Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Gefion Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
|
Lærer(e)
|
Laurits Munk Højberg
|
|
Hold
|
2025 bi/l (3l bi, 3l biex)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Liv, evolution og celler
• Pensum: Kapitelangivelserne er til og med det angivne kapitel. 1.1 – 1.1.2 (4 sider), 1.2 (9.5 sider), 1.3 (11 sider), 1.4 (2.5) 1.5-1.5.2 (5 sider).
o Omfang: 32 sider i yubio, 22 normalsider
• Formål: At forstå hvordan prokaryote og eukaryote celler er opbygget og opstået. Herunder at forstå osmoseprincippet, samt grundlæggende mekanismer forbundet med cellemembranen. At forstå principperne bag evolutionen og kunne redegøre for eksempler på tilpasninger i biologien.
• Forsøg og skriftligt arbejde:
o Kimfaldsanalyse og bakterier på fingrene (Rapport)
o Mikroskopi af plante og dyreceller (Journal)
o Omfang: 1, 5 normalside
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Kimfald og bakterier på fingrene
|
10-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
DNA, , gener og nedarvning
•Pensum:
o Kapitelangivelserne er til og med det angivne kapitel.
Kapitel 7:
7.1, 7.2, 7.3, 7.4 – 7.4.2
7.5 – 7.5.2
7.5.4 – 7.5.5
7.6
7.7
7.8 - 7.8.2
Formål:
o Forstå opbygningen af DNA og geners kodning
o Forstå proteinsyntesens processer (herunder transskriptions- og translationsprocesser)
o Forstå celledelingens faser (Mitose og meiose)
o Forstå hvordan mutationer i gener forekommer og hvilke effekter de kan have på arvemassen, nedarvede sygdomme og hvordan mutationer kan drive evolutionsprocesser
• Forsøg og skriftligt arbejde
o Byg en DNA-model (Journal)
o Blodtypebestemmelse (Rapport)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
10,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Menneskets fysiologi
• Pensum: Kapitelangivelserne er til og med det angivne kapitel. Kapitel 2.1, 2.2, 2.3 og 2.4 (24 sider). Kapitel 3.1, 3.2 – 3.2.5 (13 sider), Kapitel 3.3, 3.4 – 3.4.3 (20 sider)
o Omfang: 57 sider
• Formål:
o Eleverne skal forstå den overordnede opbygning af menneskekroppen, herunder særligt åndedrætssystemet og kredsløbet og hvordan disse systemer responderer på fysisk aktivitet.
o Tarmsystemet og fordøjelsen gennemgås i anden del af dette forløb. Her undervises eleverne også i den kemiske opbygning af både kulhydrater, protein og fedt.
• Forsøg og skriftligt arbejde:
o Måling af hæmatokritværdi ved centrifugering af blod, pulsens respons på arbejde og blodtryk (Journal)
o Åndedrætssystemet (måling af vitalkapacitet og lungeventilation) (Rapport)
o Spytamylase (rapport)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forplantning og sexologi
Forløbet handler overordnet om seksuel forplantning. Eleverne skal i forløbet få kendskab til den kvindelige og mandlige anatomi samt kvindelige og mandlige kønshormoner og disses betydning i puberteten. Eleverne arbejder med befrugtning, fosterudvikling samt med fosterdiagnostik. Eleverne skal kende til de mest almindelige seksuelt overføre sygdomme og de mest almindelige præventionsmidler.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Skoven som Økosystem
Eleverne skal i forløbet lære hvordan et økosystem defineres. Energistrømme, trofiske niveauer og biodiversitet gennemgås. Herunder påvises fotosyntese eksperimentelt. De overordnede stofkredsløb gennemgås (kulstof og nitrogen), herunder hvordan mennesket påvirker disse og hvilke konsekvenser det har får økosystemerne. Ved at bruge de danske skove som eksempel, får eleverne et indblik i hvordan biodiversitet måles og beskrives, og hvordan arts-arealsammenhængen er. Forløbet indeholder feltture med dataindsamling og efterfølgende behandling af feltdata
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1071/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79079851405",
"T": "/lectio/1071/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79079851405",
"H": "/lectio/1071/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79079851405"
}