Holdet 2 Fr-5 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Gefion Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Katharina Petersen, Me Svejstrup Laurberg
Hold 2024 Fr/5 (1 Fr-5, 2 Fr-5)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduction à la langue française
Titel 2 Almen sprogforståelse
Titel 3 La musique francophone
Titel 4 La Francophonie
Titel 5 Les relations
Titel 6 Le conte de fées
Titel 7 La France multiculturelle
Titel 8 Le Québec

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduction à la langue française

Introduction à la langue française:
Vi arbejder i dette introforløb til den franske kultur og det franske sprog med basisviden om Frankrig, høflighedsnormer, hverdagsliv, familie og skole.
Vi repeterer den basale grammatik med fokus på de regelmæssige verber, de mest brugte uregelmæssige verber, de possessive pronominer, bestemt og ubestemt artikel.
Vi øver præsentation og personbeskrivelser og repeterer og træner det basale ordforråd bla. tal, klokken, vejret og cafébesøg.

Materiale:
Bering og Sørensen: Quatre amis, Gyldendal 2010, episode 1-5 + film til episoderne 1-5
Dahlgreen: Voilà. Den nødvendige grammatik, Gyldendal, 2013 + øvebog
Quia-øvelser, Quizlet, Kahoot mm.

Omfang ca. 20 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Almen sprogforståelse

Forløbet Almen Sprogforståelse er en del af grundforløbet i 1g. Forløbet er tilrettelagt efter en fast koordineret studieplan, der læses i samtlige klasser.
Forløbets formål er, jf. læreplanen, at styrke elevernes teoretiske sprogforståelse, samspillet mellem sprogene samt studiekompetencen. Eleverne skal opnå færdigheder i sproglig analyse af tekster med præcis brug af relevant sproglig terminologi. De skal endvidere kunne perspektivere stoffet historisk gennem et overordnet kendskab til latin og europæisk sproghistorie samt elementær sociolingvistik.
Forløbet læses som et samspil mellem to hold: 1) En almendel, der læses i kombination med timer i elevernes 2. fremmedsprog. 2) En latindel (i skemaet kaldet ’apla’).

De to dele dækker tilsammen følgende indhold:

- Forskellen på morfologi og syntaks
- Morfologi: Ordklasserne (substantiver, verber, præposition, adjektiver, adverbier, pronominer, konjunktioner, numeralier), sammensatte ord og morfemer
- Syntaks: Sætningsled (subjekt, verbal, objekt, indirekte objekt, adverbialled, subjektsprædikat, objektsprædikat, konjunktionalled), transitive/intransitive verber, aktiv/passiv, helsætning/ledsætning
- Basal latinsk grammatik som sproghistorisk perspektiv til ovenstående
- Sammenhængen mellem sprog og kultur, herunder latin i romersk historie/kultur og videnskaben
- Det græske alfabet og græsk i videnskaben
- Sproglige læringsstrategier
- Oversættelsesproblematik
- Elementær sociolingvistik, herunder forskelle mellem de nordiske sprog

Eleverne har desuden været på et løb i København med kreative sprogopgaver i bybilledet.


PENSUM:
Sprogenes Verden. Ved Rasmus Gottschalck og Marianne Terp. Gyldendal 2013.
Følgende sider: 9-15, 19-32, 34-39, 40-47, 49-64, 67-71, 87-89, 90-95, 99-102, 103-110, 119, 125, 131, 137, 165, og side 35 fra Carpe Diem – Latin i almen sprogforståelse, ved Margit Kiil Jørgensenet al.  
I alt 79 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La musique francophone

Formål:

Eleverne skulle
1. høre autentisk fransk sprog fra forskellige socio-, chrono- og dialekter,
2. øve sig i mundtligt at beskrive visuelt materiale (musikvideoerne), dvs. øve sig i grundlæggende principper for sprogets opbygning og anvendelse,
3. samt øve sig i teknikker og strategier til forståelse af fransk ubearbejdet tekst - også uden ordbog.

Formålet var også at skabe motivation for læring af det franske sprog, ved at eleverne kunne dele materiale (en sang + den musikvideo) med klassen, som de selv havde opsøgt og udvalgt. Det musikalske format gjorde sproget også mere tilgængeligt for eleverne uden for undervisningen og klasselokalet.

Dette forløb kørte sideløbende med alle andre forløb. Hver  elev måtte frit vælge en frankofon sang, som vi hørte og så musikvideo til i starten af modulet. Efterfølgende skulle elverne to og to formulere beskrivende sætninger om musikvideoen. Ofte blev de bedt og at bruge bestemt (af læreren udvalgt) phraser, som f.eks. "Il semble que..." eller "il/elle/ça/... a l'air...". Til sidst valgte læreren en del af sangens tekst, ofte omkvædet og/eller et vers, som klassen i fællesskab (med hjælp af læreren) skulle oversætte - som udgangspunkt uden ordbog.


Materiale (de sange, vi hørte, så musikvideoer til og læste og oversatte et uddrag af):

-Stromae: Formidable, Papaoutai, Alors on danse, Tous les mêmes, Santé, Te quiero
-Gims: Est-ce que tu m'aimes, Bella
-Jungeli: Petit génie
-Lartiste, Awa Imani: Chocolat
-Vegedream: Ramenez la coupe à la maison, Merci les bleus
-Kaaris: S.E.V.R.A.N.
-Alouette, gentille alouette
-Aya Nakamura: Djadja, Copines
-Vanessa Paradis & -M-: La Seine
-Édith Piaf: La vie en rose
-Indila: Love Story, Dernière danse
-Morad, Jul: Se Grita
-Joe Dassin: Les Champs-Elysées
-Vianney: Beau-papa
-Mes Aïeux: Dégénération
-Central Cee, JRK 19: Bolide Noir
-Dadju, Franglish: Django
Youka, Jungeli: Allo
Franglish: Trop parler
Heuss L'enfoiré, Jul: Moulaga
Marwa Loud: Bad boy


Omfang: Ca. 15 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 La Francophonie

Formål:

Målet med dette forløb er, at give eleverne et overblik over de forskellige fransktalende lande og en indsigt i historiske, kulturelle og interkulturelle forhold + indsigt i centrale samfundsmæssige forhold i fransksprogede områder.
Vi beskæftiger os bl. a. med vidnesbyrder af migranter, som er kommet/vil komme til Frankrig fra et frankofont land.

Materiale:
-"Un francophone, qu’est-ce que c’est?" (Entrées)
-"La Francophonie, pour quoi faire?" (Entrées)
-"L'influence française dans le monde - langue, culture et histoire" (Paroles Francophones)
-"J'ai ma base ici" (Paroles Francophones)
-"Exilée tout le temps" (Paroles Francophones)
-"Par le feu - le pintemps arabe dans la fiction" (Paroles Francophones)
-"Lucette", Paulette Poujol OiloI, 1987
-"Restavek" (Paroles d'Haïti, Munksgaard, 1997

Film:
Philippe Godeau: Yao, (2019)

Omfang: Ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Les relations

Faglige mål:
Vi arbejder med tekster om forskellige slags relationer: f.eks. familiære-, venskablige- og interkulturelle forhold. Vi læser tekster om et problematisk far-søn forhold, en fransk pige og en marrokansk drengs venskab, om online mobbing, fordomme og racisme.  
Dele af materialet placerer Frankrig som et multikulturelt land med en høj grad af migration.

Materiale:

Textes:
Michel Tournier: "Il a jamais tué personne, mon papa", chapitre 1-3, Systime 2002
Régine Detambel: "La boîte aux lettres", chapitre 1, Fiction Française 1998
Agnès Barber: "C'est quoi, le cyberharcèlement?", 1jour1actu, 27 mars 2021
Nathalie Michel: "Comment agir contre le racisme?", 1jour1actu, 22 mars 2021

Grammaire:



Omfang: Ca. 30 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Le conte de fées

Faglige mål:
Øve ordforråd inden for eventyrgenren
Analysere og fortolke eventyr med inddragelse af arbejdet med form og genre
Anvende forskellige læsestrategier med henblik på at orientere sig i større tekstmængder og forstå sværere fransksprogede tekster
Øve mundtlig og skriftlig fremstilling.
Grammatik: repetere basalgrammatik fra 1. g samt introduceres for og arbejde med imparfait.

Materiale:
Cendrillon:
Udskrift af AVmateriale fra svensk skole tv: ’Cendrillon’
Sang: Téléphone: Cendrillon

Dina Goldstein: Fallen princesses - Blanche-Neige
      
Morh Christoffersen og Dahlgreen: Il ètait une fois, Systime a/s 1983:
p. 6-8,10-14: Indledning (om genre, historisk baggrund og form)
p. 57-81: Beaumont: La Belle et la Bête (uddrag af teksten)

La Belle et la Bête:  https://www.youtube.com/watch?v=THQ65jKTFlE

Eleverne skriver selv et eventyr med hjælp fra 'Aide pour écrire un conte'  hjælpeark til at skrive et eventyr

Andet materiale:
quiz om eventyr: https://www.quizz.biz/quizz-290846.html

Birte Dahlgren: Voilà. Den nødvendige grammatik, Gyldendal, 2013
Grammatikøvelser på Minlæring
ordbogen.com: https://www.ordbogen.com
Ordforrådsøvelser på Quizlet og Quia

Omfang ca 30 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 La France multiculturelle

I forløbet om det multikulturelle Frankrig beskæftiger vi med  immigration, integration, fordomme, ghettoer, sociale problemer og racisme.

Mette Bering og Mimi Sørensen: Paroles francophones (Gyldendal 2015):
p. 39-40: entre deux cultures

Fitzner og Rein Knudsen: Carte Blanche, Kaleidoscope 2002:
Française ou Algérienne p. 97-99
La délinquance p. 132-134

Mogensen og Virring: Banlieues, Gyldendal 2008:
”Pour les autres, on n’existe pas !”, p. 42
”Ghettos”, p. 44

Connie Pedersen: Écouter la colère, De la Révolution à nos jours, Acces 2023:
Un été de colère p. 113
Les émeutes p. 114

Sange:
Sadek: Banlieue: https://www.youtube.com/watch?v=eKwKInmEmDQ

Film:
Ladj Ly : Les Misérables, 2019

Andet materiale:
Birte Dahlgren: Voilà. Den nødvendige grammatik, Gyldendal, 2013
Grammatikøvelser på Minlæring
Ordbogen.com:https://www.ordbogen.com
Quizlet: https://quizlet.com

Omfang ca. 38 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Le Québec

Le Québec:
Vi arbejder med den canadiske provins’ historie og særlige identitet.

Materiale:
Fitzner og Rein Knudsen: Carte Blanche, Kaleidoscope 2002:
Au Québec, p 40-43

Bering og Sørensen: Entrées, Gyldendal 2010:
Le Québec p. 109-110
Fiches de présentation p. 112-117

Film:
Philippe Falardeau: Monsieur Lazhar, 2011(94 min)

Andet materiale:
Birte Dahlgren: Voilà. Den nødvendige grammatik, Gyldendal, 2013
Grammatikøvelser på Minlæring
Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com
Quizlet: https://quizlet.com

Omfang ca. 35 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer