgenren både i form af ældre, klassiske eventyr, men også moderne fortolkninger af gamle eventyr. Herudover ser vi filmen "Kirikou et la sorcière" for at kunne sammenligne det klassiske europæiske eventyr med et frankofont, inspireret af vestafrikanske myter
Fokus er på eventyrgenren og hvilken plads den har og har haft i vores kultur
Vi sluttede forløbet af med at eleverne skrev deres egne eventyr på med brug af de genretræk de har lært

Kernestof:
-Definition du genre (dans "Le conte de fée à nouveau", Catrine Kronborg Leth, Systime 2020)
-Anaïs Delva - "Libérée, Délivrée" (De "La Reine des Neiges"), clip et chanson
-Le Petit Chaperon Rouge (texte)
-Le Petit Chaperon Rouge (video - https://www.youtube.com/watch?v=g2Q6d9JxvNM)
-Chapeau Rond rouge (Geoffry de Pennart, 2004 - fra Entrée)
-Kirikou et la sorcière (film de Michel Ocelot, 1998)

Grammatik:
Fransk datid, aspekt (forskellen på imparfait, og passé composé/passé simple),
Pronomen som objekt og indirekte objekt
Adjektivernes gradbøjning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Fransk som verdenssprog - magt eller fællesskab?

I dette forløb stiller vi skarpt på fransk som verdenssprog - ikke kun som bærer af kultur og kommunikation, men også som en konsekvens af kolonihistorie. Eleverne introduceres til begrebet frankofoni, hvordan det franske sprog er blevet udbredt historisk, og hvilken betydning det har i forskellige dele af verden i dag. I forbindelse med læsning af fransksprogede tekster fra forskellige dele af verden, diskuterer vi om frankofoni hænger sammen med magt og dominans, globalt fællesskab – eller begge dele.

Som fremmedsprogselever er vi også selv en del af de fransktalende, og vi vil derfor sammenligne med os selv, og hvad fransk betyder for os - som danskere og verdensborgere.

Efter en generel introduktion til hvor i verden der tales fransk + de historiske grunde hertil, arbejder vi med konkrete eksempler fra forskellige dele af verden, nemlig Afrika (Marokko og Niger), Canada (Québec) og Caribien (Guadeloupe).

Der er fokus på mundtlighed, argumentation og debat + interkulturel kompetence
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Repetition og eksamenstræning

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer