Holdet 3c id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Køge Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Pia Dolberg Myler
Hold 2024 id/2c (2c id, 3c id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb. Klassisk/nye 1. Atletik og opvarmning
Titel 2 Forløb 1. Boldspil 3. Fodbold og kondition
Titel 3 Forløb 2. Klassisk/nye 2. Badminton og OL
Titel 4 Forløb 3. Boldspil 4. Volleyball og teamsamarbejde
Titel 5 Forløb 4. Musik/bevæg 2. Standard-Vals/Latin-Jive
Titel 6 Forløb 5. Ultimate + opstart af træningsprojekt
Titel 7 Forløb 6. Trænngsprojekt 3.g - aerob/anaerob løb
Titel 8 Forløb 7. Musik/bevæg 2. Les Lanciers og folkedans
Titel 9 Forløb 8. Klassisk/nye. Yoga og sundhed
Titel 10 Forløb 9. Eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb. Klassisk/nye 1. Atletik og opvarmning

Atletik - hurtigere højere stærkere

Eleverne introduceres til et udvalg af atletikkens discipliner (100 m. sprint, længdespring, højdespring, kuglestød og spydkast) + hvor vigtig opvarmning er til hver disciplin.

Der arbejdes med basaleidrætslige færdigheder som løb, kast og spring med fokus på eksplosivkraftudvikling, centralbevægelse og forspænding. Eleverne skal gennem effektiv anvendelse af de tekniske færdigheder og deres fysiske kapacitetarbejde med at forbedre egne resultater i disciplinerne.

Endvidere arbejdes med løbetræning frem mod skolens 5 km + der laves opvarmningsprogrammer til hver disciplin.

Løb og elevernes kondition testes via coopertest. Resultater fra atletik og løb gemmes, så udviklingen kan følges gennem gymnasietiden.
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 1. Boldspil 3. Fodbold og kondition

Formål:
Forløbet tilrettelægges niveau-differentieret for at alle skal mærke glæden ved at spille med og mod ligeværdige.

Alle elever uanset forhåndskendskab og –niveau skal kende til og kunne udføre de vigtigste tekniske færdigheder i form af dribling, aflevering, tæmning og afslutning. Desuden skal der opnås viden om de vigtigste taktiske elementer for at kunne indgå i sammenspil på et hold. Se i øvrigt s. 535 i Yubio (2023).

Der er fokus på at dyrke fællesskabet og spilleglæden med andre på samme niveau. Det skal være socialt og sjovt. Der reflekteres over, hvorfor fodbold formår at samle og engagere flere mennesker over hele verden end nogen anden sport.

Forløbet skal desuden forbedre elevernes fysiske kapacitet (særligt kondition) gennem intervaltræning med bold. Forhåbentlig vil mange opleve, at de ikke tænker det som konditionstræning, da bolden, spillet og den indre motivation er i fokus.

Eleverne skal selv parvis være ansvarlige for at sætte sig ind i og instruere tekniske og taktiske øvelser og spil for de andre elever på samme niveau. Dermed arbejdes der hen imod at kunne reflektere over formål og fokuspunkter, som senere skal bruges til at lave drejebøger.

Eleverne skal opnå følgende kompetencer:
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 2. Klassisk/nye 2. Badminton og OL

Formål:
Forløbet tilrettelægges for at indføre grundlæggende tekniske og taktiskeelementer i badminton.

Alle elever uanset niveau skal have kendskab til og kunne udføre de mest basale slag i badminton i form af kort doubleserv, lang singleserv, clear, drop og smash med korrekt svingsløjfe. Desuden skal eleverne kunne de rigtige greb (forhånd- og baghåndsgreb) og udføre et korrekt benarbejde. Undervejs i forløbet skal eleverne kunne redegøre for de forskellige regler i henholdsvis single og double, ligesom der opnås viden om de taktiske elementer i spillet og hensigten ved de forskellige slag og benarbejde. Efterhånden bliver slagene sat sammen til sekvenser og kamplignende spil, hvorefter det hele afsluttes med en forløbsprøve.

Eleverne skal opnå følgende kompetencer:
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage tilbaglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop, lang forhåndsserv (lang singleserv) og kort baghåndsserv (kort doubleserv)
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 3. Boldspil 4. Volleyball og teamsamarbejde

Eleverne fik en gradvis indføring i volleyteknikkerne for at øge kvaliteten på detendelige spil - forløb som i Yubio C+B (2023).

Tekniske elementer af volleyball – korrekt udførelse af:
• Serv – underhånd og overhånd
• Baggerslag
• Fingerslag
• Hævninger
• Smash

Taktiske elementer af volleyball med udgangspunkt i 6 mod 6 – at kunne:
• Opbygge angrebsspil (modtagning, hævning, smash)
• De enkelte spillerpositioners opgaver/roller i spil
• Regler (herunder bl.a. rotationsorden, forskel på bagspillere og netspillere,mv)
• Udvise kommunikations-og samarbejdsevne under spil
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Forløbsprøve. Badminton, 2c id 24-25 14-01-2025
Drejebog i badminton 21-01-2025
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 4. Musik/bevæg 2. Standard-Vals/Latin-Jive

Formål:
At få grundlæggende kendskab til historisk dans i form af en udvalgt dans fra Standard dans - Vals og Latinske danse - Jive.

Der arbejdes med Jive og Engelsk vals, hvor eleverne skal ende ud med en rutine indenfor hver dans i tæt samarbejde med nogle af de mere rutinerede elever.

Eleverne introduceres endvidere til Labans bevægelseslære (BESS), hvortil de skal koble dansens elementer.

Læringsmål:
- evnen til at, udføre grundtrin og trinvariationer
- evnen til at, bevæge sig i takt til et stykke musik
- evnen til at, koordinere bevægelser og at lære nye bevægelser
- evnen til at, give bevægelser et bestemt udtryk – kropsholdning og stemning
- evnen til at arbejde med koreografiske sammensætninger, generellebevægelses kvaliteter

Læringsmål:
- Følge rytmen til et stykke musik og til at kunne tælle musik i forbindelse medudførelse af bevægelser
- Kunne bruge musikken sammen med bevægelserne, så der ses ensammenhæng imellem musik og bevægelse
- Udføre hhv. svingende, førte og markerede bevægelser, og kende forskellenpå disse.
- Teknisk korrekt at udføre bevægelserne og derned kunne visebevægelseskvalitet i forskellige typer af bevægelser.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Drejebog i Volleyball 21-03-2025
Forløbsprøve Volleyball 21-03-2025
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb 5. Ultimate + opstart af træningsprojekt

Formål:
En kort intro til Ultimate, hvor de skal arbejde med kaste/gribe teknikker, samarbejde i kamp og krav til kondition i en sammenligning mellem forskellige boldspil som fodbold, basketball, floorball, softball og volleyball - som  har arbejdet med hidtil (både i en-klasse og da de var opdelt i 3 hold - 2 klasser/3 lærere)

Desuden en kort intro til træningsprojektet inkl. coopers løbetest, som starter efter sommerferien - så de både har et løbe-resultat at sammenligne med og fået mulighed for at få afprøvet et realistisk program i løbet af sommerferien.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Drejebog. Standard (vals) og latin (jive) 15-04-2025
Forløbsprøve. Standard og latin 15-04-2025
Træningsprogram - start 12-05-2025
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 6. Trænngsprojekt 3.g - aerob/anaerob løb

Eleverne skal gennemføre et løbetræningsforløb med henblik på at forbedrederes kondition.

Overordnede formål: Eleverne skal opnå god fysisk kapacitet og præsenteresfor aerob og anaerob intervaltræning, samt kontinuerligt løb for at opnå enforståelse for, hvorledes ens kondition kan forbedres. Eleverne skal opleveglæden ved at bevæge sig, således at de motiveres til fortsat fysisk aktivitet.

Faglige mål:
Fokusområde fysisk aktivitet og træning:
Forbedring/vedligeholdelse af den aerobe effekt og kapacitet. Eleverne skalarbejde med deres aerobe effekt og kapacitet og forbedre eller vedligeholdederes kondition udtrykt i konditallet. Elevernes kondition testes via en Coopersløbetest og/eller en yo-yo test både ved forløbets start og slut, så en eventuelfremgang kan dokumenteres.

Derudover har de løbet 5 km til skolens motionsløb. Resultatet skal giveeleverne et indblik i hvilken fysisk tilstand de er i og hvorledes de er placeret iforhold til deres egen aldersgruppe. Forløbet har en varighed over en periodepå ca. 8 uger.

Læringsmål
- at eleverne opnår en god/forbedret kondition, indsigt i kroppensbevægelsesmuligheder og forståelse for
- at eleverne udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretiskviden i relation til træning og sættes i stand til kritisk at kunne analysere ogvurdere forhold, der har betydning for den fysiske trænings påvirkning påkroppen
- at eleverne opnår viden om betydningen af at være i god fysisktræningstilstand for deres sundhed på en række områder
- at eleverne opnår indsigt i, hvordan man arbejder med programlægning ogherunder begreberne intensitet, volumen, progression, restitution
- at eleverne udfærdiger, gennemfører og evaluerer deres eget fysisketræningsprogram

Teori:
Eleven introduceres til Træningslære; herunder superkompensation, arbejdetstre faser, opvarmning/nedvarmning, aerob træning, kontinuerlig træning,intervaltræning, test af kondition, hvordan man tester, principper forprogramlægning

Materiale: Yubio Idræt C+B kapitler samt powerpoint præsentation
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Intervalløb 30-20-10 Strava el. andet 27-08-2025
Sundhedsprofil, 3.c id 25-26 07-10-2025
Træningsprogram - slut2 04-11-2025
Træningsprogram start 02-03-2026
Træningsprogram slut 30-04-2026
Screencast Træningsprojekt, 3c id 25-26 04-05-2026
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb 7. Musik/bevæg 2. Les Lanciers og folkedans

Læringsformålet
Det overordnede formål med forløbet er at få en praktisk forståelse fordansenes opbygning, rytme og sociale element - samt et overordnet indblik i den bagvedliggende historie.

Formålet med forløbet i Les Lanciers og andre folkedanse er at opnå en forståelse for de centrale elementer i dansene. Forløbet er bygget op med en introduktion og tilvænning til dansenes trin, opbygning og forskellige dansefatninger. I de første 4 moduler er der fokus på de 5 ture i Les Lanciers samt evt. på indmarchen. I de sidste 2 moduler er vægten lagt på bøndernes folkedanse.

I det 6. modul vil der være en forløbsprøve, hvor holdet sammen skal danse de 5 ture i kvadriller og eventuelt også lave en indmarch.

I de 5 Les Lanciers-ture er det vigtigt, at eleverne får forståelse for trin, rytme og udtryk. Et godt kendskab til musikken er en stor hjælp til at finde ud af hvilken formation, hvilke trin samt hvilken dansefatning, der skal laves.
7. modul er generalprøve med resten af skolens 3.g klasser

Læringsmål:
- Udføre de forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin samt danse fx polka i takt til musikken
- Opøve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
- Kunne huske de forskellige danse udenad, så du kan danse med passende udtryk
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie

Lanicers (Køge versionen -se de vedhæftede filer):
-første tur: Broturen
-anden tur: Komplimentturen
-tredje tur: Damemøllen
-fjerde tur: Visitturen
-femte tur: Herremøllen

Materiale: Yubio (2023) s. 1212-1219

Link til Køge versionen:
https://www.youtube.com/watch?v=ILbq57J0yig&list=PLePJf9Qb5IPrsArvtYmj

Tre traditionelle folkedanse:
-totur til Vejle
-Hamborg sekstur
-den muntre kreds

Materiale: Yubio (2023) s. 1220-1222
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Drejebog. Lanciers og folkedans 15-01-2026
Forløbsprøve. Lanciers og folkedans 15-01-2026
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb 8. Klassisk/nye. Yoga og sundhed

Læringsmål
Formålet er at møde en bevægelsesform, der stiger i popularitet blandt befolkningen. Målet er også, at elevens kropsbevidsthed skærpes og det samme gælder evnen til fordybelse og til at mærke egne behov
Eleven skal vide, hvad yoga er og sætte det i forbindelse med sundhed (med henblik på den fysiske og psykiske sundhedsdimension)

Eleven skal have kendskab til det brede sundhedsbegreb og de faktorer, der har indflydelse på vores sundhed (KRAM, søvn, stress)

Eleven skal præsenteres for forskellige former for yoga (Yin yoga og Vinyasa)

Eleven skal kunne udføre en Solhilsen, Månehilsen og de 5 Tibetanere samt et simpel vinyasa-flow

Eleven skal kunne indgå i en serie med krigeren, løberen, planken og kobraen som de som individ og gruppe har lært at instruere i

Eleven skal til sidst selv kunne sammensætte en koreografi på 5 minutter ud fra stillingerne fra solhilsen og de forskellige serier, de har arbejdet med (koreografien skal filmes og afleveres som slutprodukt)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Drejebog. Yoga 23-04-2026
Forløbsprøve. Yoga-øvelser 23-04-2026
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb 9. Eksamenstræning

Mulige discipliner
Boldspil: Volleyball (alle), Fodbold (alle), Basketball (1.g), Floorball (1.g) - se beskrivelse nedenfor
Nye klassiske: Atletik (alle), Badminton (alle), Yoga (alle)
Musik og bevægelse: Standard (Vals) og Latin (Jive) (alle), Lanciers og Folkedans (alle)


Rytmisk opvarmning har de klassen haft på 3 forskellige hold i 1.g.

Rytmisk opvarmning
Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.

Hvad skal eleverne kunne?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
- Have forståelse for "BESS" og kende til brugen af teorien

Kernestof:
Skadhede, T.S. et. al: YUBIO IDRÆT C+B (2023); sider: 1287-1289
opvarmningsprogrammer intro (uden musik eksempel).doc
Alle grupper skal medbringe musik til de forskellige dele. Husk at musikken skal være talt op (tempo) hjemmefra, så I ved den passer til det I godt vil lave. Brug dokumentet fra sidste modul
1cm opvarmning grupper.docx
De manglende grupper skal forevise deres programmer
Sidste gruppe er på med opvarmning Alle skal have hentet app'en Boogiz, som vi skal bruge i undervisningen

Alle har IKKE haft basketball og floorball, da der var rokade i 1.g.

Basketball (1.g):
Formål: Forløbet er tilrettelagt for at skal kunne beherske grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder inden for basketballspillet.

Af tekniske elementer arbejder eleverne med driblinger, finter, afleveringer, lay-up, skud og standsninger. Desuden bygges der centrale taktiske elementer på herunder placering på banen, sammenspil (fastbreaks, cuts, løb i det tomme rum), spilforståelse/overblik (kamp, spilmønstre) samarbejde (give and go) og kommunikation.

Ydermere gennemgås de mest centrale regler i basketball herunder antal skridt, dobbeltdribling, forsvar (cylinderprincippet), banen. Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor der vises tekniske elementer på video.

Eleverne skal opnå følgende kompetencer:
Teknisk
- Driblinger (kontrolleret med både højre og venstre hånd)
- Finter (gennem ben, bagom ryggen, cross-step, pumpfake)
- Afleveringer (bryst aflevering, studs aflevering, skip)
- Lay-up
- Skud (Teknisk formfuldt, hvor der skydes med en hånd og den anden 'styrer')
- Standsninger (Jump stop)
Taktisk
- Fastbreaks
- Give and Go, løb i det tomme rum og forskellige cut-bevægelser

Kernestof:
Skadhede, T.S. et. al: YUBIO IDRÆT C+B (2023); sider: 634, 636-637, 641-643
14.B6 - Trækaflevering og modtagninger
14.C7 - Løb i position

Floorball (1.g):
Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball. I første lektion er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever om en bold det meste af tiden.
I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes sammen i femte lektion, hvor sammenspil og taktik er fokus.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de vigtigste og mest centrale elementer af de gennemgåede øvelser.

Hvad skal eleven kunne?:
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden - Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre

Kernestof:
Skadhede, T.S. et. al: YUBIO IDRÆT C+B (2023); sider: 634, 636-637, 641-643
14.B6 - Trækaflevering og modtagninger
14.C7 - Løb i position
Vi afslutter forløbet med en lille forløbsprøve, hvor I har mulighed for at vise alt det I har lært. Yderligere skal I i grupper også lave en drejebog til forløbet (der er vedhæftet eksempler på drejebøger samt en skabelon)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer