Holdet 3a SP (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Gefion Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Rikke Nyholm Christensen
Hold 2023 SP/a (1a SP, 2a SP, 3a SP)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Introducción
Titel 2 Argentina
Titel 3 Latinos in the US
Titel 4 Colombia
Titel 5 Las abuelas de la plaza de mayo
Titel 6 Regiones de España
Titel 7 Las regiones de España - Continuación
Titel 8 El deporte
Titel 9 México
Titel 10 La tecnología

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Introducción

Introduktion til spansk efter grundforløbet.

Der arbejdes med følgende kommunikative elementer:

Hvordan lærer man gloser (transparente ord, husketeknik, terpning).
Hvordan man bruger ordbog og oversætter.
Tryk og udtaleregler
Eleverne træner at kunne præsentere sig selv, deres land og deres familie.
Tallene, klokken, årstal
Farverne
Ugedagene
Tøjgloser
Navne på grøntsager og madgloser

Grammatik
Personlige pronominer som subjekt
Bøjning af regelmæssige verber (-ar, -er, -ir)
Introduktion af højfrekvente uregelmæssige verber
Bøjning af ser/estar/hay - samt brugen af disse
Bøjning af artikler
Bøjning af adjektiver
Nægtelse på spansk
Refleksive verber/pronominer
Spørgeord
Genitiv
nærfremtid
perfektum
Muy/mucho

Materiale:
Begyndersystemet Tapas anvendes, hvor det primære fokus er at kunne anvende de lærte gloser til at kunne læse, forstå og kommunikere med nye gloser. Indholdsmæssigt centrerer teksterne sig om de kanariske øer, spansk historie, Don Quixote, immigration til Spanien fra Afrika.
Tapas Systime:
https://tapasonline.systime.dk/?id=130
Unidad 2, 3, 4, 5

Cómo estás - canción
https://www.education.vic.gov.au/languagesonline/spanish/topic03/resources/song.pdf
Klokken: https://es.liveworksheets.com/worksheets/es/Espa%C3%B1ol_como_Lengua_Extranjera_(ELE)/Las_horas/%C2%BFQu%C3%A9_hora_es$_lf18866rn
https://es.liveworksheets.com/mc356937dy
Los días de la semana: https://www.youtube.com/watch?v=v7mm8MC1MgY
¡La Canción de Los Colores! (Learn the Colors!) | Canciones infantiles en Español | ChuChu TV: https://www.youtube.com/watch?v=gBeYkZiaSB8
Præpositioner: http://koilon.dk/read/exercise.aspx?id=22


50 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Argentina

Forløbet fokuserer på Argentina med udgangspunkt i teksten om "Mariángeles" fra antologien "La identidad contrastada). Der er fokus på fritidsinteresser og fremtidsplaner. Som en del af forløbet skal eleverne lave en mundtlig præsentation af "Mariángeles de Argentina" (fra antologien "La identidad contrastada). Vi vil også se nærmere på
kønsopfattelser i Argentina. Fortsat fokus på læring af gloser, bøjning af verber og repetition af billedbeskrivelse, samt samtaletræning.

Kernestof:
"La identidad contrastada. Jóvenes en Latinoamérica." (Riismøller, Ole Mikkelsen), Gyldendal, 2016, Capítulo 1:" Mariángeles de Argentina", pp. 7-14, 8 sider
Dokumentar - DR - Horisont: "Det argentinske kvindeoprør" (2017), 2 sider
Dokumentar: TVE, Uddrag fra "Españoles en el mundo", https://www.rtve.es/alacarta/videos/espanoles-en-el-mundo/espanoles-mundo-gran-buenos-aires/4583598/


Supplerende stof:
Grammatik (demonstrative pronominer): http://koilon.dk/read/exercise.aspx?id=25, 1 side
Sang: "Me gustas tú" Manu Chao
Mafalda trivia:
https://theconversation.com/mafalda-la-filosofa-que-ama-a-los-beatles-y-odia-la-sopa-147271
https://twitter.com/mafalda_sv/status/941763110150529024
https://www.facebook.com/MafaldaDigital/photos/esa-maldita-oficina-mafalda-quino-qu%C3%A9dateencasa-yomequedoencasa-leemos-yomequedo/2865814516866917/ ,

Læringsmål:
Du skal kunne fortælle om dig selv og dine fritidsinteresser på spansk
Du skal kunne fortælle om tøj, du har på.
Du skal kunne fortælle om Argentina og Mariángeles i en præsentation med efterfølgende kort samtale.

Grammatik:
Du skal kunne bøje verber i nutid, nærfremtid, udvidet tid og perfektum (i mundtligt sprog)
Possessive pronominer
Bøjningen af gustar
Diftongerende verber / Bøjning af hitverber i præsens
Repetition af muy vs mucho
Bøjning af hitverber i præsens
Repetition af refleksive pronominer
Repetition af adjektivbøjninger
Verbalperifraser : tener que + hay que + infinitiv

S. 30
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Latinos in the US

Forløbet handler om latinoer i USA. Det primære fokus er latino-identitet. Der har bl.a. været fokus på oplevelsen af splittelse og af at tilhøre to lande. Forløbet har indgået i et SRO-forløb i samarbejde med engelskfaget. Der har været fokus på analyse af digte. Der er fortsat fokus på bøjning af hitverber og samtale om billeder.

Derudover har eleverne også været på markedet, hvor vi har trænet stedsbetegnelser til billedbeskrivelse og mad-gloser (som har haft relevans i digtene), hvor de har trænet at lave dialog i videoer, og at føre små samtaler.

Kernestof:
Digt: "Where You From" af Gina Valdés fra " Somos Latinos in the US), s. 61
Digt: "English con salsa" af Gina Valdés

Supplerende materiale:
"Retratos Latinos en California" (Ringgaard og Kledal)
Introduktionen: 6-13 med særligt fokus på latino-værdier - la familia, la religion, la lengua, la cultura. & factores de empuje y de atracción
Dokumentar: "Latino i USA" (DR2 2016) 2 sider
Essay: Anzaldúa, Gloria "How to Tame a Wild Tongue"
Video: Raúl Coronado: Latino Identity and Literature: https://www.youtube.com/watch?v=Y4HmKkKMqTE

Grammatik:
Udvidet tid
hitverberne
Perfektum
Nærfremtid
Gradbøjning af adjektiver

s. 15
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Colombia

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Las abuelas de la plaza de mayo

Forløbet er et projektforløb med samarbejde mellem spansk og historie, hvor eleverne har skullet lave et museum, der handlede om kampen for demokrati i Argentina med fokus på Bedstemødrene fra Plaza de Mayo, el derecho a la identidad,  La guerra sucia (den beskidte krig) og militærdiktaturet (1974-83). Eleverne har som en el del af forløbet også haft besøg af en antropolog, der har lavet feltarbejde hos Las abuelas i 00'erne. Forløbet har primært fokuseret på indhold - og mindre på sproglig kommunikaiton.

Materiale:
Artikel: "Argentina mindes sin fortid" (2006), Information,  https://www.information.dk/2006/03/argentina-mindes-fortid
Dokumentar: DR2, fransk dokumentar 2012, "Diktatoren der stjal 500 babyer"

https://www.abuelas.org.ar/  Eleverne har arbejdet med krydsoversættelse med brug af Deepl af forskellige uddrag af bedstemødrenes hjemmeside med særligt fokus på de stjålne børn:
https://www.abuelas.org.ar/las-abuelas    
https://www.abuelas.org.ar/nietas-y-nietos/51
https://www.abuelas.org.ar/nietas-y-nietos/126

Sang: Charly García: "Los dinosaurus" (1983): https://docs.google.com/document/d/1GRWv8mHRO9iDsr5y76YTecxXZzSaoK3x/edit

Derudover har eleverne selv søgt materiale

Grammatik
Introduktion til datiderne (imperfektum og præteritum)
IO og DO-pronominer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Regiones de España

Dette forløb handler om Spaniens regioner. Der er særligt fokus på den baskiske terrorbevægelse ETA, samt undertrykkelsen af af regionale sprog og regional kultur under Franco (1939-1975), samt ønsket om selvstændighed for Baskerlandet. Som en del af forløbet læses kap. 1-3 af novellen "Se hace camino al andar", der handler om konflikten i Baskerlandet. Forløbet fortsætter i 3g. Formålet har været at læse mere autentisk spansk.

Derudover er der i forløbet fokus på billedbeskrivelse (billeder med almene emner), hvor eleverne træner at kunne fortælle en historie om billederne med brug af perfektum, udvidet tid og nær fremtid. Der er fortsat fokus på verbalperifraser i den mundtlige træning.

Grammatisk fokus
Præteritum
IO- & DO-pronominer

Materiale:
Kernestof:
Comunidades autónomas: https://videoele.com/A1-Comunidades-autonomas.html , 1 side
Soler-Espiauba, Dolores "Se hace camino al andar", kap. 1-3 (7 sider)  +

Supplerende materiale:
"Baskerlandet, historie og politik" i ", s. 23-31 (historisk baggrund på dansk. Supplerende materiale).
DR-dokumentar: "Fjendens ansigt" (2004), (fra CFU) - 1 side

Kernestof
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
- moderne fiktive og ikke-fiktive tekster fra Spanien og andre spansksprogede områder
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emner
- centrale samfundsmæssige og regionale forhold i Spanien.
- aktuelle forhold i Spanien og andre spansksprogede områder
- fagets centrale hjælpemidler, herunder hensigtsmæssig anvendelse af digitale hjælpemidler.


Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og
begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle,
historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre
samfunds- og kulturforhold

Arbejdsformer:
lytteforståelse,
læseforståelse
samtalefærdighed, ,
mundtlig
skrivefærdighed
Tavleundervisning
Pararbejde


10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Las regiones de España - Continuación

Forløbet er en fortsættelse af forløbet  fra 2g (se bekrivelsen der), men hvor forløbet i 2g fokuserede på Baskerlandets ønske om selvstændighed og ETA, fokuseres der her mere på mange catalaneres ønske om selvtændighed. Eleverne har som en del af forløbet lavet en præsentation som opgave af teksten "Nos sentimos muy catalanas" fra "Voces de Berga".

Kernestof:
La identidad catalana:
https://urplay.se/program/193268-pregunta-ya-identidad-catalana , 2 sider

"Nos sentimos muy catalanas" fra Voces de Berga, s. 60-61, 2 sider
Dokumentar: "Kultur og nationalisme" (CFU), 2 sider

Derudover har holdet læst kapitel 3 og 7 fra "Un mes en Málaga", som forberedelse til en studietur til Málaga i uge 41, og holdet er blevet introduceret til den skriftlige eksamensform.

Fortsat fokus på datiderne.og hitverber

10 sider

Faglige mål
Eleverne skal kunne:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og
begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle,
historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre
samfunds- og kulturforhold
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.

2.2. Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
- moderne ikke-fiktive tekster fra Spanien.
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emner
- centrale samfundsmæssige og regionale forhold i Spanien.
- aktuelle forhold i Spanien og andre spansksprogede områder
- fagets centrale hjælpemidler, herunder hensigtsmæssig anvendelse af digitale hjælpemidler.

Arbejdsformer:
Tavleundervisning, pararbejde, gruppearbejde, lydoptagelser med præsentation af tekst.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 El deporte

Forløbet har særligt fokus på fankulturen omkring fodbold i Argentina samt rivaliseringen ml Real Madrid og FC Barcelona. I forbindelse med rivaliseringen ml RM og FC Barcelona tales også om Spaniens fortid - primært, at de lokale regionale sprog var forbudte under Franco-styret og Cataloniens ønske om selvstændighed. Der læses også en artikel om en skater fra Spanien, og der fokuseres her på fritidsinteresser.. Der afholdes individuelle præsentationer, hvor eleverne præsenterer dokumentarfilmen "El Fútbol es Dios", der handler om argentinsk fankultur.

Kernestof:
"Hacer deporte": https://videoele.com/A1-Hacer-deporte.html
Vocabulario del deporte + ejercicios de escucha: https://www.profedeele.es/actividad/los-deportes/


Lundgreen, B (2016) "El deporte Rey"
Introduktion, prelecutura. Uddrag fra "El deporte rey", 9. F. C. Barcelona & "Barça lleva encima una carga simbólica" (meget fokus på denne tekst) https://eldeporterey.systime.dk/?id=p134 , log-in 22-09-02

AV: Dokumentaren "El fútbol es Dios" (meget fokus på denne tekst). Ligger på CFU.  (2010)

Kloch,  Tønner, Vilhelm (2022): "María, 19 años: “Cuando eres skater, tu vida es diferente.   fra "España mañana", Colombus (artikel)
"https://espanamanana.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=139

Supplerende materiale:

AV: Derby Days: Barcelona vs. Madrid:
https://www.youtube.com/watch?v=4STIigLoZ1o
AV: El Barça une los colores blaugrana y las cuatro barras de la senyera en una camiseta de edición especial para El Clásico https://www.fcbarcelona.es/es/club/noticias/1986038/barca-combine-blaugrana-colours-with-senyera-flag-in-a-special-edition-el-clasico-jersey/featured
Kort feature video: Landsholdets betydning for danskerne: https://www.eurosport.dk/fodbold/vm-kvalifikation-uefa/2022/landsholdets-betydning-for-danskerne-det-binder-os-sammen_vid1455341/video.shtml


Konjunktiv
Imperfektum vs. præteritum
DO & IO pronominer

40 s.

2.1. Faglige mål
Eleverne skal kunne:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og
begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle,
historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre
samfunds- og kulturforhold
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.

2.2. Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
- moderne ikke-fiktive tekster fra Spanien og andre spansksprogede områder
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emner
- centrale samfundsmæssige og regionale forhold i Spanien og andre spansksprogede områder
- aktuelle forhold i Spanien og andre spansksprogede områder
- fagets centrale hjælpemidler, herunder hensigtsmæssig anvendelse af digitale hjælpemidler.


Arbejdsformer:
Mundtlige individuelle præsentationer, tavleundervisning, læsning og oversættelse, individuelt arbejde, pararbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 México

Forløbet handler om Mexico, hvor der har været forskellige fokuspunkter. Dels har vi kigget på opfattelser og stereotyper om Mexico. Derudover har vi kort kigget på overordnede lande-fakta og historie.  Det primære fokus er på mad og overvægt som et problem i Mexico. Der er også blevet arbejdet med billedbeskrivelse + skriftlige eksamensopgaver. Opgaverne la cocalización og Activismo er indgået i forløbet.


Kernestof:

Tekster fra:
Pilmark, K, & R. Olsen: "Mosaico Mexicano" (Gyldendal 2016)
s. 8-9: Datos sobre México
s. 12-13: Un poco de historia
s. 14: Estéreotipos mexicanos
s. 44-45 La comida mexicana
Artikel: Gastronomía de México, patrimonio mundial:
https://drive.google.com/file/d/1T8Qu4F45s4xvBHg66g_PN7cIe24gB_ZF/view?usp=sharing
Desezar, S: "Culturas de México", s. 5-10: Mexicos historie i korte træk + "Economía."
Kernestof: (Pilmark, K, & R. Olsen: "Mosaico Mexicano" (Gyldendal 2016)
s. 52 Titulares de la prensa (sobre la obesidad en México)
s. 53 Lucha libre contra la obesidad (entrevista)

Supplerende materiale:
¿Es la diabetes un problema en tu país?: https://spanishlistening.org/content/074-lisbeth-guatemala-diabetes.html
Film fra Mexico: "Tótem" - af Lila Avilés (1923)

Grammatisk fokus på diverse verbalperifraser (fx dejar de, acabar de, etc), konjunktiv, DO & IO pronominer, konditionalis, passive/upersonlige konstruktioner, præteritum vs. imperfektum, repetition af årstal, demonstrative pronominer,

40 s.

2.1. Faglige mål
Eleverne skal kunne:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og
begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle,
historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre
samfunds- og kulturforhold
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.

2.2. Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
- moderne fiktive og ikke-fiktive tekster fra andre spansksprogede områder
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emner
- centrale samfundsmæssige og regionale forhold andre spansksprogede områder
- aktuelle forhold i Spanien og andre spansksprogede områder
- fagets centrale hjælpemidler, herunder hensigtsmæssig anvendelse af digitale hjælpemidler.

Arbejdsformer:
Diverse samtaleøvelser, tavleundervisning, individuelt arbejde (med særligt fokus på træning af skriftlighed),
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 La tecnología

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer