Holdet 3i DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Køge Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Lotte B. Laursen, Rasmus Peter Schou Therkildsen, Tina Hansen
Hold 2023 DA/i (1i DA, 2i DA, 3i DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Sprog: Retorik, argumentation og kommunikation
Titel 2 Nyhedsmedier og FF2
Titel 3 Den norrøne digtning, saga og folkeviser
Titel 4 FF3: DHO
Titel 5 Novellegenren
Titel 6 Den analyserende artikel
Titel 7 Fremstillinger af krig
Titel 8 Sprog er magt
Titel 9 Romantik og romantisme
Titel 10 Litterære metoder
Titel 11 Reflekterende artikel
Titel 12 Kvinderne i det moderne gennembrud
Titel 13 Fortællende journalistik
Titel 14 Eksistentialisme
Titel 15 Lyrik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Sprog: Retorik, argumentation og kommunikation

I forlængelse af grundforløbet arbejdede vi i dette forløb med sprogets betydning, argumentation og kommunikation.

Her arbejdede vi bl.a. med:
- Denotation og konnotation.
- Polysemer og homonymer
- Appelformer.
- Semantiske felter.
- Toulmins argumenationsmodel.
- Argumenttyper.
- Kommunikationsanalysen.
- Høfligheds- og samarbejdsprincippet + Goffman.
- Kommunikationssituationen.
- Turtagning, gambitter og undertekst.
- Sproghandlinger.

Vi arbejdede også løbende med skriveøvelser: kreativ sanseskrivning, hurtigskrivning og refleksionsskrivning.

Dertil arbejdede vi med skrivegenren: Den debatterende artikel.
- Den debatterende artikel bruger virkemidler, som vi gennemgår i dette forløb. Derfor får eleverne en god mulighed for at bruge deres viden i en skriftlig sammenhæng. Vi har arbejdet intensivt med skrivegenren og stemmen.

Tekster:
- TV2: Anne Grethe Riis i Go' Morgen Danmark (7. nov. 2011): https://www.youtube.com/watch?v=aBuWeC-YAVg
- "Jeg er fucking realistisk, Hanne!" af Niarn. Politiken 20. november 2004, 2. sektion side 5.
- "Du er fucking sexistisk, Niarn!" af Hanne-Vibeke Holst, forfatter. Politiken 13. november 2004 (side 4, 3. sektion).
- SKAM, sæson 1, episode 1.

Estimerede normalsider:
Håndbog til dansk:
4.1 Ordenes betydninger: 8 ns.
4.9 Retorik: 6 ns.
4.10 Argumentation: 9 ns.
4.12 Kommunikationsanalyse: 18 ns.
- TV2: Anne Grethe Riis: 1 ns.
- "Jeg er fucking realistisk, Hanne!": 2 ns.
- "Du er fucking sexistisk, Niarn!": 1 ns.
- SKAM, sæson 1, episode 1: 10 ns.
= 55 normalsider.

Litteratur:
"Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier giver elever og kursister en klar og velstruktureret indføring i danskfagets genrer, metoder og begreber. "

© Forfatterne, Dansklærerforeningens Forlag / Systime A/S. Første udgivelsesår 2015.

"Eksamensgenrerne dansk stx"

ISBN: 9788761687173

© Nicolai Rekve Eriksen, Mette-Marie Friis Bøegh, Sophia M. W. Andersen og Systime. Første udgivelsesår 2019.


____________
I grundforløbet blev der arbejdet med:
Grundforløb:
Formål: At eleverne får en forståelse for, at nogle tekster, her taler og digte, både er mundtlige og skriftlige genrer. Eleverne skal i deres analyser af forløbets taler og digte både fokusere på den kommunikative situation, det para- og nonverbale og sproglige/stilistiske virkemidler.

Fagbegreber i forløbet: Paraverbalt og nonverbalt sprog, Ciceros pentagram, de tre taletyper, appelformer, udvalgte stilistiske virkemidler (anafor, epifor, triade, antitese, retorisk spørgsmål og metafor), strofer og vers, rim og rytme, allitteration og assonans, troper (sammenligning, metafor, besjæling og personifikation) og stillejer. Desuden tragtindledning og PEEL i forbindelse med skriftlige afleveringer.

Tekster:
Primærtekster:
-Sofie Linde: Tale ved Zulu Comedy Galla 2020
-Christians tale i Thomas Vinterbergs “Festen” (1998)
-Mette Frederiksen: Tale til Godhavns-drengene, 2019
-Niviaq Korneliussen: Takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris 2021 (skriftlig opgave)
-Emil Aarestrup: "Angst" (1838)
-Tessa: "Engletårer" (2023)

Sekundærtekster:
-Om retorik, de tre taletyper og Cicero (fra Ole Schulz Larsen: ”Håndbog til dansk”, Systime)
-Om appelformer (fra Marianne Johnsen og Bodil Marie Gade: ”Grundbog i retorik”, Systime)

Skriftlige opgaver
-Skriv en tale om et valg eller fravalg, du har truffet i dit liv
-Skriv en analyse af Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen af Nordisk Råds litteraturpris 2021
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Nyhedsmedier og FF2

I forlængelse af sprogforløbet arbejdes der med nyhedsmedier og avisjournalistik.

Vi arbejder i dette forløb med:
- Ciceros pentagram
- Kommunikationssituationen
- Avisjournalistik og deres politiske ståsted
- De fem nyhedskriterier
- Kilder
- Layout
- Avisens genrer
- Nyhedstrekanten
- Det journalistiske sprog
- Retorisk analyse


Opgave- og undervisningsformer:
- Tavleundervisning
- Fremlæggelse
- Gruppearbejde
- Videoproduktion
- Individuelt skriftlighed (nyhedsreportage).

Skriftligt forløb i 1.g: Ud fra læreplanen har eleverne arbejdet med skriftlighed. Her har eleverne som en del af forløbet selv skrevet journalistisk med fokus på beretning og fortælling. Eleverne arbejder hertil med omskrivning og remediering.

Litteratur:
Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier giver elever og kursister en klar og velstruktureret indføring i danskfagets genrer, metoder og begreber.

ISBN: 9788761668332

© Forfatterne, Dansklærerforeningens Forlag / Systime A/S. Første udgivelsesår 2015.


FF2:
I forhold til FF2 (samfundsfag og dansk) arbejdede vi med politisk kommunikation, hvor vi yderligere kom rundt om:
- Sociale medier.
- Billeder og billedanalyse (selfier og selvfremstilling).
- Podcast

Tekster:
- Jeg, mig og min selfie (DR, 2020).

Estimerede normalsider for hele forløbet: 55 ns.

Litteratur:
Mundtlighed i dansk
af Marie Zeuthen Helstrup & Tina Slot Simonsen.
ISBN: 9788761698636
© Forfatterne og Systime A/S. Første udgivelsesår 2022.

Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier giver elever og kursister en klar og velstruktureret indføring i danskfagets genrer, metoder og begreber.
ISBN: 9788761668332
© Forfatterne, Dansklærerforeningens Forlag / Systime A/S. Første udgivelsesår 2015.

Podcast
Af Mimi Olsen, Martin Houlind og Dorte Palle
© 2022 Dansklærerforeningens Forlag.
pBog: 1. udgave, 1. oplag 2020.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Den norrøne digtning, saga og folkeviser

Litteraturhistorisk forløb om vikingetiden og middelalderen med fokus på viser og samtiden.

Forløb: Introduktion til den norrøne digtning (saga) og middelalderens litteratur (folkevisen) og karakteristika for disse genrer. Forløbets formål er at give eleverne et indblik i oldtidens litteratur- og livssyn i forhold til slægten og samfundet. Forløbet er litteraturhistorisk funderet, og eleverne læser litteraturhistorisk baggrundsstof for efterfølgende at kunne lave en dybdegående analyse af teksterne, forstå deres univers og historiske og kulturelle kontekst. Analysen af teksterne fokuserer på sproget, overgangsfaserne og symbolerne.

Faglige mål:
- Genremæssigt kendskab til folkevisernes karakteristika, tryllevisen og riddervisen - Sprogligt kendskab til visernes ’formelsprog’
- Analyse af visernes symbolske betydning
- Litteraturhistorisk kendskab til samfundet, kulturen og menneskeopfattelsen


Teori:

Litteraturens veje:
- Kapitel 1 og 2: 'Vikingetiden' + 'Middelalderen'.

Litteraturens Veje
ISBN: 9788761627179
© Gerd Lütken, Johannes Fibiger og Systime. Første udgivelsesår 2010.


Litteratur:
’Ravnkel Frøjsgodes saga’ (VÆRK)
’Germand Gladensvend’
'Torbens datter'

Arbejdsformer:
Tavleundervisning
Gruppearbejde
Diskussion
Orienteringsløb
Skriveøvelse: Remediering (Fra vise til nyhedsartikel)

Estimerede normalsider: 60 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 FF3: DHO

Emne: 1. verdenskrig

Forløbet har derudover haft et særligt fokus på skriftlighed og opgaveskrivning, jf. DHO-opgaven.

Vigtige begreber o. lign.:
- Futurisme
- Dadaisme
- Ekspressionisme
- Komposition (indre og ydre)
- Neogolisme


Litteratur:
Emil Bønnelyckes digt ”Aarhundredet” (1918) (2,5 ns.)
Erich Maria Remarques Intet nyt fra Vestfronten (1929) (Uddrag) (6 ns.)
Martin Andersen Nexøs ”Brodermorderen” (1926) (5,5 ns.)
Rudolf Broby-Johansens “STRIDSMÆND FOR DET VI ELSKER” (1922) (1 ns.)

Dadaistiske malerier:
1. The Eclipse of the Sun (1926), George Grosz. Huckster Museum of Art, New York © Estate of George Grosz, Princeton, N.J./VG Bild-Kunst, Bonn 2022
2. The Pillars of Society by George Grosz (1926)

Faglitteratur:
Litteraturens veje:
Kap. 11: Det store sammenbrud + 12. Mellemkrigstiden  og Litteraturens genveje: 5. Fra Første Verdenskrig til efterkrigstid (1914-1960) (10 ns.)
Overskrifter til Litteraturens veje:
- Skyttegraven – et mausolæum af mudder
- Verdenskrigen
- Et par vrede unge mænd: Bønnelycke og Broby-Johansen
- De forsinkede krigsromaner

Overskrifter i Litteraturens genveje:
- Avantgardekunstens ismer
- Dada – når kunsten mister mening
- Emil Bønnelyckes avantgarde – udblik til Europa
- Fra Første Verdenskrig til tyverne – Dinesen, Remarque og Zweig


Emil Bønnelycke: https://biografiskleksikon.lex.dk/Emil_B%C3%B8nnelycke (3 ns.)

Brug litteraturhistorien: (2 ns.)
- Reaktioner i litteraturen: det kunstneriske oprør
- Mellem de to verdenskrige
- Reaktioner i litteraturen: det sociale oprør


Estimeret normalsider: 30 ns.


Litteraturens genveje
ISBN: 9788761698537
© Forfatterne og Systime A/S. Første udgivelsesår 2021.

Litteraturens Veje
ISBN: 9788761627179
© Gerd Lütken, Johannes Fibiger og Systime. Første udgivelsesår 2010.

Brug litteraturhistorien:
ISBN: 9788761665935
© Mads Rangvid, Mimi Sørensen, Dansklærerforeningens Forlag / Systime A/S. Første udgivelsesår 2014.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Novellegenren

Kendskab til novellens genretræk og genreeksperimenter med novellen. Karakteristik og analyse af noveller fra forskellige litterære perioder.

Samlet omfang ca. 150 sider.

Tekster:
Martin A. Hansen "Roden"
Blicher "Hosekræmmeren"
J.P.Jacobsen "To verdner"
Peter Seeberg: "Braget", 1962
Jan Sonnergaard "Sex"
VÆRK-læsning: Helle Helle Rester 1996


En del af forløbets materiale ligger på Meebook.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse og fortolkning af Braget 10-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Fremstillinger af krig

Tematisk forløb om fremstillinger af krig i forskellige genrer fra det moderne gennembrud og til i dag med fokus på den holdning som de forskellige tekster udtrykker til krig og på de eksistentialistiske spørgsmål som teksternes krigsmotiv rejser. I forløbet indgår et arbejde med dokumentarfilmen Armadillo (inkl arbejde med dokumentartyper, fortællertyper, autenticitetsmarkører og fiktionskoder)
VÆRKLÆSNING

Samlet omfang ca. 250 sider.

Materiale:
Bjørn Tulinius: Krigen udfordrer læseren. Augustus nr. 3, 2010
'Om Tommy' af Thor Bjørn Krebs
Dokumentar: Armadillo VÆRK
Herman Bang AF Tine (kap.2)


Peter Faber: Den tapre Landsoldat (1848)
Erik Maria Remarque af 'Intet nyt fra Vestfronten'
Martin Andersen-Nexø: Brodermorderen, 1926
John Kørners maleri Henrik
Simone Aaberg Kærn, Portræt af Anders Fogh Rasmussen, 2010
Morten Nielsen: 'Døden' og 'Øjeblik' + Det hellige Mod (1943) og Skæbne (1945)
Klaus Rifbjerg: "Den ukendte soldat" (2009)
Lars Husum: Jeg er en hær
Carsten Jensen: Den første sten



Sekundært Materiale:
Meebook-forløb
www.sproget.dk
Håndbog i dansk, systime, https://hbdansk.systime.dk
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
Gyldendals ordbøger: https://ordbog.gyldendal.dk/#jumppage
Ordnet.dk
https://www.synonymbog.com/
https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/filmiske-virkemidler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Romantik og romantisme

Historisk læsning: Analyse, fortolkning og litteraturhistorisk perspektivering af tekster fra ca. 1800-1870. Teksternes samspil med kultur og samfund. Billedanalyse.
Gendigtning af Guldhornene i en anden genre (rap, novelle, nyhedsartikel eller skuespil) (remediering).
Dokumentar: Store tanker. Trange tider. 2014
Intro: Kim Larsen "Sylversters drøm"
Oehlenschläger "Simon Peder"
Staffeldt "Indvielsen"
Oehlenschläger: Guldhornene, 1803
N.F.S Grundtvig "Danmarks Trøst"
H.C. Andersen "Danmark mit fædreland" 1850
--> perspektiv til nutid nationalromantik: DFs valgvideo 2007
Aarestrup "Paa Sneen"


Samlet omfang ca. 80 sider.

En del af forløbets materiale ligger på Meebook
https://www.youtube.com/watch?v=1RWOpQXTltA
Store tanker - trange tider, DR2, afsnit 1
Handesten: Gyldne vers

Sekundært Materiale:
Meebook-forløb
www.sproget.dk
Håndbog i dansk, systime, https://hbdansk.systime.dk
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
Gyldendals ordbøger: https://ordbog.gyldendal.dk/#jumppage
Ordnet.dk
https://www.synonymbog.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Litterære metoder

Forløbets faglige mål:
Eleverne skal kende forskellige litteraturteoriers syn på stedet for betydningsdannelsen. De skal derudover kunne anvende et tekstanalytisk begrebsapparat i en metodisk bevidst analyse og fortolkning og kunne reflektere over forskellige litterære metoders muligheder og begrænsninger.
Afsluttende fokus på psykoanalytisk metode.

Tekster:
Aidt Som englene flyver
Den lille rødhætte
Agnete og Havmanden
Blixen 'Ringen'

Samlet omfang ca. 30 sider.

En del af forløbets materiale ligger i Meebook.
Sekundært Materiale:
www.sproget.dk
Håndbog i dansk, systime, https://hbdansk.systime.dk
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
Gyldendals ordbøger: https://ordbog.gyldendal.dk/#jumppage
Ordnet.dk
https://www.synonymbog.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 11 Reflekterende artikel

Forløb om den reflekterende artikel

Materiale:
Eva Eistrup: "Jeg vil soveskammen til livs. If you love somebody, set them free"
Om den reflekterende artikel: https://www.gymdansk.dk/reflekterende-artikel.html
Lærerproduceret materiale + diverse skriveøvelser med fokus på den personlige stemme
Bedømmelse af elevstil fra sommereksamen 2025

Opgave:
Reflekterende artikel om hævn
eller
Reflekterende artikel om sproglige aversioner

https://www.gymdansk.dk/reflekterende-artikel.html


Sekundært Materiale:
Meebook-forløb
www.sproget.dk
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Håndbog i dansk, systime, https://hbdansk.systime.dk
Gyldendals ordbøger: https://ordbog.gyldendal.dk/#jumppage
Ordnet.dk
https://www.synonymbog.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Kvinderne i det moderne gennembrud

Nordisk litteratur fra det moderne gennembrud af eller om kvinder.
Gennem forløbet skal eleverne tilegne sig en viden om realismens gennembrud og den litterære udvikling i øvrigt under det moderne gennembrud. I forløbet beskæftiger vi os desuden med sammenhængen mellem litteraturen og den historiske samtid, særligt med fokus på kvindens stilling og tematiseringen heraf i samtidens litteratur.
Eleverne skal derudover kunne give en karakteristik af naturalistiske og impressionistiske stiltræk i konkrete tekster. Der arbejdes fortsat med øvrige analytiske færdigheder og metodisk bevidsthed.

Samlet omfang ca. 170 sider.
MATERIALE:
- DRTV - 1800-tallet på vrangen: Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner, 1864-1880 - https://www.dr.dk/drtv/se/1800_tallet-paa-vrangen_-kulturkamp-kapitalisme-og-bordelromaner-1864_1880_70416
- Brandes AF ”Indledning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur” (1871)
- Pontoppidan "Ane-Mette" (1887)
- "Et Dukkehjem" kortfilm af Tobias Gundorff Boesen 2013
- Bang "Den sidste balkjole" (1880)
- J.P. Jacobsen "To Verdner" (1882)
- Skram AF "Forraadt" (1892)
- Olivia Levinson “STØV” (1885)
VÆRK: Ibsen Et dukkehjem

Sekundært Materiale:
Meebook-forløb
www.sproget.dk
Håndbog i dansk, systime, https://hbdansk.systime.dk
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
Gyldendals ordbøger: https://ordbog.gyldendal.dk/#jumppage
Ordnet.dk
https://www.synonymbog.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Fortællende journalistik


Eleverne skal lære om fortællende journalistik/New Journalism som en anden måde at formidle nyheder på. Der er fokus på brug af fiktionens greb, herunder krimiteknikker som cliffhangers, varsler, flashforward, suspense osv.


Materiale:

Om fortællende journalistik:
Ole Schulz Larsen: "Håndbog til dansk", Systime (https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c694)

Artikler:
-Kim Faber: "Blod mod blod", Politiken, 2005
-Line Vaaben: "Natasjas sidste ord var "Mor". Så lød der et bump og der blev helt stille", Politiken, 31. marts 2024

Om podcast:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk", Systime (https://hbdansk.systime.dk/?id=290)
Trine May, Frederik May og Jonathan May: "Lydfortællinger" (s. 14-25), Dansklærerforeningens forlag

Podcast: 2019)
Helle Mai og Jørn Stjerneklar: "I en danskers blodspor", afsnit 1+2 (DR-lyd, 2019) https://www.dr.dk/lyd/p1/radiofortaellinger/radiofortaellinger-20191/i-en-danskers-blodspor-1-7-hvad-bruger-man-en-lyddaemper-til-11031902483

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Eksistentialisme

Eleverne skal kende til eksistentialismens grundbegreber som angst, valg, ansvar, identitet, ond tro, fremmedgørelse.

Materiale:

Om eksistentialisme:
Liselotte Henriksen: "Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard", Systime, 2017 (https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=128)

Tekster:
Johannes V. Jensen: "Interferens" (1906)
Peter Seeberg: "Hullet" (1962) (incl. Camus' absurdisme og Sisyfosmyten)
Helle Helle: "Køreplaner" (1996)
Jan Sonnergaard: "Farvel" (2005)

Sekundært Materiale:
Meebook-forløb
www.sproget.dk
Håndbog i dansk, systime, https://hbdansk.systime.dk
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
Gyldendals ordbøger: https://ordbog.gyldendal.dk/#jumppage
Ordnet.dk
https://www.synonymbog.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer