Holdet 3f DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Køge Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Jesper Valdemar Fischer, Tina Hansen
Hold 2023 DA/f (1f DA, 2f DA, 3f DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro
Titel 2 Dokumentarforløb del 1
Titel 3 FF2: Politisk kommunikation
Titel 4 Dokumentar del 2
Titel 5 FF3: DHO
Titel 6 Tekstanalyse, genrebestemmelse
Titel 7 Værkforløb. Karen Blixen - Den udødelige historie
Titel 8 Tematisk forløb - Kærlighed
Titel 9 Retorik, samtaler, taler
Titel 10 Argumentation
Titel 11 tematisk forløb - utopier
Titel 12 Litteraturhistorisk oversigtsforløb
Titel 13 Lyrik
Titel 14 Repetition + opsamling + skriftligt arbejde

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro

I forlængelse med grundforløbet arbejdede vi med elevernes selvvalgte romaner. Vi arbejdede med skriveøvelser: kreativ skrivning, hurtigskrivning og refleksionsskrivning ift. deres romaner.

Dertil arbejdede vi med skrivegenren: Den debatterende artikel. Den debatterende artikel ligger godt i forlængelse med grundforløbet, hvor eleverne har arbejdet med retorik og sprog.


Litteratur:
"Eksamensgenrerne dansk stx"

ISBN: 9788761687173

© Nicolai Rekve Eriksen, Mette-Marie Friis Bøegh, Sophia M. W. Andersen og Systime. Første udgivelsesår 2019.


____________
I grundforløbet blev der arbejdet med:
Grundforløb:
Formål: At eleverne får en forståelse for, at nogle tekster, her taler og digte, både er mundtlige og skriftlige genrer. Eleverne skal i deres analyser af forløbets taler og digte både fokusere på den kommunikative situation, det para- og nonverbale og sproglige/stilistiske virkemidler.

Fagbegreber i forløbet: Paraverbalt og nonverbalt sprog, Ciceros pentagram, de tre taletyper, appelformer, udvalgte stilistiske virkemidler (anafor, epifor, triade, antitese, retorisk spørgsmål og metafor), strofer og vers, rim og rytme, allitteration og assonans, troper (sammenligning, metafor, besjæling og personifikation) og stillejer. Desuden tragtindledning og PEEL i forbindelse med skriftlige afleveringer.

Tekster:
Primærtekster:
-Sofie Linde: Tale ved Zulu Comedy Galla 2020
-Christians tale i Thomas Vinterbergs “Festen” (1998)
-Mette Frederiksen: Tale til Godhavns-drengene, 2019
-Niviaq Korneliussen: Takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris 2021 (skriftlig opgave)
-Emil Aarestrup: "Angst" (1838)
-Tessa: "Engletårer" (2023)

Sekundærtekster:
-Om retorik, de tre taletyper og Cicero (fra Ole Schulz Larsen: ”Håndbog til dansk”, Systime)
-Om appelformer (fra Marianne Johnsen og Bodil Marie Gade: ”Grundbog i retorik”, Systime)

Skriftlige opgaver
-Skriv en tale om et valg eller fravalg, du har truffet i dit liv
-Skriv en analyse af Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen af Nordisk Råds litteraturpris 2021
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dokumentarforløb del 1

Efter ønske fra 1f starter vi med dette forløb.

Indhold
Dokumentarfilmen er et komplekst og interessant fænomen. På den ene side er den via en underlæggende faktakontrakt forpligtiget over for det, vi kalder virkeligheden. På den anden side ligger der oftest en personlig vision og ide bag. I dag ser vi konstant dokumentarfilm, som overskrider grænser og aktivt bruger fiktionens virkemidler. Man kan snakke om genreblandinger, hybrider, faktion osv. Én ting er sikkert: skellet mellem fiktion og virkelighed er ikke klar.
Vi arbejder med at opbygge en forståelse for netop dette. Vi præsenteres for en række forskellige definitioner på, hvad en dokumentarfilm er. Desuden snakker vi om hvad fakta i det hele taget er, og om man nogensinde kan være objektiv, når man undersøger verden. Vi gør brug af følgende fem overordnede dokumentarformer: den observerende, den autoritative, den deltagende, den poetiske og den refleksive – samtidig med
at det særligt understreges, at der er tale om arketyper. Hensigten er, at disse genrer kan bidrage til det analytiske arbejde, således at eleverne har en masse at trække på, tale om og diskutere.  

Dertil arbejdede vi med skrivegenren: Den debatterende artikel.
- Den debatterende artikel bruger virkemidler, som vi gennemgår i dette forløb. Derfor får eleverne en god mulighed for at bruge deres viden fra grundforløbet i en skriftlig sammenhæng. Vi har arbejdet intensivt med skrivegenren og stemmen.

Vi har også arbejdet med skriftlighed gennem læserbreve.

Vigtige begreber o. lign.:
- Faktakonktrakt
- Hybrid/hybriddokumentar
- "En kreativ bearbejdning af virkeligheden"
- Subjektivitet vs. objektivitet
- Dokumentargenrer: den observerende, den autoritative, den deltagende, den poetiske og den refleksive
- Autenticitetsmarkører og fiktionskoder


Tekster

Faglitteratur:
● DOX - Forløb i medier, Dorte Granild og Mette Wolfhagen, 2016, s. 8-17 (intro til og definition af dokumentargenren), s. 32-43 (de tre klassiske genrer: den observerende, den autoritative og den deltagende dokumentar), s. 53-58 (den poetiske og den refleksive dokumentar) = 25 ns.

● Dansk i tiden. ISBN: 9788761699633 © Mimi Olsen, Jan Aasbjerg Petersen, Cecilie Ruby Tolstrup og Systime. Første udgivelsesår 2022.
- Bølgemodellen (0,25 ns.)
- Berettermodellen (0,25 ns.)

● Levende Billeder: Anders Dahl, Andreas Halskov, Anders Lysne, Dorte Granild, Erik Erstrup, Hans Oluf Schou, Henrik Rytter, Iben Engberg, Malene Moesgaard Ludvigsen, Martin Houlind, Mimi Olsen, Rie Gravesen og Systime A/S. Første udgivelsesår 2020:
- Fakta/Fiktion + faktakontrakt/fiktionskontrakt
- Filmiske virkemidler
- Beskæring
- Perspektiv
- Kamera
- Lyd
- Klipning
- Lys
- Farver
- Billedkomposition
= 21,5 ns.


Værk:
Herlufsholms hemmeligheder (Dokumentarforløb del 2 i studieplanen).


Supplerende værker:
- Operation X, Fødevarefusk i Domino's: TV2, 27. september 2018.
- LIMBO: Når sabbatår er fucked, sæson 1, episode 1. DR.
- Mordet på Jannich, DR (de første 15 minutter): https://www.dr.dk/drtv/se/mordet-paa-jannick_211304

Estimerede normalsider: 57 ns.

Primære arbejdsformer
- Gruppearbejde
- Refleksionsøvelser
- Klasseundervisning
- Fremlæggelser
- Værkanalyse
- Coorporative learning.


I forløbet skal vi arbejde med følgende begreber:
• Autenticitetsmarkører/faktakoder og fiktionskoder
• Filmiske virkemidler: kameravinkel og -bevægelse, beskæring, lys og lyd, klipning, symbolske billeder m.m.
• Dokumentarens grundtyper: den autoritative, den observerende og den deltagende dokumentar samt den
poetiske, den refleksive og den performative dokumentar – samt glidninger imellem disse

Faglige mål (læringsmål) for forløbet:
Eleverne skal:
-   Have kendskab til begreberne fakta og fiktion
-   Kunne finde autenticitetsmarkører (faktakoder) og fiktionskoder i forskellige dokumentarklip og vurdere deres virkning
-   Kunne genkende genretræk fra forskellige dokumentartyper.
-   Have kendskab til centrale filmiske virkemidler og deres virkning.
-   Kunne anvende centrale filmiske virkemidler i en analyse af forskellige dokumentarklip.
-   Kunne diskutere dokumentargenrens rolle i samfundsdebatten og mediebilledet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 FF2: Politisk kommunikation



Her arbejdede vi bl.a. med:
- Denotation og konnotation.
- Toulmins argumenationsmodel.
- Argumenttyper.
- Kommunikationsanalysen.
- Høfligheds- og samarbejdsprincippet.
- Goffman: Facework, backstage, frontstage.
- Kommunikationssituationen.
- Turtagning, gambitter og undertekst.
- Sproghandlinger.
- Sociale medier.
- Billeder og billedanalyse (selfier og selvfremstilling)
- Podcasts


Tekster:
- SKAM sæson 1, episode 1
- Jeg, mig og min selfie (DR, 2020)

Estimerede normalsider: 50 ns.

Litteratur:
"Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier giver elever og kursister en klar og velstruktureret indføring i danskfagets genrer, metoder og begreber. "
© Forfatterne, Dansklærerforeningens Forlag / Systime A/S. Første udgivelsesår 2015.

Mundtlighed i dansk
af Marie Zeuthen Helstrup & Tina Slot Simonsen.
ISBN: 9788761698636
© Forfatterne og Systime A/S. Første udgivelsesår 2022.

Podcast
Af Mimi Olsen, Martin Houlind og Dorte Palle
© 2022 Dansklærerforeningens Forlag.
pBog: 1. udgave, 1. oplag 2020.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 FF3: DHO

Emne: 1. verdenskrig

Forløbet har derudover haft et særligt fokus på skriftlighed og opgaveskrivning, jf. DHO-opgaven.

Vigtige begreber o. lign.:
- Futurisme
- Dadaisme
- Ekspressionisme
- Komposition (indre og ydre)
- Neogolisme


Litteratur:
Emil Bønnelyckes digt ”Aarhundredet” (1918) (2,5 ns.)
Erich Maria Remarques Intet nyt fra Vestfronten (1929) (Uddrag) (6 ns.)
Martin Andersen Nexøs ”Brodermorderen” (1926) (5,5 ns.)
Rudolf Broby-Johansens “STRIDSMÆND FOR DET VI ELSKER” (1922) (1 ns.)

Dadaistiske malerier:
1. The Eclipse of the Sun (1926), George Grosz. Huckster Museum of Art, New York © Estate of George Grosz, Princeton, N.J./VG Bild-Kunst, Bonn 2022
2. The Pillars of Society by George Grosz (1926)

Faglitteratur:
Litteraturens veje:
Kap. 11: Det store sammenbrud + 12. Mellemkrigstiden  og Litteraturens genveje: 5. Fra Første Verdenskrig til efterkrigstid (1914-1960) (10 ns.)
Overskrifter til Litteraturens veje:
- Skyttegraven – et mausolæum af mudder
- Verdenskrigen
- Et par vrede unge mænd: Bønnelycke og Broby-Johansen
- De forsinkede krigsromaner

Overskrifter i Litteraturens genveje:
- Avantgardekunstens ismer
- Dada – når kunsten mister mening
- Emil Bønnelyckes avantgarde – udblik til Europa
- Fra Første Verdenskrig til tyverne – Dinesen, Remarque og Zweig


Emil Bønnelycke: https://biografiskleksikon.lex.dk/Emil_B%C3%B8nnelycke (3 ns.)

Brug litteraturhistorien: (2 ns.)
- Reaktioner i litteraturen: det kunstneriske oprør
- Mellem de to verdenskrige
- Reaktioner i litteraturen: det sociale oprør


Estimeret normalsider: 30 ns.


Litteraturens genveje
ISBN: 9788761698537
© Forfatterne og Systime A/S. Første udgivelsesår 2021.

Litteraturens Veje
ISBN: 9788761627179
© Gerd Lütken, Johannes Fibiger og Systime. Første udgivelsesår 2010.

Brug litteraturhistorien:
ISBN: 9788761665935
© Mads Rangvid, Mimi Sørensen, Dansklærerforeningens Forlag / Systime A/S. Første udgivelsesår 2014.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Tekstanalyse, genrebestemmelse

Vi vil starte med at arbejde med en overordnet genreforståelse. Det er et kort introducerende forløb, hvor vi træner analyse.
Vi gennemgår lyrik, epik og drama. I lyrikken arbejder vi med en folkevise, i drama beskæftiger vi os med et radiodrama. Inden for epik arbejder vi med novellegenren.
Fokus er miljøbeskrivelse, personkarakteristik og modsætninger.
I forløbet indgår et værklæsning af: Dania Tausen: SKÅL!. Arbejdet med digtsamlingen understøttes af dokumentarfilmen: SKÅL! Arbejdet med digtsamlingen foregår både individuel, i grupper og fælles i klassen.
I forløbet er meebook benyttet.

Forløbet afsluttes med en skriftlig aflevering hvor en analyse af miljøbeskrivelse, personkarakteristik og modsætninger indgår.

I forløbet er benyttet:
Sekundær:
Analysekompendie epik
Analysekompendie lyrik
Radiodrama/podcast analyse skema
https://www.gymdansk.dk/analyserende-artikel.html

Materiale:
Ebbe Skammelssøn (folkevise)
Heidi Fjellstrup: (af) Stilhed
Charlotte Weitze: (af) Biller
Carsten Jensen: (af) Vi, de druknede
Martin A. Hansen - Hjemkomsten
H. C. Andersen -  Skyggen
Anders Lundorph: Osborns Æske (radiodrama - DR)
Dania Tausen - Skål!
Cecilie Debell - Skål! (dokumentarfilm)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Litterær analyse del 1 17-09-2024
Radiodrama 01-10-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 7 Værkforløb. Karen Blixen - Den udødelige historie

I forløbet læses romanen Den udødelig historie af Karen Blixen. Der trænes litteræranalyse med fokus på personkarakteristik og relationer mellem hovedpersonerne.
Sidst i forløbet får hver gruppe tildelt en hovedpersonen som enten repræsenterer ild, jord, vand eller luft.
I forløbet indgår en skriftlig aflevering som dels er baseret på gruppearbejde og individuelt arbejde. I det individuelle arbejde indgår arbejdet med refleksioner. Således skal hver elev individuelt udfolde temaer og budskaber i romanen via et såkaldt "undre-spørgsmål".

I forløbet indgå også brugen af AI. Både i forhold til de begrænsninger som AI har, men også hvordan det kan hjælpe med at vores litterære forståelse. I dette forløb skulle eleverne prompte et billede af deres respektive karakterer og forholder sig til det. Eleverne skulle desuden vurdere AI's bud på en afslutning og sammenligne den med deres eget bud.

Materiale:
Karen Blixen: Den udødelige historie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer




Titel 11 tematisk forløb - utopier

Utopiforløbet er et genreforløb, Der er elementer som låner fra både historie og samfundsfag. Eleverne får en forståelse af selve genren og et fagligt-teoretisk fundament til at kunne arbejde med utopier.

Eleverne får et kendskab til hvad en litterær genre dækker over. Desuden er forløbet nærmest tværfagligt og politisk, da der diskuteres samfundsforhold - altså hvordan ændrer man den verden? Hvorfor skal man ændre verden og hvad skal den ændres til. Utopien besvarer fantasiens betydning. Fiktionen og fantasien er vigtig, hvis man skal ændre tingenes tilstand og det er tydeligst i utopien. Dermed bliver eleverne også opdraget til at være demokratiske borgere. Forløbet fungerer også, som et supplement til litteraturhistorien ved at inddrage Holberg og oplysningstiden

I forløbet indgår værklæsning.Svend Åge Madsen: Se dagens Lys.
Eleverne når også at beskæftige sig med dystopien og en smule med science-fiction for at vise, at alle de to genrer faktisk "låner" eller udspringer fra utopien. Fantasygenren introduceres også som en genre der er beslægtet med utopien, men der arbejdes ikke analytisk med genren. Særlig dystopien er interessant i denne sammenhæng. Der er både skriftlige øvelser og multimodale øvelser.

Materiale:
Svend Åge Madsen: Se dagens Lys
Ludvig Holberg - Niels Klims underjordiske rejse kap.5
Kaspar Colling Nielsen: (af) Mount København
Kaspar Colling Nielsen: Pelikanen
Kaspar Colling Nielsen: Fuglemenneskene
George Orwell (af): 1984.
V for Vendetta -
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Litteraturhistorisk oversigtsforløb

Overordnet formål: Forløbet lægger vægt på litteraturhistorisk overblik og sammenhæng. Igennem nedslag opnår eleverne et overblik over dansk litteraturhistorie samt tilegnet sig et kendskab til den danske litteraturs samspil med kultur og samfund.

1. Norrøne digtning
2, Barokken
3. Romantikken
4. Det moderne Gennembrud
5. Nyeste tid

I forbindelse med arbejdet med de enkelte perioder, har vi indledende opridset en overordnet præsentation af perioden og derefter arbejdet med en litteraturhistorisk læsning af den enkelte udvalgte, repræsentative tekst.

Materiale:
Vølvens spådom:

Barokken:
Thomas Kingo: Keed af Verden og kier ad Himmelen

Romantikken:
Adam Oehenschläger: Simon Peder
N.F.S Grundtvig: Danmarks frugtbare herlighed
Steen Steensen Blicher: Hosekræmmeren

Det Moderne Gennembrud
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød

Nyeste tid
Jesper Fischer: Dødens København


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 13 Lyrik

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Repetition + opsamling + skriftligt arbejde

Forløb som tager udgangspunkt i skriftligt arbejde.
Tekst, links, modeller m.m. er samlet i meebook-forløb.

Materialer:
Ordnet.dk
Ordbogen.com
sproget.dk
https://app.minlaering.dk
https://komma.edutasia.com
https://hbdansk.systime.dk (hånd)
https://emu.dk/stx/dansk/proever-og-eksamen/faq-om-de-skriftlige-genrer-i-dansk?b=t6-t1
eksamensgenrerne i dansk stx (systime)
litteraturhistorien på langs og på tværs

Tekster:
Thomas Korsgaard: Snak
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ting der måske forsvinder 04-02-2026
Eksamenssæt II 13-02-2026
Indledning 20-03-2026
indledning 2 20-03-2026
3f DA skr. prøve 24-03-2026
Argumentation 23-04-2026
PEEL-øvelse snak 28-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer