X - Gefion Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Gefion Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3m EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
X - Gefion Gymnasium
Fag og niveau
Engelsk A
Lærer(e)
Lind Andersen, Rikke Mamsen
Hold
2023 EN/m (
1m EN
,
2m EN
,
3m EN
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
1. The Short Short Story
Titel 2
2. Literary Devices
Titel 3
American Values and Beliefs
Titel 4
Flowers For Algernon
Titel 5
Nature Speaking
Titel 6
New Zealand identity and Maori Culture
Titel 7
Color Lines
Titel 8
Presidential Election
Titel 9
Choices and Consequences
Titel 10
Great Speeches (EKSAMEN)
Titel 11
Southern Stories (EKSAMEN)
Titel 12
The Victorian Era (EKSAMEN)
Titel 13
The Shakespearean Villain (EKSAMEN)
Titel 14
Horror and Crime
Titel 15
War and Conflict
Titel 16
slettes
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
1. The Short Short Story
Formål:
Dette introforløb skal undersøge hvordan forfattere skriver - hvordan får forfatteren læseren til at se, tænke, føle det, de vil have? Med fokus på analyse af både billeder og helt korte litterære historier der bruger symbolik, twists og andre enkle virkemidler, introduceres eleverne til tekstanalysens hemmeligheder - og selv skrive noget, der virker.
Materiale:
Alle følgende tekster er fra: Jørgen Riber Christensen: The Human Heart, Systime, 2006, s. 7-23:
Guy Carter: The Postcard
Matthew Peates: The Maker
N.M. Cooper: Who Dares Wins
Kathryn Clarke: Out of the Mouths of Babes?
R.S. Ferm: Different Values, or Who got the Best of the Bargain?
(The Short Short Story)
Jimmy Glen: The Vase
(Symbolic writing)
Indhold
Kernestof:
Lektie:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
The short short story
20-11-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Eksperimentelt arbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
Titel 2
2. Literary Devices
Intro to the theme:
During this crash course on fiction analysis, you will be introduced to a couple of the central literary devices. You will do some reading and some exercises - and also some small written assignments, which will be the basis of a final written assignment.
The final written assignment:
At the end of the course, on the basis of smaller written exercises, you will write your own short story in which you will use all the literary devices. You can see the details of the written assignment here:
A short story approximately 1 pages long (2400 tegn incl. mellemrum) Times New Roman, font size 12, 1 ½ line distance.
a piece of fiction: a short story.
Use literary devices: narration, mood, symbolism, foreshadowing, juxtaposition, in medias res
To get you started, you will choose one of the following sentences as your intro:
a. It was a dark and stormy night ...
b. She was a mean girl ...
c. On the day they were married, it was snowing ...
(you may change the tense)
In the final short story, there has to be a) a question of life and death and b) the last word in the short story has to be "no")
I din opgave marker alle dine literary devices og apostrof genitiver:
1. Marker dine genitiver i dit essay ved at understrege det se eksempler nedenfor the girl's, women's
2. Marker alle dine literary devices i din opgave: narration, mood, symbolism, foreshadowing, juxtaposition. Farv dem i forskellige farver og indsæt farveskema i bunden af dit dokument for hvilken farve symboliserer hvad.
The written assignment is to be uploaded in Lectio.
Your short story will be analysed and read by your peers in Peergrade. It will be anonymously submitted, but think about what you put in your short story. It should be a fictional story.
Indhold
Kernestof:
Lektie:
Homework:
Minlæring Substantiver
gym trivsel.dk
umv.response.dk
Homework: utællelige substantiver i Minlæring
Peergrade
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7,61
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
American Values and Beliefs
American Values and Beliefs
Preliminary readings
I dette forløb vil vi se på, hvordan amerikanske værdier er skabt og været med til at forme det amerikanske samfund. Derudover en perspektivering til nutidig problemstillinger, der er relateret til amerikanske værdier. I 2024 er der valgår i USA og dette forløb er en introduktion til det amerikanske værdier og identitet, der senere ligger som baggrund for videre arbejde med US presidential election.
Materiale:
Ch. 2 "Traditional American Values and Beliefs" i The American Ways terms: individual freedom and self-reliance, equality of opportunity and competition, material wealth and hard work)
Emma Lazarus, The New Colossus
Walt Whitman, I Hear America Singing
The Pursuit of Happiness (2016) Gabriele Muccino
Speech by Matthew McConaughey Matthew McConaughey’s White House speech on gun violence, 2022
group work, film-, poetry- , speech analysis, essay structure, fiction analysis and interpretation
Indhold
Kernestof:
Afsnit
Homework:
Husk rigtig varmt tøj - vi skal være ude det meste af dagen :)OG husk at medbringe computer.
Hvordan gennemfører man sin observation?
Indkomster i Kbh.
Observation ifm. bysociologi.pdf
description
Grupper og kvartere 1m
Observationsskema
Skema
Indkomster i DK
Valgresultat
Podcast 1m Powerpoint.pptx
description
1m worksheet podcast.docx
description
Studieretnings-opstart.pptx
description
Homework: please read the short story (You will write your first essay based on this short story): That Summer Safia Moore That Summer.pdf
Material Wealth and Hard Work pp. 27-29
Homework: finish the last study questions I hear America Singing
Lektie: forbered fremlæggelse til timen.
Lektie: Læs om essayets Tragtindledning og thesis statement
ARBEJD-SELV
Homework: Read the excerpt of The Rise of the Working Poor by RR.png We'll discuss the term 'the working poor' in class.
In today's lesson: we'll continue the film The Pursuit of Happyness
Vi bruger den første del af modulet til forberedelse af fremlæggelse. Derefter fremlæggelser.
Feedforward:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14,61
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Flowers For Algernon
Værklæsning af Flowers for Algernon af Daniel Keyes (novellen fra 1958).
Howard Gardner’s multiple intelligence theory og de 8 intelligenser
Fokus:
Hvad er intelligens? læreroplæg om Gardners teori
Bevidsthed om egen læring/synlig læring: The basic 4: read, write, speak, listen to English
Psychological tests: Rorschach og TAT - Forståelse af kontekst for den litterære tekst
Analyse af sprog: formelt/uformelt, stavning
Essay og artikel om 'Flowers For Algernon'
Indhold
Kernestof:
Samme lektie som sidst:
Remember to bring 'Flowers for Algernon'
Afsnit
Google Site !M
Homework: please, read progress report 11+12. write a short summary of each progress report - two sentences.
Lektie: Minlæring aktiv og passiv del 2 Minlæring
Flowers for Algernon.jpeg
description
ingen lektier
Husk: at medbringe Flowers for Algernon - We'll continue the characterisation of Charlie Gordon
Lektie: Om adjektiver Adjektiver - del 2 Minlæring
1m Google site
No homework.
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Nature Speaking
Kort forløb med udgangspunkt i Nature Is Speaking - Julia Roberts is Mother Nature
https://www.youtube.com/watch?v=WmVLcj-XKnM&t=2s
Conservation International (CI)
Efterfølgende skal eleverne selv producere et produkt med følgende instruks:
Create your own nature video and poem/ text
Product:
- A poem / a text
- Video 2 minutes
- presentation
Choose a subject or a focus - e.g. brainstorm on Nature versus man, wilderness, climate, seasons, your own relationship with nature etc.
Think about your visual content and poem. Is there a connection between content and poem?
Do you have a message? think about the sender and receiver / an intended receiver? Use forms of appeal (pathos, ethos, logos), rhetorical devices to persuade
Each member must speak (do a stanza each) or someone does a repetitive chorus
Finish the product, editing etc.
Indhold
Kernestof:
Today, we'll finish the theme Flowers for Algernon
Create your own nature video and poem.docx
description
Assignment 1 1m.docx
description
Afsnit
Homework:
Omfang
Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
New Zealand identity and Maori Culture
Indhold:
Forløbet har omhandlet historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i New Zealand med særligt fokus på Pakeha og Maori. Gennem analyse af bl.a. personkarakteristik og miljø arbejder eleverne med, hvilke kulturelle forskelle der er i samfundet samt de problematikker, som især kultur og samfund skaber på maori-befolkningen
Materiale:
Tekst:
Malcolm Wright: Exploring New Zealand's Brand (2014)
Tony Pivac: Joy Ride (2013)
Eleanor Ainge Roy: 'We have to start talking about it': New Zealand suicide rates hit record high (2015)
Hana Aranga: Found (2013)
Adelyn Cameron: A Grandmother Remembers (1975)
Film:
Once Were Warriors (1994)
Indhold
Kernestof:
Exploring New Zealand's Brand.pdf
description
study questions.docx
description
coins NZ.png
description
prereading.docx
description
Joy Ride.pdf
description
Spørgsmål til narrator
Elenaor Ainge Roy.pdf
description
Vi samler op på "narrator"-opgaven fra Joy Ride i går
Pre-reading text.pdf
description
Hana Aranga Found.pdf
description
Modulet er virtuelt. I skal se Once Were Warriors færdig og besvare opgaver inde på elevfeedback. Sørg for at besvare opgaverne dybdegående og kom gerne med eksempler fra filmen. I finder filmen på CFU, og vi så 1 time og 2 minutter sidste modul. Man
Var du fraværende i tirsdags, skal du se den første time og to minutter af filmen Once Were Warriors. Du kan finde den på CFU
Minlæring
A Grandmother remembers.pdf
description
True or false.docx
description
Læs pre-reading teksten, så du har en forforståelse for dagens modul - teksten er kort og hurtigt overstået
description
Lokaleændring til 1-04
Udsagn
7 Ways We Know Systemic Racism is Real
Sørg for at have besvaret følgende spørgsmål, som I arbejdede på sidste uge (til teksten A Grandmother Remembers)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Color Lines
Forløbet fokuserer på strukturel racisme i USA. Eleverne arbejder med tekstforståelse og analyse indenfor fiction og non-fiction samt fokus på research.
Materiale:
Ben & Jerry's: 7 Ways We Know Systemic Racism Is Real
Nikole Hannah-Jones: School Segregation, the Continuing Tragedy of Ferguson
Angie Thomas: On the Come Up (uddrag 2019)
Nic Stone: Dear Martin (2017)
The Hate U Give (2018)
Indhold
Kernestof:
Study Questions.docx
description
7 Ways We Know Systemic Racism is Real
Graphic Poster.docx
description
School Segregation pre reading.docx
description
School Segregation text.pdf
description
Var du fraværende i onsdags, vil det være en god idé at læse nedenstående tekst, så resten af forløbet kommer til at give mening for dig
On the Come Up.pdf
description
Characterize Bri.docx
description
Style of writing
Spørgsmål til teksten
Sound Smart: The Black Panthers | History
Var du fraværende i sidste uge, skal du have læst nedenstående tekst - vi arbejder videre med den i dag
description
Vi er i gang med filmen The Hate U Give. Var du fraværende i onsdags, vil det være en god idé at indtil ca 1:09:50. Ellers kan du læse et referat eller resume af filmen online
Fælles arrangement for flere engelskklasser, hvor I bliver klædt godt på til det kommende valg i USA. Vi kommer til at bruge nogle af dagens informationer i modulerne op til valget
Tilmeldte engelskhold indfinder sig i festsalen sammen med deres lærer og placerer sig på de afmærkede stolerækker, samlet som klasse. Læreren bedes sidde sammen med deres hold for at sikre ro og orden og notere fravær.
Dear Martin.pdf
description
Worksheet post reading.docx
description
prereading juneteenth.docx
description
Juneteenth.pdf
description
Comprehension
worksheet rhetorical devices.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Presidential Election
Forløbet fokuserer på den stigende polarisering og det amerikanske valg. Metodisk ligger det primære fokus på non-fiction tekster, hvor der bl.a. arbejdes med retorisk og argumentationsanalyse. Indholdsmæssigt ligger fokus på, hvilke emner, der skaber polariseringen samt hvilken betydning det har før, under og efter valget. Forløbet fungerede også som indledning til SRO
Tekst:
Adam Nagourney: If Trump Wins, Here’s Why (The New York Times, 2024)
Podcast:
Vox: Today, Explained: Is Trump for real?
Uddrag fra Liberty, Guns & Babies af Dorthe Hjort Jensen, 2024
- kapitel 3: Division and polarization (uddrag)
- kapitel 4: Issues that divide: Guns (uddrag)
- kapitel 5: Issues that divide: Babies (uddrag)
Indhold
Kernestof:
We are the Democratic Party - Democrats
House Republicans
Assignment
Mødetid 9:30. Prøven starter 9:45. Medbring hovedtelefoner der passer til computeren, computer og oplader. Hvis I har noter i drevet eller på lectio skal de være downloadet, så I kan tilgå det offline
Husk madpakke og snacks. I har ikke mulighed for at hente noget under prøven. Og tag gerne en ekstra trøje med. Der kan være koldt i Himmelrummet.
Education gap The root of inequality.mp4
description
Win the White House - President Election Game
Find episoden "Is Trump for real?" fra serien Today, Explained enten i linket under, på Spotify eller Apple. Besvar spørgsmål, der står i elevfeedback
Transkription af Is Trump for real?
description
Remember to bring your computer
Opgaver.docx
description
If Donald Trump Beats Kamala Harris, Here_s Why - The New York Times.pdf
description
Post election: Jeres besvarelser skal afleveres senest kl 20 på elevfeedback, så det behøves ikke at blive lavet i selve modulet
Vi arbejder videre med valget og ser nærmere på polariseringen i USA - arbejder mod SRO. Der kommer til at være en del læsning i dag
Spørgsmål til tekst
Division and polarization.pdf
description
Lokaleændring til 2-20
Secularization.pptx
description
Why America.docx
description
I skal præsentere jeres artikel, som I har fundet, i grupper
Modulet er virtuelt. I kan arbejde på jeres grammatikaflevering "AFLEVERING Pronominer". I kan nok ikke nå at lave det hele i modulet, men hvis man har fået lavet noget på den inden modulet slutter, får man selvfølgelig ikke fravær. Hvis man ikke har
Guns I.pptx
description
Gun rights or gun control.pdf
description
I Love My Students.docx
description
Guns II.pptx
description
Undervisningsministeriets trivselsværktøj
Read the first 65 lines
description
I Prayed and Protested to End Roe.docx
description
In groups:
SRO mappe
I skal først møde kl 8.30
Vi arbejder i dette modul med problemformuleringen - altså det overordnede spørgsmål, som skal besvares i opgaven. Hvis man har helt styr på, hvordan dette laves, kan man gå i gang med at skrive derhjemme. Hvis man er lidt usikker eller synes der har
Kom og skriv på din SRO eller få hjælp til analysen eller andet engelskfagligt. Der er ikke mødepligt :)
meet til kl 9.45
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15,83
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Choices and Consequences
Indhold:
Forløbet har haft et fokus på mennesker og etik. Materialet har centreret sig om indre personkarakteristik og tema, heri hvordan mennesker tager beslutninger, og hvilke konsekvenser, der ligger heri. Forløbet har både indeholdt fiction og non-fiction samt et fokus på socialrealistiske og overnaturlige temaer. Forløbet har dertil indeholdt et skrevet værk, hvor eleverne i små læsegrupper har arbejdet med tekstforståelse, analytiske spørgsmål (lavet af eleverne i grupperne) og et kreativt produkt, som skulle vise elevernes fortolkning af det læste stykke.
Materiale:
E. Lockhart: We Were Liars (værklæsning)
Power Trip (Podcast Realm.fm) episode 1 og 4
TEDTalk: Michael Schur: How ethics can help you make better decisions
Kim Stanley Robinson: Remembering Climate Change... a message from the year 2071
Matthew McConaughey: White House Speech (June 2022)
Indhold
Kernestof:
study questions TEDTalk.docx
description
Michael Schur: How ethics can help you make better decisions
Vi gennemgår SRO forsvar, og I får mulighed for at påbegynde arbejde med jeres talepapir
talepapir til SRO
Lektie: Læs din SRO aflevering igennem
SPOTIFY
YOUTUBE
APPLE
Power Trip adjectives.docx
description
Lektie: Lyt til første afsnit (Love me) af podcasten "Power Trip". Du kan finde den på en af nedenstående links. Skriv noter om karakterer og handling/plot enten mens eller efter du har hørt podcasten
Analysis 1
Roles.docx
description
grupper
Lav dokumentet nedenfor og aflever din besvarelse i elevfeedback. Det skal senest afleveres, når modulet slutter, men må gerne laves før
description
Læs resumé af episode 2 og 3 - du skal også være velkommen til at lytte til dem. Vi lytter til episode 4 i undervisningen i dag
description
Amina, Marie, Paola og Vega skal hente bogen We Were Liars på bogdepotet. Spørg Pia dernede om hjælp - Vær opmærksom på, at der er lektier til på tirsdag, så det er MEGET vigtigt, at I henter den
Var du fraværende i tirsdags, skal du have hentet bogen nede på bogdepotet. Spørg Pia, der står for det
Alle skal have læst deres første stykke af bogen, som er valgt i grupperne. Husk også at finde jeres passage pick, når I læser. I får cirka første halvdel af modulet til at forberede jeres fokuspunkt og anden halvdel er i jeres fokusgrupper
Læs følgende besked:
Group work and grammar
Klasselokalet og jeg står til rådighed, hvis I har spørgsmål eller lignende - Jeg er dog i lokale 1-02, men I skal ikke være bange for at forstyrre. Der skal læses, så I er klar til undervisningen på fredag
Group work and other work - og nej, det kan ikke blive virtuelt ;)
Focus points for your presentations
Modulet er virtuelt, da jeg ligger syg. I har tre muligheder, som står nedenfor. Husk også at aflevere bogen på bogdepotet, hvis I er færdige med den
Jeres bøger skal afleveres senest på fredag. Hvis I ikke mener, I skal bruge dem der, kan I med fordel få dem afleveret i dag - De skal ikke afleveres hos mig men nede på bogdepotet
Text: Matthew McConaughey
description
opgaveark til teksten
description
Husk jeres bøger. De SKAL afleveres i dag nede i bogdepotet, da en anden klasse skal bruge dem
I skal møde til den angivne tid, som er for hver gruppe. Når I ikke fremlægger, skal I arbejde med teksten, som ligger under øvrigt indhold her på modulet. Besvarelsen skal afleveres under elevfeedback og gælder for 50% tilstedeværelse af modulet. Fr
Remembering Climate Change.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15,61
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Great Speeches (EKSAMEN)
Metodeforløb hvor eleverne gennemgår store taler gennem historien. De får læring om samtiden, men det primære fokus er at forstå metoderne til retorisk analyse og argumentationsanalyse
Winston Churchill: I have nothing to offer than Blood, Toil, Tears and Sweat, 1940
J.F.Kennedy: Ich bin ein Berliner, 1963
M.L.King: I havde a Dream, 1963
Emma Watson: Speech on Gender Equality at the UN, 2014
Nelson Mandela: Glory and Hope, 1994
Barack Obama: Reclaiming the American Dream, 2007
Film:
The King's Speech
Indhold
Kernestof:
Churchill_blood_text.docx
description
Churchill Q.doc.docx
description
Vi er i 2-20
Template og opgaver.docx
description
194115_assignment_3.mp4
description
Medbring høretelefoner - et par der fungerer til jeres computer
eksempler på Sea Defences.docx
description
Vi starter modulet kl 10, da jeg lige er nede i 1j og lave studietursafstemning :) I kan med fordel læse feedbacken på jeres opgaver eller evt. læse næste aflevering "Voice of the People" her inden kl 10
Ich bin ein Berliner_text.doc
description
Ich Bin Ein Berliner_Q.docx
description
Ich bin ein Berliner_text.pdf
description
Oliver and Storm talk about JFK and the rhetorical situation of the speech "Ich bin ein Berliner" (1963)
All of you have to find information about King George VI
Discussion questions for The King's Speech.docx
description
Discussion questions for The King's Speech.pdf
description
Var du fraværende da vi så film, skal du se filmen "Kongens Store Tale". Den findes på filmstriben. Ser du den ikke inden modulet, kommer du til at skulle lave noget andet i løbet af modulet
Martin Luther King I have a Dream Speech_text.pdf
description
I have a Dream_Q.docx
description
Gustav and Julius talk about MLK and the rhetorical situation of the speech "I Have a Dream" (1963)
Emma Watson_speech.docx
description
Lea and Alma talk about Emma Watson and the rhetorical situation of the speech on Gender Equality at the UN (2014)
Nelson Mandela_glory and hope(1).docx
description
Nelson Mandela_group work.docx
description
Groups and focal points
Rosa and Esther talk about Nelson Mandela and the rhetorical situation of his Inauguration speech (1994)
Obama Reclaiming the American Dream.pdf
description
Rasmus and Arthur talk about Barack Obama and the rhetorical situation of the speech "Reclaiming the American Dream" (2007)
I arbejder selv med jeres tale. Følg opgaveformuleringen vedhæftet nedenfor. Vi har dette modul, fredag næste uge og derefter en enkel elevtime knyttet til opgaven
description
Lektie: Overvej et emne, som du vil skrive en tale om. Ift. metoder vi har benyttet i undervisningen, så fokuser på om du vil argumentere for noget eller skrive om et emne, som betyder meget for dig og andre. Emnet behøver ikke at blive knyttet til e
Vi snakker om den kommende skriftlige årsprøve i engelsk. Læs gerne jeres feedback igennem fra de sidste par afleveringer
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13,44
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Southern Stories (EKSAMEN)
Forløbet er en form for opsamling på forløbet Color Lines og det amerikanske valg, hvor eleverne arbejder med historiske forhold i USA, som kommer til udtryk gennem slavenarrativer og fiktion fra plantageejerne. Dertil har eleverne også arbejdet med teori om den litteratur, der knyttes til forløbet.
Materiale:
Theory: Literature of Slavery (ligger i drevet, stammer fra Mette Holms Southern Stories for Y'all)
Frederick Douglass: Narrative of the Life of Frederick Douglass (1845)
Caroline Howard Gilman: Recollections of a Southern Matron, Chapter XXXV (1838)
Caroline Lee Hentz: The Planter's Northern Bride, Chapter XVII (1854)
Octavia E. Butler: Kindred (1979) (uddrag)
Film: 12 Years a Slave (2013)
Indhold
Kernestof:
Group Work timeline.docx
description
Gruppearbejde
Vi arbejder videre med gruppearbejdet. Man skal selvfølgelig møde op, så jeg har styr på flokken :)
Minlæring
I skal præsentere jeres begivenhed. Send gerne jeres powerpoint til mig inden modulet og skriv gruppenummeret i emnefeltet. Vi tager præsentationerne i kronologisk rækkefølge, så det passer med tidslinjen
Overview literature.docx
description
Theory literature of slavery.docx
description
Comprehension Plantation life.docx
description
Last questions
vi leger eksamen.docx
description
Caroline Howard Gilman.pdf
description
characterization.docx
description
Vi ser 12 Years a Slave færdig
Speedwriting
Homework: Der er to lektier til i dag. 1. Sørg for at du har set hele filmen 12 Years a Slave. Den ligger bl.a. på CFU. 2. Læs artiklen i linket nedenfor - den er ikke så lang
Lektie: artikel
vocabulary.docx
description
kindred prologue.docx
description
Questions for prologue
Kindred part 2.docx
description
worksheet.docx
description
Caroline Lee Hentz.pdf
description
true or false.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11,61
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
The Victorian Era (EKSAMEN)
Indhold:
Forløbet har fokuseret på den victorianske samtid med særligt henblik på at analysere og fortolke den ideelle mand og kvinde. Dertil har der også været et lille fokus på Sherlock Holmes, hvor elevernes viden om, især, den ideelle kvinde kunne sættes i perspektiv til den kvindelige birolle i A Scandal in Bohemia. Der har også været fokus på de victorianske normer samt et satirisk indblik deri, samt den Industrielle Revolution med fokus på børnearbejde.
Materiale:
Thomas Hardy: The Son’s Veto (1891)
Charlotte Brontë: Jane Eyre (chapter 26) (1847)
Oscar Wilde: The Importance of Being Earnest (excerpt - From Act I) (1895)
Susan Coolidge: My Rights (1884)
George Eliot: In a London Drawing Room (1869)
Charles Dickens: Oliver Twist excerpt chapter 1 and 2 (1838)
Sir Arthur Conan Doyle: A Scandal in Bohemia (1891)
Film:
Suffragette (2015)
Indhold
Kernestof:
Historical Background.pdf
description
Work sheet.docx
description
Thomas Hardy The Son's Veto chapter 1.pdf
description
Thomas Hardy The Son's Veto chapter 2.pdf
description
Recap chapter 1 and 2
Thomas Hardy The Son's Veto chapter 3.pdf
description
Creative task.docx
description
Vi starter kl 12, da I jo mistede en pause mellem modulerne i går.
193731_template.docx
description
193731_video.mp4
description
The Importance of Being Earnest.pdf
description
Questions
Charlotte Brontë Jane Eyre.pdf
description
Worksheet characterization.docx
description
Homework:
Vi gennemgår grammatikken fra i mandags (sidste uge). Hvis man ikke har lavet opgave 3, hvor man skulle bruge lyd er det lektie til i dag :)
Oliver Twist Extract.docx
description
Work questions.docx
description
Vi samler op på jeres karakteristik om Jane Eyre. Hvis man ikke helt kom i gang med det, er det lektie - der er fem citater, så der skal minimum være fem personer, som har noget at sige
In a London Drawing Room.pptx
description
George Eliot.docx
description
poster task.docx
description
The campaign for women’s suffrage | The British Library
Vi ser filmen færdig
Characterisation
Vi arbejder med filmen Suffragette
A Scandal in Bohemia.pdf
description
Opgaver til teksten.docx
description
Program for de to moduler i dag:
Læs kapitel 2 i A Scandal in Bohemia. Var man fraværende i fredags, skal man også have læst kapitel 1
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13,61
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
The Shakespearean Villain (EKSAMEN)
Indhold:
Forløbet fokuserer på skurkene i udvalgte tekster af William Shakespeare. Forløbet omhandler tragedie som genre og særlige kendetegn ved skurkene. Der har også været et mindre fokus på samtiden for at sætte teksterne i perspektiv.
Materiale:
Uddrag af Othello
- Akt I, scene 2
- Akt III, scene 3
- Akt IV, scene 1
Uddrag af Richard III
- Akt 1, scene 1
- Akt 5, scene 3
Uddrag af Macbeth:
- Akt 1, scene 1
Macbeth (2015)
Indhold
Kernestof:
The Age of Shakespeare (1).pdf
description
Quiz
Othello, Act III, Scene iii.pdf
description
Othello, Act IV, Scene i.pdf
description
Discussion questions
Elever der var fraværende skal se videoen her, så man forstår handlingen af stykket Othello
Vi samler op på disse dangling participles fra min læring, så sørg for, at du kan forklare det. Var man fraværende i går, skal man kigge inde på minlæring
othello scene 1.docx
description
Act 1, scene 2
sparknotes.docx
description
Macbeth act 1, scene 1
Original Text.docx
description
Vi mødes i klassen, hvor der tages fravær og går derefter til Gefionsamling.
Macbeth.pptx
description
Movie YouTube
Create a timeline where you focus on the different parts and important details of/in the film. We'll put it on the board in class
THE BATTLE FOR THE AMERICAN SOUL - FF-SRP.pptx
description
Richard III, Act I, Scene 1.pdf
description
Richard III, Act V, Scene 3.pdf
description
Richard III.docx
description
Meme mappe
Opdater dig på historierne Othello, Macbeth og Richard III. Du skal sikre dig, at du har en nogenlunde forståelse for handlingerne og personkarakteristik.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Opioid Crisis
24-11-2025
Richard 3 opgaver
10-12-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13,61
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Horror and Crime
Indhold
Kernestof:
Memes
Vi kigger på jeres memes og påbegynder det nye tema (valgt af jer) Crime and Horror
Task for presentation
Homework: Read the theory document below about crime fiction
description
I får tid i undervisningen til at skrive i dokumentet som I skal bruge til jeres første SRP-vejledning. Så er der også mulighed for at stille lidt spørgsmål, hvis der er noget, som I er i tvivl om
Lee Child.docx
description
Theory Characters.docx
description
Detection.docx
description
Theory.docx
description
The Crossing Places.docx
description
Characterisation statements.docx
description
Theory Setting.docx
description
I får modulet til at lave på afleveringen til den 20/1. Jeg er i biografen med en anden klasse
Darkly Dreaming Dexter.docx
description
Medbring høretelefoner
Besvar opgaven om præpositioner. Den er sat til 75 minutter, så I burde kunne løse det hele.
Der er tre forskellige fokuspunkter, så husk at trykke på den grønne pil for at komme videre til næste fokuspunkt
Opgaven står i "Group work task" dokumentet, og man styrer selv, om man vil arbejde i den gruppe jeg har givet eller alene - det er bare vigtigt, at man fokusere på den opgave, som står ved ens navn. Hører man til gruppe 3, skal man lave the composit
Group work task.docx
description
Groups 3m.docx
description
Graduation Night tasks.docx
description
Why Do We Read Horror.docx.pdf
description
Why do we read horror - questions.docx
description
Vi starter kl 12, da jeg er til fys i 2. modul
Poe - The Tell-Tale Heart.docx
description
Poe - The Tell Tale Heart - handout for students PLAN.docx
description
Læs dokumentet her og overvej, hvad der gør horror forskelligt fra krimi
description
Læs teksten, besvar spørgsmålene og sammensæt en lydfil med jeres besvarelse. Lydfilen skal afleveres under opgaver på lectio eller på mail. Kom ind på meet linket, hvis du har spørgsmål eller der er problemer. Jeg lukker meet ned, når modulet slutte
description
Virtuelt modul efter rektors melding - Vi mødes her på meet kl 9.45. Terminsprøven er udskudt, så derfor skal alle i klassen selvfølgelig modtage den almene undervisning :)
Ikke lektie men mulighed for at læse teksten vi skal arbejde med inden modulet. Vi læser den også i timen :)
description
Have your say: Is Lester Billings a victim or a perpetrator
Ikke lektie: Vi læser The Boogeyman - teksten er her hvis man vil tyvstarte
description
Sørg for du har styr på Stephen King's The Boogeyman, som vi arbejdede med sidste uge
Characterisation.docx
description
ass 1-3.docx
description
191146_template.docx
description
191146_video_assignment_3.mp4
description
Se besked nedenfor:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17,61
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
War and Conflict
Indhold
Kernestof:
Five Ways to Kill a Man.pptx
description
Edwin Brock.docx
description
Information Hunt.docx
description
A Rumor of war part 1.docx
description
Comprehension.docx
description
A Rumor of War part 2.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16,22
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
slettes
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1071/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79079850878", "T": "/lectio/1071/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79079850878", "H": "/lectio/1071/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79079850878" }