Holdet 3t BT (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Gefion Gymnasium
Fag og niveau Bioteknologi A
Lærer(e) Birgit Eliasson, Karen Houborg, Mads Enevold Andersen
Hold 2023 BT/t (1t BT, 1t BTex, 2t BT, 2t BTex, 3t BT, 3t BTex)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Cellernes kemi
Titel 2 Mikrobiologi, celler, cellevækst og celledelinger
Titel 3 Fordøjelse, kost og energi
Titel 4 Organisk kemi
Titel 5 DNA, gener, nedarvning
Titel 6 Mængdeberegning og densitet
Titel 7 Besøg på KP, sygeplejersjeudd
Titel 8 Stofmængdekoncentration og Lamber-Beers lov
Titel 9 DNA-teknikker og Crime scene
Titel 10 GMO
Titel 11 Enymer og Novonesis-projekt
Titel 12 Introduktion til syre-base teori
Titel 13 Introduktion til organiske molekyler
Titel 14 SRO
Titel 15 Kemiske ligevægte
Titel 16 Nervesystemet
Titel 17 Drughunter
Titel 18 Kombucha og syre-basereaktioner II
Titel 19 Lægemidler
Titel 20 Lægemidler II
Titel 21 Immunologi
Titel 22 Bioinformatik
Titel 23 Artikel/miniSRP
Titel 24 Kræft og stamceller
Titel 25 Hormonforstyrrende stoffer
Titel 26 Hjælpemidler ved skriftlig eksamen
Titel 27 Forløb#13

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Cellernes kemi

Lektier:
Bioteknologi A: 35-49
BasisKemi C: 56-62, 71-76

Formål:
At få kendskab til Det periodiske system, salte, molekyler, polaritet og intermolekylære kræfter

Eksperimentelt arbejde (planlagt):
Molekylers polaritet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Molekylers polaritet 19-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17,61 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Mikrobiologi, celler, cellevækst og celledelinger

Lektier:
Bioteknologi A, I: side 25-35 (pro- og eukaryote celler), 49-58 (cellemembran og membrantransport), 58-69 (mitose og meiose)

Biotek A 1. Side 114-117 om eksponentiel vækst, fortynding, pladespredning og sprktrofotometri

Formål:
At få kendskab til opbygning af pro- og eucaryote celler, eucaryote celletyper og membranprocesser.
At undersøge eksponentiel vækst hos bakterier samt se på  vækstmodeller og vækstfaktorer

Eksperimentelt arbejde:
Mikroskopi af plante og dyreceller
Kimfaldsanalyse
Osmose (i kartofler)
Model af E.coli (arbejde med størrelsesforhold)

Eksponentiel vækst (spektrofotometri og fortyndingsrække og pladespredning) - udført forår 2024
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
BT-1, Pro- og eukaryote celler 06-12-2023
BT-8, Måling af bakterievækst 13-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17,61 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fordøjelse, kost og energi

Formål:
At kende til opbygning og funktion af fordøjelsessystemet, at kende til de energigivende stoffers opbygning samt om enzymers generelle funktion.

Litteratur:
Biologi i fokus, side 21, 24-28 (kulhydrater), 30-31 (fordøjelse), 33-35 (fedt). Biotek A, Bind 1, side 71-84 (Proteiners opbygning og enzymers funktion)

Eksperimentelt arbejde:
GM i Science (osmoseøvelse)
Katalase i kartofler
Nedbrydning af stivelse
Kostanalyse
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
BT-3, Skriveopgave om kulhydrater og fedt. 26-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13,61 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Organisk kemi

Lektier:
BasisKemi C side 117-144

Formål: At få kendskab til carbonatomets bindingsforhold, alkaner, alkener, alkyner, samt deres egenskaber og aromatiske carbonhydrider

Eksperimentelt arbejde:  Alkaner og alkeners reaktion med dibrom
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Alkaner og alkener 23-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21,61 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 DNA, gener, nedarvning

Litteratur
BT A 1, side 151-160 (kromosomer, grundbegreber), (161-162), 162-175 (Mendels 1. lov, stamtavler, Mendels 2. lov).
BT A 1, side 89-108 (DNA, replikation, proteinsyntese (transskription og translation), den genetiske kode)

Eksperimentelt arbejde
2-gen spaltning hos byg
Isolering af DNA fra jordbær
Genopfriskning af blodtypebestemmelse

Formål:
At få indblik i den grundlæggende genetik og at lære om dannelsen af proteiner ud fra generne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Mængdeberegning og densitet

Lektier:
BasisKemi C side 82-96

Formål: At få kendskab til densitet, formelmasse, stofmængde, molarmasse og kemiske mængdeberegninger

Eksperimentelt arbejde: Opvarmning af natron
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mængdeberegning 05-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Besøg på KP, sygeplejersjeudd

Litteratur
Yubio side 57-71 (Åndedræt og kredsløb)

Eksperimentelt arbejde
Måling af blodtryk
Måling af lungevolumen (vitalkapacitet) og sammenholde med højden

Formål
At besøge en uddannelsesinstitution, som kan have interesse for elever på denne studieretning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Stofmængdekoncentration og Lamber-Beers lov

Lektier:
BasisKemi C side 79 - 82, 104 -107 (inklusiv) og 109-115
BasisKemi B side 183-188
Bioteknologi A side 117-118

Formål: At få kendskab til densitet, stofmængdekoncentration og Lambert-Beers lov.

Eksperimentelt arbejde: Titrering af havvand og måling af bakteriel vækst
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
BT-7, Om besøg på KP 15-04-2024
fældningstitrering 16-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14,61 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 GMO

Gen modificering af organismer herunder rekombinant DNA-teknologi, restriktionsenzymer, plasmider og transformation.
GMO til produktion - cellefabrikker/fermenteringsteknologi og optimering.

Eksperimentelt arbejde:
pGLO (transformation)

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
Cellefabrikker: https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/fermenteringsteknologi/cellefabrikker/
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Enymer og Novonesis-projekt

Aminosyrer
Reaktionshastighed, herunder energiprofiler.
Enzymer, herunder strukturniveauer, enzymtyper, enzymaktivitet, pH- og temperaturoptimum, denaturation.
Enzymkinetik (Michaelis-Menten og Linewaever-Burk plot),
Inhibitorer: reversible (kompetitive og nonkompetitive) og irriversible.
Carbohydraternes intermediære stofskifte (glycolyse, pyruvat omdannelse (aerob og anaerob i menneske og gær (ethanol)), citratcyklus og oxidativ phosphorylering.
Stof- og energiregnskab for oxidation af glucose.
Regulering af ATP-produktion.
Redoxreaktioner, herunder afstemning af reaktionsskemaer med oxidationstal inkl. organiske stoffer.
Bæredygtighed med enzymer - virksomhedscase med Novonesis, hvor eleverne skal forsøge at give (teoretiske) løsninger til mere effektiv produktion af husdyrfoder ved hjælp af enzymer. Det er selvstændigt arbejde i grupper. Produkt er en poster, som præsenteres på Novonesis til postersession med forskere fra Novonesis og andre gymnasier.

Eksperimentelt arbejde:
2. Fremstilling af jern(2+)sulfat
3. Reaktionen mellem thiosulfat og syre
5. Enzymkinetisk undersøgelse af enzymet lactase - uden/med inhibitorer

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- https://dca.au.dk/aktuelt/nyheder/vis/artikel/korn-og-enzymer-gaar-haand-i-haand-for-bedre-fordoejelighed
- https://www.energi.case.dtu.dk/english/-/media/subsites/energi_paa_lager/energi-paa-lager-english/english-kap2/drivhusgasser_husdyr.pdf
- https://nvhus.dk/tilbud-undervisere/baeredygtighed-med-enzymer/
- https://svineproduktion.dk/Viden/I-stalden/Foder/Indhold_foder/Enzymer
- https://www.kemifokus.dk/optimering-af-proteiners-funktion/
- https://www.rcsb.org/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4036243/
- Pymol
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Introduktion til syre-base teori

Forløbet er optakt til SRO
Syre-basereaktioner, hydronoverførsel, pH, vands selvionisering

Eksperimentelt arbejde:
4. Potentiometrisk titrering af natriumhydroxid ELLER saltsyre
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Introduktion til organiske molekyler

Forløbet er optakt til SRO
Carbonhydrider, herunder alkan, alken, alkyn og cycliske forbindelser.
Strukturisomeri
Funktionelle grupper: alkoholer, carbonyl (aldehyd og keton), carboxylsyre.
Navngivning af ovenstående.

Eksperimentelt arbejde ikke lavet.

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
MarvinSketch introduceret
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 SRO

SRO. Ikke alle elever lavede SRO i bioteknologi, men de, der gjorde, skrev om gødskning og næringsstoffer (med matA) eller om blodsukkerregulering.
Carbohydrater herunder mono-, di- og polysaccharider, ketoser og aldoser, reducerende og ikke-reducerende.
Blodsukkerregulering, insulin og glucagon.

Eksperimentelt arbejde:
6. Reducerende carbohydrater, Fehlings test

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- Diabetes og Insulin undervisningshæfte: https://bioside.dk/onewebmedia/Diabetes_og_Insulin_undervisningshaefte_Juni_2008.pdf
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Kemiske ligevægte

Reversible og irreversible reaktioner.
Dynamiske ligevægte.
Opskrivning af ligevægtsbrøk, le Chateliers princip og vurdering af forskydning af reaktion på baggrund af ligevægtskonstant og -brøk, beregning af ligevægtskoncentrationer.

Eksperimentelt arbejde:
7. Indgreb i et ligevægtssystem (eleverne designer selv - uden forsøgsvejledning)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Nervesystemet

Nervesystemets inddeling.
Celler i nervesystemet og deres opbygning og funktion, herunder neuroner og gliaceller.
Aktionspotentiale, herunder ionkanaler inkl. natrium-kaliumpumpen.
Kemisk signalering mellem neuroner, herunde synapse, synapsekløft, neurotransmittere og receptorer.
Nociceptive smerter.


Eksperimentelt arbejde:
8. Nociceptive smerter - påvirkning af nervesystemet med chili, menthol og wasabi
9. Nervehastighed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Drughunter

Eleverne har arbejdet med Drughunter Dysten, hvor fokus i skoleåret 2024-2025 lå på blodhjernebarrieren (BBB) samt hvordan lægemidler kan optimeres til at passere BBB eller hvordan strategier kan bruges til at omgås BBB. Desuden har eleverne udvalgt en hjernesygdom, som de skulle redegøre for, og finde ud af hvordan den behandles medicinsk. Ydermere skulle eleverne forsøge at optimere uptake og dermed effekt af selvvalgt lægemiddel/lægemidler.
Her har eleverne arbejdet selvstændigt og produceret en poster i grupper.

Eksperimentelt arbejde ikke udført.
Indhold


Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Kombucha og syre-basereaktioner II

Den udvidet syre-baseteori fermenteringsprodukt: Kombucha (fermenteret sukkerholdig te)
Stærke og ikke-stærke syrer og baser, herunder begreberne mono-, di- og trihydron.
Syre- og basestyrke, styrkeeksponent og kobling til ligevægtsreaktioner.
pH-beregning for stærke og ikke-stærke opløsninger.
Puffersystemer og pufferligningen, herunder Bjerrumdiagram og syrebrøk.
Titrering af syrer: stærke og svage syrer med stærk base.
Måling af pH, herunder indikatorer og pH-meter.

Eleverne har produceret kombucha og har indledningsvist lavet forsøg med gæringer med forskellige C-kilder, for at illustrere, at mikroorganismer ikke kan nedbryde alle carbohydrater og evt. forskel i aktivitet. Desuden undersøgte de også temperaturens betydning for aktiviteten og afledt derfra væksten.
Afslutningsvist har eleverne skulle undersøge, om de kunne bestemme hvilken syre, der hovedsageligt produceres i kombucha. Dette kunne gøres ved titrering af kombuchaen efter den første fermentering.

Eksperimentelt arbejde:
10. Gæring (med forskellige carbohydratkilder og forskellige temperaturer)
11. Kombucha, brygning
12. Titrering af kombucha

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- https://www.smagforlivet.dk/undervisning/folkeskolen/tv%C3%A6rfaglig/baggrundsviden-smag-og-tilsmagning/fermentering-n%C3%A5r-bakterier-og
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6730531/
- https://www.youtube.com/watch?v=nfqI1ccSiPg&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fwww.lectio.dk%2F&source_ve_path=Mjg2NjY
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Lægemidler

Forløbet fortsættes i 3g.

Funktionelle grupper og deres kemiske egenskaber
Reaktionstyper, herunder kondensation, hydrolyse, substitution, addition
Isomeri, herunder geometisk og optisk isomeri.
Blodsukkerregulering - opsamling fra SRO med blodglucosemåling efter indtagelse af carbohydratkilde.
Linpiski's rule of five

Eksperimentelt arbejde:
13.1. Påvisning af oxo-forbindelser
13.2. Proteiner - kvalitativ påvisning af amid-binding i fødevarer
14. Måling af blodglukose

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- Der er taget udgangspunkt i følgende materiale fra Biotech Academy:
https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/laegemiddeludvikling/
- https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-6/AN6-2017dff-enzym.pdf
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Lægemidler II

Syntese af acetylsalicylsyre. Reaktionstypen kondensationsreaktion, kemisk ligevægt.
Isolation af synteseprodukt ved brug af omkrystallisation.
Renhedsbestemmelse med TLC, smeltepunktsbestemmelse og reaktion med jern(III)chlorid.
Optagelse af virkning af ASS, herunder hæmning af COX-enzymerne, pKs og polaritet for ASS.

Eleverne har arbejdet med syntese og isolation af acetylsalicylsyre.De har skulle vurdere renheden af synteseproduktet. Desuden har de lært om optagelsen af ASS og virkningen på COX-enzymerne.

Eksperimentelt arbejde:
1. Syntese af acetylsalicylsyre, kvalitativ renhed

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- Uddrag af bogen Kemi der Virker, side 18-27 og 85-90
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Immunologi

Immunforsvarets opbygning herunder det ydre forsvar, det specifikke og uspecifikke immunsystem. T- og B-lymfocytter.
Overordnet funktion af immunceller. MHCI og II, Toll-like receptor, B-celle responset, T-celle responset, CD4, CD8, regulatoriske T-celler (Treg), cytokiner og interferoner.
Cellens opbygning og overfladeproteiner.
Primære og sekundære antistoffers opbygning.
Antigener.
Komplementsystemet.
Fight the Bite-forløbet er brugt. Vurdere type af slangegift, hvordan modgifte fremstilles, slangearter, direkte og indirekte ELISA, LFA-stick
Virus og vacciner.
HIV, herunder virus-type, livscyklus og kombinationsbehandling.
Hudimmonologi og hudens opbygning, allergiske reaktioner type 4 allergi (Panum)

Eleverne har arbejdet med immunforsvarets inddeling og rollerne af det specifikke og uspecifikke immunsystem, hvad rollen er af de forskellige celletyper herunder T- og B-lymfocytter. Undervejs har de lært om en immunologisk reaktion på antigener og hvordan immunitet opstår efter en infektion.
Eleverne har arbejde med Fight the Bite-forløbet fra LIFE Fonden.
Endvidere har de arbejdet med virus-typer, vaccination og HIV.
Forløbet blev afsluttet med et 2-dagsbesøg på Panum Instituttet, hvor eleverne arbejdet med type 4 allergi, case-arbejde, dissekerede mus og oprenserede hvide blodlegemer fra humant blod. Forløbet skete i samarbejde med en forskningsgruppe; forskere, studerende og dyrepassere.

Eksperimentelt arbejde:
2. Fight the Bite, ELISA og lateral flow assay
Dissektion af mus og musseøre samt undersøge opbygningen af murint hud.
Oprensning af hvide blodlegemer fra humant blod.

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- Materiale udleveret fra Panum Instituttet.
- Fight the Bite-materiale
- Uddrag fra Virusbogen: Side 110-125. (Brix, Eskildsen, Helmig, Virus, 2022, Systime)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 22 Bioinformatik

Arbejde med større datasæt i Geneous Prime, herunder opstille og fortolke stamtræer.
Afstandsmatricer og slægtsskab.
Kendskab til sygdommen cystisk fibrose, herunder forskellige typer af CF, symptomer, genetik, mutationer, proteinet CFTR (ionkanal) og arvelighed.
Exons og introns.
Locus, gen og allel.

Eleverne har arbejdet med moderne bioinformatiske redskaber og undersøgt HIV's opståen og dets stamtræ. De har lært om artsbegrebet og relevante evolutionære begreber samt opstillet afstandmatricer. Arbejdet inddrager div. programmer for at lære om sygdommen cystisk fibrose herunder forskellige typer, hvad der sker med proteinet og hvilket mutationer, der kan give forskellige sygdomme af cystisk fibrose (materialet er fra BiD)

Eksperimentelt arbejde:
3. PV92

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- http://biotekunderviser.dk/FIP2020
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 23 Artikel/miniSRP

Vi har i dette tværfaglige projekt mellem BT og DA arbejdet med hvordan et bioteknologisk emne kan præsenteres i en populærvidenskabelig artikel (formidlingsartikel) med efterfølgende metadel. Det bioteknologiske emne her tog udgangspunkt i "hud-allergener" på baggrund af vores besøg på Panum.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 24 Kræft og stamceller

Stamceller herunder forskellige typer af stamceller.
Behandling med stamceller.
Genregulering, herunder epigenetik, histonmodifikation, DNA methylering, post-transkriptionel og post-translationel regulering.
Oncogener.

Beskrivelse
Eleverne har arbejdet med genregulering og epigenetik, og med hvad der kendetegner kræftceller. Desuden har eleverne arbejde med en artikel fra Etisk Råd om stamceller og -forskning
Vi har her arbejdet tværfagligt med matematik i vores projekt på Rigshospitalet med seniorforsker og statistiker Andreas Jensen - eleverne arbejder med beregninger i statistikprogrammet R. Det handler om statistisk bearbejdning af big data i forbindelse med overlevelsesanalyser.

Eksperimentelt arbejde:
/

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- https://www.etiskraad.dk/undervisning/gymnasieskolen/stamceller/etikinterview-om-stamceller
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 25 Hormonforstyrrende stoffer

Hormonforstyrrende stoffer og økotoksikologi
Kvindens og mandens kønsorganer.
Kønshormoner og hormonel regulering hos mænd og kvinder, herunder menstruationscyklus og sædcelledannelse.
Befrugtning og graviditet.
Forstyrrelse af hormonbalancen, herunder hormonlignende stoffer og påvirkning af udvikling af kønsorganer.
Økotoksikologi, herunder eksempler på pesticider, bioakkumulering og risikovurdering.
Genteknologi: CRISPR-Cas9

Eleverne har arbejdet med kvindens og mandens kønsorganer og hormonelle regulering. Desuden har de arbejdet med befrugtning. De har arbejdet med hormonforstyrrende stoffer, og har skulle undersøge indholdet af østrogen- og testosteronlignende stoffer i medbragte produkter, og hvad hormonforstyrrende stoffer kan have af konsekvenser på fostre og børn.
Yderligere har eleverne arbejdet med økotoksikologi og undersøgt effekten af herbicidet "Toxan" på karse og om det aktive stof nedbrydes i jord.
Desuden har de skulle lære om genteknologien CRISPR-Cas9.

Eksperimentelt arbejde:
4. Ægløsningstest
5. Yeast Screen "YES/YAS"
6. Påvisning af pesticidnedbrydning i jord og dosis-respons for spiring af karse

Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- https://aktuelnaturvidenskab.dk/find-artikel/nyeste-numre/5-2022/crispr
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 26 Hjælpemidler ved skriftlig eksamen

Hjælpemidler ved skriftlig eksamen

Følgende hjælpemidler forudsættes:
- Marvin Sketch
- Excel
- CAS-værktøj, fx Maple

Bøger fra praxisonlinie: må tilgåes vha. skolemail ikke mitID
https://bioteknologi-a-1-nucleus.praxis.dk/1
https://bioteknologi-a-2-nucleus.praxis.dk/1
https://bioteknologi-a-3-nucleus.praxis.dk/1
https://basiskemib-haase.praxis.dk/1
https://basiskemic2udgave-haase.praxis.dk/1

Alle hjælpermidler undtagen internetadgang er tilladte.

Det er ikke tilladt at medbringe downloadede besvarelser fra forskellige protaler fra eksempelvis studieportalen

Anbefalede hjælpemidler:
- Alle lærebøger og noter
- Klædt på til skriftlig bioteknologi
- Gamle afleveringer og vejledende besvarelser hertil
- Powerpoint fra undervisningen (download fra drev)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 27 Forløb#13

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer