X - Køge Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Køge Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3m MU (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
X - Køge Gymnasium
Fag og niveau
Musik A
Lærer(e)
Mette Rønne Nielsen
Hold
2023 MU/m (
1m MU
,
2m MU
,
3m MU
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Forløb#1 Grundforløb 1.g
Titel 2
Forløb#2 Sang og sammenspil
Titel 3
Forløb#3 Formanalyse og hitskabelonen
Titel 4
Forløb#4 FF1. Beyonces "Formation"
Titel 5
Forløb#5 Grundlæggende musikteori
Titel 6
Forløb#6 Sang, kor og sammenspil
Titel 7
Forløb#7 Skriftlig musik
Titel 8
Forløb#8 SRO: Ungdomsoprør og hippietid
Titel 9
Forløb#10 Sang og sammenspil
Titel 10
Forløb#9 Skriftlig musik M1 og M2
Titel 11
Forløb#11 Wienerklassik
Titel 12
Forløb#12 Soul
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Forløb#1 Grundforløb 1.g
Formål: At eleverne lærer om rytmer og groove, både gennem teori og opgaver og gennem kropslige øvelser.
Teori
Rytmelære: Puls, tempo, rytmenoder og pauser, underdelinger, takt og taktart, optakt, bindebue og punktering, optakt, lifts og notation af trommesættets rytmer.
Grooveanalyse: Beatmarkering, modrytme, afterbeat, offbeat, sammenfald, komplementærrytmik, ostinater
Praksis
SDS-øvelser på gulv + diverse klappeøvelser
Grønager: Rytmerondo
Enstemmige sange
Sammenspil
Indhold
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Forløb#2 Sang og sammenspil
Enstemmige sange:
-Let love be love
-Mary did you know
-And so this is Christmas
-Forunderligt at sige
-Love is a matter of
-Tit er jeg glad
-Lullaby of Birdland
-Imagine
-With a little help
-Sådan ligger landet (Oh land)
-Jens Vejmand
Flerstemmige sange:
-Aura Dione: "Geronimo" (3-st. sats)
-Philip Springer: "Santa Baby" (4-st. sats)
-John Rutter: "Christmas Lullaby" (4-st. sats)
-"Down in the River" (4-st. sats)
-Minds of 99: "Hurtige hænder" (4-st. sats)
Sammenspil:
Runde 1:
Oh Land: "Speak Out Now"
Lukas Graham: "Strip no more"
Patina: "Drømmefanger"
Fælles sammenspilsnummer:
Panama: "Børn af natten"
Runde 2:
Thøger Dixgaard: "Former"
Rasmus Seebach: "Millionær"
Scarlet Pleasure: "Sunshine"
TV2: "Det eneste hun ville var at danse"
Runde 3:
L.I.G.A.: "Julia"
Amy Winehouse: "You know I'm no good"
Shaka Loveless: "Ikke mere tid"
Harry Styles: "Kiwi"
Indhold
Kernestof:
Kære 1.m
Plan for modulet:
Grundlæggende musikteori. 1.m 2023.docx
Afsnit
Vi lader musikteori og intervaller ligge, mens vi begynder at forberede os til FF1 i musik-engelsk, som ligger lige inden jul. FF1 betyder "flerfagligt forløb nr. 1". I dag går vi i gang med formanalyse af pop-/rockmusik, som I skal bruge i FF1.
Formanalyse 1.m 2023.docx
description
Sidste sammenspil inden korworkshop. Vi øver i grupperne indtil kl. 9.20, hvor de tre grupper spiller for hinanden i 67. Hvis der er noget, der kræver en ekstra øver, har I mulighed for det i 4. modul.
Vi arbejder med formanalyse mm. af Beyonces "Formation", som I skal arbejde med i FF1 de næste par dage.
FF1. Beyonces Formation. Musik.docx
description
Den sorte musiks historie
Powerpoint om FF1 med opgaveformulering
Film Analysis Basic Terms til FF1
Godt nytår, 1.m :-)
Program for modulet:
Plan for modulet
NB. De grønne mapper med intervalopgaver (opg. 8 og 9)+ gerne skalaer (opg. 11) skal være afleveret senest onsdag, hvis I vil have dem rettet. Ellers regner jeg med, at I kan denne teori.
Øvelser » Akkorder | Musikipedia
Hej 1.m
Scarlet Pleasure + Dixgaard spiller - de andre to hold har fri, men møder op fredag morgen.
Seebach + TV2 har sammenspilResten sover længe... (og afleverer afleveringen i mit dueslag på lærerværelset)
"Lektien" til i dag er at medbring DEN GRØNNE MAPPE og et par høretelefoner :-D
Tænk over om/hvad du vil spille/synge i næste sammenspilsrunde (dvs. til forårskoncerten)
Trommerytmer | Musikipedia
Husk at øve på din rolle i sammenspillet hjemmefra (hvis det er muligt)
Vi arbejder med afleveringer + synger "Hurtige hænder"
Musikquiz 1.m 2024.docx
description
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 47
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Forløb#3 Formanalyse og hitskabelonen
Formanalyse i rytmisk musik
Fagbegreber:
-Formled (intro, vers, bro, omkvæd, post-omkvæd, kontraststykke, solo, outro), formtyper (strofisk form, AABA-form, popform, udvidet popform)
Desuden: Hook, break, gimmick
Hitskabelonen
Opgaver i formanalyse med forskellige formtyper
Hitskabelonen afprøvet på Katy Perry: "Teenage dream"
Indhold
Kernestof:
Plan for modulet:
Vi arbejder med formanalyse mm. af Beyonces "Formation", som I skal arbejde med i FF1 de næste par dage.
FF1. Beyonces Formation. Musik.docx
description
Den sorte musiks historie
Powerpoint om FF1 med opgaveformulering
Film Analysis Basic Terms til FF1
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Forløb#4 FF1. Beyonces "Formation"
FF1. Beyonces "Formation" (musik/engelsk)
Musikhistorie:
PP med den sorte musiks historie (lærerproduceret)
Fagbegreber til analyse af "sort musik":
-Rytme og repetition, ostinater, call-response, melismer,
Analyse af Beyonces "Formation"
-Formanalyse
-Analyse af "sorte træk" i sangen
Indhold
Kernestof:
Vi arbejder med formanalyse mm. af Beyonces "Formation", som I skal arbejde med i FF1 de næste par dage.
FF1. Beyonces Formation. Musik.docx
description
Den sorte musiks historie
Powerpoint om FF1 med opgaveformulering
Film Analysis Basic Terms til FF1
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Forløb#5 Grundlæggende musikteori
Fagbegreber:
-Toner, nodesystem, nøgler, fortegn (# og b)
-Intervaller + størrelser
-Dur- og molskalaen
-Tonearter og kvintcirklen
-Akkorder (tre- og firklange incl. omvendinger)
-Ambitus
-Doven stemmeføring
-Grooveanalyse
Div. opgaver og afleveringer
Indhold
Kernestof:
Godt nytår, 1.m :-)
Program for modulet:
Plan for modulet:
Plan for modulet
NB. De grønne mapper med intervalopgaver (opg. 8 og 9)+ gerne skalaer (opg. 11) skal være afleveret senest onsdag, hvis I vil have dem rettet. Ellers regner jeg med, at I kan denne teori.
Øvelser » Akkorder | Musikipedia
Hej 1.m
Scarlet Pleasure + Dixgaard spiller - de andre to hold har fri, men møder op fredag morgen.
Seebach + TV2 har sammenspilResten sover længe... (og afleverer afleveringen i mit dueslag på lærerværelset)
"Lektien" til i dag er at medbring DEN GRØNNE MAPPE og et par høretelefoner :-D
Kære 1.m
Tænk over om/hvad du vil spille/synge i næste sammenspilsrunde (dvs. til forårskoncerten)
Trommerytmer | Musikipedia
Husk at øve på din rolle i sammenspillet hjemmefra (hvis det er muligt)
Vi arbejder med afleveringer + synger "Hurtige hænder"
Musikquiz 1.m 2024.docx
description
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 31
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Forløb#6 Sang, kor og sammenspil
Enstemmige sange:
-The Girl from Ipanema
-Septembers himmel er så blå
-Sensommervise
-Lullaby of Birdland
-Let love be love
-Happy Christmas
-Long time ago
-O Come, All Ye Faithful
-Last Christmas
-Happy New Year
-Hvad tænker Ingrid på
-Scarborough Fair
-Romeo
-Tit er jeg glad
-Den blå anemone
-Lyse nætter
Kor:
-Hurtige hænder (SATB)
-"Fortabt er jeg stadig" (SAT)
-Eurytmics: "I saved the world today" (3-st., lige stemmer)
-Maria gennem torne går (SATB)
-John Rutter: Christmas Lullaby (SATB)
-Justin Bieber: Mistletoe
-Deck the Halls
-Aurora: "Running with the Wolves"
Sammenspil:
1. runde: Bossa nova
Gruppe 1: Lisa Ekdahl og Lars HUG: "Backwards"
Gruppe 2: Caroline Henderson: "Made in Europe"
Gruppe 3: Sade: "Smooth Operator"
Gruppe 4: Billie Eilish: "Billie Bossa Nova"
2. runde
Gruppe 1: Downtown July: "Rundt"
Gruppe 2: Stevie Wonder: "For Once in my Life"
Gruppe 3: Tunstall: "Suddenly I see"
Gruppe 4: Patina: "Jeg ku' ha' fået seks"
3. runde:
Gruppe 1: Kim Larsen: "Jutlandia"
Gruppe 2: Bruno Mars: "Treasure"
Gruppe 3: Peter Sommer: "Elskede at drømme, drømmer om at elske"
Gruppe 4: Djämes Braun: "Lytter ikk' til dem"
4. runde
Gruppe 1: Fieh: "So fly"
Gruppe 2: Alanis Morrisette: "You Oughta Know"
Gruppe 3: Jorja Smith: "Blue Lights"
Gruppe 4: Mash-up: Bjørn: "Lov mig", MAS: "Langt fra", Aphaca: "Et sted hvor vi de første"
Indhold
Kernestof:
Kære 2.m Velkommen tilbage til KG - nu er I jo blevet 2.g'ere. Det er vildt!Jeg glæder mig til at se jer 🎶 🎼
Program for modulet:
Hej 2.m
Plan for modulet:
Jeg kunne godt tænke mig, at vi bliver færdige med bossa-sammenspil i dette modul - og at alle fire grupper spiller for hinanden sidst i modulet. Kan det lade sig gøre? :-)
Læs s. 16-20 i kompendiet :-)
description
Planen for modulet:
Plan for modulet
Vi bruger ca. en halv time på afleveringen - I kan stille spørgsmålVi ser nogle klip fra spillefilmen "Amadeus" om Mozarts liv
Kære 2.m
Forslag til sammenspilsnumre korworkshop
Alle der har mulighed for at øve hjemme, øver rigtig godt på deres nummer (host host, Stevie-hold.... 😬😳 - m.fl.)
I dag går vi i gang med den disciplin, der hedder 'melodisk analyse'. Den skal I både bruge i M1-eksamensopgaven og i SRO'en i næste måned, så.... mød op :-)
Vi skal nå langt i dag, så alle, der kan øve på deres rolle derhjemme, gør det - det er lektien til i dag!
Klar til korworkshop!
1) Om grooveanalyse og eksempler på grooveanalyse2) Om redegørelser --> hvad er en redegørelse3) Om musikanalyse --> eksempel på en musikanalyse
Skriftlig refleksion over SRO
Kære 2.mGodt nytår! Jeg håber, at I har nydt jeres lange juleferie og er klar til at komme i gang igen :-) Plan for modulet:
Vi starter op på sammenspil i nye grupper. Jeg har individuelle elev-/karaktersamtaler samtidig, så derfor er I nødt til at være ret SELVKØRENDE og HJÆLPE HINANDEN i gruppen i dette modul. Find bastonerne (vha. hinanden eller på nettet), slå guitarak
1.Sang
Afsnit
Lektie: I skal kunne klappe jeres gruppes rytme så godt som muligt - øvelse vedhæftet
description
Mon I kan nå at blive færdige i grupperne i dette modul? :-D
Plan for modulet: 1) Aflevering tilbage2) Sammenspil - kan de tre sidste grupper nå at blive færdige? (Jeg skal nok finde på noget til Djämes Braun-gruppen at bruge tiden på :-))
Peter Sommer-holdet har modulet til at gøre nummeret færdigt og til sidst optræde for os andre. De tre andre hold får udleveret en bunden sammenspils-opgave af mig i modulet, og de får travlt!
Bas i pop-rock. Bastarden. MR 2024.docx
description
Ønsker til sammenspil
Tekst på lange toner.mscz
Plan for modulet1) Vi bruger 10 min. på at kigge på jeres "tekst på lange toner" fra tirsdag2) Sammenspil
Kære 2.mI skal lave opgaverne i dette dokument til senest søndag aften. I må meget gerne lave opgaverne i par eller grupper.
description
1. I får aflevering tilbage - det bruger vi ca. 15 minutter på 2. Sammenspil!
I dette modul øver Jamiroquai-holdet og Peter Sommer-holdet - fx. 15.30-16.30. Det er frivilligt for de to andre grupper.
Blue lights-holdet spiller for klassen sidst i modulet
Vi mødes i 67 kl. 9.25, hvor de de tre sidste grupper spiller for hinanden. Hvilken rækkefølge vil I gerne optræde i?
Kære 2.mLektien til dette modul er at kigge på begge årets sidste afleveringer - men selvfølgelig mest den, der skal afleveres tirsdag aften - så I ved, hvad I skal spørge mig om. Vi bruger modulet på at arbejde med afleveringerne, så I bliver klar t
8.05-8.30: So fly8.30-8.50: Blue lights8.50-9.10: You Oughta Know9.10-9.30: Mash up-holdetMan behøver kun at være til stede til sit eget holds lydprøve. Sangere: I bliver nødt til at varme op sammen uden mig eller individuelt, da jeg er nødt til at v
Stemmeopvarmning i 68 kl. 18:30
Plan for modulet: 1) Vi synger Jens Vejmand #Magnus
Skærmbillede 2025-05-06 kl. 08.37.57.png
description
Nøgler | Musikipedia
Vi starter kortvarigt med at tale om skriftlig årsprøve i musik!
Omfang
Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 72
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Forløb#7 Skriftlig musik
M1:
-Aflæsning af akkorder i to systemer
-Funktionsharmonik med modulation
-Melodisk analyse
-Rytmisk analyse
M2:
-Flydekor med lifts
-Tekst på lange toner
-Melodirytmefordobling
-Bas med gennemgangstoner + pumpebas
-Trommer med fill
Teori:
-Lærerproduceret kompendium til M1
-Thomas Hammer: "Bastarden" + lærerproduceret materiale
Links brugt i undervisningen:
https://www.musikipedia.dk/akkordopslag
https://tartelet.dk/music_theory_basic-noder.html
https://www.musikipedia.dk/virtuelt-klaver
https://www.musikipedia.dk/intervalopslag
https://www.musikipedia.dk/leksikon/claves-rytme
Indhold
Kernestof:
Kære 2.m Velkommen tilbage til KG - nu er I jo blevet 2.g'ere. Det er vildt!Jeg glæder mig til at se jer 🎶 🎼
Program for modulet:
Hej 2.m
Plan for modulet:
Jeg kunne godt tænke mig, at vi bliver færdige med bossa-sammenspil i dette modul - og at alle fire grupper spiller for hinanden sidst i modulet. Kan det lade sig gøre? :-)
Læs s. 16-20 i kompendiet :-)
description
Planen for modulet:
Plan for modulet
Vi bruger ca. en halv time på afleveringen - I kan stille spørgsmålVi ser nogle klip fra spillefilmen "Amadeus" om Mozarts liv
Kære 2.m
Forslag til sammenspilsnumre korworkshop
Alle der har mulighed for at øve hjemme, øver rigtig godt på deres nummer (host host, Stevie-hold.... 😬😳 - m.fl.)
I dag går vi i gang med den disciplin, der hedder 'melodisk analyse'. Den skal I både bruge i M1-eksamensopgaven og i SRO'en i næste måned, så.... mød op :-)
Vi skal nå langt i dag, så alle, der kan øve på deres rolle derhjemme, gør det - det er lektien til i dag!
Klar til korworkshop!
1) Om grooveanalyse og eksempler på grooveanalyse2) Om redegørelser --> hvad er en redegørelse3) Om musikanalyse --> eksempel på en musikanalyse
Skriftlig refleksion over SRO
Kære 2.mGodt nytår! Jeg håber, at I har nydt jeres lange juleferie og er klar til at komme i gang igen :-) Plan for modulet:
Vi starter op på sammenspil i nye grupper. Jeg har individuelle elev-/karaktersamtaler samtidig, så derfor er I nødt til at være ret SELVKØRENDE og HJÆLPE HINANDEN i gruppen i dette modul. Find bastonerne (vha. hinanden eller på nettet), slå guitarak
1.Sang
Afsnit
Lektie: I skal kunne klappe jeres gruppes rytme så godt som muligt - øvelse vedhæftet
description
Mon I kan nå at blive færdige i grupperne i dette modul? :-D
Plan for modulet: 1) Aflevering tilbage2) Sammenspil - kan de tre sidste grupper nå at blive færdige? (Jeg skal nok finde på noget til Djämes Braun-gruppen at bruge tiden på :-))
Peter Sommer-holdet har modulet til at gøre nummeret færdigt og til sidst optræde for os andre. De tre andre hold får udleveret en bunden sammenspils-opgave af mig i modulet, og de får travlt!
Bas i pop-rock. Bastarden. MR 2024.docx
description
Ønsker til sammenspil
Tekst på lange toner.mscz
Plan for modulet1) Vi bruger 10 min. på at kigge på jeres "tekst på lange toner" fra tirsdag2) Sammenspil
Kære 2.mI skal lave opgaverne i dette dokument til senest søndag aften. I må meget gerne lave opgaverne i par eller grupper.
description
1. I får aflevering tilbage - det bruger vi ca. 15 minutter på 2. Sammenspil!
I dette modul øver Jamiroquai-holdet og Peter Sommer-holdet - fx. 15.30-16.30. Det er frivilligt for de to andre grupper.
Blue lights-holdet spiller for klassen sidst i modulet
Vi mødes i 67 kl. 9.25, hvor de de tre sidste grupper spiller for hinanden. Hvilken rækkefølge vil I gerne optræde i?
Kære 2.mLektien til dette modul er at kigge på begge årets sidste afleveringer - men selvfølgelig mest den, der skal afleveres tirsdag aften - så I ved, hvad I skal spørge mig om. Vi bruger modulet på at arbejde med afleveringerne, så I bliver klar t
8.05-8.30: So fly8.30-8.50: Blue lights8.50-9.10: You Oughta Know9.10-9.30: Mash up-holdetMan behøver kun at være til stede til sit eget holds lydprøve. Sangere: I bliver nødt til at varme op sammen uden mig eller individuelt, da jeg er nødt til at v
Stemmeopvarmning i 68 kl. 18:30
Plan for modulet: 1) Vi synger Jens Vejmand #Magnus
Skærmbillede 2025-05-06 kl. 08.37.57.png
description
Nøgler | Musikipedia
Vi starter kortvarigt med at tale om skriftlig årsprøve i musik!
Omfang
Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 72
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Forløb#8 SRO: Ungdomsoprør og hippietid
SRO:
Sange:
Steppeulvene: "Itsi Bitsi"
Røde Mor: "Rotterne revolterer"
Kvindeballadegruppen: "Vampyren"
Trille: "Vi har smidt returbilletten væk"
Analysemetoder:
-Formanalyse
-Melodisk analyse
-Rytmisk analyse/grooveanalyse
-Harmonisk analyse
- Soundanalyse
Indhold
Kernestof:
Plan for modulet:
1) Om grooveanalyse og eksempler på grooveanalyse2) Om redegørelser --> hvad er en redegørelse3) Om musikanalyse --> eksempel på en musikanalyse
Skriftlig refleksion over SRO
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Forløb#10 Sang og sammenspil
Enstemmige sange:
Sensommervise
Regnvejrsdag i november
Fortabt er jeg stadig
Sneflokke kommer vrimlende
Summertime
Mary did you know
Away in a manger
En stjerneregn af sne
Long time ago
Kor:
Eatnemen Vuelie (SATB)
Let love be love (SATB)
Jackson 5-medley (SATB + band)
Lord, hold md (SAB)
Sammenspil
Runde 1
Gruppe 1: Royston Club: "The Patch where nothing grows"
Gruppe 2: Fieh: "Supergud"
Gruppe 3: August Høyen: "I hendes arme"
Runde 2
Gruppe 1: Knægt: "Pjerrot i Hongkong"
Gruppe 2: Fiona Apple: "Criminal"
Gruppe 3: Kendrick Lamar: "i" + Raye: "Where is my husband"
Gruppe 4: Cosmo Pyke: "Chronic Sunshine"
Runde 3
Gruppe 1: Duran Duran: "Girls on film"
Gruppe 2: Little Feat: "Perfect imperfection"
Gruppe 3: Cormo Pyke: "Curser's Lament"
Gruppe 4: Royston Club: "Shivers"
Runde 4:
Gruppe 1: The Cure: Boys don't cry
Gruppe 2: Anderson Paak: "Tints"
Indhold
Kernestof:
Kære 3.m! (sindssyyyyyygt at I er 3.g'ere nu!!!)
Kære 3.m
Ingen lektier 🌻
Vi repeterer i fællesskab, hvordan man løser B2-opgaven i M1, og så repeterer vi funktionsharmonik, som I jo skal bruge til at løse B1-opgaven i jeres M1-aflevering. Lektie: Læs s. 57-58 i kompendiet. Her står i koncentreret form alt hvad I skal vide
description
MNA marts 2021 #3.docx
description
Hej 3.mJeg kommer først, når I er færdige med jeres Grøn Dag-planlægning. I er store nu, så den klarer I selv 🏌️♂️ 🏋️♀️ 🚵Vi snupper et halvt modul med rytmisk analyse, så I kan lave den aflevering, jeg har lagt op til jer til start-september. Le
Plan for modulet:
Plan for modulet: 1) Jeg gennemgår korsvar.Frivillig lektie: Læs s. 3-5ø. i det vedhæftede dokument (eller evt. mere - meget af dokumentet består af eksempler, som jeg kommenterer). Jeg gennemgår det hele, men måske giver det en bedre forståelse, hvi
Flydekor/doven stemmeføring
Bas
M2. Links til alle videoer.docx
description
Ok, ok, ok - fuldt sammenspilsmodul. Men så skal I også nå langt/blive færdige :-D
Lektie: 1) Læs dokumentet om medstemmer: Treklangsmedstemmer. MR 2024 .docx 2) Se videoen om medstemmer: Medstemmer 2025Videoen gennemgår det, der står i dokumentet, men jeg tror, at det er godt at læse det først og prøve at forstå det og derefter få
Jeg gør min præsentation af Wienerklassikken færdig, og vi begynder at arbejde med sonatesatsformen og helt konkret en sonate af Beethoven. Ingen lektier.
description
Beethoven. Sonate in G, op. 49, nr.2.pdf
Arbejdsspørgsmål. Beethoven sonatine G-dur, op. 49.docx
description
Ny plan for modulet: 1) Beethoven helt færdig - højst 10 minutter2) I arbejder med afleveringen til denne uge3) Sammenspil opstart. For gruppen, der ikke har valgt sang endnu: I vælger sang, og vi får fastlagt toneart.
Plan for modulet:1) Aflevering tilbage 2) Aflevering(er) for 3) Sammenspil - opstart(Gruppe 4, har I fundet et nummer? Skriv gerne til mig inden modulet, hvis muligt)
Knægt + Cosmo Pykes-gruppen laver sammenspil De to andre grupper arbejder med afleveringer.
Program for modulet:
Afsnit
MGK.png
1) Mozart færdig. Aflæs nedenstående otte akkorder (begge hænder aflæses i G-nøgle de første seks akkorder):
Øv jer godt på jeres forskellige roller derhjemme, så vi kan komme helt i mål. Knægt-holdet starter med at spille.
Vi går i gang med vores andet mundtlige forløb om soulmusikken i 1960'ernes USA. Lektien til dette modul er at læse om de historiske forudsætninger for soulmusikken, nemlig borgerrettighedsbevægelsen (og sorry, lektien er kommet for sent op, men det
Lektie: Læs s. 11-18 i Soul-kompendiet. Det handler om soulmusikkens rødder: Blues og gospel. Jeg har gennemgået stoffet, men nu skal I lige læse det selv for at få det repeteret. Der er masser af noder, billeder mm, I kan springe over, så der er ikk
description
IMG_2650.jpeg
Hej 3.m
Dagens program:
Skærmbillede 2026-01-20 kl. 16.14.50.png
description
Lektie: Læs s. 68-78 i kompendiet (men spring gerne afsnittet om Motowns tidlige år s. 69-71m. over), så dvs. Læs s. 68 + 71m-78. Besvar samtidig de vedhæftede arbejdsspørgsmål (sp. 1-5 - ikke det nederste, som vi tager i fællesskab). Arbejdsspørgsmå
Det er helt op til jer, om I vil have et halvt modul til M1 (eller evt. bare have mulighed for at stille spørgsmål) eller om I vil spille hele modulet.
Plan for modulet: 1) M1 tilbage - med kommentarer (kort)2) Sammenspil
description
Vi starter med Jackson 5Derefter almindeligt sammenspil
Plan for modulet
1. Girls on Film 8.002. Shivers 8.203. Tints 8.404. Curser's Lament 9.005. Jackson 5 9.20
Plan for dette sene fredagsmodul:
Lektier følger
Omfang
Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 67
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Forløb#9 Skriftlig musik M1 og M2
Fortsat arbejde med skriftlig musik:
M1:
-Repetition af akkordlæsning og funktionsharmonisk anlayse
-Repetition af melodisk analyse
-Repetition af rytmisk analyse
-B2: Modalharmonik vs. funktionsharmonik. De modale skalaer (dorisk, mixolydisk, æolisk)
M2:
-Korsvar - prosodi og betoning
-Medstemmer
-Basostinat
-Groove
Indhold
Kernestof:
Kære 3.m! (sindssyyyyyygt at I er 3.g'ere nu!!!)
Kære 3.m
Ingen lektier 🌻
Vi repeterer i fællesskab, hvordan man løser B2-opgaven i M1, og så repeterer vi funktionsharmonik, som I jo skal bruge til at løse B1-opgaven i jeres M1-aflevering. Lektie: Læs s. 57-58 i kompendiet. Her står i koncentreret form alt hvad I skal vide
description
MNA marts 2021 #3.docx
description
Hej 3.mJeg kommer først, når I er færdige med jeres Grøn Dag-planlægning. I er store nu, så den klarer I selv 🏌️♂️ 🏋️♀️ 🚵Vi snupper et halvt modul med rytmisk analyse, så I kan lave den aflevering, jeg har lagt op til jer til start-september. Le
Plan for modulet:
Plan for modulet: 1) Jeg gennemgår korsvar.Frivillig lektie: Læs s. 3-5ø. i det vedhæftede dokument (eller evt. mere - meget af dokumentet består af eksempler, som jeg kommenterer). Jeg gennemgår det hele, men måske giver det en bedre forståelse, hvi
Flydekor/doven stemmeføring
Bas
M2. Links til alle videoer.docx
description
Ok, ok, ok - fuldt sammenspilsmodul. Men så skal I også nå langt/blive færdige :-D
Lektie: 1) Læs dokumentet om medstemmer: Treklangsmedstemmer. MR 2024 .docx 2) Se videoen om medstemmer: Medstemmer 2025Videoen gennemgår det, der står i dokumentet, men jeg tror, at det er godt at læse det først og prøve at forstå det og derefter få
Jeg gør min præsentation af Wienerklassikken færdig, og vi begynder at arbejde med sonatesatsformen og helt konkret en sonate af Beethoven. Ingen lektier.
description
Beethoven. Sonate in G, op. 49, nr.2.pdf
Arbejdsspørgsmål. Beethoven sonatine G-dur, op. 49.docx
description
Ny plan for modulet: 1) Beethoven helt færdig - højst 10 minutter2) I arbejder med afleveringen til denne uge3) Sammenspil opstart. For gruppen, der ikke har valgt sang endnu: I vælger sang, og vi får fastlagt toneart.
Plan for modulet:1) Aflevering tilbage 2) Aflevering(er) for 3) Sammenspil - opstart(Gruppe 4, har I fundet et nummer? Skriv gerne til mig inden modulet, hvis muligt)
Knægt + Cosmo Pykes-gruppen laver sammenspil De to andre grupper arbejder med afleveringer.
Program for modulet:
Afsnit
MGK.png
1) Mozart færdig. Aflæs nedenstående otte akkorder (begge hænder aflæses i G-nøgle de første seks akkorder):
Øv jer godt på jeres forskellige roller derhjemme, så vi kan komme helt i mål. Knægt-holdet starter med at spille.
Vi går i gang med vores andet mundtlige forløb om soulmusikken i 1960'ernes USA. Lektien til dette modul er at læse om de historiske forudsætninger for soulmusikken, nemlig borgerrettighedsbevægelsen (og sorry, lektien er kommet for sent op, men det
Lektie: Læs s. 11-18 i Soul-kompendiet. Det handler om soulmusikkens rødder: Blues og gospel. Jeg har gennemgået stoffet, men nu skal I lige læse det selv for at få det repeteret. Der er masser af noder, billeder mm, I kan springe over, så der er ikk
description
IMG_2650.jpeg
Hej 3.m
Dagens program:
Skærmbillede 2026-01-20 kl. 16.14.50.png
description
Lektie: Læs s. 68-78 i kompendiet (men spring gerne afsnittet om Motowns tidlige år s. 69-71m. over), så dvs. Læs s. 68 + 71m-78. Besvar samtidig de vedhæftede arbejdsspørgsmål (sp. 1-5 - ikke det nederste, som vi tager i fællesskab). Arbejdsspørgsmå
Det er helt op til jer, om I vil have et halvt modul til M1 (eller evt. bare have mulighed for at stille spørgsmål) eller om I vil spille hele modulet.
Plan for modulet: 1) M1 tilbage - med kommentarer (kort)2) Sammenspil
description
Vi starter med Jackson 5Derefter almindeligt sammenspil
Plan for modulet
1. Girls on Film 8.002. Shivers 8.203. Tints 8.404. Curser's Lament 9.005. Jackson 5 9.20
Plan for dette sene fredagsmodul:
Lektier følger
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 67
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Forløb#11 Wienerklassik
Forløbet omhandler den musikhistoriske periode Wienerklassik i slutningen af det 18. århundrede. Forløbet sætter fokus på den borgerlige musikkultur og wienerklassikkens musikalske stiltræk. Alle gennemgåede satser er i sonatesatsform.
Materiale:
Om Wienerklassik:
https://nodeportalen.dk/wienerklassikken/
https://www.youtube.com/watch?v=FcbBXGrVw3w
-Om sonatesatsform:
-https://da.wikipedia.org/wiki/Sonateform
-https://tartelet.dk/music_analysis_classical-sonatesats.html
Lærerproducerede ark om Wienerklassik og sonateform - baseret på:
-Orla Winther: "Musikhistorien. Bind 5. Wienerklassik"
-Finn Gravesen: "Komponisten som embedsmand og som købmand - to dokumenter" in: "Musikken har ordet", Gads forlag, 1993
-Peter Ryom: "Musikkens stilarter", Gyldendal 1992 (pp. 125-134 og 145-151)
Analyserede satser (alle i sonatesatsform):
Beethoven: Klaversonate i G-dur, opus 49, nr. 2, 1. sats
Mozart: Klaversonate i F-dur, KV. 332, 1. sats
Mozart: Klaversonate i C-dur, KV. 545, 1. sats
Beethoven: Strygekvartet, opus 18, nr. 6, 1. sats
Mozart: Serenade nr.13 i G-dur, KV. 525 ("Eine kleine Nachtmusik")
Mozart: Klaversonate, KV. 309, 1. sats (brugt til prøveeksamen)
Desuden:
Beethoven, 5, symfoni, 1. sats - grafisk:
https://www.youtube.com/watch?v=rRgXUFnfKIY
Indhold
Kernestof:
Plan for modulet:1) Aflevering tilbage 2) Aflevering(er) for 3) Sammenspil - opstart(Gruppe 4, har I fundet et nummer? Skriv gerne til mig inden modulet, hvis muligt)
Knægt + Cosmo Pykes-gruppen laver sammenspil De to andre grupper arbejder med afleveringer.
Program for modulet:
Plan for modulet:
Afsnit
MGK.png
1) Mozart færdig. Aflæs nedenstående otte akkorder (begge hænder aflæses i G-nøgle de første seks akkorder):
Øv jer godt på jeres forskellige roller derhjemme, så vi kan komme helt i mål. Knægt-holdet starter med at spille.
Vi går i gang med vores andet mundtlige forløb om soulmusikken i 1960'ernes USA. Lektien til dette modul er at læse om de historiske forudsætninger for soulmusikken, nemlig borgerrettighedsbevægelsen (og sorry, lektien er kommet for sent op, men det
Kære 3.m
Lektie: Læs s. 11-18 i Soul-kompendiet. Det handler om soulmusikkens rødder: Blues og gospel. Jeg har gennemgået stoffet, men nu skal I lige læse det selv for at få det repeteret. Der er masser af noder, billeder mm, I kan springe over, så der er ikk
description
IMG_2650.jpeg
Hej 3.m
Dagens program:
Skærmbillede 2026-01-20 kl. 16.14.50.png
description
Lektie: Læs s. 68-78 i kompendiet (men spring gerne afsnittet om Motowns tidlige år s. 69-71m. over), så dvs. Læs s. 68 + 71m-78. Besvar samtidig de vedhæftede arbejdsspørgsmål (sp. 1-5 - ikke det nederste, som vi tager i fællesskab). Arbejdsspørgsmå
Det er helt op til jer, om I vil have et halvt modul til M1 (eller evt. bare have mulighed for at stille spørgsmål) eller om I vil spille hele modulet.
Plan for modulet: 1) M1 tilbage - med kommentarer (kort)2) Sammenspil
description
Vi starter med Jackson 5Derefter almindeligt sammenspil
Plan for modulet
1. Girls on Film 8.002. Shivers 8.203. Tints 8.404. Curser's Lament 9.005. Jackson 5 9.20
Plan for dette sene fredagsmodul:
Lektier følger
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 51
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Forløb#12 Soul
Forløbet handler om soulmusikken i 1960'ernes USA - såvel sydstatssoul, Motown som James Brown. Forløbet sætter fokus på såvel musikkens politiske potentiale i forbindelse med Borgerrettighedsbevægelsen som de musikalske stiltræk, der kendetegner soulmusik. Forløbet har trukket linjer til nutidig neo-soul, der bygger på den tidlige soul - de nye sange er analyseret auditivt.
Om soul:
Thomas Hammer og Jacob Jensen: "Soulbogen", s. 23-30 og 82 + 88-95
Lærerproduceret PP (bl.a. om James Brown)
Analyserede numre (med noder - grundig analyse):
STAX/Sydstatssoul:
Sam and Dave: "Soul Man" (1967)
Aretha Franklin: "Respect" (1967)
Wilson Pickett: "Mustang Sally" (1966)
James Brown:
"Papa's got a brand new bag" (1965)
"Say it loud, I'm black and I'm proud" (1968)
Motown:
The Supremes: "You Can't Hurry Love" (1966)
The Four Tops: "It's the Same Old Song" (1965)
Indhold
Kernestof:
Kære 3.m
Dagens program:
Plan for modulet:
Skærmbillede 2026-01-20 kl. 16.14.50.png
description
Lektie: Læs s. 68-78 i kompendiet (men spring gerne afsnittet om Motowns tidlige år s. 69-71m. over), så dvs. Læs s. 68 + 71m-78. Besvar samtidig de vedhæftede arbejdsspørgsmål (sp. 1-5 - ikke det nederste, som vi tager i fællesskab). Arbejdsspørgsmå
Det er helt op til jer, om I vil have et halvt modul til M1 (eller evt. bare have mulighed for at stille spørgsmål) eller om I vil spille hele modulet.
Plan for modulet: 1) M1 tilbage - med kommentarer (kort)2) Sammenspil
description
Program for modulet:
Vi starter med Jackson 5Derefter almindeligt sammenspil
Plan for modulet
1. Girls on Film 8.002. Shivers 8.203. Tints 8.404. Curser's Lament 9.005. Jackson 5 9.20
Plan for dette sene fredagsmodul:
Lektier følger
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 33
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1072/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80147066878", "T": "/lectio/1072/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80147066878", "H": "/lectio/1072/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80147066878" }