Holdet 3u DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Køge Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Lykke Wange, Sandie Mandrup Winther Jensen
Hold 2023 DA/u (1u DA, 2u DA, 3u DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 F0 Grundforløb i dansk: Taler og mundtlighed
Titel 2 F1 Hvad kan vi bruge litteraturen til?
Titel 3 F2 Klimaretorik
Titel 4 F3 Sømanden i litteraturen
Titel 5 F4: Katastrofen i medierne
Titel 6 F5 Ud og hjem - jeg og dem
Titel 7 F6 Stoler du på mig?
Titel 8 F7 Menneske-ligt
Titel 9 F8 Repetition og årsprøve
Titel 10 Et nyt år - årsplan og årsprøve
Titel 11 F9 Protestens stemmer
Titel 12 F10 Storbyen - fascination eller rædsel
Titel 13 F11 Problemer under debat

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 F0 Grundforløb i dansk: Taler og mundtlighed

Formål: At eleverne får en forståelse for, at taler både er en mundtlig og skriftlig genre, og at der bruges forskellige virkemidler afhængig af talens type og formål. Eleverne skal i deres analyser af forløbets taler både fokusere på den kommunikative situation, det para- og nonverbale, sproglige/stilistiske virkemidler samt argumentation og diskurs.

Fagbegreber i forløbet: Paraverbalt og nonverbalt sprog, Ciceros pentagram, de tre taletyper, appelformer, udvalgte stilistiske virkemidler (anafor, epifor, triade, antitese, retorisk spørgsmål og metafor), Toulmins model og argumenttyper (repetition), diskurs (nodalpunkt, ækvivalenskæde mm.) og stillejer.

Tekster:
Primærtekster:
-Sofie Linde: Tale ved Zulu Comedy Galla 2020
-Christians tale i Thomas Vinterbergs “Festen” (1998)
-Mette Frederiksen: Tale til Godhavns-drengene, 2019
-Pia Kjærsgaard: Tale ved Dansk Folkepartis landsmøde 2010
-Tessas nytårstale 2021 + Anne Sophia Hermansen: ”Tessa er blevet hyldet for sin nytårstale, men hvis hun ville fortælle os noget vigtigt om ligestilling, lykkedes det ikke” (Berlingske, 4/1 2021) (skriftlig opgave)

Sekundærtekster:
-Om retorik, de tre taletyper og Cicero (fra Ole Schulz Larsen: ”Håndbog til dansk”, Systime)
-Om appelformer (fra Marianne Johnsen og Bodil Marie Gade: ”Grundbog i retorik”, Systime)

Grundforløbsromaner KG23u: https://docs.google.com/document/d/1Inxsoyk431Qn6bjCJU3nvupMeWQE9PkCZtKKCo4rNjE/edit?usp=sharing

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 F1 Hvad kan vi bruge litteraturen til?

Forløbsbeskrivelse
Et forløb, hvor vi undersøger, hvad litteraturen kan fortælle os om samfundet og mennesket på forskellige tidspunkter i historien.
Forløbet indledes med en opsamling på grundforløbet i dansk, hvor eleverne forbereder og gennemfører en litterær brandtale om den selvvalgte roman fra grundforløbet.
Forløbet givet et litteraturhistorisk overblik og en indføring i litteraturlæsning i et litteraturhistorisk perspektiv.
Det overordnede formål med forløbet er, at eleverne opbygger et overblik over litteraturhistoriske perioder (i Danmark) og får et lidt mere indgående kendskab til udvalgte perioder.
Forløbet omfatter nedslag i udvalgte litteraturhistoriske perioder (nordisk oldtid, middelalder, barokken, oplysningstid, romantikken og det moderne gennembrud). Ved hvert litteraturhistoriske nedslag bearbejdes et litterært værk fra perioden. I bearbejdningen af værket er fokus dels på, hvordan periodens særlige litterære kendetegn forvaltes i teksten, og dels på, hvordan teksten belyser samtiden. Det litterære værk anskues både som et produkt af sin tid, dvs. som noget der afspejler bestemte livssyn og samfundsstrukturer samt særlige litterære strømninger, og som en tekst, der producerer et særligt billede af tiden. Ved hvert litteraturhistoriske nedslag er fokus således også på periodens samfundsstruktur samt livs- og menneskesyn.

Kernestof
= det stof i fagets læreplan, som vi i forløbet har arbejdet med
Litterære perspektiver
Litteraturanalytisk tilgang
Historisk bredt og genremæssigt varieret udvalg af primært skønlitterære tekster
Læsning af tekster i litteratur-, kultur eller bevidsthedshistorisk kontekst
Tekster fra tiden før 1700 (Kingo)
Tekster fra 1700-tallet og 1800-tallet (oplysningstid, naturalisme)
Kanonforfattere: Holberg, Pontoppidan
Folkevise
Metodisk arbejde med litteraturanalyse- og fortolkning + litteratur-, kultur- og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
Sproglige perspektiver
Retorisk analyse
Produktivt arbejde med udtryksfærdighed

Centrale begreber og pointer
= danskfaglig viden, du forventes at kunne forklare og gøre brug af
Grundbegreber i dansk:
tegn (ordtegn og billedetegn)
udvidet tekstbegreb
Retorik
Det retoriske pentagram
Argumentation: påstand, belæg og hjemmel
Appelformer: logos, etos, patos
Sproglige virkemidler: allitteration, assonans, sammenligning, besjæling og personifikation
Stilleje: høj, lav, normal
Taleopbygning: tragtindledning, midte, afslutning
Fremførelse: paraverbalt sprog (stemmeføring, intonation) og nonverbalt sprog (gestik, mimik)
Folkeviser og middelalder - Analyse af folkeviser
Indre komposition og konflikt: Generelt er folkevisers opbygning tredelt: 1) helten og grundkonflikten præsentere, 2) konflikten udspilles, og 3) den gode eller den onde lykke.
forholdet mellem det lyriske (stemning) og det episke (handling) i teksten
antallet af strofer
strofeformen (antal vers)
rim
omkvæd
fortælletempo samt person- og miljøskildring (hvordan fortælleren skildrer personerne)
personerne (fx flade eller runde personer?)
stilen, herunder gentagelser og formelsprog – typiske ord og vendinger
Barokken:
Kingo
Kongen som guds repræsentant på jorden, kristent og dualistisk livssyn, pyntet stil, vanitasmotiver
Analytiske begreber: modssætningsfigurer (fx antitese), dramatiske figurer (fx udråb, apostrofe, retoriske spørgsmål), billedsprog (fx besjæling, personificering, metaforer, sammenligninger), bunden metrik, rim, enderim,
Oplysningstiden:
Holberg
oplysning, rationalisme, fornuft, at kaste lys ind i mørket, oplyst enevælde, censur, mennesket som fornuftsvæsen, klassicistisk skrivestil, rokoko-skrivestil, epistel, argumentere, satirisk
Romantikken
Hvad indadtil tabes skal udadtil vindes
Idyllisering, forskønnelse, harmonisering
Ånden slumrer i stenen, drømmer i planten, vågner i dyret og kommer til bevidsthed i mennesket
Det gode, det sande og det skønne
Monisme, panteisme, organismetanken  og universalromantik
Dualisme og nyplatonisme (fænomenernes og ideernes verden
Digtergeniet
Temaer: dannelse, splittelse, lovprisning af danskhed (sprog, kultur, natur), følelser, længsel
Det moderne gennembrud
Realisme, kritisk realisme naturalisme, problemer under debat, køn, klasse, kirke, begyndende demokrati, monistisk verdenssyn, ateistisk livssyn, mennesket som dyr styret af drifter, arv og miljø, Darwin, Nietzche, Brrandes, synliggørelse af tilværelsens og menneskets grimme og problematiske ssider, detaljerig og naturvidenskabeligt undersøgende beskrivelse
Analytiske begreber: beretning, beskrivelse, adjektiver, værdiladning, sanselige beskrivelser, ironi/ironisk distance


Teoritekster
Dansk med SAJ: Retorik
Litteraturhistorien på langs og på tværs: Introduktionsvideoer til Middelalderen, barokken og oplysningstiden
Folkeviser. Uddrag fra litteraturhistorien på langs og på tværs
Om barokken og vanitas
Kapitel om barokken i Litteraturhistorien på langs og på tværs
Litteraturhistorien på langs og på tværs: S. 81-84 (indtil “Personlige breve”) og s. 89-90 (afsnittet “Perspektivering”)
Litteraturhistorien på langs og på tværs: s. 91, s. 113-114 og s. 116-117 (indtil “Georg Brandes”).
Analysetekster
Litteraturens fortællinger hjælper os med livet. Kristeligt Dagblad. 16.november 2015
Anonym (u.å.): Ebbe Skammelsøn
Kingo (1681):  Keed af Verden, og kier ad Himmelen
Holberg (1749) Epistel nr. 395 (1749)
Krøyers “Landsbyhattemagere” (1880)
Brendekildes “Udslidt” (1890)

Slides, lærernoter, opgaver
F1 Slides
F1 Litterær brandtale - tænkeskrivning og formidlingsskrivning
Arbejdsopgave: Ebbe Skammelsøn
Analyse af Kingos Keed af verden, og kier ad Himmelen (1681)
F1 Skriftlig opgave: Hvad kan litteraturen?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 F2 Klimaretorik

Forløbsbeskrivelse
Et sprogligt og mediemæssigt forløb med klimaretorik som omdrejningspunkt. Forløbet fungerer delvist som optakt til FF2: Flerfagligt forløb i dansk og samfundsfag med fokus på politisk kommunikation om klimarelaterede problemstillinger. Fokus i FF2 er desuden på mundtlig fremstilling.
I forløbet arbejdes med forskellige måder at kommunikere om klima i forskellige medier og forskellige typer tekster.
Forløbet afsluttes med en analyse af en dokumentar (værk). Analysen formidles mundtligt i matrixgrupper og efterfølgende skriftligt i form af en analyserende artikel.


Faglige mål i fokus
Udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber

Kernestof
Sproglige perspektiver
retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation

Mediemæssige perspektiver
kommunikationsanalyse
medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler

Centrale begreber og forfattere
Viden fra samfundsfag: Nyhedsmedier; pressen som den fjerde statsmagt
Det retoriske pentagram
Appelformer: ethos, logos og pathos
Tekstens tre funktioner: docere, delectare, movere (stemmeflyttende/stemmesamlende)
Laswells kommunikationsmodel: hvem, hvad, hvor og effekt
Den retoriske situation: et påtrængende problem, de retoriske vilkår, mediators of change og passende svar.
Argumentationsanalyse
Toulmins argumentationsmodel: påstand, belæg, hjemmel, rygdækning, styrkemarkører, gendrivelse
God skik for argumentation (se slide 24)
Vurdering af argumenter: korrekte, relevante og vægtige
Argumenttyper: ordvalgsargument, sammenligningsargument, eksempelargument, generaliseringsargument, autoritetsargument, motivationsargument, herunder skræmmeargument.
Sociale medier som medie
Flervejskommunikation
Online
Socialt fællesskab
Selvfremstilling, selvfortælling og branding
Interpersonel kommunikation
Høflighedsprincipperne: hensynsfuldhed, gavmildhed, positivitet, beskedenhed, enighed
Sproglige virkemidler (Sproglige billeder (fx metaforer, sammenligninger, besjæling) og sproglige figurer (dramatiske figurer, gentagelsesfigurer, modsætningsfigurer)
Dokumentarfilmanalyse
Dokumentarfilmtyper: observerende, deltagende, refleksiv, dybdeborende, poetisk, dramatiseret
Autenticitetsmarkører og fiktionskoder
Filmiske virkemidler

Teoritekster
Dansk med SAJ: retorik
Håndbog til dansk: 4.10 Argumentation
Håndbog til dansk: 5.7: Sociale medier, herunder afsnittene, "Regler, netetikette og høflighed på Facebook og "Debat, diskussion og skænderi på de sociale medier".
Håndbog til dansk: Høflighedsprincippet
Håndbog til dansk: Kommunikationssituationen
Håndbog til dansk: Sproglige figurer
Håndbog til dansk: Sproglige billeder
Håndbog til dansk: Semantiske felter + denotation og konnotation
Håndbog til dansk: Det retoriske pentagram + Appelformer
Uddrag fra grundbog i retorik. Den retoriske situation og tekstens funktioner.
5.2 Dokumentar og mockumentary I: Håndbog til dansk.


Analysetekster
Mai Villadsen: Facebookopslag I: Arbejdsopgave: Klimaretorik på facebook
Ellesøe, M. (2020): Kampagnen mod klimaet. (dokumentar, 60 min.) VÆRK
CO3 feat Josefine Frida Pettersen (2017): Polen smelter


Slides, noter, m.m.
F2 Klimaretorik (slides)
Arbejdsopgave: Klimaretorik på facebook
Kampagnen mod klimaet - opgave 1
Kampagnen mod klimaet - opgave 2
Kampagnen mod klimaet - skriftlig opgave

Omfang fagligt stof: ca. 75 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 F3 Sømanden i litteraturen

DHO-forløb, der i samarbejde med historie interesserede sig for sømandsrollen og fremstillinger af denne.

Forløbet indledtes med fremstillingen af sømanden og kærlighed i danske folkekomedier. Her talte vi bl.a. om stereotypen med "en pige i hver havn", og hvad den flydende betegner "rigtig" angiver, når det står foran sømand i disse fremstillinger.
Ved analyserne begyndte vi også en grundlæggende forståelse for lyrik som genre, som vi arbejdede videre med i Johannes V. Jensens "Columbus".  Bl.a. blev billedsprog, sproglige figurer og semantiske felter introduceret og anvendt. Vi arbejdede ligeledes med konnotationer, ladede ord samt abstrakte og konkrete ord.

I forbindelse med arbejdet med "Columbus" blev modernismen kort introduceret med fokus på modernitetserfaringen og fremmedgørelse. Desuden introduceres Johannes V. Jensens forfatterskab,

Vi interesserede os videre for sømandsrollen i Blixens "Skibsdrengens fortælling". Her havde vi særligt fokus på person- og miljøkarakteristik, symbolik, genre (fortælling/ "vintereventyr"/eventyr vs. novelle) og Blixens forfatterskab - herunder hendes skæbnebegreb. Vi talte om, hvordan sømandslivet blev en allegorisk kulisse for hovedpersonen Simons udvikling.  
Løbende trænede vi dele af den analyserende artikel, og eleverne skrev en om Blixens "De Blaa Øjne".

Eleverne kunne vælge at skrive DHO om "Skibsdrengens fortælling" eller "Columbus".

Primærlitteratur:
Brandenburg, O. (1960): Alle sømænd er glade for piger + video
Brandenburg, O. (1960): Når en sailor går i land + video
Kjærulf, Alfred (1942): ”Jeg har en ven, en rigtig sejler” + video (Alle mand på dæk, 1942)
Blixen, Karen: "Skibsdrengens fortælling" (1942)
Blixen, Karen: "De Blaa Øjne", (1942)
Thomas Soltau: "Karen Blixen - Livets veje"  på YouTube.com (2018)

Sekundærlitteratur:
Schultz: "Denotation og konnotation", "Semantiske felter", "Konkrete eller abstrakte ord" og "Negativt ladede, positivt ladede eller neutrale ord" i Håndbog til dansk
DR: "Johannes  V. Jensen" i "Mick Øgendal og de store forfattere" (2018)
DR: Klip fra "Karen Blixen - storyteller" (1995)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 F4: Katastrofen i medierne

Forløbet drejer sig om mediernes fremstilling af katastrofer. Igennem forløbet stiftede eleverne bekendtskab med pressefotoet, feature-genren, krimidokumentaren, podcast og true crime-formater med fokus på journalistiske fagbegreber om kilder, vinkel, nyhedskriterier samt fakta og fiktion. I den forbindelse var temaet om pressetetik vægtigt både i forbindelse med true crime og rejsejournalistik. Vi diskuterede i den forbindelse også forskellen på traditionelle og sociale medier fx via spørgsmålene: "Hvilket ansvar har man på sociale medier og gængse medier, når det gælder forbrug (herunder rejser) og klimaudfordringer?" og "Hvor går grænsen, når man fiktionaliserer ægte forbrydelser"?

Igennem forløbet havde vi ligeledes et stort fokus på argumentation og retorik. Både i andres tekster og ved at introducere eleverne for den debatterende artikel. Desuden skrev eleverne selv en feature, hvor de interviewede deres forældre om 9-11. Her skulle eleverne benytte fiktionsgreb og dermed udvikle deres personlige stemme.

Sideløbende og midt i forløbet arbejdede vi med at forberede eleverne til FF3 i samarbejde med naturgeografi. Her producerede eleverne kampagnefilm til Visit Køge, som blev bragt på Visit Køges Instagram. Vi talte i den forbindelse kort om reklameteori. FF3 blev knyttet til forløbet via et fokus på rejsejournalistikkens etiske forpligtelser i et klimaperspektiv. Vi opfordrede således til at finde oplevelser i Danmark frem for at rejse langt.

Forløbet blev yderligere fragmentarisk ved, at alle 2.g elever skulle til oplæg med den færøske digter Dania Tausen og dokumentarfilminstruktøren Cecilie Debell, som fortalte om dokumentaren "Skål". Den så vi således inden besøget.

Primærlitteratur:
- Diverse pressefotos
- Diverse artikler om Togulykken på storebælt
- Sola Kruchov Sørensen: Et retfærdigt punktum på Dr.dk (https://www.dr.dk/nyheder/webfeature/storebaelt-ulykken)
- DR: anslaget til "Branden" 1. afsnit af krimidokumentaren "Scandinavian star", 2022
- Anne Lise Marstrand-Jørgensen: "En unødvendig lejr" i Information (2016)
- Andrea Dragsdahl: "Drop true crime – lysten til morbid underholdning skal ikke stilles med andre menneskers tragedie" i Information, 16. juli 2019
- diverse opslag på initiativet @rydfladenforklimaet på Instagrim
- Cecilie Debell: "Skål" (2021)

Sekundærlitteratur:
- Schultz: "5.5 om billeder", "avisjournalistik", "filmens dramaturgi" i "Håndbog til dansk"
- Perspektiver i dansk: om fortællende journalistik s. 262-64 og s. 281-82
- Journalistforbundet: "Presseetik" https://journalistforbundet.dk/presseetik
- Meyer og Nebelong: Turen går til: "Rejsejournalistens nye dogmer" i POV International d. 27/7-2019
- Giese, Ditte: Ditte Giese: "Min tålmodighed er brugt op! Jeres Instagram-venlige ferier er en klimatrussel" i Politiken d. 26/3-2023
- Maria Hører Larsen: "Vi har elsket true crime siden oplysningstiden" i Information, d. 4/3-2016
- P3 Essensen: "Derfor er du besat af true crime" https://www.youtube.com/watch?v=Zund2B5i0VM 22/8-2023
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 F5 Ud og hjem - jeg og dem

Forløbet interesserede sig for sprog og identitet i ældre og nyere litteratur samt i dokumentarfilm.

I løbet af forløbet havde vi således et gennemgående fokus på fremstilling af identitet, nationalitet og klasse samt sprogets betydning i denne sammenhæng. Vi har arbejdet med dia-, etno- og sociolekter og talt om Bourdieus kapitaler i den forbindelse.

Vi begyndte i nationalromantikken med genren fædrelandssang. Vi talte om den danske folkeånd og Grundtvigs præsentation af lighed og bevægede os derfra videre til litteratur om velfærdsstaten i form af "Uro i forstæderne" og "Gris på gaflen". Her interesserede vi os bl.a. for det absurde i novellen og samfundskritikken og fremstillingen af danskhed i dem begge. Vi så efterfølgende dokumentaren "Med verden imellem os", der ligeledes rummer en kritik af det homogene danske samfund og velfærdsstaten samt belyser national identitet. Vi øvede filmanalyse og interesserede os for undergenren "jeg-dokumentaren", som vi senere sammenlignede med de autofiktive litterære værker via Athena Farrokzhad, Yahya Hassan og Glenn Bech.

Farrokzhad og Hassan tjente sammen med Christina Hagen som eksempler på nyere tids postkoloniale digte. I den forbindelse arbejdede vi med lyrik som genre og særligt med skelnen mellem traditionelt/moderne, lyrisk/episk, brugs-/centrallyrik, semantiske felter, sproglige virkemidler,  og indre og ydre komposition i lyrik.

Vi læste Glenn Bechs "JEG ANERKENDER IKKE LÆNGERE JERES AUTORITET" som værk. Tilgangen var meget oplevelsesbaseret. Vi arbejdede bl.a. med manifestet som genre, og eleverne skrev deres egne julemanifester. Efter jul fremlagde grupper kreative remedieringer af deres tildelte kapitel i bogen. Eleverne lavede bl.a. film og drama baseret på værket.

Til slut smagte vi kort på modsvaret til Glenn Bech i form af Helle Malmvigs digt i Weekendavisen og perspektiverede til Martin Andersen Nexøs klasselitteratur samt skildring af forældre-barn relation ved social opstigning i "Pelle Erobreren", som let kunne sammenlignes med Bechs fremstilling af Glenn-figuren og Mutti. I den forbindelse talte vi kort om det folkelige oprør.

Som et led i forløbet skrev eleverne desuden en debatterende artikel om repræsentation af minoriteter i dansk film.


Primærlitteratur:
- Adam Oehlenschläger: "Fædrelandssang". 1819
- Grundtvig: "Danmarks Trøst", 1820
- Athena Farrokzhad: "Prolog til Vitsvit" (SVENSK)
- Christina Hagen: udvalgte digte fra White Girl, 2012
- Yahya Hassan: LANGDIGT, 2013
- Bertel Haarder og Kulturministeriet: Danmarkskanonen, 2016
- Leif Panduro: "Uro i forstæderne", 1962
- Klaus Rifbjerg og Leif Panduro: "Gris på gaflen", 1962
- Glenn Bech: "JEG ANERKENDER IKKE LÆNGERE JERES AUTORITET", 2022 (VÆRK)
- Helle Malmvig: "Er jeg berettiget til en traumatisk barndom, Glenn Bech?” (Weekendavisen, 2022) (2 s.)
- Nitesh Anjaan: "Med verden imellem os" (DOKUMENTAR, MEDIEVÆRK)
- Martin Andersen Nexø: uddrag af Pelle Erobreren (Far Lasse med Pelle i teatret), (5 s.) (1906-10)

Sekundærlitteratur:
- Schultz Larsen: "Nationalromantik" i ”Håndbog til dansk – litteraturhistorie” ( 2022)
- Kjær-Hansen m. fl.: "Adam Oehlenschläger" og "Skrivestil og sprog i romantikkens digtning"  i Litteraturhistorien på langs og på tværs
- Knud Michelsen: 1958-68 i Litteraturerens perioder
- Benedikte Rostbøll og Elisabeth Friis: Hybriddigte s. 13-16 samt 46-50 om postkolonialisme, politik og identitet i lyrik
- Pia Quist: "Sproglig Valuta" i Weekendavisen d. 9/4-2021
- Schultz Larsen: "Dialekter og andre -lekter" i Håndbog til dansk
- Ewald og Taber: "Traditionelle og moderne digte" og "Komposition i lyrik" fra Lyrik – når sproget spiller (Systime, 2016)  
- Mimi Olsen: "Jegdokumentaren" i Film skal ses i dansk, 2014
- Søren Boy Skjold: "Skriv med hjerne og hjerte - Martin Andersen Nexø" i Lær af forfatterne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 F6 Stoler du på mig?

I  dette forløb har vi arbejdet med dobbeltgængere og upålidelige stemmer på nettet og i litteraturen.

Vi indledte forløbet ved at Holbergs "Jeppe på Bjerget" i Heinrich Christensen opførelse på Det Kongelige Teater og talte i den forbindelse om oplysningstiden og genren karakterkomedie. Vi øvede os i at skrive kreativt samt at vurdere sagligt via en anmeldelse af stykket. I stykket kom temaet til udtrykket via hertugens drilleri og de klare paralleller til den moderne mediekultur i stykket.

Igennem forløbet har vi bl.a. undersøgt Cecilie Haugaards argumentation i shitstormen i forbindelse med udgivelsen af hendes bog "Instagrim". I den forbindelse repeterede vi også begreber fra facework og introducerede dobbeltgængermotivet. Det bragte os videre til perioden romantisme, som vi har undersøgt via Emil Aarestrup og Kierkegaard. Vi havde især fokus på "det interessante", selviscenesættelsen og dobbeltgængermotivet i perioden. Vi så på, hvordan elementer fra perioden lever i nyere tid via "American Psycho" og DR's dokumentar om falske identiteter på nettet "100 falske forelskelser".

Derefter bevægede vi os over i upålidelige fortællere i novellegenren via Blicher, Jan Sonnergaard og Caroline Albertine Minor. I den forbindelse talte vi også om den traditionelle vs. den moderne novelle og interesserede os i den forbindelse særligt for komposition - rammefortællingen, in ultimas res den fragmentariske.

Vi talte om galskabs- og forførermotiver.  

I forløbet er eleverne desuden blevet introduceret for grundlæggende psykoanalytisk og eksistentialistisk læsning. I psykoanalysen har vi talt om Freuds personlighedsmodel og i eksistentialismen om Kierkegaards stadielære og kriseteorier samt den moderne virkeligheds vilkår: den meningsløse verden og dermed individet store opgave i at skabe mening via valget, samt hvordan dette ansvar for eget liv giver den almenmenneskelige tilstand af angst. Vi talte ligeledes om begrebet fremmedgjorthed.

Primærlitteratur
- Holberg, Ludvig: "Jeppe på Bjerget" (1722) i Heinrich Christensen opførelse på Det Kongelige Teater (2025) (VÆRK)
- DR: Klip fra karakterkomedien "Orkestret" (2022)
- Hauggaard, Cecilie: Forord til "Instagrim" (2024)
- Diverse fotos fra CilleMouse instagramprofil
- Klip fra Cille Haugaard i Deadline
- DR: klip fra første afsnit af dokumentaren "100 falske forelskelser" (2021) https://www.dr.dk/drtv/episode/100-falske-forelskelser_-han-findes-ikke_229271
- Aarestrup, Emil: "Paa Sneen" (1838)
- Aarestrup, Emil: "Angst" (1838)
- Kierkegaard, Søren: uddrag af "Forførerens dagbog" (1843)
- Blicher, Steen Steensen: "Hosekræmmeren" (1829)
- Sonnergaard, Jan: "Sex", 1997
- Minor, Caroline Albertine: "Sorgens have" (2017)
- Bystöm, Arvida: "Harmony" (2024)
- Harron, Mary: the getting ready-scene fra  "American Psycho" (2000)
- Langballe, Amalie: "INDFORSTÅET: Frederik Cilius er god til sønderjysk" i Weekendavisen februar 2025


Sekundærlitteratur:
- Rangvid og Sørensen: "Selvfremstillinger på sociale medier" i Perspektiver i dansk (2018)
- Schultz Larsen: "Oplysningstiden" og "Romantisme" i "Litteraturhistorien på langs og på tværs"
- Lærerproduceret materiale om Frederik Cilius
- Beldring, Esben: "En kortfilm om Søren Kierkegaard" https://www.youtube.com/watch?v=bPpRYO0sBOM
- The School of Life: PHILOSOPHY - Søren Kierkegaard på YouTube.com
- Henriksen, Liselotte: "Romantisme", "Søren Kierkegaard" og "Fremmedgjorthed" i Eksistentialisme i dansk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 F7 Menneske-ligt

Værkforløb centreret om Svend Aage Madsens utopiske sci fi-roman "Se dagens lys" (1980),

Vi indledte forløbet med tale om maskine vs. menneske via en række tekststykker af alt fra Thomas Helmig til Johannes V. Jensen. Derefter så vi filmen "Her" som en tematisk indledning til forløbet. Filmen blev en cementering af vores viden om eksistentialisme og fremmedgjorthed fra det forgående forløb. Vi fandt analytiske pointer til filmen, men arbejdede ikke dybere med den.

Herefter begyndte vi værklæsningen. Læsningen har særligt centreret sig om miljø og personkarakteristik. Vi arbejdede med at finde gode citater og læste værket ud fra en eksistentialistisk fortolkningsramme. Desuden øvede vi skrivegenrerne fortolkning og perspektivering. Vi talte kort om utopi vs. dystopi, men har ikke arbejdet grundigt med genrerne.

Til slut perspektiverede til Peter Seebergs "Patienten" og talte i den forbindelse bl.a. det absurde, fremmedgjorthed nok en gang og at læse allegorisk.

Skoleåret sluttede med, at eleverne læste et debatindlæg om AI i kunsten og selv skrev et om AI's rolle i kunst eller skolesystemet fremover. På den måde fik eleverne ligeledes repeteret den debatterende artikel inden årsprøven.

Primærlitteratur:
- Jonze, Spike: "Her" (2013)
- Madsen, Svend Aage: "Se dagens lys" (1980) (VÆRK)
- Seeberg, Peter: "Patienten" (1980)
- Björk: uddrag af "Human behavior" (1993)
- Helmig, Thomas: uddrag af "Kære Maskine" (1987)
- Jensen, Johannes V.: Uddrag af "Den gotiske renæssance" (1906)
- Sommer, Peter: uddrag af "Sand kærlighedshistorie" (2018)
- Holberg, Ludvig: uddrag "Om fanatikere" fra Epistel 303   
- Balslev, Thomas: "AI skal ikke lave kunst eller skrive musik, den skal bare folde mit vasketøj, tak" (2024) https://heartbeats.dk/ai-skal-ikke-lave-kunst-eller-skrive-musik-den-skal-bare-folde-mit-vasketoej-tak/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Et nyt år - årsplan og årsprøve

Introduktions- og planlægningsforløb for dansk i 3g. I forløbet arbejdes i særdeles med skriftlighed i lyset af årsprøve i skriftlig dansk (2g).

F9 Bearbejdning af årsprøve i skriftlig dansk (2G): https://docs.google.com/document/d/112tbAsrepwsYRbBwSOa8LCHJ9AfCLRJu0gmrgrUNxLQ/edit?usp=sharing
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 F9 Protestens stemmer

Forløbsbeskrivelse
Et overvejende litterært forløb med fokus på, hvordan kunst, musik og litteratur kan fungere som en platform for formidling af protest. I forløbet undersøges forskellige måder, hvorpå protestens stemmer kan lyde.
Forløbet tager afsæt i en introduktion til litterære metoder til tekstlæsning (nykritisk, biografisk, socialhistorisk/ideologikritisk og receptionsæstetisk læsning). I forløbet arbejder vi med Lil' Johnnys mund af Røde Mor (1970) ud fra de fire teoretiske tilgange og diskuterer valg af tilgang samt styrker og svagheder ved forskellige metodiske tilgange.  
Kernestof
Litterært:
Metodisk arbejde med litteraturanalyse og -fortolkning, anvendelse af relevante litterære metoder samt kultur- og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
Tekster fra 1900-tallet
Modernisme
Tekster fra 2000-tallet (Claus Høxbroe)
Verdenslitteratur i oversættelse (Allen Ginsberg)
Kanonforfatter: Klaus Rifbjerg
Kreative arbejdsprocesser: skriv en protest
Sprogligt: Sproganalytiske tilgang til læsning af litterære tekster (sproglige billeder, figurer, semantik) og taler, herunder retorisk analyse.

Faglige mål
Demonstrere viden om og reflektere over danskfagets identitet og metoder

Centrale begreber og pointer
Forfattere/kunstnere:
Klaus Rifbjerg
Røde Mor
Dan Turell
Claus Høxbroe
Tessa
Hermeneutisk tilgang
Teoretiske tilgange / metoder
Nykritisk læsning:
Autonom tekst
Næranalyse
Tekstens lag (lagkagemodellen): lydlige, syntaktiske, fortællemæssige, planstruktur, storelementernes, fortællerholdningens og det livsbilledige lag
Biografisk læsning
Det genetiske spor
Det portrætterende spor
Biografisk viden om forfatteren: baggrund, opvækst, personlighed, forfatterskab
Ideologikritisk / socialhistorisk læsning
Teksten påvirker og påvirkes af samfundet
Samfundsmæssig kontekst:
Ideologikritik
Værdiladede tekster
Falsk ideologi
Sand klassebevidsthed
Receptionsæstetisk læsning
Reception
Objektivt tekstkorpus
Tomme pladser
Den implicitte læser
Fortolkningsfælleskaber
Humor som stilistisk virkemiddel
Humoren som historisk, kulturelt og socialt betinget
Humor forudsætter fælles viden og fælles overbevisninger
Humor som huller i verden
Tre teorier om humor:
Overlegenhedsteorien
Forløsningsteorien
Uoverensstemmelsesteorien (både indhold og form, herunder sprog)
Den amerikanske beatgeneration:
Beat: slået ud, eksentrisk, det skæve (jazz)
1950'ernes USA
Selvbiografisk
Opgør med konformitet og hvide middelklassessamfund
Jack Kerouac, William Burroughs, Jack Kerouac
Spontaneous prose/ spontan prosa
Cut up teknik
Konfrontationsmodernisme (1960'erne): associativ komposition, frie vers uden fast rim og rytme, sproglige nyddannelser, opremsning
Litterære analysestrategier
Nærsproglig analyse
Lyrikanalyse, herunder semantik, sproglige billeder, sproglige figurer
Sproglige analysestrategier
Retorisk analyse - taleanalyse: det retoriske pentagram,  appelformer, retoriske virkemidler, talegenre

Materiale
Teoritekster
"At læse og analyse litteratur - introduktion til litterære metoder". Uddrag fra Fibiger, Johannes & Lütken, Gerd (iBog 2018): "Introduktion" I: Litteraturens veje. iBog. Systime 16ns
"Danske arbejder- og protestsange 1870-" (Danmarkshistorien.dk)
Humor i dansk (teori om humor)
Ulstru, G. (2023): Humorens sproglige virkemidler I: Litteratursiden,
Den amerikanske beatgeneration - ungdommens kritiske røst.
Teoritekst om konfrontationsmodernismen i 1960’erne
Paratekster til beatlyrik (lærereksemplar)
Thorsen, A. (2016)“Efter nogle sløje år (især) i 1990’erne: Protestsangen er igen uomgængelig” I: Zetland.
“Politiken debat: Perspektiver på rapmusik”.
Analysevejledning i Håndbog til dansk
Nærsproglig analyse i Håndbog til dansk (sproglige billeder, figurer, semantik, værdiladning)
Dansk med SAJ: Retorik


Analysetekster
Røde Mor (1970): "Lil' Johnnys Mund". Johnny gennem ild og vand  10 ns
Lil' Johnnys Mund (1970) (HQ) (video)
Røde mors manifest (se dias 18)
Røde Mor (1976): Ta’ på landet
Røde mor (1976): Ta' på landet (musikvideo)
Ginsberg, A. (1956): Hyl, s. 21-22 (5 ns)
Beatlyrik
Klaus Rifbjerg 1960: Jern I: Konfrontation (næranalyse)
Klaus Rifbjerg 1971: Remisevej I: Amagerdigte (perspektivtekst)
Dan Turell 1971: At være beat (perspektivtekst)
Claus Høxbroe 2006: At være beat (perspektivtekst)
Tessa (2019): Ben (perspektivtekst)
Suspekt (2007): Proletar (perspektivtekst)
Tessas nytårstale 2021
Tessas nytårstale 2021 (video)


Diverse
F9 Veje ind i fiktionen - noter (SKABELON)
Arbejdsopgave: Analyse og fortolkning af Hyl
For eksempel-analyse, se Livet i badeværelset på s.3
Fællesnoter til socialhistorisk læsning af Lil' Johnnys mund
Fællesnoter til dialog om rapmusikkens eksistensberettigelse. KG23u
Fællesnoter til Tessas nytårstale 2020-21
F9 Protestens stemmer. KG23u (slides)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 F10 Storbyen - fascination eller rædsel

Forløbsbeskrivelse
Et forløb, hvor vi undersøger fremstillinger af storbyen gennem tiden. Forløbet omfatter en ekskursion med gadens stemmer. Undervejs trænes refleksionsskrivning og forløbet munder ud i en reflekterende artikel om storbyfremstilling.

Kernestof
Litterære perspektiver:
Litteraturanalytisk tilgang til Historisk bredt og genremæssigt varieret udvalg af primært skønlitterære tekster
Læsning af tekster i litteratur-, kultur eller bevidsthedshistorisk kontekst
Tekster fra 1900-tallet
Tekster fra 2000-tallet
Kanonforfattere: Herman Bang (som repræsentant for impressionisme), Joh. V. Jensen, Tom Kristensen, Martin A. Hansen
Tekst på norsk
litteratur-, kultur- og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
Anvendelse af relevante litterære metoder
Kreative arbejdsprocesser: øvelser i personlig stemme
Mediemæssige perspektiver:
Medieanalytisk arbejde med visuelle udtryksformer i form af musikvideoer og multimodalitet

Faglige mål

analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

Centrale begreber og pointer
Rap i et historisk perspektiv: 1990'erne og i 2000'erne
Rapgenrer: festrap, statusrap, hardcore rap, bevidst rap
Sproglige virkemidler i rapmusik
Rim:
enderim eller indrim eller multirum
bogstavrim: assonans (vokalrim) eller allitteration (konsintatrim)
Rytme (en velvalgt kombination af tryksvage og trykstærke stavelser). Fx musik (tryksvag + trykstærk)
Mandlig udgang (afslutning på trykstærk stavelse) - typisk for rap
Kvindelig udgang (afslutning på tryksvag stavelse)
Semantiske felter
Intertekstuelle, kulturelle og indforståede referencer
Billedsprog
Sammenligning
Metafor
Slang
Multimodalitet
Modaliteter: verbaltekst, billeder, levende billeder, farver og lyd
Modaliteters affordans
Multimodale samspil: Multimodal redundans og funktionel specialisering
Det moderne samfund / moderniteten i 1900-tallet
fremskridts- og udviklingsoptimisme, futuristisk fremtidsfascination og teknologibegejstring
industrialisering, urbanisering og aftraditionalisering
modernitetseraring: fremmedgørelse vs frihed
vitalisme vs dekacence hos Johannes V. Jensen
Stilretninger og forfattere
Realisme
Modernisme
Impressionisme i slut 1800 (Herman Bang)
Futurisme i start 1900 (Bønnelycke, Joh. V. Jensen)
"Socialrealisme" (Rudolf "Rulle" Nielsen, norsk)
Ekspressionisme i start 1900 (Brboy-Johansen og Tom Kristensen, Edvard Munch)
Efterkrigstidsmodernisme, heretica-modernisme, kristen eksistentialisme ala Kierkegaard , 1940'erne (Martin A. Hansen)
Sidegademodernisme i 1980'erne (Michael Strunge)
Minimalisme - og tomme pladser
Novellegenren
Personkarakteristik
Miljøkarakteristik
Fortælleteknik
Kompositionsanalyse: narrativt begær, tomme pladser, åben slutning/begyndelse
Genreforvaltning: den klassiske vs moderne novelle

Materiale
Teoritekster
Tekstens tone (tonebegreber)
Rap-analyse og historie.  s. 19-34
Litteraturhistorien på langs og på tværs
s. 147-151 (ekspressionisme og futurisme)
s. 156-160 (indtil “Karen Blixen”) (efterkrigstidsmodernisme)
s. 173 (nederst) til s. 179 (øverst) (80'er lyrik)
Sproglige billeder og sproglige figurer i Håndbog til dansk
Centrallyrik i Håndbog til dansk
Billedanalyse: virkemidler i Håndbog til dansk
Den episke storby: den minimalistiske novelle hos Guldager
Minimalistiske stiltræk - skema
Analysevejledning til novelleanalyse i Håndbog til dansk
Litterær analyse af digte i Håndbog til dansk

Supplerende
Johannes V. Jensen: Fra spleen til sundhed I: Litteraturens veje. iBog.

Analysetekster
Storbyen - analysetekster
Modernitetserfaringens dobbelthed i starten af 1900-tallet
Johannes V. Jensens essaysamling, Den gotiske renæssance  (1901)
Ekspressionistiske og futurististiske storbyfremstillinger (1920’erne
Edvard Munch (1892): Aften på Karl Johan (billedkunst)
Tom Kristensen (1927): Nat i Berlin, 1921
Rudolf Broby-Johansen (1922): Blod
Rudolf Broby-Johansen (1922): “Odalisk skønhed” I: Blod
Broby-Johansen (1922): “Natlig plads” I: Blod
Emil Bønnelycke (1918): Aarhundredet I: Asfaltens Sange
Den norske storby: Rudolf Nielsen (1925): Storby-natt
Efterkrigstiden og den kristne heretica: Martin A. Hansen (u.å.): Hos “Hine enkelte”
Sidegadernes storby: Michael Strunge (1984): 19. juni 1983, 25 år. København
Søren Ulrik Thomsen (2012): “Tumultarisk transit” I: Politiken
København i dansk rap
Malk de Koijn (1998) Kosmisk kaos
Eagerstunn feat. Geolo G (2012): Kugledans
Katrine Marie Guldager: "Nørreport" I: København


Diverse
F10 Storbyen - fascination eller rædsel? KG23u (slides)
F10: Reflekterende artikel: Storbyen i lyrikken.
Arbejd-selv d. 3/12: Fra 1920’ernes ekspressionisme og futurisme til 1980’ernes sidegademodernisme.
Arbejdsopgave: Den norske storby hos Munch og Rulle.
Udvalgte storbysange KG23u
2014 Boulevarden I: Forbandede Ungdom  Ukendt Kunstner
Alicia Keys og Jay Z (2009): Empire State of Mind
Ukendt Kunstner (2012): “Betonjunglen”
New York Minute (1989) af Don Henley
Byen sover aldrig (2022) af Mas
København (2011) af Ulige Numre
København (2012) af Ukendt Kunstner
Natasja (2009): Gi’ mig Danmark tilbage

Reflekterende artikel
Eksempel fra Eksamensgenrerne i dansk.
F10 Reflekterende artikel (inkl. SAJ kommentarer).
Trin for trin: Hvordan man skriver aflevering i dansk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 F11 Problemer under debat

Forløbsbeskrivelse
Et overvejende litterært forløb, som giver en indføring i det moderne gennembrud som litteraturhistorisk periode. Forløbet taget udgangspunkt i Georg Brandes' parole om, at litteraturen skal sætte problemer under debat. Med afsæt heri udforskes forskellige litterære tekster, der på forskellige måder sætter problemer under debat.

Kernestof
= det stof i fagets læreplan, som vi i forløbet har arbejdet med
Litterære perspektiver
Litteraturanalytisk tilgang til historisk bredt (romantikken --> 1960'erne) og genremæssigt varieret udvalg af primært skønlitterære tekster
Læsning af tekster i litteratur- og bevidsthedshistorisk kontekst
Læsning af afgrænset periode før 2000 (det moderne gennembrud)
Tekster fra før 1800-tallet: romantik, romantisme og naturalisme
Værklæsning i litterært perspektiv
Henrik Ibsen: Et dukkehjem
Kanonforfattere:
H.C. Andersen
Herman Bang
Henrik Pontoppidan
Folkevise (Elverskud)
Tekster på norsk (Ibsen)
Tekster på svensk (Strindberg)
Metodisk arbejde med litteraturanalyse og -fortolkning
dramaanalyse, novelleanalyse, argumentationsanalyse, samtaleanalyse

Sproglige perspektiver
Sproganalytisk tilgang til argumenterende tekster, herunder retorisk analyse ifm. debatterende artikel
Skriftlighedsforløb (akademisk skrivning) med fokus på skriftlige fremstillingsformer relevante i SRP

Mediemæssige perspektiver
Analytisk arbejde med visuelle udtryksformer (billedkunst, malerier fra DMG)

Faglige mål
= de faglige mål i fagets læreplan, som vi især har arbejdet med i forløbet
udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt (fremlæggelse af Et dukkehjem)
beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber (korrekt og kreativ skrivning)
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

Centrale begreber og pointer
= danskfaglig viden, du forventes at kunne forklare og gøre brug af
Romantikken, herunder centrale træk ved romantisme som stilretning
Forfattere: H.C. Andersen
Det moderne gennembrud
Typiske temaer/ problemer under debat: køn, kirke og klasse
Stilretninger: kritisk realisme, naturalisme og impressionisme
Det naturalistiske dagligstuedrama (Ibsen og Strindberg)
Forfattere/centrale personer: Georg Brandes, Amalie Skram, Henrik Ibsen, Henrik Pontoppidan, August Strindberg
Kendetegn v. hhv. norsk og svensk sprog
Argumentationsanalyse (debatterende artikel)
Dramaanalyse:
regibemærkninger
undertekst
retrospektiv dramatisk teknik
replikindividualisme
naturalistisk dagligstuedrama
Samtaleanalyse:
høflighedsprincippet: hensynsfuldhed, gavmildhed, positivitet, beskedenhed, enighed
samarbejdsprincippet: kvantitets-, kvalitets-, relevans- og klarhedsmakismerne
sproghandlinger: holdnings- og følelsesudtrykkende, handlingsregulerende, informerende, rituelle og samtalestrukturerende
Drama som genre, herunder undertekst, regibemærkninger, det naturalistiske dagligstuedrama

Materiale
Teoritekster
Universalromantik: Adam Oehlenschläger og H.C. Andersen
Det moderne gennembrud. Uddrag fra Litthis. 2024 ibog
Indledningsforelæsning” til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur (1871) af Georg Brandes    
Litteraturhistorien på langs og på tværs:
s. 120-121 (om realisme og naturalisme som skrivestil)
s. 130-131 (om klasse og social status samt Pontoppidan)
Regibemærkninger: https://teaterleksikon.lex.dk/regibem%C3%A6rkninger
Samtaleanalyse. Uddrag fra Håndbog til dansk. s. 1-5

Analysetekster
Julefortællinger. HCA (1845) og Skram (1885)
Henrik Pontoppidans novelle Naadsensbrød (1887)
Strindberg, August (1890) : Den starkare
Strindberg, August (1890): Den stærkeste
Ibsen, H (1879).: Et dukkehjem (pdf) (norsk)



Diverse
F11 Problemer under debat. Slides
Debatterende artikel: Litteraturlæsningens berettigelse i 2025
Pontoppidan og Naadsensbrød. Arbejdsopgave
Henrik Ibsen: Forfatterweb
Henrik Ibsen: Den store danske
“Henrik Ibsen” I: Litteraturhistorien på langs og på tværs ibog 2025

Ressourcer til skriftlig dansk:
Dansk med SAJ: https://sites.google.com/koegegym.org/danskmedsaj/startside - her må I klikke rundt, som I vil, for det er vores undervisningsside.
3u Dansk site: https://sites.google.com/koegegym.org/kg23udansk/startside - her må I klikke rundt, som I vil, for det er vores undervisningsside.
https://hbdansk.systime.dk/?id=1 - her må I klikke rundt, som I vil, for det er en undervisningsbog
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/?id=1 - her må I klikke rundt, som I vil, for det er en undervisningsbog
https://sproget.dk/ - her må i slå ord op
https://ordnet.dk/ddo - her må I slå ord op
https://www.gymdansk.dk/analyserende-artikel.html og https://www.gymdansk.dk/hvordan-kommer-jeg-i-gang-med-analyserende-artikel-om-litteratur.html
https://www.gymdansk.dk/debatterende-artikel.html
https://www.gymdansk.dk/reflekterende-artikel.html


Ressourcer til skriftlig dansk:
Dansk med SAJ: https://sites.google.com/koegegym.org/danskmedsaj/startside - her må I klikke rundt, som I vil, for det er vores undervisningsside.
3u Dansk site: https://sites.google.com/koegegym.org/kg23udansk/startside - her må I klikke rundt, som I vil, for det er vores undervisningsside.
https://hbdansk.systime.dk/?id=1 - her må I klikke rundt, som I vil, for det er en undervisningsbog
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/?id=1 - her må I klikke rundt, som I vil, for det er en undervisningsbog
https://sproget.dk/ - her må i slå ord op
https://ordnet.dk/ddo - her må I slå ord op
https://www.gymdansk.dk/analyserende-artikel.html og https://www.gymdansk.dk/hvordan-kommer-jeg-i-gang-med-analyserende-artikel-om-litteratur.html
https://www.gymdansk.dk/debatterende-artikel.html
https://www.gymdansk.dk/reflekterende-artikel.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer