Holdet 3l SA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Gefion Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Ask Holm, Martin Colerick
Hold 2023 SA/l (1l SA, 2l SA, 3l SA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 #0 Grundforløb (ulighed og fattigdom i DK)
Titel 2 #1 Identitetsdannelse
Titel 3 Køn: Rolle, opfattelse og identitet
Titel 4 Dansk politik
Titel 5 Dansk Politik 2
Titel 6 Det amerikanske præsidentvalg
Titel 7 SRO - City Life
Titel 8 Køn: rolle, opfattelse og identitet 2
Titel 9 Det tyske valg
Titel 10 Studietur
Titel 11 Økonomi 1
Titel 12 International Politik
Titel 13 Berlin studietur
Titel 14 Unge, medier og demokrati
Titel 15 EU
Titel 16 Økonomi 2
Titel 17 IPØ
Titel 18 Repetition
Titel 19 I-bøger til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 #0 Grundforløb (ulighed og fattigdom i DK)

Eleverne har arbejdet med ulighed og fattigdom i Danmark, herunder forskellige ideologiske opfattelser af ulighed, forskellige måder at måle fattigdom på og forskellige velfærdsmodellers forhold til fattigdom. Forløbet afsluttedes med en diskussion af den danske velfærdsstats udvikling og om den er ved at blive en konkurrencestat.

Læringsmål til grundforløbet 'ulighed og fattigdom i Danmark':
Eleverne skal kunne…
...skelne mellem ulighed og fattigdom.
...forklare forskellige måder at måle og opgøre fattigdom på.
...skelne mellem relativ og absolut fattigdom.
...læse, fortolke og formidle tabelmateriale.
...skelne mellem kvalitativt og kvantitativ materiale.
...forklare liberalismen, socialismen og konservatismens syn på fattigdom.
...forklare de tre velfærdsmodeller.
...koble synspunkter i debatten om ulighed og fattigdom til politiske ideologier.
...konstruere og anvende argumenter med et tydeligt ideologisk afsæt.
...definere og anvende begreberne social arv og social mobilitet.
...forklare forskellige former for livsstile.
...forklare forskellige måder at inddele befolkningen i Danmark.
...anvende Bourdieus teori om kapitaler og habitus til at analysere klasseforskelle.

Faglige mål:
anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog

Kernestof:
sociale og kulturelle forskelle (sociologi)
politiske ideologier (politik)
velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund (økonomi)

Materiale:
Luk samfundet op (4. udg.), s.  83- 99, 102-110, 196-220
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 #1 Identitetsdannelse

Forløbet behandlede socialisation og identitetsdannelse. Forløbet er kørt parallelt med historie og engelsk, der havde om hhv. ungdomsoprøret og opvækst. Klassen arbejdede med Giddens, Ziehe, Riesman og Beck.

Faglige mål:
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre.

Kernestof
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Køn: Rolle, opfattelse og identitet

I forlængelse af det forudgående forløb har eleverne arbejdet med forskellige syn på køn og kønsroller, der eksisterer og har været fremherskende historisk. De har arbejdet med ligestilling og uligheder, der består mellem kønnene, og forskellige forklaringsmodeller. Videre har de beskæftiget sig udviklingen i kønsidentiteter og den stigende variation af disse. Endelig har vi stillet skarpt på ligestillingsdebatten blandet andet gennem statistisk materiale og trænet tabeludledning. Teoretisk har klassen stiftet bekendtskab med Durkheim, Simone de Beauvoir og Butler.

Faglige mål:
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og  udviklingstendenser
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi

Kernestof:
- magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.
- kvalitativ og kvantitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15,8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dansk politik

Emnet har behandlet dansk politik med et overordnet udgangspunkt i parti- og valgsystemet samt demokratiforståelser hos Alf Ross, Hal Koch og Robert Dahl og i den forbindelse set filmen "Stem på mig" (2007). Siden har eleverne beskæftiget sig med partiadfærd og den parlamentariske styringskæde ud fra bestemte teoretiske modeller - Eastons Policy model og Molins model, Downs i mindre grad. Vi har set på vælgernes adfærd med udgangspunkt i Valgundersøgelsen 2022 og Baumanns begreber om fast og flydende modernitet. Endelig har eleverne i forbindelse med EP-valget overværet en debat mellem partiernes spidskandidater.

Kernestof:
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Dansk Politik 2

Repetition af 1g.
Fokus på
- Politiske skillelinjer
- Ideologier og ideologiske forgreninger
- Vælgeradfærd.
- Partiadfærd.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Det amerikanske præsidentvalg

Forløb om det amerikanske præsidentvalg.

Forløb om det amerikanske præsidentvalg.
Forløbet startede med de amerikanske værdier og så derefter på amerikansk udenrigspolitik. Derefter fokus på præsidentvalget og politologi.

Vigtige begreber og modeller

Politik:
- Amerikanske værdier. Exceptionalisme, Frontier myten etc.
- Hofstedes Løgmodel
- Valgmandssystemet – Flertalsvalg i enkeltmandskredse vs. forholdstalsvalg
- Føderalisme
- Tredeling af magten
- Checks and balances: kongressen, højesteret og præsidenten
- Præsidentielt og parlamentarisk system.
- De to partiers holdninger og ideologi
- Vælgertyper (Figur 2.24 i USA’s udfordringer)
- Marginal – og kernevælger.
- Vælgeradfærdsteori: Medianvælgermodellen og Michiganmodellen
- Værdi- og fordelingspolitiske akse
- “liberal, progressive, conservative” i amerikansk kontekst
- Polarisering – Negativ og positiv polarisering.
- Negativ partisanship og campaigning
- Polariseringens logik – se figur 2.33
- Mediernes betydning for polariseringen
- Fastholdelses – og erobringskommunikation

Metode:
- Meningsmålinger
- Registerdata
- Stikprøve og population,
- Statistisk usikkerhed og konfidensintervaller
- Fejlkilder
- Forskel på kvantitativ og kvalitativ data.

I bog: https://usasudfordringer.ibog.forlagetcolumbus.dk/

Ibog: https://usasudfordringer.ibog.forlagetcolumbus.dk/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 SRO - City Life

Tværfagligt forløb med engelske, der leder op til SRO.

Eleverne arbejder med spørgsmålene: Hvad karakteriserer det gode liv i storbyen? Hvilke udfordringer er der forbundet med storbylivet? Forløbet er primært sociologisk og der arbejdes med både kvalitativt og kvantitativt materiale.

Juhl, Larsen og Kristensen: Sociologibogen, 2020. Columbus. I-bog: https://sociologibogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1
Kap. 3.1 og 3.2 om Tönnis, Simmel og Durkheim.

Eskelund og Gustavsen: Blik på Byen, 2015. Columbus.
S. 31-38 om den senmoderne by
S. 40-43 om Simmel
S. 52-56 om Bauman
S. 59-62 om Jane Jakobs
S. 62-66 om Lefebvre.

Hassing, Henriksen og Petersen: Metodebogen, 2019. I-bog: https://metodebogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/

Kap. 3.5 om styrker og svagheder ved kvalitativ og kvantitativ metode.


Statistik:
Forskellig data om London: befolkningsudvikling, kriminalitet, drab, selvmord og ensomhed.
Kan tilgås her:
https://docs.google.com/document/d/12z0TwRZSqD0BY-s-gNETF6-WO77a9mBR/edit?usp=drive_web&ouid=102830369738319109597&rtpof=true


Problemformulering til emnet “City Life”

Hvordan påvirker livet i den senmoderne storby det enkelte individ og hvilke muligheder er der for at skabe det gode liv?

Redegør for livet i den senmoderne storby, med særligt fokus på forholdet mellem individet og byen. Inddrag relevant sociologisk teori.

Undersøg med udgangspunkt i kvantitativt materiale, hvad der kan udledes om storbylivet i London.

Analysér i forlængelse heraf novellen “The Underground” (1993) af Jack Fells med fokus på hvordan storbylivet påvirker personerne.  

Diskutér mulighederne for at skabe det gode liv i en senmoderne storby. Inddrag engelsksproget supplerende materiale samt sociologisk teori om det gode liv i byen.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Køn: rolle, opfattelse og identitet 2


Skriftlige genrer: udled, sammenligning og diskuter

Arbejder videre med forløb fra 1.g. Mere fokus på medier.

Modul 1: Medialiering og nyhedskriterier
Modul 2: Medier og politisk dagsorden
Modul 3: Feminismebølger og magt
Modul 4: Køn og uddannelse
Modul 5: Køn og socialisering
Modul 6: Fremstillingen af mandlige og kvindelige politikere - diskurs
Ibøger:
https://politikbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/

https://xn--knogligestilling-lxb.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Det tyske valg

Kort forløb om det tyske valg
Intro til det tyske valgsystem sammenlignet med Danmark.
Gruppearbejde med partier.
Arbejde med populisme. hvad er Populisme og hvorfor opstår det? Udfordrer det demokratiet?
Opsamling på valget.

Materiale:
Faktalink.dk om valget.
Diverse statistikker og hjemmesider- Om valget, partier og vælgere.
Politikbogen 6.2-6.3 om vælgeradfærd.
Repetition af: politiske skillelinjer, vælgeradfærd, ideologi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Studietur

Vi arbejde med en generel intro til skotsk politik og forholdet til Storbrittannien.
Herefter kunne eleverne vælge mellem Hooliganisme og National identitet, som udgangspunkt for et lille projekt, hvor de skulle gennemføre interviews og efterfølgende arbejde med kodning. Fokus på kvalitativ metode og lidt anvendelse af teori.

Materialer læst af alle:
Brexit Britain uddrag af kap 3 om forholdet mellem Skotland og GB.
Nationer og nationalisme kap. 2 om nationalisme teori (Hobsbawn, Gellner og Smith)
Kopi om hooliganisme teori (Leicesterskolen, Maffesoli og Flow-teori).

Materialer anvendt (men ikke læst af alle):

Kvalitativ metode: https://metodebogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=312
Metodebogen kap 3.

Den videnskabelige basismodel: https://metodebogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=323
Metodebogen kap. 6.3

Om innovation i samfundsfag: https://metodebogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=390
Metodebogen kap. 6.5 (sidste afsnit)


Artikler om hooliganisme:
https://www.thescottishsun.co.uk/news/14282904/rangers-celtic-organised-fight-hooligans/

https://www.thescottishsun.co.uk/news/14099000/cops-release-rangers-celtic-ultras-mugshots-hooligan-cup-final/

https://www.heraldscotland.com/news/24803468.ultra-culture-explained-celtic-rangers-clashes/

https://www.gov.uk/government/statistics/football-related-arrests-and-banning-orders-2022-to-2023-season/football-related-arrests-and-banning-orders-england-and-wales-2022-to-2023-season

https://www.economist.com/culture/2025/02/20/british-football-hooligans-are-on-the-offensive-once-again

Artikler om nationalisme:
https://natcen.ac.uk/scottish-nationalism-different

https://www.lemonde.fr/en/opinion/article/2025/01/10/in-the-uk-scottish-independence-and-irish-reunification-have-lost-their-appeal_6736888_23.html

https://www.snp.org/

https://www.statista.com/statistics/1170409/scottish-independence/

https://www.statista.com/topics/2122/scottish-independence/#topicOverview
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Økonomi 1


Økonomi

Forløb der fokuserer på grundlæggende økonomi (økonomiske mål, sammenhænge) og arbejdes efterfølgende mere uddybende med de forskellige de politikker (finans, penge og strukturpolitik ). Perspektivering til velfærdsstaten

Kernestof:

Politik
– politiske grundholdninger, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme
- Velfærdsmodeller og velfærdsstatens udfordringer

Økonomi
- Økonomiske mål, styring, bæredygtighed, økonomisk politik og økonomiske kredsløb + økonomisk teori (Adam Smith, keynes, monetarisme, nyliberale ).
Metode
– kvantitativ metode.



Online materiale (der må anvendes til terminsprøve):
Økonomibogen, Columbus (også udleveret som bog)
Politikbogen, Columbus (også udleveret som bog)
Videoer om beregninger fra drev, samt dokumenter om skriftligt samfundsfag, skal downloades.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 International Politik

Formålet med forløbet er at diskutere den stadig ændrede verdensorden. Hvad kendetegner international politik i 2025 og hvordan og hvorfor har polariteten ændret sig. Der ses særligt på USA´s ændrede rolle og på Kina og Ruslands nye roller i international politik. Der perspektiveres til dansk udenrigspolitik og Danmarks internationale handlemuligheder.

Ibog: https://ipbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Samf 1 03-09-2025
samf 2 - prøve på skolen 17-09-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 14 Unge, medier og demokrati

Førløbet fokuserer på unge, medier og demokrati. Det starter med at se på, hvordan de sociologiske klassikere, Marx og Weber, kan re-aktualiseres ift. de nuværende trivselsudfordringer blandt børn og unge. Herefter fokus på medier og demokrati: Foucault, Habermass, Honneth, diskurs + afstikker til kommunalvalget november 2025.

Kernestof:
Sociologi
identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.
Politik
magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene
Metode
kvalitativ og kvantitativ metode
Casestudier

Faglige mål
Eleverne skal kunne:
anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark
anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
demonstrere viden om fagets identitet og metoder
formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere
analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.

Materiale:
Sociologibogen kap. 3, om Marx og Weber. I-bog online.
https://sociologibogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=159

Politikbogen, kap 7 og kap. 8
https://politikbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=329
Delopgave A, eksamen 2024

S. 59.56+60 i Diskurser og ideologi (kopi) af Mazanti
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 EU

Forløbet tager udgangspunkt i de grundtanker EU bygger på og de udfordringer EU står overfor i 2026

Forløbet starter med en undersøgelse af, hvilke grundtanker EU bygger på (suverænitetsafgivelse, grænseoverskridende problemstillinger, fred ved at binde landene sammen, økonomisk samarbejde), samt en undersøgelse af hvordan disse tanker er udfordret i dag. Her undersøger eleverne blandt andet de europæiske befolkningers holdninger til EU og forskellige aspekter og elementer af det europæiske samarbejde. På baggrund af denne undersøgelse stiller vi spørgsmålet: Hvorfor bliver flere og flere kritiske over for det europæiske projekt? Her undersøger vi betydningen af, EUs konvergenskrav, flygtningekrisen samt EUROEN. I forlængelse af borgernes øgede EU-skepsis sås på, hvilken betydning det har for tilslutningen til de partier som sommetider benævnes som Højreorienterede eller populistiske partierAfslutningsvis diskuterer vi hvorhen EU bevæger sig, samt hvorhen EU bør bevæge sig, med udgangspunkt I USAs udenrigspolitiske udmeldinger om Grønland og til dels ukraine.  Dette gør vi bl.a. med udgangspunkt i  integrationsteorierne. Endelig var der fokus på Danmartk, hvordan er den danske befolknings opbakning sammenlignet med de andre europæere? Hvilke fordele og ulemper har DK ud af at være med i EU?

Centrale begreber: Suverænitetsafgivelse, formel/reel suverænitet, integration i bredden og i dybden, indre marked, ØMU, EURO, Brexit, gældskrise,  populisme, EU-skepticisme, integrationsteorier (intergovernmentalisme, føderalisme, neo-funktionalisme, liberal-intergovernmentalisme), overstatslig, mellemstatslig, EU institutioner og lovgivningsproces.
Sluttede med projekt  om EUs udfordringer:
Flygtninge og migrantkrisen. Kap. 7.1 i Det Politiske Europa.

Klimakrisen. Kap 7.2 I det Politiske Europa.

Fælles forsvars- og udenrigspolitik. Kap 8.1 i Det Politiske Europa

Trusler mod demokratier i EU. Kap 8.2 i Det Politiske Europa.

Grundbog: Det Politiske Europa, Hans Branner, 3. Udgave.  (e-bog online)

Supplerende materiale:
Løbende artikler, klip mv.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Økonomi 2


Økonomi 2 - bygger videre på Økonomi 1 fra 2.g.  

Forløb der fokuserer på grundlæggende økonomi (økonomiske mål, sammenhænge) og arbejdes efterfølgende mere uddybende med de forskellige de politikker (finans, penge og strukturpolitik ) og økonomisk teori.

Kernestof:

Politik
– politiske grundholdninger, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme
- Velfærdsmodeller og velfærdsstatens udfordringer

Økonomi
- Økonomiske mål, styring, bæredygtighed, økonomisk politik og økonomiske kredsløb + økonomisk teori (Adam Smith, keynes, monetarisme, nyliberale ).
Metode
– kvantitativ metode.

Fokus: repetition af økonomisk politk og velfærdsstatens udfordringer. Nyt: grænser for vækst, økonomisk teori og beregninger

Online materiale (der må anvendes til terminsprøve):
Økonomibogen, Columbus (også udleveret som bog)
Politikbogen, Columbus (også udleveret som bog)
Sådan skriver du i samfundsfag, Columbus
Videoer om beregninger fra drev, samt dokumenter om skriftligt samfundsfag, skal downloades.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 IPØ

Formålet med forløbet er at eleverne skal kende til globaliseringen og handel, samt hvilke positive og negative konsekvenser det har for mennesket og verden. Forløbet starter med fordele og ulemper ved frihandel, herunder Trumps handelsbarrierer.
Forløbet bredtes ud til at omfatte globaliseringen mere bredt. Der sås på forskellen mellem frihandel og protektionisme, samt globaliseringens tabere vindere. Til sidst lidt om udviklingsøkonomi og bæredygtighed. NB klima!


Materiale:
ØkonomiNU kap 6-6.1 og 10-10.1 om arbejdsmarkedspolitik
Kopi om overenskomst
artikler om prekariatet
Økonomiens kernestof kap 15

"perspektiver på globaliseringen" fra globalisering.systime.dk

Andreas, Nielsen Peter: "Udviklingsskoler - hvordan skaber vi udvikling" kap 2 (uddrag)


i alt: 75 s.
Faglige mål


– anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå

– forklare og perspektivere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser ved anvendelse af begreber og teorier

– undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen globale forhold

– sammenligne og forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre

– undersøge og sammenligne samfund på forskellige økonomiske udviklingstrin, herunder samspillet mellem nationale og globale forhold

– forklare og diskutere konsekvenser af politisk styring og markedsstyring

– skelne mellem forskellige typer af argumenter, udsagn, forklaringer og teorier

– formidle og tydeliggøre faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller

– formulere – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde og ved anvendelse af fagets taksonomi og terminologi

– argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i dialog.

Kernestof

Sociologi

– social differentiering, kulturelle mønstre, social mobilitet og samfundsforandring.

Økonomi

- markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf

- globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder
konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold



International politik

– globalisering og samfundsudvikling.

Metode

-  kvalitativ og kvantitativ metode

– statistiske mål, herunder lineær regression og mål for signifikant forskel.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Repetition

Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 4,61 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer