|
Titel
2
|
Catul (eksamensemne)
CATUL - KÆRLIGHEDSPOESI
I dette forløb er der fokus på den neoteriske digter Catul og kærlighedspoesi. Neoterikerne indførte en ny form for poesi og gik imod traditionelle, konservative normer og interesserede sig i højere grad for kærlighed end for politik og pligter. Her ses modsætningsforholdet mellem otium og negotium.
Vi læser nogle af Catuls personlige/private digte, en jeg-lyrik, hvor der også indgår digte til og om kvinden Lesbia (Clodia) Vi vil se på opfattelsen afkærlighed, som den kommer til udtryk i disse digte.I digtene om Catul og Lesbia følger vi et forholds udvikling: den forsigtige begyndelse, den stormende forelskelse, og den bitre afsked.
Centrale begreber: OTIUM/NEGOTIUM: OTIUM: fritid med fokus på det erotiske og tilbagetrukne liv med elskerinden og vennerne, og "carpe diem" - NEGOTIUM: arbejdsliv, det traditionelle aktive, politiske liv.
Vi læser også en lille fødselsdagsinvitation (ca. 100 v.t.) fra det Nordengelske romerske fort Vindolanda. Dette brev kobler sig tematisk til Catuls carmen 13, der også er en form for middagsinvitation.
Grammatik: i forlængelse af 1. forløb har vi trænet substantivernes deklinationer, begyndt at se på forskellen på imperfektum og perfektum, modus (indikativ, imperativ og konjunktiv), participier (præsens participium aktiv og perfektum participium passiv), pronominer (særligt fokus på hic, ille og qui) og endelig mere fokus på syntaksanalysen/helsætningsanalysen.
PENSUM:
STATARISK (læst på Latin. Du kan komme op i de tekster, vi har læst på latin til eksamen):
Catul
13 (Cenabis bene ...)
5 (Vivamus, mea Lesbia)
3 (Lugete, ...)
8 (Miser Catulle, ...)
VINDOLANDA-brevene/tavlerne: nr. 291 - IKKE CATUL
Ca. 4,5 sider
Catul i OVERSÆTTELSE:
72 (Der var engang, ...)
87 (Slet ingen kvinde i verden ... )
Oversat af Harald Voetmann
Ca. 1 side
Baggrundsmateriale:
- Susanne Høeg: CATUL, God Latin 2, Modtryk 2019 (ca. 2 sider)
- Om Vindolanda-brevet: https://videnskab.dk/miljo-naturvidenskab/postkort-fra-fortiden-afslorer-romerske-soldaters-hverdag (ca. 10 sider)
- Upubliceret materiale om Catul (2 sider)
- Brian Andreasen, Jens Refslund: (2015) Padeia, s. 159-166 (ca. 8 sider)
|