Holdet 3j DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Køge Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mette Rønne Nielsen, Mia Bruun Ranthe
Hold 2023 DA/j (1j DA, 2j DA, 3j DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Grundforløb i dansk
Titel 2 Forløb#2 Noveller/epik (tema: At blive voksen)
Titel 3 Forløb#3 Kommunikation og argumentation
Titel 4 Forløb#4 Krig - inkl. DHO
Titel 5 Forløb#5 Analyse og fortolkning
Titel 6 Forløb#6 Dokumentarfilm og "Blodets bånd" (VÆRK)
Titel 7 Forløb#7 Den analyserende artikel
Titel 8 Forløb#8 Slægt og arv
Titel 9 Forløb#9 Sprog og magt
Titel 10 Forløb#10 Den debatterende artikel
Titel 11 Forløb#11 Den reflekterende artikel
Titel 12 Forløb#12 Billedsprog og romantikken
Titel 13 Forløb#13 Black Swan
Titel 14 Forløb#14 Solar
Titel 15 Værklæsning - White Girl
Titel 16 Et Dukkehjem - Værklæsning
Titel 17 Forløb#16

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Grundforløb i dansk

Titel: Mundtlige tekster i dansk
Formål: At eleverne får en forståelse for, at nogle tekster, her taler og digte, både er mundtlige og skriftlige genrer. Eleverne skal i deres analyser af forløbets taler og digte både fokusere på den kommunikative situation, det para- og nonverbale og sproglige/stilistiske virkemidler.
Fagbegreber i forløbet: Paraverbalt og nonverbalt sprog, Ciceros pentagram, de tre taletyper, appelformer, udvalgte stilistiske virkemidler (anafor, epifor, triade, antitese, retorisk spørgsmål og metafor), strofer og vers, rim og rytme, allitteration og assonans, troper (sammenligning, metafor, besjæling og personifikation) og stillejer. Desuden tragtindledning og PEEL i forbindelse med skriftlige afleveringer.

Tekster:
Primærtekster:
-Sofie Linde: Tale ved Zulu Comedy Galla 2020
-Christians tale i Thomas Vinterbergs “Festen” (1998)
-Mette Frederiksen: Tale til Godhavns-drengene, 2019
-Niviaq Korneliussen: Takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris 2021 (skriftlig opgave)
-Emil Aarestrup: ”Angst” (1838)
-Tessa: ”Engletårer” (2023)

Sekundærtekster:
-Om retorik, de tre taletyper og Cicero (fra Ole Schulz Larsen: ”Håndbog til dansk”, Systime)
-Om appelformer (fra Marianne Johnsen og Bodil Marie Gade: ”Grundbog i retorik”, Systime)

Skriftlige opgaver
-Skriv en tale om et valg eller fravalg, du har truffet i dit liv
-Skriv en analyse af Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen af Nordisk Råds litteraturpris 2021

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Noveller/epik (tema: At blive voksen)

Introduktion til læsning af epik med temaet "At blive voksen".

Fagbegreber: Komposition, fremstillingsform (scenisk/panoramisk, beskrivelse, refleksion), fortæller (alvidende fortæller, 3.persons-fortæller (personal), observerende fortæller og jeg-fortæller/1.personsfortæller) og synsvinkel (indre/ydre, medsyn/bagudsyn), tema.
Desuden Freuds personlighedsmodel

Tekster:
Folkeeventyr: "Den lille Rødhætte"
H.C. Andersen: "De røde sko" (1845)
Charlotte Weitze: "Villy" (1999)
Lotte Kirkeby: "Lus" (2016)

Skriflig opgave:
Analyse og fortolkning af "Lus" + sammenligning af Gustaf Munch-Pedersen: "Til mine forældre" (1929)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Kommunikation og argumentation

Kommunikation og argumentation

Fagbegreber: Forskellige typer af kommunikation (envejskommunikation, massekommunikation, visuel kommunikation mm.), kommunikationsmodeller (Lasswells kommunikationsmodeller, Ciceros pentagram, interaktiv kommunikation), appelformer (patos, logos, etos (forventningsetos og situationsetos)), argumentation (Toulmins model, argumenttyper), newspeak/eufemismer.

Tekster:
-Diverse reklamer og kampagner
-Tre klimakampagner: Greenpeace-kampagne: "Everything's NOT awesome", "Der er et yndigt land" (fra Landbrug og Fødevarer) og "POLEN SMELTER" (fra TV2 Zulu Comedy Galla).
-Debatindlæg: Emil Nørrevang: "Croptop-affæren giver udtryk for et forældet kvindesyn" (24/8 2021, Politiken) + efterfølgende Facebook-tråd

Skriftlige opgave:
-Argumentations- og kommunikationsanalyse af: Jesper Møller Grimstrup: "Klima(s)krig" (26/8 2918, JP)

Skriftlig opgave:
-Skriv et debatindlæg om et selvvalgt emne.

FF2: Politisk kommunikation
-Selvproduceret klimakampagne for bestemt parti --> analyse af målgruppe, appelformer, Toulmin mm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Krig - inkl. DHO

Materialer

1. Verdenskrig (DHO-emne)
Om 1. Verdenskrig
-Lærerproduceret PP om "Det store sammenbrud" (ca. 1900-1920)
-Litteraturhistorie om 1. Verdenskrig: "Litteraturens Veje", afsnittene "Verdenskrigen", "Skyttegraven - et mausoleum af mudder" og "Granatchokket i den vestlige kultur"

Tekster fra tiden omkring 1. Verdenskrig:
-Emil Bønnelycke: "Aarhundredet" (1918)
-Filippo Tomasso Marinetti: af "Futurismens manifest" (1909)
-Martin Andersen-Nexø: "Brodermorderen" (1926)
-Erich Maria Remarque: af "Intet nyt fra Vestfronten" (1929)
-Rudolf Broby-Johansen: "STRIDSMÆND FOR DET VI ELSKER" (1922)


Danmark i Afghanistan:
-Janus Metz: "Armadillo" (dokumentar - gennemgået som VÆRK. Dokumentargenrer, autenticitetsmarkører, fiktionskoder og filmiske virkemidler)
-Carsten Jensen: af "Den første sten" (2016) (skriftlig opgave)
-Klaus Rifbjerg: "De ukendte soldater" (2009)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Analyse og fortolkning

I dette forløb har vi talt om, hvorfor man har dansk i gymnasiet, at man - bl.a. lærer at blive opmærksom på og forstå det, der ligger bag det umiddelbare og konkrete. Vi arbejder med at analysere og fortolke, vi træner det analyserende blik. Vi har talt følgende begreber samt arbejdet med dem i praksis:

Faglige begreber:
- fortolkningshypotese
- analyse
- fortolkning

Vi har desuden talt om, at det er vigtigt, at der er en sammenhæng mellem analysen og fortolkningen.

Tekster:
Anders Bodelsen: "Rama Sama" (1967)
Anders Bodelsen: "Drivhuset" (1965)

Teori:
Mads Rangvid (m.fl.): "Perspektiver i dansk" (2018) (p. 17-20)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Dokumentarfilm og "Blodets bånd" (VÆRK)

Analyse af dokumentarfilm

Vi har i dette forløb arbejde med dokumentarfilmgenren. Vi har talt om, at dokumentarfilmen har en ambition om at dokumentere virkeligheden, men at den ikke er 100% objektiv. Instruktøren har foretaget valg, og derfor ser vi en (kreativ) bearbejdning af virkeligheden.
Der er ofte en central påstand i en dokumentar, som filmen søger at underbygge med forskellige argumenter og virkemidler. Den fremlægger ikke altid sin holdning eksplicit, men lægger ofte op til refleksion og til at seerne selv skal fortolke det sete.


Fagbegreber:
Faktakontrakt, paratekst, faktakoder/autencitetsmarkører, fiktionskoder, dokumentartyper (den dybdeborende dokumentar, den observerende dokumentar, den deltagende dokumentar m.fl.), filmiske virkemidler (se nedenfor)

Filmiske virkemidler:
Filmens dele (frame, indstilling, scene, sekvens)
Billedbeskæring (supertotal, total, halvtotal, halvnær, nærbillede, ultranær)
Perspektiv (normalperspektiv, fugleperspektiv, frøperspektiv)
Lyd (diegetisk (synkron), non-diegetisk (asynkron), parafraserende, kontrapunktisk)
Lys (low-key, high-key)
Kamera på stativ >< håndholdt kamera
Kamerabevæglser: (panorering, tilt)
Klipning (kontinuitetsklipning, montage mv.)


Dokumentarfilm:
- "Blodets bånd" af Christian Sønderby Jepsen m.fl. (2013) VÆRK
- "Skål" af Cecilie Debell m.fl. (2021)

Teoretiske tekster:
- Dokumentarfilm (uddrag fra "Håndbog til dansk")
- Om dokumentarfilm - fakta og fiktionskoder (powerpoint)
- Medieanalyse af dokumentarfilm (fra "Håndbog til dansk")
- Om filmsprog (fra P. Helmer Hansen: "TV-reklamer - moderne minimyter", 2004)
- De filmiske virkemidler (powerpoint)
Teksterne er uploadet på meebookforløbet "Dokumentarfilm 2.j"


Skriftlig opgave:
- Analyserende artikel om dokumentarfilmen "Blodets bånd"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Den analyserende artikel

Vi har arbejdet med den analyserende artikel som genre i skriftlig dansk.

Tekster:
- "Eksamensgenrerne dansk stx" af Nicolai Rekve Eriksen
- Diverse powerpoints og supplerende tekster på meebookforløbet "Skriftlig dansk 2.j"


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel om "Blodets bånd" 30-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 Slægt og arv

Tema: Slægt og arv

Vi har i dette forløb arbejdet med tekster fra forskellige tidsperioder med fokus på det overordnede tema slægt og arv. Hvordan forholder de forskellige tekster sig til temaet?

Tekster:
- "Elverskud" (folkevise)
- St. St. Blicher: "Hosekræmmeren" (novelle - VÆRK)
- Yahya Hassan: "Barndom" (digt)
- Yahya Hassan: "Langdigt" (digt)
- "Blodets bånd" (dokumentarfilm)


Fagbegreber og stikord:

Elverskud (folkevise):
Middelalder, folkevisen som genre (karakteristika), undergenrerne riddervise og tryllevise, episk digt >< lyrisk digt, sproglige karakteristika, syrebadsteknik, kompositionsanalyse, konflikt,  slægt >< individ, pligt >< lyst, norm >< normbrud, psykoanalytisk analysevinkel.

Hosekræmmeren (novelle):
Romantikken, individet i fokus, slægt/fornuft/jord/penge >< individ/følelse/kærlighed, fornuften som det styrende element i livet --> ulykke/død, den utroværdige fortæller (fortælleren er "bare" et menneske der som alle andre mennesker er styret af drifter--> retfærdiggør sine handlinger og vinkler fortællingen til egen fordel --> læseren må på arbejde for at gennemskue det).

Blodets bånd (dokumentarfilm):
Begreber: se analyse af dokumentarfilm.
Kan man frigøre sig fra sin sociale arv? Kan man få et andet liv? Hvad er dokumentarens påstand?

Yahya Hassan (digte):
Begreber: se digtanalyse
Tematik: Identitet, konflikt mellem forældrenes kultur (slægt og arv) og den danske.

Meebookforløb:
- Slægt og arv
- Yahya Hassan 2.j
I meebookforløbene ligger tekster mv.


Skriftlige opgave:
- Analyserende artikel: Slægt og arv som tema i litteraturen
- Skriv et digt


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9 Sprog og magt

Tema: Sprog og magt

Fokus for dette forløb har været sprogets magt, at sproget kan ændre egne og andres handlinger og holdninger, at ords medbetydninger påvirker os, at de ord, de fleste bruger, er normdannende og dermed magtfulde, at sproget magt kan udnyttes med henblik på manipulation. Vi har arbejdet med diskursanalysen som metode samt argumentation og retorik.

Tekster:
- Podcast: "Klog på sprog: Ondskabens ord". P1, d. 21. april 2023. Varighed: 57 min.
- Uddrag af Donald Trumps indsættelsestale på dansk. Fra www.altinget.dk. 21. januar 2025.
- Uddrag fra komedien "Erasmus Montanus" (af Ludvig Holberg)
- Video: "America stands with Greenland". Trumpadministrationens video om forholdet mellem USA og Grønland.
- Video: "Lars Løkke Rasmussen til amerikanerne: Vi værdsætter ikke den tone". Lagt op på Løkke Rasmussens profil på det sociale medie "X", d. 29. marts, 2025

Perspektiverende tekster:
- Essay: "De heiler, og de hylder en mand, som vil "slavebinde kællingerne". Skørt? Der er en grund til det". Af Poul Høi. Berlingske, d. 8. marts 2025.
- Essay: "Sprogets skønhed, magt og skrøbelighed. Af Tore Leifer. DR.dk, 12. maj 2020. https://www.dr.dk/om-dr/sprogpolitik/sprogklummen/sprogets-skoenhed-magt-og-skroebelighed-0


Fagbegreber og stikord:

Diskursanalyse:
Denotation og konnotation. Diskurs, nodalpunkt, ækvivalenskæde, differenskæde, flydende betegner, hegemonisk diskurs, antagonistisk diskurs, diskursiv kamp, antagonismepar. Norman Faircloughs model (Tekst–diskursiv praksis–social praksis)

Argumentation og retorik:
Ciceros retoriske pentagram, Toulmins argumentationsmodel, appelformerne etos (forventningsetos, situationsetos, lånt etos), patos, logos. Metafor, sammenligning, gentagelse, anafor, epifor, retorisk spørgsmål, allitteration, assnans, tretrinsraket, emotiv, kontrast, antitese, personliggørelse, hyperbel, ironi, allusion.

Oplysningstiden og Holberg:
Fornuft, rationalisme, komedien i oplysningstiden, komediens formål: "plaire et instruire" (behage og belære), karakterkomedien, Holbergs dannelsesprojekt.
I komedien "Erasmus Montanus" bruger Rasmus Bjerg sproget til at blære over for sin familie og folkene på hjemegnen (har lært latin og klassisk logik på universitetet).
Men argumenterne er blot akademisk jargon og har ikke hold i virkeligheden. Morale: Rasmus Bjerg er en nar og bliver udstillet. Tema: Sprog >< virkelighed, magt >< ret, teoretisk fornuft >< praktisk fornuft, intellektuelt hovmod >< jordnær rationalisme.


Teori (tekster):
- Diskursanalyse ("Håndbog til dansk" p. 147-153)
- Argumentation ("Håndbog til dansk" p. 137-147)
- Analysemodel til argumenterende tekster
- Analysemodel: Diskursanalyse af levende billeder
- Den sofistikerede humor. Uddrag fra "Litteraturens veje" (af Johannes Fibiger m.fl.)

Teori (videoer):
- Retorik og argumentation - diskursanalyse
- Retorik og argumentation - Toulmins argumentationsmodel
- Retorik og argumentation - retoriske virkemidler
- Retorik og argumentation - appelformer etos, logos, patos

Alle tekster og videoer ligger på meebookforløbet "Sprog og magt".

Powerpoints:
- Forløbspræsentation - sprog og magt (se link):
https://docs.google.com/presentation/d/1KSKMJB5RN69qdO4XWke1rdPm15oVtjsE/edit?usp=drive_link&ouid=108849710055408644717&rtpof=true&sd=true
- Oplysningstiden og Holberg (ligger på meebook)
.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Debatterende artikel 1 04-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#10 Den debatterende artikel

Vi har arbejdet med den debatterende artikel som genre i skriftlig dansk.

Tekster:
- "Eksamensgenrerne dansk stx" af Nicolai Rekve Eriksen
- Diverse powerpoints og supplerende tekster på meebookforløbet "Skriftlig dansk 2.j"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#11 Den reflekterende artikel

Om klar og uklart sprog i skriftlig dansk
Materiale: Sproglige fejl - ukrudt i danskbedet
Intro til den reflekterende artikel
Arbejde med 'Hævn som kunstnerisk motiv'


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#12 Billedsprog og romantikken

Teori:
Sproglige billeder, semantiske felter - fra Håndbog til dansk

Litteraturhistorie:
Nyplatonisme, universalromantik - video
Nationalromantik
Biedermeier og poetisk realisme
Romantisme

Litteraturhistorien på langs og på tværs s. 91-115

Materiale:
Schack Staffeldt: Indvielsen (1804)
Platons hulelignelse
Adam Oehlenschläger: Guldhornene
Grundtvig: Danmarks trøst
Steen Steensen Blicher: Hosekræmmeren (læst i 2g)
H. C. Andersen: Skyggen

Noget af materialet er i meebook

Skriftligt arbejde med stil om naturdigte
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 15 Værklæsning - White Girl

I dette forløb har eleverne læst Christina Hagens digtsamling "White Girl" (2012). I arbejdet med værket har eleverne arbejdet hermeneutisk med fortolkningshypoteser ud fra bogens paratekst og de har undersøgt forskellene mellem interaktionslyrik og centrallyrik med henblik på at udpege "White Girl" som et interaktionslyrisk værk.

Eleverne har læst interviewet "Den hvide piges byrde" (Weekendavisen, 2012) og artiklen om Christina Hagen på forfatterweb.dk. Eleverne har hørt forelæsningen "Centrallyrik og interaktionslyrik" af Peter Stein Larsen (https://www.youtube.com/watch?v=Xi2UrRYnTpg&t=675s).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Et Dukkehjem - Værklæsning

I dette forløb har eleverne set en opsætning af Henrik Ibsens drama, "Et Dukkehjem" (1879), og læst udvalgte passager af værket. Eleverne har arbejdet med Noras udvikling, kvindesynet i det moderne gennembrud, modsætningerne mellem Nora og Thorvald, samt modsætningerne mellem Nora og Kristine Linde. Eleverne har diskuteret stykkets kontroversielle og meget moderne slutning. Eleverne er i forløbet blevet introduceret til grundlæggende karakteristika ved det moderne gennembruds samfundskritiske litteratur - herunder naturalismen som ideologi og stilistisk retning, herunder det naturalistiske "dagligstuedrama". Eleverne har læst side 116-121 i "Litteraturhistorien på langs og på tværs". Eleverne har i fuld længde set Palle Kjærulff-Schmidts tv-version af "Et dukkehjem" fra 1974. Som perspektiverende tekst har eleverne set første scene af Mungo Parks opførelse af "Et dukkehjem" fra 2002.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Forløb#16

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer