Holdet 3l DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Køge Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mette Rønne Nielsen
Hold 2023 DA/l (1l DA, 2l DA, 3l DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#2 Noveller/epik (tema: At blive voksen)
Titel 2 Forløb#1 Grundforløb i dansk
Titel 3 Forløb#3 Kommunikation og argumentation
Titel 4 Forløb#4 Krig - incl DHO
Titel 5 Forløb#5 Underspillede tekster
Titel 6 Forløb#6 Dania Tausen: "Skål" - dokumentar + digte
Titel 7 Forløb#7 Den debatt. artikel + politisk korrekthed
Titel 8 Forløb#8 Rap og diskurs
Titel 9 Forløb#9 Danmarks-digte (og lyrikanalyse)
Titel 10 Forløb#10 Litt.hist: Middelalder til romantik
Titel 11 Forløb#11 Journalistik og nyhedsformidling
Titel 12 Forløb#12 Den reflekterende artikel
Titel 13 Forløb#13 Metoder i dansk
Titel 14 Forløb#14 Kulturmøder
Titel 15 Forløb#15 Det moderne gennembrud
Titel 16 Forløb#16 Fortællende journalistik
Titel 17 Forløb#17 Eksistentialisme
Titel 18 Forløb#18 Lyrik
Titel 19 Forløb#19 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#2 Noveller/epik (tema: At blive voksen)

Introduktion til læsning af epik med temaet "At blive voksen".

Fagbegreber: Komposition, fremstillingsform (scenisk/panoramisk, beskrivelse, refleksion), fortæller (alvidende fortæller, 3.persons-fortæller (personal), observerende fortæller og jeg-fortæller/1.personsfortæller) og synsvinkel (indre/ydre, medsyn/bagudsyn), tema.
Desuden Freuds personlighedsmodel

Tekster:
Folkeeventyr: "Den lille Rødhætte"
H.C. Andersen: "De røde sko" (1845)
Charlotte Weitze: "Villy" (1999)
Lotte Kirkeby: "Lus" (2016)

Skriflig opgave:
Analyse og fortolkning af "Lus" + sammenligning af Gustaf Munch-Pedersen: "Til mine forældre" (1929)

https://www.gymdansk.dk/analyserende-artikel.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#1 Grundforløb i dansk

Titel: Mundtlige tekster i dansk
Formål: At eleverne får en forståelse for, at nogle tekster, her taler og digte, både er mundtlige og skriftlige genrer. Eleverne skal i deres analyser af forløbets taler og digte både fokusere på den kommunikative situation, det para- og nonverbale og sproglige/stilistiske virkemidler.
Fagbegreber i forløbet: Paraverbalt og nonverbalt sprog, Ciceros pentagram, de tre taletyper, appelformer, udvalgte stilistiske virkemidler (anafor, epifor, triade, antitese, retorisk spørgsmål og metafor), strofer og vers, rim og rytme, allitteration og assonans, troper (sammenligning, metafor, besjæling og personifikation) og stillejer. Desuden tragtindledning og PEEL i forbindelse med skriftlige afleveringer.

Tekster:
Primærtekster:
-Sofie Linde: Tale ved Zulu Comedy Galla 2020
-Christians tale i Thomas Vinterbergs “Festen” (1998)
-Mette Frederiksen: Tale til Godhavns-drengene, 2019
-Niviaq Korneliussen: Takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris 2021 (skriftlig opgave)
-Emil Aarestrup: ”Angst” (1838)
-Tessa: ”Engletårer” (2023)

Sekundærtekster:
-Om retorik, de tre taletyper og Cicero (fra Ole Schulz Larsen: ”Håndbog til dansk”, Systime)
-Om appelformer (fra Marianne Johnsen og Bodil Marie Gade: ”Grundbog i retorik”, Systime)

Skriftlige opgaver
-Skriv en tale om et valg eller fravalg, du har truffet i dit liv
-Skriv en analyse af Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen af Nordisk Råds litteraturpris 2021

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Kommunikation og argumentation

Kommunikation og argumentation

Fagbegreber: Forskellige typer af kommunikation (envejskommunikation, massekommunikation, visuel kommunikation mm.), kommunikationsmodeller (Lasswells kommunikationsmodeller, Ciceros pentagram, interaktiv kommunikation), appelformer (patos, logos, etos (forventningsetos og situationsetos)), argumentation (Toulmins model, argumenttyper), newspeak/eufemismer.

Tekster:
-Diverse reklamer og kampagner
-Tre klimakampagner: Greenpeace-kampagne: "Everything's NOT awesome", "Der er et yndigt land" (fra Landbrug og Fødevarer) og "POLEN SMELTER" (fra TV2 Zulu Comedy Galla).
-Debatindlæg: Emil Nørrevang: "Croptop-affæren giver udtryk for et forældet kvindesyn" (24/8 2021, Politiken) + efterfølgende Facebook-tråd

Skriftlige opgave:
-Argumentations- og kommunikationsanalyse af: Jesper Møller Grimstrup: "Klima(s)krig" (26/8 2918, JP)

Skriftlig opgave:
-Skriv et debatindlæg om et selvvalgt emne.

FF2: Politisk kommunikation
-Selvproduceret klimakampagne for bestemt parti --> analyse af målgruppe, appelformer, Toulmin mm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Krig - incl DHO

Materialer

1. Verdenskrig (DHO-emne)
Om 1. Verdenskrig
-Lærerproduceret PP om "Det store sammenbrud" (ca. 1900-1920)
-Litteraturhistorie om 1. Verdenskrig: "Litteraturens Veje", afsnittene "Verdenskrigen", "Skyttegraven - et mausoleum af mudder" og "Granatchokket i den vestlige kultur"

Tekster fra tiden omkring 1. Verdenskrig:
-Emil Bønnelycke: "Aarhundredet" (1918)
-Filippo Tomasso Marinetti: af "Futurismens manifest" (1909)
-Martin Andersen-Nexø: "Brodermorderen" (1926)
-Erich Maria Remarque: af "Intet nyt fra Vestfronten" (1929)
-Rudolf Broby-Johansen: "STRIDSMÆND FOR DET VI ELSKER" (1922)


Danmark i Afghanistan:
-Janus Metz: "Armadillo" (dokumentar - gennemgået som VÆRK. Dokumentargenrer, autenticitetsmarkører, fiktionskoder og filmiske virkemidler)
-Carsten Jensen: af "Den første sten" (2016) (skriftlig opgave)
-Klaus Rifbjerg: "De ukendte soldater" (2009)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Underspillede tekster

Forløbet om "underspillede tekster" omhandler tekster, hvor størstedelen af betydningen ligger under overfladen. De to retninger, der gennemgås, er impressionisme og minimalisme.

Fagbegreber brugt i forløbet:
Den klassiske og den moderne novelle: Stokken-i-myretuen-novellen og isbjergsnovellen

Impressionisme og minimalisme
-Den observerende fortæller/fluen-på-væggen/show it, don't tell it, tomme pladser, scenisk fremstilling, dialog/replikker, direkte tale/indirekte tale/dækket direkte tale, parataktisk sprog.
-Sproghandlinger: Informationsudvekslende, handlingsregulerende, følelses- og holdningsudtrykkende, kontaktstrukturerende sproghandlinger, samarbejds- og høflighedsprincippet, undertekst, facework.
-Grammatik: Helsætninger og ledsætninger, paratakse og hypotakse, forvægt og bagvægt.


Materiale:
-Om impressionisme (lærerproduceret - baseret på teksten om impressionisme i "Litteraturhistorien på langs og på tværs"
-Om minimalisme (lærerproduceret)
-Om sproghandlinger, samarbejds- og høflighedsprincippet og facework - fra Birgitte Darger og Kasper Lezuik Hansen: "Begreb om dansk")
-Helle Helle: af "Noter" (fra Dansklærerforeningens blad)
-Interview med Helle Helle i forbindelse med Herman Bangs 150-års fødselsdag

Herman Bang: "Den sidste balkjole" (1887)
Helle Helle: "En stol for lidt" (1996)
Helle Helle: "Der er ikke flere sennepsmarker i Danmark" (2000)
Kjell Askildsen: "Et dejligt sted" (1996)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Dania Tausen: "Skål" - dokumentar + digte

Materiale:

Cecilie Debell: "Skål" (dokumentarfilm)
Dania Tausen: "Skål" (digt)

Oplæg med Cecilie Debell og Dania Tausen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Den debatt. artikel + politisk korrekthed

Debatterende artikel om sproglig politisk korrekthed
-Om den debatterende artikel (lærerproduceret materiale)

Teoritekster om politisk korrekthed:
-Om "Denotation og konnotation" (fra Ole Schulz Larsen: "Håndbog til dansk", Systime)
-Anne Ringgaard: "Det er umuligt at tale neutralt om indvandrere", Videnskab.dk, 8. september 2014
-Mikkel Secher: "Homofobiske tilråb sætter skældsord til debat - her er ordene, der har skiftet betydning.", TV2.dk, 9. april 2019

Opgaven indeholder følgende tekster:
-Anne-Sophia Hermansen: ”Året havde ikke engang smidt babyfedtet, før krænkelsestoget kørte igen” (Berlingske, 12. januar 2019)
-Dina Almlund: ”Det hedder hverken ”fed” eller ”overvægtig”. Det hedder ”tyk”” (uddrag, Politiken, 30. august 2019)
-Vibeke Lønstrup: ”Handicappet kvinde: Jeg synes ikke, spasser er et grimt ord” (Kristeligt Dagblad, 5. februar 2019)

https://www.gymdansk.dk/debatterende-artikel.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 Rap og diskurs

Forløbet har til formål et repetere argumentationsanalyse, retorisk analyse, kommunikationsanalyse samt at introducere begrebet diskurs. Samtidig bygger forløbet videre på forløbet om politisk korrekt sprogbrug.

Teori:
Ole Schultz Larsen: "Diskursanalysens begreber" fra Håndbog til dansk

Materiale:
LOC: "Undskyld" (2004)
Jokeren: "Kvinde din" (2003)
Niarn: "Ryst din..." (2004)
Hanne Vibeke Holst: "Du er fucking sexistisk, Niarn" (2004)
Niarn: "Jeg er fucking realistisk, Hanne" (2004)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9 Danmarks-digte (og lyrikanalyse)

Materiale:

Teori:
Ole Schulz Larsen: "Nationalromantik" fra "Håndbog til litteraturhistorien"

Lærerproduceret materiale om lyrik:
-Brugslyrik/centrallyrik
-Ydre komposition/indre komposition
-Rimtyper (herunder multirim, dobbeltrim, indrim)
-Stilistik: Metafor, personifikation, besjæling, sammenligning, anafor/epifor, allitteration, intertektstuel reference.

Tekster:
-H.C. Andersen: "I Danmark er jeg født" (1850)
Perspektiv: Isam Bs "I Danmark er jeg født" + diverse DF-materiale
-N.F.S. Grundtvig: "Danmarks Trøst" (1820)
-Gnags: "Danmark" (1986)
-Natasja: "Giv mig Danmark tilbage" (2007)
-Skriftlig opgave om Nikolines "Danskhed" (2018)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#10 Litt.hist: Middelalder til romantik

Materiale

Om Vikingetid, Middelalder, Oplysningstiden og Romantikken (Nyplatonisme, Universalromantik, nationalromantik, Biedermeier og Romantisme):
-Ole Schultz Larsen: "Håndbog til litteraturhistorien" - de relevante afsnit

Tekster:
-Folkevise: Nilus og Hillelille

-Ludvig Holberg: "Jeppe paa Bjerget" (1722) (VÆRK)

-Schack von Staffeldt: "Indvielsen" (1804)
Perspektiv: Uddrag om "Indvielsen" fra Jesper Stein Larsen: "Rampen" (2021)
-Adam Oehlenschläger: "Guldhornene" (1802)
Perspektiv: Third Ears podcast "Guldhornene" (2009)
-Nationalromantik: Se forløb om Danmarkslyrik
-St. Steensen Blicher: "Sildig Opvaagnen" (VÆRK)

Billedanalyse- nationalromantik og Biedermeier
P.C. Skovgaard: "Bøgeskov i maj" (1857)
Johan Thomas Lundbye: ”En gravhøj fra oldtiden ved Raklev på Refsnæs” (1839)
Johan Thomas Lundbye: Efterårslandskab. Hankehøj ved Vallekilde, 1847.
Martinus Rørbye: ”Kirurgen Christian Fenger med hustru og datter” (1829)
Wilhelm Bendtz: ”Familien Waagepetersen” (1830)
C.W. Eckersberg: ”Familien Nathanson” (1818)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#11 Journalistik og nyhedsformidling

Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse for nyhedskredsløbet i både de etablerede og de nye medier. Forløbet handler om grundlæggende journalistiske principper, introducerer fagbegreber omkring aviser, avistyper og nyhedskriterier, om presseetik og inddrager til sidst en konkret case, hvor den samme nyhed gengives i tre forskellige avistyper og med forskellig vinkling.


Materiale:

DR1: "Ryd forsiden", 1. afsnit (2019)

Lærerproduceret kompendium bestående af:
-Almen medieteori om medierne som 4. statsmagt, pressen i hhv. demokrati/diktatur, ytringsfrihed, mediernes selvstændighed, objektivitet og fairness, Pressenævnet
-Asbjørn With: "Den gode journalist er mere vagthund end jagthund", 3. september 2013
-God presseskik - 10 'regler' + eksempler
-Om aviser og avistyper (omnibus, tabloid, niche, lokalavis, netavis) + DR/TV2 som (delvise) public service-kanaler
-De fem klassiske nyhedskriterier (fra Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk")
-Om konstruktive nyheder --> Cecilie Uhre: "Ulrik Haagerup: ”Det ekstreme er blevet det normale. Og det er problemet”, Journalisten, 15. oktober 2019
-Avisens genrer + Layout i aviser (fra Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk")
-Kilder, vinkling og Det journalistiske sprog (fra Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk")
-Fake News og Clickbait (fra Jan Aasbjerg Petersen: "Dig og digital dannelse i dansk", Systime)
-Journalistik på sociale medier (kilde ukendt)

Case: Manchester-terror 2017
Kristian Madsen: "19 dræbt af formodet terror i Manchester", Politiken, 23. maj 2017
Lars Lindevall: "Nu går de efter vores allerkæreste", BT, 24. maj 2017
Poul Høi: "Vi reagerer på terror med symboler - ikke andet", 24. maj 2017

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#12 Den reflekterende artikel

Forløb om den reflekterende artikel

Materiale:
Eva Eistrup: "Jeg vil soveskammen til livs. If you love somebody, set them free"
Om den reflekterende artikel: https://www.gymdansk.dk/reflekterende-artikel.html
Lærerproduceret materiale + diverse skriveøvelser med fokus på den personlige stemme
Bedømmelse af elevstil fra sommereksamen 2025

Opgave:
Reflekterende artikel om hævn
eller
Reflekterende artikel om sproglige aversioner

https://www.gymdansk.dk/reflekterende-artikel.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#13 Metoder i dansk

Metoder i dansk:
Forløbet skal give eleverne en bevidsthed om, at tekster kan analyseres med forskellige metoder, og at dette vil give forskellige analyser og fortolkninger af teksterne.

Materiale:
-Om psykoanalytisk metode, feministisk metode, strukturalistisk metode, postkolonial metode, ideologikritisk metode m.fl. (fra Jan Sørensen: "Metoder i dansk", Systime)
-Karen Blixen: "Ringen"
-Leif Søndergaard: Syv læsninger af "Ringen"
Elevoplæg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#14 Kulturmøder

Forløbet skal vise eleverne forskellige former for kulturmøder, hvor blikket på 'det fremmede' både kommer indefra og udefra.

Fagbegreber: Postkolonialisme, etnocentrisme, eurocentrisme, asymmetriske møder, det priviligerede blik.

Tekster:
Anna Neye og Frederikke Aspöck: "Viften", 2023
Jakob Ejersbo: "Eksil" (2008) - med elevfremlæggelser
DR1: "Liberty", 1. afsnit
Yahya Hassan: "BARNDOM" og "GHETTOGUIDE" + interview med Yahya Hassan i DR2, 2013.
Athena Farrokzhad: "Vitsvit"
Artigeardit: "Tetovo"

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Forløb#15 Det moderne gennembrud

Forløbet skal lære eleverne om de litteraturhistoriske og kulturhistoriske forhold omkring Det moderne gennembrud samt læse tekster af de centrale forfattere. Teksternes tematiske fokus er kvinder, kønsroller og ægteskab.

Materiale

Om Det moderne gennembrud:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til litteraturhistorien"
DR2: "1800-tallet på vrangen - revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral"

Tekster:
Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette" (1888)
Henrik Ibsen: af "Et Dukkehjem" (1888) (norsk)
Amalie Skram: af "Constance Ring" (1885) (norsk)
(Herman Bang: "Den sidste balkjole" - læst i forløbet om Underspillede tekster)
August Strindberg: "Uheldig" (1884)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Forløb#16 Fortællende journalistik

Eleverne skal lære om fortællende journalistik/New Journalism som en anden måde at formidle nyheder på. Der er fokus på brug af fiktionens greb, herunder krimiteknikker som cliffhangers, varsler, flashforward, suspense osv.


Materiale:

Om fortællende journalistik:
Ole Schulz Larsen: "Håndbog til dansk", Systime (https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c694)

Artikler:
-Kim Faber: "Blod mod blod", Politiken, 2005
-Line Vaaben: "Natasjas sidste ord var "Mor". Så lød der et bump og der blev helt stille", Politiken, 31. marts 2024

Om podcast:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk", Systime (https://hbdansk.systime.dk/?id=290)
Trine May, Frederik May og Jonathan May: "Lydfortællinger" (s. 14-25), Dansklærerforeningens forlag

Podcast: 2019)
Helle Mai og Jørn Stjerneklar: "I en danskers blodspor", afsnit 1+2 (DR-lyd, 2019)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Forløb#17 Eksistentialisme

Eleverne skal kende til eksistentialismens grundbegreber som angst, valg, ansvar, identitet, ond tro, fremmedgørelse.


Materiale:

Om eksistentialisme:
Liselotte Henriksen: "Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard", Systime, 2017 (https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=128)

Tekster:
Johannes V. Jensen: "Interferens" (1906)
Martin A. Hansen: "Roden" (1948)
Peter Seeberg: "Hullet" (1962) (incl. Camus' absurdisme og Sisyfosmyten)
Helle Helle: "Køreplaner" (1996)
Jan Sonnergaard: "Farvel" (2005)

Desuden har eleverne en mundtlig aflevering med en af tre følgende noveller, hvoraf de hver skal vælge én:

H.C. Andersen: "Hyrdinden og Skorstensfeieren" (1845)
Anders Bodelsen: "Pointen" (1967)
Naja Marie Aidt: "Myggestik" (2007)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 19 Forløb#19 Repetition

-Taler
-Dokumentarfilm
-Argumentation og diskursanalyse
-Litteraturhistoriske perioder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer